Σελ. 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 443
  1. #346
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Είχα την HD400 για αρκετό καιρό, περίπου 3 χρόνια, και με ψάξιμο και αλλαγές στο σήμα, στις καμπίνες (και πολλά άλλα) έβγαζε πολύ καλό distortion. Την πούλησα γιατί απλά ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο και όχι γιατί ήταν κακή.

    EDIT: Τώρα που αρχίζω και τα θυμάμαι αυτό που ήταν κακό στο σήμα τους και κατέστρεφε τα πάντα ήταν τα cab sims που είχε. Όταν την έτρεχες σε καλή καμπίνα χωρίς να έχεις εξομοίωση στο σήμα, ήταν μούρλια. Κάτι τέτοιο, χωρίς να θυμάμαι πια λεπτομέρειες.

    Κατά τα άλλα, συμφωνώ και επαυξάνω να μείνεις μακριά από τη συγκεκριμένη Marshall. Κοίτα τα ηχεία μέσα να είναι ποιοτικά (και σωστά γι αυτό που θες), τι ξύλο χρησιμοποιεί, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Ο Θωμάς έχει πολλές λύσεις στη μάρκα του. Ο tech μου είχε μια αντίστοιχη Marshall και την είχε μπασταρδέψει με 2 V30 και 2 greenbacks για να πάρει τον ήχο που ήθελε (και τελικά την πούλησε - πεταμένα λεφτά και κυρίως χρόνος=πολύς). Από το πάνω mainstream ράφι, την καλύτερη λύση σε απόδοση/τιμή θεωρώ τις Orange με τα V30. Αν είχα άπειρα λεφτά θα έπαιρνα Mesa.

    Μην αγοράσεις καμπίνα με μόνο κριτήριο τη μάρκα, θα απογοητευτείς. Κοίτα παραπέρα από αυτό, την καμπίνα την κάνουν τα υλικά της και τα ηχεία.

    Στον ενισχυτή που έχεις καταλήξει, θα σε βολέψει πολύ περισσότερο η 2*12 στο πόσο θα πιέσεις την καμπίνα για να αποδώσει. Αν φτιάξεις ένα πιο σοβαρό home studio στο μέλλον δώσε πόνο με 4*12.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 04-01-22 στις 22:45.

  2. #347
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν θα ναι της προκοπής, αλλά και τα harley benton είναι φασόν του thomann. Γιατί να θεωρούνται ποιοτικότερα;
    Γι' αυτό εδώ που σου εξήγησα πριν και που σου λέει και ο Veldrin:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην αγοράσεις καμπίνα με μόνο κριτήριο τη μάρκα, θα απογοητευτείς. Κοίτα παραπέρα από αυτό, την καμπίνα την κάνουν τα υλικά της και τα ηχεία.
    Τώρα αν πιστεύεις ότι το MDF και τα πολύ μέτρια ηχεία της 4x12 Marshall Code θα είναι ΟΚ για τη Ferrari ενισχυτή που θες να πάρεις, γιατί γράφει επάνω Marshall πάσο. Δικά σου είναι τα χρήματα, ότι θες κάνεις. Σου είπα και την προσωπική μου εμπειρία με τη Marshall που έχω τώρα σε σχέση με τη Jetcity που είχα. Όλη η διαφορά είναι τα πολύ ποιοτικότερα μεγάφωνα της Marshall (συν ότι είναι και λίγο πιο μεγάλη από κλασσική 2x12, αλλά αυτό είναι πιο δευτερεύων σε σχέση με τα ποιοτικά μεγάφωνα).

    Οι Harley Benton καμπίνες του Thomann έρχονται με τα Celestion V30, τα κινέζικα βέβαια που μπορείς να αγοράσεις και off-the-shelf που λένε (όχι τα Made in England που έχουν οι Mesa και οι Marshall καμπίνες, και δεν έχει να κάνει με τη χώρα κατασκευής, αλλά με τα specs που ζητάνε οι συγκεκριμένες εταιρείες από τη Celestion). Και πάλι πολύ καλύτερα από κάτι Celestion 70/80 ή άλλα τραγικά no-name Κινέζικα που έχουν οι φθηνιάρικες καμπίνες πολλών γνωστών κατασκευαστών και ξυρίζουν αυτιά. Δεν είναι τυχαίο ότι οι συγκεκριμένες Harley Benton καμπίνες πουλάνε σα ζεστά ψωμιά (παίζει βέβαια ρόλο και το marketing, οι youtubers, κτλ, αλλά και πάλι).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑι 2x12 θα μ ενδιέφερε, το θέμα είναι ότι οι τιμές ξεφεύγουν και δεν ξέρω αν θέλω να πάρω καμπίνα από έξω, γιατί τα μεταφορικά μπορεί να γδέρνουν.
    Κρίνεις εκ των προτέρων χωρίς να έχεις ψάξει. Ο Thomann έχει δωρεάν μεταφορικά για ένα ποσό και πάνω. Με τον Πολωνό που ανέφερα πριν είχα επικοινωνήσει τότε και τα μεταφορικά του ήταν πολύ λογικά και γενικότερα οι τιμές του γι' αυτό που προσφέρει ως boutique και καλά κατασκευαστής (δες τιμές πχ από κάτι Zilla Cabs να σου πέσουν τα μαλλιά! Σιγά ρε παιδιά από χρυσό είναι οι καμπίνες σας;;; )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφέρει τι χρησιμοποιεί ο καθένας, ούτε αν είναι ο Ζήρας, ούτε κι ο Petrucci.

    Το θέμα είναι τι μου αρέσει να ακούω εγώ στο αφτί μου.

    Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός και το κριτήριο μου δεν είναι με βάση του τι θα ακούσει ένας τρίτος.

    Θέλω να βγάζω γούστα και με line 6, ότι κι αν δοκίμασα, δεν ικανοποιήθηκα.

    Ο Ζήρας έχει αναφέρει, επειδή τον παρακολουθώ, πως χρησιμοποιεί πεταλιέρα γιατί δεν μπορεί να κουβαλάει κεφαλές με ταξί, γιατί δεν οδηγεί, δεν έχει αυτοκίνητο και στα live τον βολεύει γι'αυτόν τον λόγο.

    Προφανώς και κάνει συμβιβασμό ηχητικά για χάρην ευκολίας.
    Ναι, καλά κάνεις και δε σε ενδιαφέρει τι χρησιμοποιεί ο κάθε Ζήρας και ο κάθε Petrucci. Και ναι γνωρίζω γιατί ο Ζήρας έχει επιλέξει το συγκεκριμένο setup. Είναι όμως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ! Ότι και συμβιβασμούς να κάνει, λες να θέλει να ξεφτιλίζεται ή να μη θέλει να έχει καλό ήχο και για τον ίδιο προσωπικά για να ευχαριστιέται όσο γίνεται τα live του;;; Σου ξαναλέω τα τραγικά Spiders του παρελθόντος δεν έχουν καμία σχέση με το τι κάνει και τι βγάζει σήμερα η Line6. Ακόμα και ο Καναδός φωνακλάς Glenn Fricker που έχει κράξει την Line6 ΑΠΕΙΡΕΣ φορές παραδέχθηκε ότι η τελευταία γενιά Line6 Spider δεν είναι τόσο κακή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το πάνω mainstream ράφι, την καλύτερη λύση σε απόδοση/τιμή θεωρώ τις Orange με τα V30. Αν είχα άπειρα λεφτά θα έπαιρνα Mesa.
    Έχω παίξει με τη vertical 2x12 semi-closed της Orange. Όντως πολύ καλή, αλλά και πάλι πολλά τα λεφτά για 5 ξύλα και δυο μεγάφωνα! Όσο για τη Mesa, οι τιμές της στην Ευρώπη απλά δεν παλεύονται Ε, συγνώμη αλλά 1000 φορές Bugera και Boss Katana. Δε θα ξεπαραδιαστούμε κιόλας για να κάνουμε την τρέλα/χόμπι μας για μια καμπίνα ή έναν ενισχυτή.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #348
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό εδώ που σου εξήγησα πριν και που σου λέει και ο Veldrin:


    Τώρα αν πιστεύεις ότι το MDF και τα πολύ μέτρια ηχεία της 4x12 Marshall Code θα είναι ΟΚ για τη Ferrari ενισχυτή που θες να πάρεις, γιατί γράφει επάνω Marshall πάσο. Δικά σου είναι τα χρήματα, ότι θες κάνεις. Σου είπα και την προσωπική μου εμπειρία με τη Marshall που έχω τώρα σε σχέση με τη Jetcity που είχα. Όλη η διαφορά είναι τα πολύ ποιοτικότερα μεγάφωνα της Marshall (συν ότι είναι και λίγο πιο μεγάλη από κλασσική 2x12, αλλά αυτό είναι πιο δευτερεύων σε σχέση με τα ποιοτικά μεγάφωνα).
    Δεν κολλάω στη μάρκα. Την τιμή είδα και μου φάνηκε προσιτή. Και πάλι ανέφερα κι εγώ ότι έχω επίγνωση ότι δεν μπορεί σε αυτή την τιμή να είναι κάτι άκρως ποιοτικό.

    Επειδή κι ένας φίλος μου προτείνει τα celestion v30, ίσως προτιμήσω αυτή τελικά, τα 2x12 που προτείνει και ο veldrin.

    https://www.thomann.de/gr/harley_ben...12_vintage.htm


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίνεις εκ των προτέρων χωρίς να έχεις ψάξει. Ο Thomann έχει δωρεάν μεταφορικά για ένα ποσό και πάνω. Με τον Πολωνό που ανέφερα πριν είχα επικοινωνήσει τότε και τα μεταφορικά του ήταν πολύ λογικά και γενικότερα οι τιμές του γι' αυτό που προσφέρει ως boutique και καλά κατασκευαστής (δες τιμές πχ από κάτι Zilla Cabs να σου πέσουν τα μαλλιά! Σιγά ρε παιδιά από χρυσό είναι οι καμπίνες σας;;; )
    Μιά χαρά γνωρίζω. Έχω αγοράσει και μπάσο απ'τον thomann. Δεν ψωνίζω πρώτη φορά από εκεί.

    Απλώς είχα ενδοιασμούς όσον αφορά τέτοιον όγκο. Αν δεν έχει έξτρα φόρους παρά το βάρος, οκ. Κανένα πρόβλημα. Ίσα, ίσα, προτιμώ απ'τον thomann.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, καλά κάνεις και δε σε ενδιαφέρει τι χρησιμοποιεί ο κάθε Ζήρας και ο κάθε Petrucci. Και ναι γνωρίζω γιατί ο Ζήρας έχει επιλέξει το συγκεκριμένο setup. Είναι όμως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ! Ότι και συμβιβασμούς να κάνει, λες να θέλει να ξεφτιλίζεται ή να μη θέλει να έχει καλό ήχο και για τον ίδιο προσωπικά για να ευχαριστιέται όσο γίνεται τα live του;;; Σου ξαναλέω τα τραγικά Spiders του παρελθόντος δεν έχουν καμία σχέση με το τι κάνει και τι βγάζει σήμερα η Line6. Ακόμα και ο Καναδός φωνακλάς Glenn Fricker που έχει κράξει την Line6 ΑΠΕΙΡΕΣ φορές παραδέχθηκε ότι η τελευταία γενιά Line6 Spider δεν είναι τόσο κακή
    Καταρχήν, χαλάρωσε. Δεν χρειάζεται τόση επιθετικότητα. Δεν είμαστε στο νήμα του covid

    Πουθενά δεν υπονόησα ότι ο Ζήρας ξεφτιλίζεται, ούτε πως η line 6 είναι μάπα εταιρεία και δεν βγάζει καλά προϊόντα!

    Απλώς, για το δικό μου γούστο, εντελώς υποκειμενικά, δεν έχω κίνητρο να την προτιμήσω ξανά.

    Δεν μου αρέσει, κι ο λόγος που λέω πως δεν με ενδιαφέρει με τι παίζει ο κάθε επαγγελματίας, είναι αυτός. Ότι εμένα δεν μου κάνει κλικ.

    Και η signature κιθάρα του petrucci πχ μου φαίνεται αίσχος, δεν θα την έπαιρνα ποτέ, ούτε να μου τη χάριζαν, κι ας είναι top στα specs ξέρω 'γω.

    Btw τον petrucci τον γουστάρω full, γι'αυτό τον φέρνω και σαν παράδειγμα.

    Για αρχή, θέλω να τσιμπήσω την κεφαλή που έχει άκρως δελεαστική τιμή (ελπίζω να είναι καλοσυντηρημένη, έτσι λέει ο πωλητής) και να πάρω και μία σχετικά decent καμπίνα γιατί αλλιώς θα κοιτιόμαστε με την κεφαλή σκέτη...

    Και αν πάρω από thomann τελικά, θα τσιμπήσω και είτε το φθηνό attenuator - για αρχή πάντα - , είτε το άλλο στα 250 ευρώ.

    Υπόψιν έχω στα σκαριά να πάρω και μία νέα κιθάρα, οπότε θα φύγει πολύ ρευστό, γι'αυτό δεν θέλω να μπουκώσω με υπέρογκες αγορές.

    Δυστυχώς με έπιασε εξ απίνης η τιμή του powerball και γι'αυτό τώρα τρέχω να προλάβω τη φάση.

    Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις πληροφορίες πάντως.

  4. #349
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κολλάω στη μάρκα. Την τιμή είδα και μου φάνηκε προσιτή. Και πάλι ανέφερα κι εγώ ότι έχω επίγνωση ότι δεν μπορεί σε αυτή την τιμή να είναι κάτι άκρως ποιοτικό.

    Επειδή κι ένας φίλος μου προτείνει τα celestion v30, ίσως προτιμήσω αυτή τελικά, τα 2x12 που προτείνει και ο veldrin.

    https://www.thomann.de/gr/harley_ben...12_vintage.htm
    Προσωπικά θα κοίταζα και τη vertical του Θωμά:

    https://www.thomann.de/gr/harley_ben...e_vertical.htm

    A, επίσης δες και στις αγγελίες του noiz.gr μήπως παίζει τίποτα αξιόλογο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά χαρά γνωρίζω. Έχω αγοράσει και μπάσο απ'τον thomann. Δεν ψωνίζω πρώτη φορά από εκεί.

    Απλώς είχα ενδοιασμούς όσον αφορά τέτοιον όγκο. Αν δεν έχει έξτρα φόρους παρά το βάρος, οκ. Κανένα πρόβλημα. Ίσα, ίσα, προτιμώ απ'τον thomann.
    Κανένας εξτρά φόρος. EU είσαι αφού

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν, χαλάρωσε. Δεν χρειάζεται τόση επιθετικότητα. Δεν είμαστε στο νήμα του covid
    Καταρχήν, καμία επιθετικότητα. Κατά δεύτερον η signature του Petrucci ως σχήμα είναι όντως αίσχος (όχι όμως και ώς χαρακτηριστικά/δυνατότητες)

    Καλές αγορές
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #350
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θα κοίταζα και τη vertical του Θωμά:

    https://www.thomann.de/gr/harley_ben...e_vertical.htm
    Πολύ ντουλάπα για 2 ηχεία όμως...

    Δεν ξέρω. Έβαλα να ακούσω στο yt και την HΒ και την marshall και δεν ξέρω, δεν μου ακούγονται άσχημα και οι 2.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A, επίσης δες και στις αγγελίες του noiz.gr μήπως παίζει τίποτα αξιόλογο
    Κοίταξα. Δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας εξτρά φόρος. EU είσαι αφού
    Ναι, βασικά δεν εννοούσα φόρο, μεταφορικά έξτρα, λόγω βάρους. Δεν ξέρεις καμιά φορά.
    Αλλά άμα δεν έχει, μία χαρά. Με βολεύει ο θωμάς.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν, καμία επιθετικότητα. Κατά δεύτερον η signature του Petrucci ως σχήμα είναι όντως αίσχος (όχι όμως και ώς χαρακτηριστικά/δυνατότητες)
    Σαν χαρακτηριστικά, σίγουρα μετράει, δεν το συζητάμε. Αλλά σαν όψη, πραγματικά, δεν το 'χει!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές αγορές
    Σ'ευχαριστώ!

  6. #351
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ντουλάπα για 2 ηχεία όμως...
    Δε νομίζω. Μπορεί να φαίνεται έτσι από τις φωτογραφίες, αλλά δες τις διαστάσεις που αναφέρει ο Θωμάς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω. Έβαλα να ακούσω στο yt και την HΒ και την marshall και δεν ξέρω, δεν μου ακούγονται άσχημα και οι 2.
    Ξαναλέω για πολλοστή φορά: Ότι γράφει πάνω Marshall Code είναι για τα σκουπίδια! Όπως τα τζιτζίκια οι παλιοί Line6 Spider που λέγαμε πριν ένα πράγμα Πραγματικά μην το σκέφτεσαι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #352
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    +1 για Θωμά.

    Μακριά από αυτές τις καμπίνες της Μαρσαλ. Η μέρα με τη νύχτα.

    Καλές αγορές!

  8. #353
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Δυστυχώς οι καμπίνες HB έχουν αναμονή 4-5 βδομάδες...

    Δεν μπορώ να περιμένω τοσο, χρειάζομαι άμεσα.

    Πόσο σκ@τ@ μπορεί να είναι οι καμπίνες της Μάρσαλ;

    Οι κριτικές της δεν είναι τόσο χάλια και στο yt ακούγονται ικανοποιητικά (αν δεν είναι πολύ πειραγμενος ο ήχος προφανώς.)

  9. #354
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς οι καμπίνες HB έχουν αναμονή 4-5 βδομάδες...

    Δεν μπορώ να περιμένω τοσο, χρειάζομαι άμεσα.

    Πόσο σκ@τ@ μπορεί να είναι οι καμπίνες της Μάρσαλ;

    Οι κριτικές της δεν είναι τόσο χάλια και στο yt ακούγονται ικανοποιητικά (αν δεν είναι πολύ πειραγμενος ο ήχος προφανώς.)
    Η κλασσική οριζόντια 2x12 με τα V30 είναι άμεσα διαθέσιμη

    - - - Updated - - -

    Δες κι αυτό:

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=441925

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #355
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Λουκούμι η HB με τα Celestion! (αρχίζω και αρρωσταίνω πάλι */κλείνω γρήγορα τη σελίδα)

    Η φθηνότερη Marshall που βλέπω και αξίζει, είναι αυτή με το ένα greenback και το ένα V30. Αλλά και πάλι λόγω υλικών... meh...

    Gentoo, η καλύτερη λύση που θα έβλεπες τις (πολύ μεγάλες) διαφορές θα να δοκίμαζες μια φθηνή και μια ακριβή με τα ίδια ηχεία επάνω. Αν είσαι γύπας σε αγγελίες και μπορείς να περιμένεις, θέλω να πιστεύω πως και στην Ελλάδα, θα βρείς πολύ καλές καμπίνες να βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές.

  11. #356
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κλασσική οριζόντια 2x12 με τα V30 είναι άμεσα διαθέσιμη

    - - - Updated - - -

    Δες κι αυτό:

    https://smart.noiz.gr/details.php?id=441925

    Αυτή ναι, αλλά τώρα ψήθηκα για κάθετη. Εξαρχής ήθελα κάθετη, για να είναι πιο σωστό το feedback που θα δέχομαι όταν θα παίζω, όρθιος ειδικά.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λουκούμι η HB με τα Celestion! (αρχίζω και αρρωσταίνω πάλι */κλείνω γρήγορα τη σελίδα)

    Η φθηνότερη Marshall που βλέπω και αξίζει, είναι αυτή με το ένα greenback και το ένα V30. Αλλά και πάλι λόγω υλικών... meh...

    Gentoo, η καλύτερη λύση που θα έβλεπες τις (πολύ μεγάλες) διαφορές θα να δοκίμαζες μια φθηνή και μια ακριβή με τα ίδια ηχεία επάνω. Αν είσαι γύπας σε αγγελίες και μπορείς να περιμένεις, θέλω να πιστεύω πως και στην Ελλάδα, θα βρείς πολύ καλές καμπίνες να βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές.

    Πάντως για τις HB είναι μοιρασμένες οι κριτικές.

    Πολλοί τις εκθειάζουν, άλλοι μιλάνε για κινεζιά. Τι να πω.

    Δεν θα 'χα πρόβλημα να περιμένω, αλλά δεν έχω καμπίνα αυτή τη στιγμή και θα είμαι με την κεφαλή άπραγος, αυτό με τρώει τώρα.

    - - - Updated - - -

    Γι'αυτή, τι γνώμη έχετε;

    https://www.thomann.de/gr/marshall_mx212a_b_stock.htm

    Celestion έχει κι αυτή, αλλά 78. Μάπα το καρπούζι;

  12. #357
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ναι, αλλά τώρα ψήθηκα για κάθετη. Εξαρχής ήθελα κάθετη, για να είναι πιο σωστό το feedback που θα δέχομαι όταν θα παίζω, όρθιος ειδικά.






    Πάντως για τις HB είναι μοιρασμένες οι κριτικές.

    Πολλοί τις εκθειάζουν, άλλοι μιλάνε για κινεζιά. Τι να πω.

    Δεν θα 'χα πρόβλημα να περιμένω, αλλά δεν έχω καμπίνα αυτή τη στιγμή και θα είμαι με την κεφαλή άπραγος, αυτό με τρώει τώρα.

    - - - Updated - - -

    Γι'αυτή, τι γνώμη έχετε;

    https://www.thomann.de/gr/marshall_mx212a_b_stock.htm

    Celestion έχει κι αυτή, αλλά 78. Μάπα το καρπούζι;
    τα 70/80 είναι τίμια, τα είχα πολλά φεγγάρια στη Laney, αλλά δε συγκρίνονται με τα V30/greenback/creamback. Είναι αρκετά φλατ. Αν έπαιζες τζαζ, θα σου έλεγα οκ. Καταλαβαίνεις.

    Το πρόβλημα είναι πως και η Marshall της κατηγορίας κινεζιά είναι, αλλά πληρώνεις το όνομα που γράφει επάνω + δεν έχει τα σωστά ηχεία.

    Στο μέλλον, ακόμα και αν αλλάξεις καμπίνα, θα μπορείς να κρατήσεις τα Celestion της HB και να κάνεις πειράματα. Στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καν.

    Για να μην παρασυρόμαστε πάντως, αυτά είναι ευχάριστα διλλήματα. Αυτό που σου είπε ο megahead είναι το σωστό. Μην πάρεις φεράρι (head) και της βάλεις no name ελαστικά (καμπίνα).

  13. #358
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 70/80 είναι τίμια, τα είχα πολλά φεγγάρια στη Laney, αλλά δε συγκρίνονται με τα V30/greenback/creamback. Είναι αρκετά φλατ. Αν έπαιζες τζαζ, θα σου έλεγα οκ. Καταλαβαίνεις.

    Το πρόβλημα είναι πως και η Marshall της κατηγορίας κινεζιά είναι, αλλά πληρώνεις το όνομα που γράφει επάνω + δεν έχει τα σωστά ηχεία.

    Στο μέλλον, ακόμα και αν αλλάξεις καμπίνα, θα μπορείς να κρατήσεις τα Celestion της HB και να κάνεις πειράματα. Στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καν.

    Για να μην παρασυρόμαστε πάντως, αυτά είναι ευχάριστα διλλήματα. Αυτό που σου είπε ο megahead είναι το σωστό. Μην πάρεις φεράρι (head) και της βάλεις no name ελαστικά (καμπίνα).
    Συν ότι συνήθως όπως είπα και πριν σε τέτοιες φθηνιάρικες καμπίνες χρησιμοποιούν MDF ή άλλα φθηνά ξύλα, για να κρατούν το κόστος χαμηλά, και όχι καλό plywood (αυτό που στην Ελλάδα λέμε κόντρα πλακέ). Το έκανε και η Marshall κάποια περίοδο στην 1936 που έχω (ήταν κάτι που είχα ρωτήσει τον πωλητή στο ebay πριν την αγοράσω για να μη την πατήσω ). Η HB έχουν κανονικό plywood.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #359
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 70/80 είναι τίμια, τα είχα πολλά φεγγάρια στη Laney, αλλά δε συγκρίνονται με τα V30/greenback/creamback. Είναι αρκετά φλατ. Αν έπαιζες τζαζ, θα σου έλεγα οκ. Καταλαβαίνεις.

    Το πρόβλημα είναι πως και η Marshall της κατηγορίας κινεζιά είναι, αλλά πληρώνεις το όνομα που γράφει επάνω + δεν έχει τα σωστά ηχεία.

    Στο μέλλον, ακόμα και αν αλλάξεις καμπίνα, θα μπορείς να κρατήσεις τα Celestion της HB και να κάνεις πειράματα. Στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καν.

    Για να μην παρασυρόμαστε πάντως, αυτά είναι ευχάριστα διλλήματα. Αυτό που σου είπε ο megahead είναι το σωστό. Μην πάρεις φεράρι (head) και της βάλεις no name ελαστικά (καμπίνα).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συν ότι συνήθως όπως είπα και πριν σε τέτοιες φθηνιάρικες καμπίνες χρησιμοποιούν MDF ή άλλα φθηνά ξύλα, για να κρατούν το κόστος χαμηλά, και όχι καλό plywood (αυτό που στην Ελλάδα λέμε κόντρα πλακέ). Το έκανε και η Marshall κάποια περίοδο στην 1936 που έχω (ήταν κάτι που είχα ρωτήσει τον πωλητή στο ebay πριν την αγοράσω για να μη την πατήσω ). Η HB έχουν κανονικό plywood.
    Οκ με ψήσατε. Μάλλον θα πάω σε αυτή. Αλλά μάλλον θα τους στείλω ένα mail να τους ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχουν στοκ πιο νωρίς απ'τις 4-5 βδομάδες που λέει το σύστημα, μπας και βολευτώ με την κάθετη...

    - - - Updated - - -

    Παιδιά τον πήρα! Τον έπαιξα στο παλικάρι με μια bugera 4x12 και ήταν απίστευτη εμπειρία!

    Μου είπε ότι η συγκεκριμένη της bugera κοστίζει 250 ευρώ καινούργια αλλά δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη πλέον. Γκαντεμια...



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220106_152335_tigr_1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  244,5 KB 
ID: 233829

    Θα πάρω και το two notes torpedo captor 8 τελικά και μια focusrite scarlet mono.

    Ξεπαραδιαστηκα αλλά αν είναι να γίνει η δουλειά, να γίνει σωστά!

    Μένει η επιλογή καμπίνας. Λέω να το ρισκάρω και να πάρω την 4x12 της Μάρσαλ.

    Θέλω να είναι μεγάλη και η 4αρα της μπουγκερα δεν είχε celestian.

    Στο μέλλον σίγουρα θα αλλάξω καμπίνα αν χρειαστεί, οπότε δεν με πειράζει και να μη βγει σούπερ ντουπερ η συγκεκριμένη.

    Οι κριτικές στον Θωμά είναι καλές πάντως και για αυτή.

  15. #360
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Σου εύχομαι να τον χαρείς φίλε!

Σελ. 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας