Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 441
  1. #16
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε megahead, οι LTD είναι πολύ τίμιες κιθάρες για τα λεφτά τους. Κορέα κατασκευασμένες (που συνεπάγεται και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής) και πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο τα πιο value for money όργανα.
    Οι πιο ακριβές LTD κατασκευάζονται στην Κορέα. Οι φθηνότερες Κίνα/Ινδονησία όπως έγραψα και πιο πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για μαγνήτες... Όχι οτι έχω και μεγάλη εμπειρία, κάθε άλλο, αλλα απο ενεργούς που έχω ακούσει οi EMG 85 - 89 μου άρεσαν περισσότερο που τον 81 (λασπώνει πολύ σε neck θέση). Επίσης να ομολογήσω οτι είμαι της σχολής οτι τα ξύλα στην ηλεκτρική κιθαρα είναι παντελώς άχρηστα στον ήχο της ή διεκδικούν ένα πανηγυρικό 0.1% στον τελικό τόνο Οπότε τα ξύλα δέν θα πρέπει να μας ενδιαφέρον για τον ήχο όσο ως προς το βάρος (κυρίως).
    Μου άρεσαν πάντως απο passive που έχω ακούσει ο PAF Pro (έρωτας πραγματικός ), ο evo2 (λιγότερο τσιριχτός απο τον evolution), o SD Jazz (πολύ γνώριμος και round ήχος), ο SD JB ( σετάκι με τον τζάζ) και κάτι στοκ καρβίν που έχει ένας φίλος
    Για τα ξύλα συμφωνούμε. Για μαγνήτες κι εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να πώ οτι έχω μια Ibanez RG350 τελείως στόκ (ναι, οι μαγνήτες της με καλύπτουν) αλλά το τρέμολο θα πάρει πόδι γιατί είναι απάισιο
    Κι εμένα μου αρέσουν οι στοκ μαγνήτες της RG550LTD μου. Και το τρέμολο της είναι πολύ καλό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι τελευταίο, ο ήχος της κιθάρας είναι ο ενισχυτής κατα 50% τα δάχτυλα κατα 40% και οι μαγνήτες κατα 10%.
    Ενισχυτές: Άλλο μεγάλο θέμα. Πριν κάτι μήνες είχα παίξει με ένα τρανζιστοράτο Line6 (δε θυμάμαι μοντέλο, ούτε watt, νομίζω 100άρης). Πολύ γκάζι! Στο σπίτι στην Αθήνα έχω ξεμείνει με ένα Samick 30άρη από την εποχή που άρχισα να ασχολούμαι μ' αυτά τα σκατανιστικά τα μέταλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 05-06-10 στις 04:36.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #17
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX


    Uploaded with ImageShack.us
    εγω αυτην εχω.Ibanez RGA42-BK

  3. #18
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενισχυτές: Άλλο μεγάλο θέμα. Πριν κάτι μήνες είχα παίξει με ένα τρανζιστοράτο Line6 (δε θυμάμαι μοντέλο, ούτε watt, νομίζω 100άρης). Πολύ γκάζι! Στο σπίτι στην Αθήνα έχω ξεμείνει με ένα Samick 30άρη από την εποχή που άρχισα να ασχολούμαι μ' αυτά τα σκατανιστικά τα μέταλ.
    Εγώ εδώ που είμαι χρησιμοποιώ εναν 30αρη peavey vipyr (πώς λέγονται οι modeling tis peavey τέλος πάντων ) και για τε χρήματα του μου φαίνεται καλούλης, τζιτζικίζει λιγάκι αλλά την παλεύει, γενικά είμαι ικανοποιημένος γιαυτά που έδωσα.

    Όταν είμαι Ελλάδα τώρα, χρησιμοποιώ έναν starfire 10άρη τραντζιστοράτο όσο δέν πάει που έχει τον πίο σκατά ήχο που έχω ακούσει ποτέ
    Πραγματικά άν τον ακούσει κάποιος θα νομίζει οτι χάλασε κανένα καζανάκι ή οτι μια αρκούδα ουρλιάζει απο το υπερπέραν
    (πρίν φύγω απο Ελλάδα είχα έναν μικρούλη λαμπάτο 5w αλλά όταν τον πήγε ο πατέρας στο εξοχικό και πέσαν τα πολλά τα χιόνια ξηλώθηκε όλη η μόνωση απο το σπίτι και μέσα στα πολλά πράγματα που χαλάσαν ήταν και αυτός )

    ΥΓ. Πολλοί ibanezοφονιάδες μαζευτήκαμε

    ........Auto merged post: Yonah πρόσθεσε 6 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Χά!! η αστρική φωτιά που είπα πιο πριν (starfire) είναι αυτός ακριβώς απλά rebranded. Δέν ειναι φοβερός;

    Btw, εδώ και κάποιο καιρό πειραματίζομαι με τα modeling software, guitar rig και revalver και πραγματικά έχουνε κάνει φοβερή δουλειά, ειδικά με το revalver. Τσεκάρετε το και θα εκπλαγείτε ευχάριστα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yonah : 05-06-10 στις 16:07. Αιτία: auto merged post
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  4. #19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε megahead, οι LTD είναι πολύ τίμιες κιθάρες για τα λεφτά τους. Κορέα κατασκευασμένες (που συνεπάγεται και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής) και πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο τα πιο value for money όργανα.

    Τώρα για μαγνήτες... Όχι οτι έχω και μεγάλη εμπειρία, κάθε άλλο, αλλα απο ενεργούς που έχω ακούσει οi EMG 85 - 89 μου άρεσαν περισσότερο που τον 81 (λασπώνει πολύ σε neck θέση). Επίσης να ομολογήσω οτι είμαι της σχολής οτι τα ξύλα στην ηλεκτρική κιθαρα είναι παντελώς άχρηστα στον ήχο της ή διεκδικούν ένα πανηγυρικό 0.1% στον τελικό τόνο
    Κάνεις τεράστιο λάθος. Αν ήταν 50% ο ενισχυτής 40% τα δάκτυλα και 10% οι μαγνήτες θα έβλεπες όλους να παίζουν με Fender...έχετε δει κανα Μέταλ συγκρότημα να παίζει με Fender? Όχι γιατί η κατασκευή της (ξύλα - μαγνήτες ) απευθύνονται σε άλλο είδος μουσικής. Τα ξύλα - ειδικά όταν μιλάμε για παθητικούς μαγνήτες παίζουν τεράστιο ρόλο. Ο ενισχυτής ναι σίγουρα είναι το 50%. Απο εκεί και πέρα τα ξύλα παίζουν ένα 20% και ένα 20% οι μαγνήτες. Αν μιλάμε για EMG πάει 30 - 10.

    Αν ήταν έτσι γιατί να πάρει κάποιος τις τεράστιες Les Paul? Γιατί νομίζεις οι Steinberger έχουν EMG πάνω; Γιατί είναι απο γραφίτη και όχι ξύλο...και ο ήχος τους θα ήταν άθλιος με παθητικούς μαγνήτες.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις τεράστιο λάθος. Αν ήταν 50% ο ενισχυτής 40% τα δάκτυλα και 10% οι μαγνήτες θα έβλεπες όλους να παίζουν με Fender...έχετε δει κανα Μέταλ συγκρότημα να παίζει με Fender? Όχι γιατί η κατασκευή της (ξύλα - μαγνήτες ) απευθύνονται σε άλλο είδος μουσικής. Τα ξύλα - ειδικά όταν μιλάμε για παθητικούς μαγνήτες παίζουν τεράστιο ρόλο. Ο ενισχυτής ναι σίγουρα είναι το 50%. Απο εκεί και πέρα τα ξύλα παίζουν ένα 20% και ένα 20% οι μαγνήτες. Αν μιλάμε για EMG πάει 30 - 10.

    Αν ήταν έτσι γιατί να πάρει κάποιος τις τεράστιες Les Paul? Γιατί νομίζεις οι Steinberger έχουν EMG πάνω; Γιατί είναι απο γραφίτη και όχι ξύλο...και ο ήχος τους θα ήταν άθλιος με παθητικούς μαγνήτες.
    Γιατί οι fender τί έχουν; Αλλάζεις τους μαγνήτες και τελείωσε η δουλειά... Οχι μόνο μεταλ παίζεις αλλά ουρλιάζεις μαζί με τις αρκούδες που λέγαμε

    Πώς γίνεται να παίζουν ρόλο τα ξύλα, που δέν είναι μαγνητικά αγώγιμα, στον τόνο της κιθάρας εφόσον το σήμα είναι καθαρά ηλεκτρομαγνητικό;
    Οι κιθάρες δέν ειναι μονο ξύλα, είναι νοοτροπία, κλίμακες και γούστο. Θα διαλέξει κάποιος LP γιατι θεωρεί την κλίμακα της βολικότερη, το σώμα της ομορφότερο και τους μαγνήτες (άν δέν τους αλλάξει) καλύτερους ηχητικά.

    Έχεις την εντύπωση οτι άν πάρεις τον evolution του vai και τον βάλεις σε ένα κουπί και έχει ακριβώς το ίδιο setup και ίδιο hardware θα ακουστεί κάποια διαφορά με μια JEM;
    Θα ακούσεις όση διαφορά έχει το mahogany απο το basswood ή το alder... Καμια απολύτως.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  6. #21
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις τεράστιο λάθος. Αν ήταν 50% ο ενισχυτής 40% τα δάκτυλα και 10% οι μαγνήτες θα έβλεπες όλους να παίζουν με Fender...έχετε δει κανα Μέταλ συγκρότημα να παίζει με Fender?
    Iron Maiden, Malmsteen μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iron Maiden, Malmsteen μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό
    Οι κιθάρες των maiden είναι καραcustom, και ούτε έχουν κανα βαρύ Metal ήχο. Ισα ίσα που στις συναυλίες τους ο ήχος είναι χάλια. Ο Malmsteen...Μέταλ;

  8. #23
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Ο ήχος στην κιθάρα ξεκινάει από τη δόνηση των χορδών. Μετά μπαίνουν στη μέση οι μαγνήτες. Η δόνηση φυσικά και εξαρτάται στο μεγαλύτερο μέρος της από το ξύλο.

  9. #24
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι fender τί έχουν; Αλλάζεις τους μαγνήτες και τελείωσε η δουλειά... Οχι μόνο μεταλ παίζεις αλλά ουρλιάζεις μαζί με τις αρκούδες που λέγαμε
    Όπως σου είπα βρές μου ΕΝΑ metal συγκρότημα που να παίζει με Fender εκτός απο Maiden που δεν έχουν καναν ιδιαίτερα βαρύ ήχο.

    Πώς γίνεται να παίζουν ρόλο τα ξύλα, που δέν είναι μαγνητικά αγώγιμα, στον τόνο της κιθάρας εφόσον το σήμα είναι καθαρά ηλεκτρομαγνητικό;
    Οι κιθάρες δέν ειναι μονο ξύλα, είναι νοοτροπία, κλίμακες και γούστο. Θα διαλέξει κάποιος LP γιατι θεωρεί την κλίμακα της βολικότερη, το σώμα της ομορφότερο και τους μαγνήτες (άν δέν τους αλλάξει) καλύτερους ηχητικά.
    Διάβασε εδώ να μάθεις.
    http://hubpages.com/hub/Why-guitar-body-is-important
    http://www.jemsite.com/jem/wood.htm

    Έχεις την εντύπωση οτι άν πάρεις τον evolution του vai και τον βάλεις σε ένα κουπί και έχει ακριβώς το ίδιο setup και ίδιο hardware θα ακουστεί κάποια διαφορά με μια JEM;
    Θα ακούσεις όση διαφορά έχει το mahogany απο το basswood ή το alder... Καμια απολύτως.
    Τι βλάκας που είμαι εγώ και τόσος κόσμος που πήγα και πήρα JEM...έπρεπε να κράταγα την Starfire κιθάρα μου με 100€ και να της έβαζα πάνω τους Evolution. Αντε να της έβαζα και το Lo-Pro πάνω

  10. #25
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κιθάρες των maiden είναι καραcustom, και ούτε έχουν κανα βαρύ Metal ήχο. Ισα ίσα που στις συναυλίες τους ο ήχος είναι χάλια. Ο Malmsteen...Μέταλ;
    Μα φυσικά και το ξέρω ότι οι κιθάρες των Maiden είναι καστομιές. Ειδικά του Adrian Smith που παίζει κυρίως με Jackson τα τελευταία χρόνια. Ο Malmsteen τι είναι, αν δεν είναι metal;; Grunge ή punk;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος στην κιθάρα ξεκινάει από τη δόνηση των χορδών. Μετά μπαίνουν στη μέση οι μαγνήτες. Η δόνηση φυσικά και εξαρτάται στο μεγαλύτερο μέρος της από το ξύλο.
    Πάρα πολύ σωστό αυτό!!! Σαφέστατα και τα ποιοτικά ξύλα παίζουν μεγάλο ρόλο. Αλλά μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα, όχι για ακουστική/κλασσική. Πόσο διαφορά να έχει μια ηλεκτρική των 1000€ πχ από mahogany και ακριβώς η ίδια από alder, όταν στη μέση έχεις ένα σωρό overdrive και άλλα effect, ενισχυτές, κονσόλες, κτλ; Με όλα αυτά τα ηλεκτρονικά στη μέση φτιάχνεις τον ήχο όπως θες.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #26
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπα βρές μου ΕΝΑ metal συγκρότημα που να παίζει με Fender εκτός απο Maiden που δεν έχουν καναν ιδιαίτερα βαρύ ήχο.
    Axel Rudi Pell, Malmsteen (ω ναι, μέταλ... alcatrazz και ότι neoclassical εχει). Και ο Steve Wilson έπαιζε για αρκετό καιρό με strat. Ξαναλέω, το σχήμα της κιθάρας λίγο ρόλο πάιζει... Οι μαγνήτες κάνουν όλη την δουλειά, μήν περιμένεις να παίξεις Maiden με texas special

    Καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος οτι μιλάει για ακουστικές κιθάρες έτσι; Και όχι για κιθάρες που περνάνε μέσα απο ενίσχυση.


    Τι βλάκας που είμαι εγώ και τόσος κόσμος που πήγα και πήρα JEM...έπρεπε να κράταγα την Starfire κιθάρα μου με 100€ και να της έβαζα πάνω τους Evolution. Αντε να της έβαζα και το Lo-Pro πάνω
    Θα πάρεις JEM, όπως θα πάρω και εγώ, γιατί σου αρέσει σάν κιθάρα. Έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής (ναι, είναι πιο προσεγμένη και έχει καλύτερο φινίρισμα), καλύτερα ηλεκτρικά, και έχει πάνω και την τζίφρα του Vai

    Οτι υπάρχουν διαφορές μεταξύ των ξύλων προφανώς και υπάρχουν, αυτό έλειπε... Μπορείς να το καταλάβεις όμως σε ακουστικά όργανα, σε ηλεκτρικά όργανα είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για τονικότητες ξύλων.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  12. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα φυσικά και το ξέρω ότι οι κιθάρες των Maiden είναι καστομιές. Ειδικά του Adrian Smith που παίζει κυρίως με Jackson τα τελευταία χρόνια. Ο Malmsteen τι είναι, αν δεν είναι metal;; Grunge ή punk;;
    Καταρχήν...τα τραγούδια του Malmsteen δεν έχουν ιδιαιτερα ρυθμικά κομμάτια, ούτε "βαρύ" ήχο - άρα του κάνει η Fender. Ασε που δεν θεωρώ ότι η Μουσική που παίζει ο Malmsteen έχει ουδεμία σχέση με Metal.

    Πάρα πολύ σωστό αυτό!!! Σαφέστατα και τα ποιοτικά ξύλα παίζουν μεγάλο ρόλο. Αλλά μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα, όχι για ακουστική/κλασσική. Πόσο διαφορά να έχει μια ηλεκτρική των 1000€ πχ από mahogany και ακριβώς η ίδια από alder, όταν στη μέση έχεις ένα σωρό overdrive και άλλα effect, ενισχυτές, κονσόλες, κτλ; Με όλα αυτά τα ηλεκτρονικά στη μέση φτιάχνεις τον ήχο όπως θες.
    Έχει διαφορά στον ήχο. Στο ίδιο setup βάζω την JEM μου, την Nuno Bettencourt και μια φτηνιάρα Washburn και έχουν τεράστια διαφορά στον ήχο ενώ απλά αλλάζω βύσμα. Βέβαια ξαναλέω ότι αν βάζεις EMG τότε τα χαρακτηριστικά του ξύλου παίζουν σαφώς μικρότερο ρόλο.

    ........Auto merged post: Valhalla πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Axel Rudi Pell, Malmsteen (ω ναι, μέταλ... alcatrazz και ότι neoclassical εχει). Και ο Steve Wilson έπαιζε για αρκετό καιρό με strat. Ξαναλέω, το σχήμα της κιθάρας λίγο ρόλο πάιζει... Οι μαγνήτες κάνουν όλη την δουλειά, μήν περιμένεις να παίξεις Maiden με texas special
    Sorry αλλά ο Axel Rudi Pell αντε να είναι Hard Rock...η ποζερομέταλ 80's...Όσο για τον Malmsteen η κιθάρα εξυπηρετεί τον ήχο που θέλει να βγάλει στα Solo...δεν τον απασχολούν τα ρυθμικά κομμάτια όπως στο υπόλοιπο 99% των Metal κομματιών.

    Καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος οτι μιλάει για ακουστικές κιθάρες έτσι; Και όχι για κιθάρες που περνάνε μέσα απο ενίσχυση.
    Αν διάβαζες καλύτερα δεν μιλάει για ακουστικές κιθάρες. Ιδιαίτερα στο Jemsite που είναι αποκλειστικά αφιερωμένο σε κιθάρες JEM! Ούτε στις ακουστικές βλέπεις ποτέ π.χ Maple over Alder.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Valhalla : 05-06-10 στις 22:17. Αιτία: auto merged post

  13. #28
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν...τα τραγούδια του Malmsteen δεν έχουν ιδιαιτερα ρυθμικά κομμάτια, ούτε "βαρύ" ήχο - άρα του κάνει η Fender. Ασε που δεν θεωρώ ότι η Μουσική που παίζει ο Malmsteen έχει ουδεμία σχέση με Metal.



    Έχει διαφορά στον ήχο. Στο ίδιο setup βάζω την JEM μου, την Nuno Bettencourt και μια φτηνιάρα Washburn και έχουν τεράστια διαφορά στον ήχο ενώ απλά αλλάζω βύσμα. Βέβαια ξαναλέω ότι αν βάζεις EMG τότε τα χαρακτηριστικά του ξύλου παίζουν σαφώς μικρότερο ρόλο.

    ........Auto merged post: Valhalla πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Sorry αλλά ο Axel Rudi Pell αντε να είναι Hard Rock...η ποζερομέταλ 80's...Όσο για τον Malmsteen η κιθάρα εξυπηρετεί τον ήχο που θέλει να βγάλει στα Solo...δεν τον απασχολούν τα ρυθμικά κομμάτια όπως στο υπόλοιπο 99% των Metal κομματιών.



    Αν διάβαζες καλύτερα δεν μιλάει για ακουστικές κιθάρες. Ιδιαίτερα στο Jemsite που είναι αποκλειστικά αφιερωμένο σε κιθάρες JEM! Ούτε στις ακουστικές βλέπεις ποτέ π.χ Maple over Alder.
    Για τον Rudi Pell ψιλοσυμφωνώ, ποσερο eightiλα , αλλα η wikipedia τον θεωρεί ως melodic heavy metal. Ο malmsteen απο την αλλη είναι shredder, και το shredding με το μεταλ ειναι αλληλένδετα.

    Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, λογικό η jem ή η οποιαδήποτε κιθάρα της προκοπής να είναι έτη φωτός καλύτερη και στον ήχο και σαν αίσθηση απο μια φτηνιάρικη. Επίσης δέν έχει νόημα να συγκρινεις διαφορετικέσ κιθάρες... Σύκρινε δυο ΙΔΙΕΣ με απλά διαφορετικά ξύλα (ίδιεσ κιθάρες όμως).
    Και το jemsite, ναι ειδικεύετε στις ibanez, αλλα το άρθρο μιλάει γενικά για τα ξύλα και όχι για ηλεκτρικές μόνο...

    Ωραία, έστω να δεχτούμε οτι τα ξύλα έχουν επίδραση στον τόνο της ηλεκτρικής κιθάρας, μπορείς να μου πεις με βεβαιότητα την διαφορά μιας Jem basswood με μιας alder (ίδιο σεταρισμα και ιδιο hardware) αν την ακούσεις μέσα απο ενισχυτή;
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  14. #29
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, έστω να δεχτούμε οτι τα ξύλα έχουν επίδραση στον τόνο της ηλεκτρικής κιθάρας, μπορείς να μου πεις με βεβαιότητα την διαφορά μιας Jem basswood με μιας alder (ίδιο σεταρισμα και ιδιο hardware) αν την ακούσεις μέσα απο ενισχυτή;
    Κοίταξε, η δική μου JEM BSB είναι Basswood με Rosewood fretboard ενώ η κλασική 7VWH είναι Alder με Ebony και έχει διαφορά. Ειδικά για της JEM όλος ο κόσμος φώναζε όταν άλλαξαν την ταστιέρα απο Ebony σε Rosewood.

  15. #30
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, η δική μου JEM BSB είναι Basswood με Rosewood fretboard ενώ η κλασική 7VWH είναι Alder με Ebony και έχει διαφορά. Ειδικά για της JEM όλος ο κόσμος φώναζε όταν άλλαξαν την ταστιέρα απο Ebony σε Rosewood.
    Οι 7VWH ή γενικά οι λευκές jem του vai (δέν ξέρω τα μοντέλα απέξω) παλιότερα με basswood σώμα ήταν. Και του vai η evo με basswood σώμα είναι οπότε... Και που το αλλάξανε πάλι σαν Jem παίζουν, και διαφορά δέν έχει...

    Όσο για την τοστιέρα, η διαφορά rosewood με ebony περισσότερο αισθητική είναι παρά ουσιαστική. Διαφορά στον ήχο δέν έχει, ίσως να έχει στην αίσθηση (ειδικά με το dark rosewood που είναι λιγουλάκι πιο σκληρό).

    Επίσης πάλι καλά που γυρίσανε σε alder, γιατι είναι και πιο ελαφρύ... Μήν σου πέφτει και η μέση
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας