Σελ. 27 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 443
  1. #391
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αυτό το μοντέλο από Ευρωπαικό/Ελληνικό μαγαζί https://www.andertons.co.uk/guitar-d...as-satin-black

    Charvel επίσης hands down για μένα το καλύτερο neck της αγοράς.

  2. #392
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το μοντέλο από Ευρωπαικό/Ελληνικό μαγαζί https://www.andertons.co.uk/guitar-d...as-satin-black

    Charvel επίσης hands down για μένα το καλύτερο neck της αγοράς.
    Ωραίος! Πετυχαίνει τα περισσότερα απ'αυτά που ψάχνω, αν εξαιρέσεις το headstock. Charvel μετράνε

    Μπαίνει στα υπόψιν, αν τη βρω πουθενά σε Ελλάδα ή EE.

  3. #393
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    PRS και LTD/Schecter (διαφορετικές εταιρείες, αλλά τις έχει ο ίδιος Ιάπωνας ιδιοκτήτης) με κλειστά μάτια για μένα για τα λεφτά που συζητάς. Ibanez ναι, αν και τις έχω βαρεθεί να τις βλέπω (έχω μια RG550LTD του 98 made in Japan). Jackson ανάλογα τα χρήματα.

    Αν θες κάτι super strat με Floyd δες Charvel. Σούπερ όργανα! Ήμουν στο τσακ να πάρω μια Pro-Mod DK24 HH

    https://charvel.com/gear/guitars?ser...tion=left-hand

    Προσωπικά το Floyd (και γενικότερα τα τρέμολα) τα έχω βαρεθεί, άσε που της ρυθμικής είμαι περισσότερο. Αν ήταν να έπαιρνα κάτι αυτή τη στιγμή θα κοίταζα κάτι με Evertune, πχ LTD M-1000 (που όμως δε βγαίνει με Evertune μόνο η MH σειρά) ή Solar, αλλά δυστυχώς εδώ και κάνα χρόνο οι ταστιέρες τους έχουν βγει προβληματικές σε αρκετούς (μετά από κάποιο καιρό ραγίζουν, δε γνωρίζω αν πλέον το έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα). Αυτό και μία ESP Edwards Les Paul Custom (γιατί Gibson Norlin Era ή ESP Navigator, μόνο αν κερδίσω το λόττο ) και έκλεισε η συλλογή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το μοντέλο από Ευρωπαικό/Ελληνικό μαγαζί https://www.andertons.co.uk/guitar-d...as-satin-black

    Charvel επίσης hands down για μένα το καλύτερο neck της αγοράς.
    Με πρόλαβες. Συμφωνούμε για τους λαιμούς της Charvel. Και γενικότερα πολύ, πολύ ποιοτικά όργανα!! Γενικότερα οι Μεξικάνοι της Fender κάνουν τρομερά καλή δουλειά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #394
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Νέα LTD EC-1000 για το 2022:

    EC-1000T CTM Vintage Gold Satin

    Το έχω ξαναγράψει ότι Les Paul και γενικότερα single cut τύπος δεν είμαι (ιδιαίτερα τις Tele δεν τις μπορώ καθόλου), αλλά αυτή η καινούργια LTD είναι (από τις φωτό τουλάχιστον)
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #395
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Ηρθαν!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpeg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  275,9 KB 
ID: 234148

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  135,5 KB 
ID: 234147

  6. #396
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Για κάποιον λόγο θυμήθηκα τώρα την ατάκα στον γείτονά μου αρέσουν πολύ οι Slayer - κάθε φορά που ακούω, ακούει και εκείνος
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  7. #397
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθαν!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpeg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  275,9 KB 
ID: 234148

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  135,5 KB 
ID: 234147
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #398
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Ξαναζωντανεύω το νήμα, για να αναφέρω πως παρήγγειλα (επιτέλους) καινούργια κιθάρα, έπειτα από πολλά χρόνια αναζήτησης αξιοπρεπούς αριστερόχειρης για τα γούστα μου!



    Τσίμπησα μία Solar A1.6AFRFB LH

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20210716101334-A1.6AFRFB20LH20-20DETAIL.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  1,39 MB 
ID: 242691

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20210716101338-A1.6AFRFB20LH20-20BACK.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  996,6 KB 
ID: 242690

    Να πω πως γνωρίζω πως κατασκευάζεται σε χάλια εργοστάσιο (Ινδονησία), αλλά δυστυχώς οι επιλογές μου σε αριστερόχειρα μοντέλα είναι τόσο περιορισμένες, που δεν μου επιτρέπουν περιθώρια για να το ψειρίσω πολύ.

    Αυτά που θέλω, τα προσφέρει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.

    1000άρι FR. Οκ, δεν είναι το original προφανώς, αλλά δεν είναι και πάτος.

    Stainless steel frets. Πολύ θετικό και κάτι που ήθελα να έχει.

    2 hambuckers active (οκ και passive να ήταν, δεν θα με χαλούσε).

    Ebony ταστιέρα, κάτι που ήθελα.

    Είναι set neck, κάτι το οποίο και είναι καλό και δεν είναι. Αλλά προσφέρει άνεση στα χαμηλά τάστα, οπότε είναι οκ κι αυτό.

    Με χαλάει λίγο το reversed head stock, αλλά οκ, θα το συνηθίσω.

    Περιμένω να μου έρθει από Γερμανία (thomann). Μόλις παραλάβω, θα στείλω φωτός

    Πείτε μου τη γνώμη σας γύρω απ'τις κιθάρες του Ola Englund. Πολλοί τις κράζουν, άλλοι είχαν θέματα με ραγισμένες ταστιέρες.

    Αλλά κακώς κείμενα θα βρεις σε σχεδόν όλες τις μάρκες, αν μη τι άλλο. 3 χρόνια εγγύηση δίνει ο thomann, οπότε ό,τι προκύψει, θα με καλύψει (λογικά).

  9. #399
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Νομίζω κάπου πέτυχα οτι αυτά τα θεματάκια που λές εχουν διορθωθεί.Αντε,καλά χιλιόμετρα.

  10. #400
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω κάπου πέτυχα οτι αυτά τα θεματάκια που λές εχουν διορθωθεί.Αντε,καλά χιλιόμετρα.
    Ναι, κάτι τέτοιο άκουσα κι εγώ από φίλο που το ψάχνει το θέμα με όλα αυτά. Σ'ευχαριστώ!

  11. #401
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Καλορίζικη και καλόπαιχτη.

    Δε θα φοβόμουν καθόλου το θέμα Ινδονησία. H LTD Eclipse Deluxe που έχω είναι φτιαγμένη εκεί, και δεν βρίσκω καμία διαφορά από το εργοστάσιο της Κορέας. Εκεί που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει είναι στις Κινέζες.

    Οι Solar σειρά 1 είναι πολύ καλές, έχει περάσει μια από τα χέρια μου και έχω κυρίως καλά λόγια να πώ.

    Ο μόνος λόγος που δε θα έπαιρνα, είναι επειδή είναι πολύ δεμένες με τον Ola, και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος αν κάτι στραβώσει με τον άνθρωπο, μετά να μην μπορείς να την πουλήσεις πουθενά. Βλέπε Chapman.

    (άσχετο πως σαν ποιότητα είναι εκατοντάδες χιλιόμετρα μπροστά από την οποιαδήποτε Chapman).

  12. #402
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικη και καλόπαιχτη.
    Σ'ευχαριστώ πολύ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα φοβόμουν καθόλου το θέμα Ινδονησία. H LTD Eclipse Deluxe που έχω είναι φτιαγμένη εκεί, και δεν βρίσκω καμία διαφορά από το εργοστάσιο της Κορέας. Εκεί που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει είναι στις Κινέζες.
    Έχω φίλο που ασχολείται πολύ με το θέμα (έχει πάρει/πουλήσει αμέτρητες κιθάρες) και τις έχει καταθάψει. Αλλά οκ, κι εγώ δεν πτοούμαι απ'αυτό.

    Έχω ήδη κιθάρα από Ινδονησία, των 300€, πριν 20 χρόνια βέβαια την πήρα, αλλά δεν είχα κάποιο θέμα παικτικά. Συν ότι άντεξε πολύ καλά στο χρόνο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Solar σειρά 1 είναι πολύ καλές, έχει περάσει μια από τα χέρια μου και έχω κυρίως καλά λόγια να πώ.
    Κι εγώ αυτό κατάλαβα απ'τα specs. Ο Ζήρας σε ένα video του κράζει αρκετά τις solar. Τις θεωρεί κιθάρες των 600€ που τις πουλάει overpriced ο Ola.
    Οκ, θα μπορούσε, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο παπατζής ώστε να βάζει τέτοιο καπέλο στην τιμή.

    Όπως και να χει όμως, προσωπικά ο Ola μου είναι αδιάφορος, την κιθάρα την επέλεξα καθαρά για τα specs και το γεγονός πως δεν έχω τις επιλογές που θα ήθελα λόγω LH κι επειδή δεν θέλω να πάω σε custom (προς το παρόν).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος λόγος που δε θα έπαιρνα, είναι επειδή είναι πολύ δεμένες με τον Ola, και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος αν κάτι στραβώσει με τον άνθρωπο, μετά να μην μπορείς να την πουλήσεις πουθενά. Βλέπε Chapman.

    (άσχετο πως σαν ποιότητα είναι εκατοντάδες χιλιόμετρα μπροστά από την οποιαδήποτε Chapman).
    Τη φάση με τον Chapman δεν τη γνωρίζω και δεν βρήκα κάτι σχετικό με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα. Μπορείς να με διαφωτίσεις;

    Συνδέθηκε το όνομά του με κάποιο σκάνδαλο κλπ;

    Ούτως ή άλλως την κιθάρα δεν σκοπεύω να την πουλήσω στο μέλλον, δεν μπλέκω με ατέρμονες δοσοληψίες.
    Θα μπορούσα να έχω 2-3 μέτρια όργανα τόσα χρόνια, αλλά επέλεξα να πάρω κάτι σχετικά καλό και να μου μείνει.

    Αν όμως, υπάρξει (για κάποιο λόγο) ανάγκη να την πουλήσω, πιστεύω πως θα μπορούσα να την σπρώξω πολύ εύκολα για 700-800€, λόγω του ότι είναι και LH και δεν βρωμάει ο τόπος από καλές LH.

  13. #403
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω πως γνωρίζω πως κατασκευάζεται σε χάλια εργοστάσιο (Ινδονησία), αλλά δυστυχώς οι επιλογές μου σε αριστερόχειρα μοντέλα είναι τόσο περιορισμένες, που δεν μου επιτρέπουν περιθώρια για να το ψειρίσω πολύ.
    Μια χαρά είναι οι Ινδονήσιοι (το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα με τον Veldrin στο παρών). Οι Solar κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο που κατασκευάζονταν οι Washburn Solar (όταν ο Ola ήταν signature artist της Washburn). Το μόνο πρόβλημα που είχαν βγάλει οι Solar πριν 1-2 χρόνια ήταν ραγισμένες ταστιέρες. Κάποιο θέμα είχε το ebony που χρησιμοποιούσαν εκείνη την περίοδο. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί. Το sevenstrings forum έχει ολόκληρο θέμα με πάρα πολλές πληροφορίες για τις Solar. Νομίζω πως και ο Ola πολλές φορές απαντάει (ή απαντούσε, έχω καιρό να μπω εκεί). Το μόνο σίγουρο που έχει απαντήσει ο Ola σε σχέση με το quality control είναι ότι δεν ταξίδευε στην Ινδονησία για να κάνει επιτόπιο έλεγχο κάθε παρτίδας λόγω κορονοϊού. Πλέον έχει μεγάλη αποθήκη στην Ισπανία και προσωπικό που κάνει έλεγχο/setup εκεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1000άρι FR. Οκ, δεν είναι το original προφανώς, αλλά δεν είναι και πάτος.
    Μια χαρά είναι το 1000άρι. Και η PRS μου τέτοιο έχει αν δεν κάνω λάθος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με χαλάει λίγο το reversed head stock, αλλά οκ, θα το συνηθίσω.
    Reversed headstock for the win!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε μου τη γνώμη σας γύρω απ'τις κιθάρες του Ola Englund. Πολλοί τις κράζουν, άλλοι είχαν θέματα με ραγισμένες ταστιέρες.
    Είχα δοκιμάσει όταν ζούσα στο Εδιμβούργο. Μια χαρά super strat! Ήταν πριν το πρόβλημα με τις ραγισμένες ταστιέρες. Τελικά δεν την πήρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά κακώς κείμενα θα βρεις σε σχεδόν όλες τις μάρκες, αν μη τι άλλο.
    Gibson anyone???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αυτό κατάλαβα απ'τα specs. Ο Ζήρας σε ένα video του κράζει αρκετά τις solar. Τις θεωρεί κιθάρες των 600€ που τις πουλάει overpriced ο Ola.
    Οκ, θα μπορούσε, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο παπατζής ώστε να βάζει τέτοιο καπέλο στην τιμή.
    Συμφωνώ με Ζήρα. Δε θα έπρεπε να είναι πάνω από 1000€ (όταν μιλάμε για τα ακριβά μοντέλα με τις Floyd ή τις Evertune γέφυρες, τα stainless steel, κτλ). Το πολύ 500-550€ για τα απλά μοντέλα. Φυσικά και έχει ρίξει δουλειά το άτομο, έχει πιάσει τον παλμό του κόσμου, έχει εκμεταλλευτεί στο έπακρο το brand name που έχει δημιουργήσει ως youtuber, κτλ, αλλά λίγο έως αρκετά το έχει παραξηλώσει με τις τιμές που έχει στις Solar. Από την άλλη δεν είναι ούτε Fender (Mexican/Squier), oύτε Harley Benton (Thomann) να μπορεί να ρίξει τόσο τις τιμές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη φάση με τον Chapman δεν τη γνωρίζω και δεν βρήκα κάτι σχετικό με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα. Μπορείς να με διαφωτίσεις;

    Συνδέθηκε το όνομά του με κάποιο σκάνδαλο κλπ;
    https://www.youtube.com/watch?v=iGxXgSVZlxY
    https://www.youtube.com/watch?v=KIkXdH3f_II
    https://www.youtube.com/watch?v=gvwdhBcVkNQ

    Δες τα links στο description του τελευταίου βίντεο (απ' ότι βλέπω το βίντεο/απάντηση του Chapman το έχει κατεβάσει ο ίδιος ο Chapman). Γενικότερα, ο Chapman ενώ ήταν από τους πρωτοπόρους youtubers όσον αφορά τα κιθαριστικά και πολύ συμπαθής, από ένα σημείο κι έπειτα ανέβαζε βλακείες/ανούσια βίντεο κι έγινε πολύ εγωκεντρικός και αντιπαθής. Φαίνεται ότι ακόμα και ο Lee Anderton (με τον οποίο έχουν μαζί την Chapman Guitars), σταμάτησε να συνεργάζεται μαζί του στο youtube (πολύ σπάνια πια να ανέβει βίντεο και με τους δύο).

    Όσον αφορά τις κιθάρες αυτές καθ' αυτές, τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός αν πας στα πιο ακριβά μοντέλα. Που τότε μιλάμε για τιμές καλών Fender, Epiphone, LTD, Schecter (ή/και Solar αν μιλάμε για μεταλοκιθάρες που προσωπικά μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες Chapman). Με λιγότερα λεφτά παίρνεις αξιοπρεπέστατες Harley Benton Fusion (ή Amarok για τους μεταλλάδες).

    ΥΓ Καλορίζικη και καλόπαιχτη! Είμαι σίγουρος πως θα την ευχαριστηθείς πάρα πολύ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #404
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι οι Ινδονήσιοι (το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα με τον Veldrin στο παρών). Οι Solar κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο που κατασκευάζονταν οι Washburn Solar (όταν ο Ola ήταν signature artist της Washburn). Το μόνο πρόβλημα που είχαν βγάλει οι Solar πριν 1-2 χρόνια ήταν ραγισμένες ταστιέρες. Κάποιο θέμα είχε το ebony που χρησιμοποιούσαν εκείνη την περίοδο. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί. Το sevenstrings forum έχει ολόκληρο θέμα με πάρα πολλές πληροφορίες για τις Solar. Νομίζω πως και ο Ola πολλές φορές απαντάει (ή απαντούσε, έχω καιρό να μπω εκεί). Το μόνο σίγουρο που έχει απαντήσει ο Ola σε σχέση με το quality control είναι ότι δεν ταξίδευε στην Ινδονησία για να κάνει επιτόπιο έλεγχο κάθε παρτίδας λόγω κορονοϊού. Πλέον έχει μεγάλη αποθήκη στην Ισπανία και προσωπικό που κάνει έλεγχο/setup εκεί.
    Θα σας πω όταν παραλάβω πως μου φαίνεται ποιοτικά. Δεν θα έχω κάποιο θέμα πιστεύω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι το 1000άρι. Και η PRS μου τέτοιο έχει αν δεν κάνω λάθος.
    Δεν ξέρω για τις PRS, αλλά απ'ότι έψαξα, είναι ένα κλικ χειρότερο απ'το original. Δεν ξέρω βέβαια σε σχέση με ένα schaller πως θα είναι, αλλά με ενδιαφέρει να μην ξεκουρδίζεται εύκολα και να κάνει γαργάρες, κλπ όπως το original.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Reversed headstock for the win!
    Δυστυχώς δεν με βολεύει. Μ'αρέσει να έχω τα κλειδιά από πάνω, αλλά ούτως ή άλλως έχει το lock στο nut οπότε δεν θα τα πειράζω από εκεί ούτως ή άλλως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δοκιμάσει όταν ζούσα στο Εδιμβούργο. Μια χαρά super strat! Ήταν πριν το πρόβλημα με τις ραγισμένες ταστιέρες. Τελικά δεν την πήρα.

    Αν ήμουν δεξιόχειρας, πολύ πιθανό να πήγαινα σε κάτι άλλο κι εγώ. Αλλά δεν έχω επιλογές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με Ζήρα. Δε θα έπρεπε να είναι πάνω από 1000€ (όταν μιλάμε για τα ακριβά μοντέλα με τις Floyd ή τις Evertune γέφυρες, τα stainless steel, κτλ). Το πολύ 500-550€ για τα απλά μοντέλα. Φυσικά και έχει ρίξει δουλειά το άτομο, έχει πιάσει τον παλμό του κόσμου, έχει εκμεταλλευτεί στο έπακρο το brand name που έχει δημιουργήσει ως youtuber, κτλ, αλλά λίγο έως αρκετά το έχει παραξηλώσει με τις τιμές που έχει στις Solar. Από την άλλη δεν είναι ούτε Fender (Mexican/Squier), oύτε Harley Benton (Thomann) να μπορεί να ρίξει τόσο τις τιμές.
    Πληρώνω καπέλο, γιατί είμαι LH. Τι να κάνω. Δεν πειράζει. Είναι λεφτά που δεν θα κλάψω. Είναι κάτι που θα μου μείνει και θα το ευχαριστηθώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=iGxXgSVZlxY
    https://www.youtube.com/watch?v=KIkXdH3f_II
    https://www.youtube.com/watch?v=gvwdhBcVkNQ

    Δες τα links στο description του τελευταίου βίντεο (απ' ότι βλέπω το βίντεο/απάντηση του Chapman το έχει κατεβάσει ο ίδιος ο Chapman). Γενικότερα, ο Chapman ενώ ήταν από τους πρωτοπόρους youtubers όσον αφορά τα κιθαριστικά και πολύ συμπαθής, από ένα σημείο κι έπειτα ανέβαζε βλακείες/ανούσια βίντεο κι έγινε πολύ εγωκεντρικός και αντιπαθής. Φαίνεται ότι ακόμα και ο Lee Anderton (με τον οποίο έχουν μαζί την Chapman Guitars), σταμάτησε να συνεργάζεται μαζί του στο youtube (πολύ σπάνια πια να ανέβει βίντεο και με τους δύο).
    Σ'ευχαριστώ! Οκ, ψιλοακραίο να μην μπορείς να μεταπωλήσεις κιθάρες του λόγω αυτού. Αλλά οκ, είναι μία παράμετρος κι αυτή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τις κιθάρες αυτές καθ' αυτές, τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός αν πας στα πιο ακριβά μοντέλα. Που τότε μιλάμε για τιμές καλών Fender, Epiphone, LTD, Schecter (ή/και Solar αν μιλάμε για μεταλοκιθάρες που προσωπικά μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες Chapman). Με λιγότερα λεφτά παίρνεις αξιοπρεπέστατες Harley Benton Fusion (ή Amarok για τους μεταλλάδες).
    Καλές πρέπει να 'ναι και οι Harley Benton, έχω ακούσει καλά λόγια. Γενικώς thomann εγγύηση. Αλλά τα specs που έψαχνα, δεν τα έχει καμία απ'τη σειρά τους, αλλιώς θα το σκεφτόμουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Καλορίζικη και καλόπαιχτη! Είμαι σίγουρος πως θα την ευχαριστηθείς πάρα πολύ
    Σ'ευχαριστώ! Can't wait! Χθες έγινε shipped στην UPS, περιμένω το tracking τώρα να μάθω περίπου ημερομηνία.

    Πιστεύω από βδομάδα να την έχω

  15. #405
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για τις PRS, αλλά απ'ότι έψαξα, είναι ένα κλικ χειρότερο απ'το original. Δεν ξέρω βέβαια σε σχέση με ένα schaller πως θα είναι, αλλά με ενδιαφέρει να μην ξεκουρδίζεται εύκολα και να κάνει γαργάρες, κλπ όπως το original.
    Δεν έχει να κάνει με τις PRS. Το 1000άρι Floyd είναι μια χαρά και δε θα έχεις προβλήματα, εκτός αν είναι κάνα lemon ξέρω γω. Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το σωστό nut, που στα Floyd είναι συγκεκριμένο (locking), οπότε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληρώνω καπέλο, γιατί είμαι LH. Τι να κάνω. Δεν πειράζει. Είναι λεφτά που δεν θα κλάψω. Είναι κάτι που θα μου μείνει και θα το ευχαριστηθώ.
    Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι αριστερόχειρας και πληρώνεις καπέλο γι' αυτό. Γενικά θεωρώ ότι οι τιμές των Solar είναι τσιμπημένες. Από τα φθηνά μέχρι τα πιο ακριβά μοντέλα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 27 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας