Σελ. 9 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 443
  1. #121
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Η κιθαριστικη λογική λέει ότι ένας αυτοδίδακτος,όσο και να μελετήσει η προσπαθήσει να μαθει,πάντα θα έχει κάποια κενά τα οποία μπορεί και ο ίδιος να μην έχει αντιληφθεί η ότι θα παίζει κάτι πιστεύοντας πως το βγάζει σωστά ενώ θα πέφτει σε λάθη.



    Στο 2:24 ειναι ενα απλο παραδειγμα.

    Βέβαια για κάποιον όπως εγώ που απλά θέλω να μάθω αρχικά να γρατσουναω 5 ακόρντα και να παίζω για χαβαλέ στο δωμάτιο μου μπορεί να μην είναι και απολύτως απαραίτητα,ο στόχος μου είναι να μπορέσω να αποκτήσω μια καλή βάση στα πρώτα δυο χρόνια και μετά βλέπεις τι προκύπτει,άλλοι απλά ξεκίνησαν και τα παράτησαν είτε γιατί δυσκολεύτηκαν να βρουν χρόνο εξάσκησης,είτε γιατί απογοητεύτηκαν απο διαφορα πραγματα που συναντησαν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να σκέφτεσαι μόνος σου πήγα να σου δείξω,όχι να σε αποτρέψω να πάς σε δάσκαλο.Καλό είναι να έχεις τις ''κεραίες'' σου ανοιχτές παντού για να μάθεις και να μην βάζεις παρωπίδες γιατί το είπε ο Μητσάρας.
    Αυτο που ηθελα να πω,ως προβληματισμο για αρχη,ηταν ακριβως οτι για να αρχισω να σκεφτομαι μονος μου,πρεπει απο πισω να εχω δημιουργησει μια σωστη βαση,ενα πλανο/υλη με τι θα ασχοληθεις,ποσο χρονο/μπατζετ μπορεις να διαθεσεις για να εχεις και το αποτελεσμα που εσυ επιθυμεις σε ενα ευλογο διαστημα,βεβαιως ο καθενας που πλασαρει τον εαυτο του ως καθηγητη ηλεκτρικης κιθαρας μπορει να εχει και πονηρο σκοπο σωνει και καλα οτι πρεπει να πας σε καθηγητη,να πληρωσεις χψ μαθηματα για να παρεις πτυχιο μουσικης,για να πεις οτι εγω ξερω παιζω πλεον.Αυτο που τονιζει ο θοδωρης στο βιντεο του ειναι νομιζω αυτονοητο,το ιδιο πανω κατω και ο αναστασακης παραπανω,δυο "δικοι" μας guitar coaches,οτι δεν υπαρχει καποιος στο youtube να σου υποδειξει τι κανεις λαθος,σου δειχνει ενας κατι με σωστο τροπο,εσυ το καταλαβαινεις σωστα?,αν εισαι σε επιπεδο αρχαριου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 03-02-20 στις 01:54.

  2. #122
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Στην αρχή μας μπέρδεψες(κοίτα @tsigarid,@PopManiac επίσης τι σου postαραν) αλλά τώρα στην πορεία δείχνεις αποφασισμένος και κατασταλαγμένος να πας σε δάσκαλο πρίν postάρεις εδώ τελικά.
    Δεν τους αμφισβητώ αυτούς στα links που έστειλες αλλά αυτό που δεν είναι ωραίο για μένα είναι που σου πέρασαν λίγο κάτι τύπου ''μην προσπαθήσεις μόνος σου απο internet γιατί θα κολλήσεις αφροδίσιο!!''Κάτι τέτοιο βλέπω στον λόγο σου.
    Σου λένε τι μπορεί να γίνει,όχι τι θα γίνει.Το οτι στο net(όχι σκέτο youtube,γενικά net) μπορείς να βρείς δωρεάν υλικό απο δάσκαλους και φτασμένους κιθαρίστες στο είπαν?
    Στα 70s έβαζαν το βινύλιο,έριχναν τις στροφές και έστηναν αφτί.Έβγαζαν άκρη ακόμα και έτσι.Δεν νομίζεις οτι έχουμε ξεφύγει απο αυτό?
    Απο την άλλη είχαμε έναν Randy Rhoads που όταν περιόδευε με Ozzy σε κάθε πόλη που πήγαινε έψαχνε δάσκαλο για μαθήματα.
    Επανερχόμαστε στο τι στόχο έχεις βάλει πάλι δηλαδή.Hard rock και metal που λές σηκώνουν και λίγο αλητεία.
    Δεν είμαι μέσα στο μυαλό σου να ξέρω τι έχεις κατα νού όμως.
    Τα λές καλά και έχεις point οτι για αρχάριος ίσως δυσκολευτείς να τα φιλτράρεις αλλά η ένσταση μου είναι στις ''παρωπίδες'' που έδειξες να φόρεσες.
    Κατιτίς σου είπαμε εδώ,κατιτίς θα σου πούν στο www.noiz.gr και κατιτίς θα σου πούν στο https://forum.kithara.gr/ πχ.Μείνε απλά ανοιχτός στην πληροφορία,αυτό.Δεν θα σε κυνηγάμε να κάνεις click στα links.
    Πήγαινε σε δάσκαλο και καλά θα κάνεις αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα.
    Θα σε βοηθήσει να μη ''μπουκώσεις'' και θα σου μάθει και τους μηχανισμούς για να κόψεις δρόμο υποτίθεται.
    Θα έχεις και παρέα που είναι ωραίο αυτό.

  3. #123
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Γιατί λες ότι σας μπέρδεψα,δεν είπα δώστε μου 150 links για να αρχίσω από αύριο να κάνω practice χτυπώντας 7-8 ώρες τη μέρα σαν τρελός.Με τη σειρά θα πάρω τα πράγματα,με υπομονή,να έχω ένα πρόγραμμα πως θα προχωράω και τα λοιπά,αν καταφέρω να βρω έναν καθηγητή για επίπεδο αρχαριου,γιατί κάποιοι μπορεί να μην αναλαμβάνουν κιόλας,δεν θα έλεγα όχι,αυτό είπα,δεν λέω ότι ειναι αυτοσκοπός,ούτε πως οι αυτοδιδακτοι κιθαρίστες δεν ξέρουν να παιζουν.

    Εγώ θα ξεκινήσω μόνος μου,με τα λινκς και τα site που μου προτεινατε και μετά θα δω πως και τι,αν νιώσω ότι δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα,θα ψάξω για βοήθεια.Ούτε τον ενισχυτακο μου ξέρω να ρυθμιζω καλά καλά.Αρχικά η κιθαρα μου χρειάζεται service/σεταρισμα/καθαρισμο γιατί ήταν για χρόνια σε απραξια και είμαι σε αναζήτηση μάστορα,ζαχος music store,guitar room,πνοη & νυξη με ένα γρήγορο ψάξιμο κάποια μαγαζιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 04-02-20 στις 22:35.

  4. #124
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί λες ότι σας μπέρδεψα,δεν είπα δώστε μου 150 links για να αρχίσω από αύριο να κάνω practice χτυπώντας 7-8 ώρες τη μέρα σαν τρελός.
    Δεν είπες κατι τέτοιο άμεσα αλλά και οι τρείς καταλάβαμε και πήγαμε να σε καθοδηγήσουμε με παρόμοιο τρόπο άνευ δασκάλου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη σειρά θα πάρω τα πράγματα,με υπομονή,να έχω ένα πρόγραμμα πως θα προχωράω και τα λοιπά,αν καταφέρω να βρω έναν καθηγητή για επίπεδο αρχαριου,γιατί κάποιοι μπορεί να μην αναλαμβάνουν κιόλας,δεν θα έλεγα όχι,αυτό είπα,δεν λέω ότι ειναι αυτοσκοπός,ούτε πως οι αυτοδιδακτοι κιθαρίστες δεν ξέρουν να παιζουν.
    Το καλό του δάσκαλου είναι οτι θα σε βοηθήσει να μη πελαγώσεις.Αυτό που λές,θα σου τα βάλει σε μια σειρά.
    Καλό είναι να είναι του είδους και να μη πληρώνεις για να μάθεις 1 κιλό κιθάρα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ξεκινήσω μόνος μου,με τα λινκς και τα site που μου προτεινατε και μετά θα δω πως και τι,αν νιώσω ότι δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα,θα ψάξω για βοήθεια.
    Να φάς λίγο τα μούτρα σου είναι μέσα στο παιχνίδι.
    Φτιάξε μια καφεδιά για αρχή και ρίξε μια ματιά χωρίς να πιάσεις κιθάρα.Έτσι για να μπείς λίγο στην νοοτροπιά.
    Τσέκαρε και το Guitar Pro(τραγούδια,ασκήσεις).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε τον ενισχυτακο μου ξέρω να ρυθμιζω καλά καλά.
    Google βρε!

  5. #125
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Μιας και εγώ είμαι αυτοδίδακτος (ανεπίδεκτος, για την ακρίβεια ), έχω να καταθέσω μια-δυο προτάσεις που τολμώ να πω θα βρεις χρήσιμες:

    1) Πήγα σε ωδείο για περίπου ένα μήνα. Είναι απερίγραπτα σημαντικό, όσο και αν ακούγεται γελοίο, να μάθεις να κάθεσαι σωστά, να κρατάς την κιθάρα σωστά και να τοποθετείς τα δάχτυλά σου σωστά. Αν κάθεσαι λάθος, κρατάς την κιθάρα λάθος, θα συμβούν δυο πράγματα και πολύ γρήγορα: θα αρχίσουν οι πόνοι. Και να γίνει αυτό, δε θέλει και πολύ να πεις δε μαμιέται που θα κάθομαι να πονάω. Επίσης, αν μάθεις κάτι λάθος, θα είναι δύσκολο να το ξεμάθεις για να το πιασεις σωστά.
    2) Θέλει σιδηρά πειθαρχία να μην ξεφύγεις από το να κάνεις "βαρετά" πράγματα. Όταν κάνεις τις ασκήσεις σου, εξ ορισμού θα είναι επανάληψη, μονότονες και βαρετές. Μην πεις πχ θα βάλω στο προγραμμα το Breaking the law, γιατί μου ακούγεται εύκολο. Και αν το κάνεις, να είσαι έτοιμος ότι θα το παίξεις λάθος - μην απογοητευτείς
    3) Θέλει χρόνο και τρόπο. Είναι καλύτερο να ασχολείσαι 15-20 λεπτά την ημέρα, παρά να κάτσεις να λιώσεις το Σ/Κ που θα έχεις χρόνο. Εγώ έκανα το δεύτερο, και σε συνδιασμό με το σημείο (1) έφτασα πολύ κοντά να πω αει σιχτίρ.

    Αυτά από εμένα. Καλή αρχή, με επιμονή και υπομονή. Το ξεκίνημα είναι δύσκολο, αλλά η ανταμοιβή εξαιρετική.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #126
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    +1
    Συνάδελφος ανεπίδεκτος και γώ
    Έχω κάτσει με fusionά και αντί ο *αλάκας να τσιμπήσω ότι έχει να μου μάθει κατέληξα να πηγαίνω για την παρέα και να συζητάμε για μουσικές
    Ωραία τα είπες.

    @DOU

    Τι έγινε με το setάρισμα?Μη το κάνεις Κυπριακό.

  7. #127
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ήρθε η ώρα να δείξω τα παιδιά μου... Ή μάλλον τους λόγους για τους οποίους μια μέρα θα με χωρίσει η γυναίκα μου.

    Blade California Custom, Cort M600 (με Dimarzio μαγνήτες από την πρώτη Musicman Petrucci, να είναι καλά ο τύπος που μου τους πούλησε πριν 15 χρόνια) και PRS SE Custom 24 30th anniversary
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_2251.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  741,7 KB 
ID: 212291

    Hughes & Kettner Tubemeister 18 + TC Electronic G major 2 + Yamaha DG1000 preamp. Αυτή είναι η συνηθισμένη μου διάταξη όταν θέλω να ηχογραφήσω, με τα 2 τελευταία στο FX Loop του H&K καρφί από το Load box του στην Presonus AudioBox iTwo + Studio One 4 Pro DAW
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_2139.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  497,3 KB 
ID: 212292

    Πεταλοκατάσταση για άγρια γούστα. Μια μέρα θα αποφασίσω και ποιό distortion θέλω πραγματικά να κρατήσω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_1774.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  538,3 KB 
ID: 212293

    Και τέλος τα καμάρια όταν θέλω να ξυπνάω τους γείτονες. Ο H&K TM18 με μια ταπεινή Blackstar φορτωμένη με 1 Celestion V30 και ο Peavey Valveking 100 με μια Laney GS212ie με 2 Celestion Seventy 80.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20200221_201059.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  628,1 KB 
ID: 212294

    Όλα 2nd hand σε τρελές τιμές, μετά από κυνήγι χρόνων. Κάποια στιγμή θα καταφέρω να φέρω και την Jackson WRMG MiJ που είχα αγοράσει το 2003 και έχω αφήσει στην Ελλάδα 6 χρόνια τώρα.

  8. #128
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ωραία πραγματάκια εσύ ο απο πάνω
    Βαριέμαι να βγάζω photo της προκοπής γιατί δεν τα έχω στημένα αλλά έχω μια μικρή απο σπουδές στην Πάτρα.
    Εγώ είμαι έτσι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC01206.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  346,1 KB 
ID: 212300
    Στην photo είναι ένας ENGL Screamer 50 με μιά Jackson DXMG(Japan) που φοράει ΕΜG 85(bridge) και EMG 60(neck).

    Απο την photo λείπουν μια Yamaha EG 112 που την έχω για χαμηλότερα κουρδίσματα,ένας Peavey envoy 110 combo για practice και απο πετάλια ένα Morley Bad Horsie 2 Wah + ένα Boss DS-1 Distortion.Έχω και μια κλασσική Alhambra αμα λάχει να ούμε.
    Είμαι έτσι για αρκετά χρόνια και μου λείπουν πετάλια αλλά τα έχω παρατήσει και όποτε την πιάσω θα βαρέσω σε τίποτα Backing Tracks μόνο.

    Εχω βάλει στόχο να την ξαναπιάσω όμως και ζαχαρώνω για του χρόνου:Boss DD3 delay,TC Electronic Ditto Looper,Ibanez TS808.
    Για finale θέλω να βρώ μια Gibson les paul studio alpine white με gold hardware και να τις κοτσάρω bare knuckle nailbomb pickups.
    Αυτά τα λίγα για την ώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 09-03-20 στις 14:56.

  9. #129
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε η ώρα να δείξω τα παιδιά μου... Ή μάλλον τους λόγους για τους οποίους μια μέρα θα με χωρίσει η γυναίκα μου.

    Blade California Custom, Cort M600 (με Dimarzio μαγνήτες από την πρώτη Musicman Petrucci, να είναι καλά ο τύπος που μου τους πούλησε πριν 15 χρόνια) και PRS SE Custom 24 30th anniversary
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_2251.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  741,7 KB 
ID: 212291

    Hughes & Kettner Tubemeister 18 + TC Electronic G major 2 + Yamaha DG1000 preamp. Αυτή είναι η συνηθισμένη μου διάταξη όταν θέλω να ηχογραφήσω, με τα 2 τελευταία στο FX Loop του H&K καρφί από το Load box του στην Presonus AudioBox iTwo + Studio One 4 Pro DAW
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_2139.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  497,3 KB 
ID: 212292

    Πεταλοκατάσταση για άγρια γούστα. Μια μέρα θα αποφασίσω και ποιό distortion θέλω πραγματικά να κρατήσω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_1774.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  538,3 KB 
ID: 212293

    Και τέλος τα καμάρια όταν θέλω να ξυπνάω τους γείτονες. Ο H&K TM18 με μια ταπεινή Blackstar φορτωμένη με 1 Celestion V30 και ο Peavey Valveking 100 με μια Laney GS212ie με 2 Celestion Seventy 80.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20200221_201059.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  628,1 KB 
ID: 212294

    Όλα 2nd hand σε τρελές τιμές, μετά από κυνήγι χρόνων. Κάποια στιγμή θα καταφέρω να φέρω και την Jackson WRMG MiJ που είχα αγοράσει το 2003 και έχω αφήσει στην Ελλάδα 6 χρόνια τώρα.
    Fap fap fap
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  10. #130
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    EMG 85/60?? Ενδιαφέρον συνδυασμός! Η Jackson μου στην Ελλάδα έχει επάνω τον 85 σε νεκ και 81 σε γέφυρα (το Zakk Wylde set). Πόσο all around είναι ο 85 σε bridge;;;; Καλά ο Engl είναι εξαιρετικός!

    Η "αμαρτία" μου είναι πως από τις κιθάρες, αυτή που πραγματικά ευχαριστιέμαι και παίζω περισσότερο είναι η Cort. Και δεν έχω βρεί τόσο λεπτό και βολικό λαιμό σε άλλη κιθάρα. Ίσως η PRS αλλά οι μαγνήτες της δε συγκρίνονται με τα θηρία που έχει επάνω η Cort, και δε θέλω να την πειράξω λόγω του resale value. Για τον ίδιο λόγο κρατάω και την Blade, που είναι κιθάρα αρκετών χιλιάδων ευρώ ($3600 είχε καινούρια), αλλά τη βλέπει πιο πολύ η θήκη της παρά η πένα από όταν βρήκα (να είναι καλά ο Gary Levinson που πραγματικά νοιάστηκε ο άνθρωπος) τα οριτζιναλ παρτ που είχε σπασμένα από τον προηγούμενο, και την έφτιαξα.

    @Chingachgook ακόμα γελάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 13-03-20 στις 18:27.

  11. #131
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    EMG 85/60?? Ενδιαφέρον συνδυασμός! Η Jackson μου στην Ελλάδα έχει επάνω τον 85 σε νεκ και 81 σε γέφυρα (το Zakk Wylde set). Πόσο all around είναι ο 85 σε bridge;;;;
    Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι η Jackson μου έχει alder body.
    Αν εσύ για παράδειγμα βγάλεις τον 81 και βάλεις τον 85 στην γέφυρα θα συναντήσεις έναν πιο ζεστό beefy ήχο.Θα αρχίζεις να παίζεις και όπως παίζεις θα αρχίσεις να νιώθεις οτι κάτι λείπει απο ψηλά.Αν συνεχίσεις να παίζεις και αφήσεις καιρό να περάσει αυτό το ''κάτι λείπει απο ψηλά'' θα σου φύγει και δεν θα αντιλαμβάνεσαι κάτι ''λάθος'',θα έχεις εναρμονιστεί.
    Αυτό που θα χάσεις σε ξύρισμα θα το κερδίσεις σε τσαγανό και επίσης θα ανακαλύψεις ευχάριστα πως το volume pot της κιθάρας πιάνει τόπο πέρα απο το να το έχεις τίγκα δεξιά.Όλα είναι ανάλογα με τα θέλω φυσικά και προσωπικά μου αρέσει αυτή η αλλαγή.
    Με το EQ του ενισχυτή είναι πιο ''παράξενος'' ο μαγνήτης και έχει μια ιδιοτροπία με τα μπάσα.Θέλουν προσοχή τα μπάσα γιατί αν δώσεις λίγο παραπάνω απ'ότι πρέπει σου κόβει συχνότητες απο αλλού.Βέβαια εξαρτάται και το τι ήχο θέλεις να βγάλεις.Αν έχεις όρεξη να πασπατέψεις βγαίνουν πολύ ωραία πράγματα.
    Το όλο plan για μένα με την Jackson ήταν να την κάνω πιο ευέλικτη απο metal κιθάρα και να βγάλω σαν πυρήνα πιο 80s hard rock ήχο μεταξύ άλλων.
    Είναι πιο all around μαγνήτης απο έναν 81 στην γέφυρα και για να αντιληφθείς το εύρος του καλύτερα άκου Steve Lukather(TOTO) και καπάκια James Murphy(OBITUARY)
    Καμιά φορά θυμάμαι ξεχνούσα οτι έπαιζα με metal κιθάρα με τους ήχους που έβγαζα.Ταίριαξε και σε όγκο με τον 60 όπως είναι σε αυτές τις θέσεις.
    Αν είσαι κυρίως old school τύπος όπως εγώ πιστεύω οτι θα σου αρέσει και θα τον εκτιμήσεις.
    Απο την άλλη εσυ με την Jackson σου μπορεί να θές να βαράς μόνο πριόνια.Όλα ανάλογα με τα θέλω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ο Engl είναι εξαιρετικός!
    Συμφωνώ φίλε.
    Τότε όταν ήταν να πάρω πιο σοβαρό ενισχυτή ήμουν πιο κάφρος και μου άρεσε το ντάγκα ντάγκα αλλά απο την άλλη είχα αδυναμία στον Gary Moore όταν ήταν στα hardrockάδικα του και στον Brian May πχ.
    Δεν ήμουν ακόμα εκεί αλλά έβλεπα οτι σιγά σιγά θα αρχίζω να μεταλλάσσομαι γενικά σε πιο hard rock/fusion φάση.Έπεσα μέσα και κατέληξε σοφή επιλογή.Με τα χρόνια έγινε όλο και καλύτερος ο Screamer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "αμαρτία" μου είναι πως από τις κιθάρες, αυτή που πραγματικά ευχαριστιέμαι και παίζω περισσότερο είναι η Cort. Και δεν έχω βρεί τόσο λεπτό και βολικό λαιμό σε άλλη κιθάρα. Ίσως η PRS αλλά οι μαγνήτες της δε συγκρίνονται με τα θηρία που έχει επάνω η Cort, και δε θέλω να την πειράξω λόγω του resale value. Για τον ίδιο λόγο κρατάω και την Blade, που είναι κιθάρα αρκετών χιλιάδων ευρώ ($3600 είχε καινούρια), αλλά τη βλέπει πιο πολύ η θήκη της παρά η πένα από όταν βρήκα (να είναι καλά ο Gary Levinson που πραγματικά νοιάστηκε ο άνθρωπος) τα οριτζιναλ παρτ που είχε σπασμένα από τον προηγούμενο, και την έφτιαξα.
    Δες την Blade σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί που θα το χρησιμοποιήσεις σε special occasion.Σκοπός όμως είναι να βρεθεί το occasion
    Όντως είναι κρίμα να κάθονται τα πράγματα.
    Τα δικά μου κατέληξαν ''έπιπλα'' που τα τρώει η υγρασία και η σκόνη.Αυτά έβλεπα τότε και πάτησα φρένο στις αγορές.
    Πήρα πρόσφατα ένα καλώδιο και κάτι πένες.Αυτά είναι η πρώτη μου ''κιθαριστική'' αγορά μετά απο καμιά 10ετία.
    Έφυγαν και οι κάλοι απο τα δάκτυλα να ούμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 14-03-20 στις 17:04.

  12. #132
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Απο τα τελευταία γραφόμενα μου λείπει λίγο βιολί
    Άρχισε να μου κακοφαίνεται τώρα που τα έχω παρατήσει και θέλω να τα σενιάρω όλα μαζί με τα δάκτυλα μου.
    Καμιά συμβουλή ρε παιδιά πως θα μάθω να την πιάνω κάθε μέρα?
    Δεν έχω για την ώρα την επιλογή να παίζω με άλλους αλλά θα αλλάξει στο μέλλον και καλό θα είναι να έχω κάνει και μια προεργασία για κάτι καλύτερο πχ.
    Καμιά ιδέα???

  13. #133
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Απλά ανάγκασε τον εαυτό σου σε μία ρουτίνα, πχ μετά τη δουλειά, πριν το φαί, στις 7μμ, ότι σε βολεύει. Τώρα που είμαστε κλεισμένοι μέσα υπάρχει άφθονος χρόνος, είναι μοναδική ευκαιρία

  14. #134
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Εγώ ανανέωσα ενδιαφέρον όταν πήρα ένα looper. Αλλά ο πιο φθηνός και σίγουρος τρόπος είναι αυτό που είπε ο tsigarid, βάλε το στη ρουτίνα σου

  15. #135
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Εγω θα ανανεώσω το ενδιαφέρον μου όταν χωρίσω. Και επειδή πρέπει να ρωτήσω τη γυναίκα, αν μου επιτρέπει να χωρίσω, το loop στο οποίο έχω μπλέξει, με εμποδίζει απο το να ανανεώσω το ενδιαφέρον μου

    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 9 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας