Σελ. 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 443
  1. #31
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έχετε κάνα καλό site με ασκήσεις για ρυθμική/σόλο;; Όχι ταμπλατούρες τραγουδιών.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #32
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Γιώργο, αν δεν το ξέρεις ήδη, δες το justinguitar.com. Έχει πάρα πολλά μέσα. Δες εδώ ποιό συγκεκριμένα για ασκήσεις δαχτύλων. Για ρυθμική νομίζω δεν έχει τόσα πολλά στο site, αλλά σε dvd.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  3. #33
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωπ, έχει και δική του σελίδα ο Άγγλος; Πολύ καλός και με φοβερά tutorial στο youtube.

    Εγώ πάντως, χωρίς να είναι ντροπή, αγόρασα μερικά βιβλιαράκια του Stetina και ας παίζω αρκετά χρόνια. Στην αρχή γέλαγα για κάποιες ασκήσεις και μόλις κόμπλαραν τα χέρια είχα κοκκινίσει. Τα είχα πάρει από Amazon σε έκπτωση, πολύ φθηνά, 2 βιβλία γύρω στα 20 ευρώ και τα δύο μαζί με ταχυδρομικά.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, αν δεν το ξέρεις ήδη, δες το justinguitar.com. Έχει πάρα πολλά μέσα. Δες εδώ ποιό συγκεκριμένα για ασκήσεις δαχτύλων. Για ρυθμική νομίζω δεν έχει τόσα πολλά στο site, αλλά σε dvd.
    Ωραίος, ευχαριστώ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπ, έχει και δική του σελίδα ο Άγγλος; Πολύ καλός και με φοβερά tutorial στο youtube.
    Ω, ναι! Και youtube channels αν έχετε, μη ντρέπεστε, πείτε τα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, χωρίς να είναι ντροπή, αγόρασα μερικά βιβλιαράκια του Stetina και ας παίζω αρκετά χρόνια. Στην αρχή γέλαγα για κάποιες ασκήσεις και μόλις κόμπλαραν τα χέρια είχα κοκκινίσει. Τα είχα πάρει από Amazon σε έκπτωση, πολύ φθηνά, 2 βιβλία γύρω στα 20 ευρώ και τα δύο μαζί με ταχυδρομικά.
    Έχω κι εγώ 1-2 του Stetina αν θυμάμαι καλά, αλλά έχουν μείνει Αθήνα...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #35
    Δεν χρειάζεται να πω νομίζω ότι το απολύτως απαραίτητο αξεσουάρ μαζί με τα βιβλία είναι ο μετρονόμος. Ασκήσεις χωρίς μετρονόμο...δεν κάνεις τίποτα.

  6. #36
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν και online μετρονόμοι. Εγώ με τέτοιον παίζω αν και σκέφτομαι να γράψω έναν δικό μου (βαριέμαι όμως)

  7. #37
    Ναι υπάρχουν αρκετοί online και είναι και καλύτερα γιατί μπορείς να βάλεις ενα πιό ευχάριστο effect.

  8. #38
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μια και αναφέρατε για μετρονόμο, βρήκα πολύ καλή εφαρμογή για Nokia 5800/N97 (αλλά και για άλλες touchscreen Symbian S60 συσκευές): http://nokia5800downloads.blogspot.c...e-app-for.html Κάνει και για κούρδισμα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #39
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Φοβερός στα βιντεακια του ειναι ο Dave Weiner στο riff of the week. Πολύ σχολαστικός και με έξυπνες ασκησούλες οι οποίες είναι mixed για ότι είδος μπορεις να φανταστείς.
    http://www.youtube.com/user/DAVEWEINER

    Ακόμη υπάρχουν και στο youtube βίντεακια με μαθήματα απο διάφορους γνωστους και μή κιθαρίστες (γνωστό βέβαια, αλλα όλοι λίγο πολύ τα ίδια λένε μεχρι σε ένα βαθμό). Το rock discipline του petrucci εχεί πολύ υλικό για όλα τα επίπεδα, όπως και το speed kills του michaelangelo batio (καραshredding μαθημα, αλλα ασχολείται πολύ με το αριστερό χέρι και στον συντονισμό των δύο.)
    Για σολο αυτά, για ρυθμικά προσωπικά μαθαίνω συγχορδίες και τις παίζω όπως με βολεύει (οπότε παίζει και να είμαι και τελείως λάθος )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yonah : 08-06-10 στις 07:14.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  10. #40
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για μένα άσκηση για σόλο είναι να πάρεις ένα οποιοδήποτε σχήμα (και εννοώ οποιοδήποτε, όσο χαζό ή εύκολο και αν είναι, π.χ αυτό στο 2:07, γενικά τα βίντεο του Gilbert λένε τα μέγιστα στην πειθαρχία), να το ξεκινήσεις δέκατα έκτα ή όγδοα στο 40. Το να το ξεκινήσεις αργά είναι πολύ σημαντικό, ακόμα και αν το έχεις για πλάκα στο 100 ας πούμε, θα δεις ότι συχνά είναι πιο δύσκολο να παίζεις αργά από ότι γρήγορα. Βαθμιαία το επιταχύνεις όσο πάει, πάντα πειθαρχημένα και καθαρά. Αν βρωμίζει ή χάνεις συγχρονισμό ή απλά δεν σου αρέσει ο ήχος κατεβάζεις ταχύτητα, είναι πολύ σημαντικό να ακούς.

    Προσωπικά σε δύναμη πάντα με βοηθούσε αυτό που λένε spanish lap, εναλλαγές ταχύτητας, γρήγορο/αργό/γρήγορο/αργό lick, καμιά 200αρια νότες σε κάθε ταχύτητα και συχνά αλλαγές σε διαιρέσεις, όσο πιο παλαβές τόσο το καλύτερο (δέκατα έκτα, τρίηχα, επτάηχα, πεντάηχα, όγδοα). Σε κάποια στήλη του Guitar for the practicing musician το είχα δει πριν χρόνια και πραγματικά σου τσακίζει τα χέρια.

    Για ρυθμικά νομίζω καλό είναι να μάθεις κάμποσα ακόρντα αν δεν τα ξέρεις. Οι περισσότεροι, στο metal κυρίως, έχουν μια πέμπτη ή power chord (root/5th/8th), ακούς ένα sus4 στο 0:08 και λες wow Από κει και πέρα καλύτερη (και πιο fun) εξάσκηση θεωρώ να παίζεις κομμάτια από παιχταράδες σε ρυθμικά (παλιοί Theater ή Coroner π.χ. άνετα σε στέλνουν με τενοντίτιδα, με το μαλακό ). Δεν είναι ανάγκη να το πας εκεί που το έχει ο παιχταράς, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να παίξουμε Petrucci, ακόμα και 3 φορές πιο αργό να το έχεις βοηθάει.

  11. #41
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα άσκηση για σόλο είναι να πάρεις ένα οποιοδήποτε σχήμα (και εννοώ οποιοδήποτε, όσο χαζό ή εύκολο και αν είναι, π.χ αυτό στο 2:07, γενικά τα βίντεο του Gilbert λένε τα μέγιστα στην πειθαρχία), να το ξεκινήσεις δέκατα έκτα ή όγδοα στο 40. Το να το ξεκινήσεις αργά είναι πολύ σημαντικό, ακόμα και αν το έχεις για πλάκα στο 100 ας πούμε, θα δεις ότι συχνά είναι πιο δύσκολο να παίζεις αργά από ότι γρήγορα. Βαθμιαία το επιταχύνεις όσο πάει, πάντα πειθαρχημένα και καθαρά. Αν βρωμίζει ή χάνεις συγχρονισμό ή απλά δεν σου αρέσει ο ήχος κατεβάζεις ταχύτητα, είναι πολύ σημαντικό να ακούς.
    Έτσι ακριβώς, στις αρχές μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έπαιζα π.χ 16α καθαρά στα 100 και έκανα λάθη στα 80!
    Κάθε μέρα προσπαθείς να ξεπεράσεις το προηγούμενο ρεκόρ σου πάντα παίζοντας καθαρά εννοείται. Μπορεί τα 16ά σε 200bpm να ακούγονται στον άλλον ως shredding και όντως είναι...αλλά πολύ απλά στοχεύεις να παίζεις καθαρά στα 200 για να είσαι χαλαρός στα 160.

  12. #42
    Εγγραφή
    13-11-2009
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear Dgn2000
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας βάζω και εγώ την κιθαρούλα μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P0452_12-06-10.JPG  


  13. #43
    Εγγραφή
    13-11-2009
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear Dgn2000
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε κάνα καλό site με ασκήσεις για ρυθμική/σόλο;; Όχι ταμπλατούρες τραγουδιών.
    http://www.guitarbackingtrack.com/ Αυτό είναι site με backing tracks δηλαδή έχει όλα τα όργανα χορίς την κιθάρα. Πολύ καλη εξάσκηση στο ρυθμό ειδικά μαζί με μετρονόμο.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaRkz0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.guitarbackingtrack.com/ Αυτό είναι site με backing tracks δηλαδή έχει όλα τα όργανα χορίς την κιθάρα. Πολύ καλη εξάσκηση στο ρυθμό ειδικά μαζί με μετρονόμο.
    Ωραίος!

    Κάτι άλλο ρε παιδιά που σκεφτόμουν. Πώς είμαστε σίγουροι για την καλή κατάσταση της κιθάρας που πρόκειται να αγοράσουμε από κάποιο κατάστημα; Εννοώ, ότι οι κιθάρες είναι κρεμασμένες για καιρό εκεί πέρα και με κουρδισμένες χορδές, το οποίο είναι ότι χειρότερο για να σκεβρώσουν τα ξύλα, ιδιαίτερα ο λαιμός. Σκέψεις γι' αυτό;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #45
    Εγγραφή
    13-11-2009
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear Dgn2000
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος!

    Κάτι άλλο ρε παιδιά που σκεφτόμουν. Πώς είμαστε σίγουροι για την καλή κατάσταση της κιθάρας που πρόκειται να αγοράσουμε από κάποιο κατάστημα; Εννοώ, ότι οι κιθάρες είναι κρεμασμένες για καιρό εκεί πέρα και με κουρδισμένες χορδές, το οποίο είναι ότι χειρότερο για να σκεβρώσουν τα ξύλα, ιδιαίτερα ο λαιμός. Σκέψεις γι' αυτό;;
    Κοίταξε ειδικά στην ελλάδα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρει. Ενας φίλος μου πήρε μια ibanez και του βγήκε με προβλήματα και επείσης με μερικά σημάδια στο ξήλο της. Επείσης εγω την les paul μου την πήρα πριν απο 2 χρονια στα 570ευρο , ενώ απο thomann θα την έπερνα 380 :/
    Οπότε τιμές και συντίρηση στην ελλάδα είναι αγνοστές λέξεις.

Σελ. 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας