Σελ. 19 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 443
  1. #271
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    How Long Does It Take To Learn Guitar?
    Είναι accurate το πινακάκι που έχει?Τι λέτε?
    Για τα γούστα μου εγώ θέλω να γίνω advanced και δεν φαντάζει απίθανο.
    Εξαρτάται από τις πηγές σου, από το πόσο αποδοτικός είσαι κτλ.

    Αλλά είναι τρελά fun το πινακάκι στο mastery

  2. #272
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Νταξ,στο περίπου μια εκτίμηση σου λέει αλλά με βολεύει να ξέρω και λίγο.
    Άσε το Master για κάνα Gus Drax.
    Φίλος που τον ξέρει μου είπε οτι βαράει 7ωρα την μέρα και ας είναι σε αυτό το Level.

  3. #273
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Εγώ ξεκίνησα να παίζω στα 18 μου 3-4ώρες κάθε μέρα για 2 χρόνια σερί (ακόμα δεν είχαμε adsl, γι'αυτό ).

    Θεωρώ πως είμαι ανάμεσα στο Beginning με Intermediate, δεδομένου ότι παίζω αυτοδίδακτα, χωρίς σωστή ροή θεωρίας.

    Αλλά πιστεύω ότι βρίσκομαι εκεί στο τεχνικό κομμάτι γιατί είμαι σε θέση να εκτελέσω όλες τις βασικές τεχνικές (vibrato, bending, swipping, κλπ) με σχετικά καλό αποτέλεσμα (σύμφωνα με τα λεγόμενα φίλων μου που είναι επαγγελματίες κιθαρίστες).

    Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Ξέρω άτομα που παίζουν πολύ περισσότερο και δεν είναι τόσο καλοί τεχνικά.

    Είναι να το έχεις και λίγο. Κάποιοι παίζουν γιατί το έχουν χόμπι με τις κιθάρες, χωρίς να έχουν τη μουσική ικανότητα.

    Εγώ ας πούμε, έχω το λεγόμενο μουσικό αφτί, το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ στο να βελτιώσω την τεχνική μου, μπορούσα να αντιληφθώ δηλαδή πότε έφτανα την εκάστοτε τεχνική σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

    Όσοι δεν έχουν επαφή με τη μουσικότητα, δεν μπορούν να καταλάβουν εύκολα αν αυτό που παίζουν είναι ηχητικά σωστό ή όχι.

    Το point είναι να παίζεις για να γουστάρεις και να βελτιώνεσαι μέχρι να φτάσεις στο βαθμό που θέλεις να βρεθείς για να απολαμβάνεις το παίξιμό σου και ίσως να συνθέσεις και κάποια κομμάτια.

    Οι καριέρες και η επαγγελματική αποκατάσταση στη μουσική, είναι πλέον ανέκδοτο στην εποχή μας και ειδικά στη χώρα μας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #274
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξεκίνησα να παίζω στα 18 μου 3-4ώρες κάθε μέρα για 2 χρόνια σερί (ακόμα δεν είχαμε adsl, γι'αυτό ).

    Θεωρώ πως είμαι ανάμεσα στο Beginning με Intermediate, δεδομένου ότι παίζω αυτοδίδακτα, χωρίς σωστή ροή θεωρίας.

    Αλλά πιστεύω ότι βρίσκομαι εκεί στο τεχνικό κομμάτι γιατί είμαι σε θέση να εκτελέσω όλες τις βασικές τεχνικές (vibrato, bending, swipping, κλπ) με σχετικά καλό αποτέλεσμα (σύμφωνα με τα λεγόμενα φίλων μου που είναι επαγγελματίες κιθαρίστες).
    Δείχνεις κάπως αυστηρός με τον εαυτό σου και μοιάζεις για Intermediate όπως τα λες.Το ίδιο έκανα και εγω και ρώτησα έναν φίλο προχωρημένο κιθαρίστα/παραγωγό πέρυσι βάζoντας του ενα vid που jamάρω σε ενα backing track.Εννοείται οτι μου έκανε υποδείξεις αλλά μου είπε επίσης οτι πράγματα που έπαιζα δεν μπορούν να τα βγάλουν beginners.
    Ψάρωνα περαστικούς και γείτονες jamάροντας σε backing tracks καμιά φορά στο μπαλκόνι αλλά χλωμό να είχαν ακούσει hard rock/metal στην ζωή τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Ξέρω άτομα που παίζουν πολύ περισσότερο και δεν είναι τόσο καλοί τεχνικά.

    Είναι να το έχεις και λίγο. Κάποιοι παίζουν γιατί το έχουν χόμπι με τις κιθάρες, χωρίς να έχουν τη μουσική ικανότητα.
    Το πιο πολύ είναι δουλειά αλλά ναι,ισχύει αυτό που λές.Εγώ εδώ στο ''χωριό'' που δεν είχα τέτοιου είδους ερεθίσματα στον περιβάλλον μου έκανα 2 χρόνια να μάθω τι είναι power chord.
    Μόνος την έπιανα και την άφηνα συνεχώς ώσπου μια μέρα λέω στον εαυτό μου πως είμαι κουλός και δεν μου αρέσει.
    Μου ήρθαν όλα τούμπα όμως όταν βρήκα κάτι παιδιά να παίξουμε μαζί το είδος που γουστάρω,εκεί κατάλαβα το νόημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το point είναι να παίζεις για να γουστάρεις και να βελτιώνεσαι μέχρι να φτάσεις στο βαθμό που θέλεις να βρεθείς για να απολαμβάνεις το παίξιμό σου και ίσως να συνθέσεις και κάποια κομμάτια.
    Αυτό.Χομπίστες είμαστε και δεν θα μας μαλώσει και κανείς.Ο ένας μπορεί να θέλει 5 ακόρντα να λέει σ'αγαπώ μ'αγαπάς και ο άλλος να θέλει παπάδες.Σεβαστά και τα δύο.
    Να συνθέσω δεν το σκέφτομαι αλλά ο αυτοσχεδιασμός είναι ωραίος και θα ήθελα να μάθω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καριέρες και η επαγγελματική αποκατάσταση στη μουσική, είναι πλέον ανέκδοτο στην εποχή μας και ειδικά στη χώρα μας.
    Να φάς τα νιάτα σου και να καταλήξεις να παίζεις σε σκυλάδικο...
    Τουλάχιστον τώρα με το internet είμαστε όλοι united για όσους το κυνηγάνε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 23-01-21 στις 00:43.

  5. #275
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ουφ, 180 χιλιόμετρα πήγαινελα και χιονίζει, όλα καλά. Κάτοχος Boss Katana 50 mkII.

    Με τρώει τώρα να ξεκινήσω να παίζω στα μεσάνυχτα.

  6. #276
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείχνεις κάπως αυστηρός με τον εαυτό σου και μοιάζεις για Intermediate όπως τα λες.Το ίδιο έκανα και εγω και ρώτησα έναν φίλο προχωρημένο κιθαρίστα/παραγωγό πέρυσι βάζoντας του ενα vid που jamάρω σε ενα backing track.Εννοείται οτι μου έκανε υποδείξεις αλλά μου είπε επίσης οτι πράγματα που έπαιζα δεν μπορούν να τα βγάλουν beginners.
    Ψάρωνα περαστικούς και γείτονες jamάροντας σε backing tracks καμιά φορά στο μπαλκόνι αλλά χλωμό να είχαν ακούσει hard rock/metal στην ζωή τους.
    Όχι μωρέ, απλώς πέρα απ'τις τεχνικές, στη θεωρία δεν εξελίχθηκα όσο θα ήθελα. Στο τεχνικό σκέλος, θεωρώ πως είμαι σε πολύ καλό επίπεδο για αυτά που θέλω να παίζω.

    Έχω τζαμάρει κι εγώ με γείτονα απ'το μπαλκόνι! Φοβερή εμπειρία. Έπαιζα μια φράση εγώ, απαντούσε εκείνος, συνέχιζα εγώ, κ.ο.κ.

    Βέβαια αυτός ήταν επαγγελματίας μουσικός και έπαιζε πολύ καλύτερα, αλλά μέτρησε η φάση



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πολύ είναι δουλειά αλλά ναι,ισχύει αυτό που λές.Εγώ εδώ στο ''χωριό'' που δεν είχα τέτοιου είδους ερεθίσματα στον περιβάλλον μου έκανα 2 χρόνια να μάθω τι είναι power chord.
    Xαχα. Power chord, το πιο "σούπα" πράγμα στο μέταλ. Κάποιοι, σταματούν ακριβώς σε αυτό το σημείο. Τα power chords, τους είναι αρκετά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνος την έπιανα και την άφηνα συνεχώς ώσπου μια μέρα λέω στον εαυτό μου πως είμαι κουλός και δεν μου αρέσει.
    Μου ήρθαν όλα τούμπα όμως όταν βρήκα κάτι παιδιά να παίξουμε μαζί το είδος που γουστάρω,εκεί κατάλαβα το νόημα..
    Αυτό το feeling το έχουν σχεδόν όλοι οι κιθαρίστες πιστεύω. Υπάρχουν μέρες που νιώθεις ότι παίζεις σκ@τ@ όπως υπάρχουν και μέρες που θα παίξεις ακριβώς όπως το σκέφτεσαι!

    Το μυστικό είναι να ηχογραφείς τα sessions σου, για να μελετάς τις αδυναμίες σου.

    Το τζαμάρισμα της μουσικής που σ'αρέσει, με άλλα members, είναι αξία ανεκτίμητη


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό.Χομπίστες είμαστε και δεν θα μας μαλώσει και κανείς.Ο ένας μπορεί να θέλει 5 ακόρντα να λέει σ'αγαπώ μ'αγαπάς και ο άλλος να θέλει παπάδες.Σεβαστά και τα δύο.
    Να συνθέσω δεν το σκέφτομαι αλλά ο αυτοσχεδιασμός είναι ωραίος και θα ήθελα να μάθω..
    Έτσι ακριβώς. Ό,τι γουστάρει ο καθείς.

    Τα improvisations προσωπικά με κουράζουν να τα ακούω από άλλους. Προτιμώ δομημένες συνθέσεις. Με αρχή-μέση-τέλος.

    Το improvisation πάντως, προϋποθέτει μπόλικη θεωρία, αν δεν ξέρεις να συνδυάζεις scales, δεν μπορείς να αυτοσχεδιάσεις, δυστυχώς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φάς τα νιάτα σου και να καταλήξεις να παίζεις σε σκυλάδικο...
    Τουλάχιστον τώρα με το internet είμαστε όλοι united για όσους το κυνηγάνε.
    Δυστυχώς, όταν μια χώρα δεν επενδύει στη μουσική, εκεί καταλήγει το πράγμα.
    Αλλά πλέον, έχεις σβήσει το career dream σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν. Τώρα βλέπεις ακόμα και top ονόματα απλώς να φυτοζωούν.

    Βλέπεις πληρωμένα slots στα festivals και σε πιάνει μια αηδία που λέει κι ο Ραπτόπουλος.

    Βλέπεις μπάντες Γ' κατηγορίας να είναι headliners και 80's iconic bands να παίζουν support.
    Μεγάλη κατρακύλα...

    Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο ανάγκη υπάρχει, ακόμα κι από φτασμένες μπάντες, για έσοδα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #277
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    @Veldrin
    Με γειές!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μωρέ, απλώς πέρα απ'τις τεχνικές, στη θεωρία δεν εξελίχθηκα όσο θα ήθελα. Στο τεχνικό σκέλος, θεωρώ πως είμαι σε πολύ καλό επίπεδο για αυτά που θέλω να παίζω.

    Έχω τζαμάρει κι εγώ με γείτονα απ'το μπαλκόνι! Φοβερή εμπειρία. Έπαιζα μια φράση εγώ, απαντούσε εκείνος, συνέχιζα εγώ, κ.ο.κ.

    Βέβαια αυτός ήταν επαγγελματίας μουσικός και έπαιζε πολύ καλύτερα, αλλά μέτρησε η φάση
    Πλησιάζεις τον στόχο δηλαδή?Μπράβο ρε man.
    Την θεωρία την είχα *εσμένη πάνω στην άγνοια μου αλλά πάει και σύμφωνα με τα θέλω αφού όπως είπαμε hobby.Αν π.χ. θέλεις να παίζεις τα αγαπημένα σου τραγούδια μόνο τι να την κάνεις?
    Έχω πετύχει το άλλο άκρο με ''ακορντάκια'' ηλεκτροακουστική φάση που έκανε ολόκληρη ανάλυση στο κεφάλι του θεωρητικά για να παίξει ένα major/minor ακόρντο.Βρε βάρα βρε τσολιά!
    Με την φάση μπαλκόνι και backing tracks ήταν ωραίο ego boost τα θετικά σχόλια πλέον αλλά σε μια μεριά του εγκεφάλου μου έλεγα ''αχ και να 'ξεραν''.Βρήκα ταβάνι και το βαρέθηκα και αυτό γιατί μου λείπει το υπόβαθρο και είναι ξεκάθαρο για μένα οτι πρέπει να μελετήσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχα. Power chord, το πιο "σούπα" πράγμα στο μέταλ. Κάποιοι, σταματούν ακριβώς σε αυτό το σημείο. Τα power chords, τους είναι αρκετά
    Το γαμάτο της υπόθεσης είναι να έχουν και ακριβό εξοπλισμό.Θυμάμαι προσπαθούσα να μιμηθώ τους Αντίδραση όταν είδα οτι κολλάει η power chord.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το feeling το έχουν σχεδόν όλοι οι κιθαρίστες πιστεύω. Υπάρχουν μέρες που νιώθεις ότι παίζεις σκ@τ@ όπως υπάρχουν και μέρες που θα παίξεις ακριβώς όπως το σκέφτεσαι!

    Το μυστικό είναι να ηχογραφείς τα sessions σου, για να μελετάς τις αδυναμίες σου.

    Το τζαμάρισμα της μουσικής που σ'αρέσει, με άλλα members, είναι αξία ανεκτίμητη
    Καταλαβαίνω τι λές αλλά δεν το εννοούσα έτσι.Μου πήρε αρκετά χρόνια για να έρθω σε πρώτη επαφή με άλλο άνθρωπο και δεν είχα δει την γλύκα.Αυτό με οδήγησε σε λάθος συμπέρασμα.
    Η πρώτη μου επαφή ήταν με κάτι γηραιότερους old school ροκάδες όπου όταν βρεθήκαμε ανακάλυψα οτι παίζουν με καθαρά και δεν ήξερα γρί.Με έσωσε ένα ds-1 που είχα μαζί μου αλλά δεν πήγε καλά λόγω απειρίας μου + οτι ένιωσα να με αποπαίρνει ο άλλος κιθαρίστας.
    Βελτιώθηκα λίγο στην πορεία και πέτυχα κάτι λίγο μεγαλύτερους στο είδος μου αυτή την φορά που μου είπαν να παίξουμε.Να'ναι καλά ο άλλος κιθαρίστας/drummer στην αρχή με μάζευε και τελικά κατάφερα να συντονιστώ με την μπάντα.Εκεί κατάλαβα το ζουμί/νόημα και ένιωσα πολύ ωραία.
    Με έκαναν μέλος της μπάντας αλλά παίξαμε μετρημένες φορές και σπάσαμε για ΑΒ λόγους.Τώρα όλο λέμε να μαζευτούμε αλλά έχουν περάσει χρόνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς. Ό,τι γουστάρει ο καθείς.

    Τα improvisations προσωπικά με κουράζουν να τα ακούω από άλλους. Προτιμώ δομημένες συνθέσεις. Με αρχή-μέση-τέλος.

    Το improvisation πάντως, προϋποθέτει μπόλικη θεωρία, αν δεν ξέρεις να συνδυάζεις scales, δεν μπορείς να αυτοσχεδιάσεις, δυστυχώς.
    Θέλει δουλειά και αφτί,καλά τα λες.Γουστάρω και fusion βρε γκαμούτη αλλά είναι για μεγάλα παιδιά και όχι καφενεία σαν εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, όταν μια χώρα δεν επενδύει στη μουσική, εκεί καταλήγει το πράγμα.
    Αλλά πλέον, έχεις σβήσει το career dream σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν. Τώρα βλέπεις ακόμα και top ονόματα απλώς να φυτοζωούν.

    Βλέπεις πληρωμένα slots στα festivals και σε πιάνει μια αηδία που λέει κι ο Ραπτόπουλος.

    Βλέπεις μπάντες Γ' κατηγορίας να είναι headliners και 80's iconic bands να παίζουν support.
    Μεγάλη κατρακύλα...

    Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο ανάγκη υπάρχει, ακόμα κι από φτασμένες μπάντες, για έσοδα.
    Δεν παρακολουθούσα τι συμβαίνει τριγύρω για πολλά χρόνια και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.Αυτό που βλέπω είναι οτι με τα μέσα που έχουμε σήμερα ξεπερνάμε τους φραγμούς μιας χώρας ότι και να γίνεται με αυτήν και έτσι κάτι μπορείς να κάνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 24-01-21 στις 00:11.

  8. #278
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Εΰχαριστώ πολύ!

    Ερχόμουν να γράψω πως ο megahead13 μου έκλεισε το σπίτι... Είχα δοκιμάσει παλιότερα τον Katana, απλά ως ενισχυτή, 10 κουμπάκια/ποτς και τα λοιπά. Οκ ωραίος κτλ, τον έκανα σύγκριση με Yamaha κάτι σελίδες πίσω...

    Δεν έπαιξα όλη μέρα γιατί έπρεπε να τον κάνω update για να τον συνδέσω στο usb.

    Και είμαι τώρα στο γραφείο, τον έκλεισα πριν 5 λεπτά.

    ΣΟΚ. Και εγκεφαλικό μαζί.

    Τι γίνεται ρε παιδιά; Πως είναι δυνατόν; Δηλαδή θα με κάνει να βγάλω για πούλημα τον Orange; Τον H&K; Τι διάολο. Τι γίνεται; πως; Πως είναι δυνατόν να ακούγεται η απόκριση λες και δουλεύει με λάμπες;

    Πως γίνεται όλα αυτά που έχει φορτωμένα επάνω από εφέ και παραμετροποίηση να έχουν τέτοια ποιότητα; Θα πουλήσω και το G-major; Έπαιζα με τη V-1 που έχει SD '59 - Custom custom και ΞΥΡΙΖΕ σε C#.

    Και στην τελική πως διάολο αυτό το μαραφέτι έχει £220 καινούριο; Αυτό είναι κλοπή.

    Κάτι δεν πάει καλά, θα τον ξανακούσω το πρωί με καθαρό μυαλό.

  9. #279
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εΰχαριστώ πολύ!

    Ερχόμουν να γράψω πως ο megahead13 μου έκλεισε το σπίτι... Είχα δοκιμάσει παλιότερα τον Katana, απλά ως ενισχυτή, 10 κουμπάκια/ποτς και τα λοιπά. Οκ ωραίος κτλ, τον έκανα σύγκριση με Yamaha κάτι σελίδες πίσω...

    Δεν έπαιξα όλη μέρα γιατί έπρεπε να τον κάνω update για να τον συνδέσω στο usb.

    Και είμαι τώρα στο γραφείο, τον έκλεισα πριν 5 λεπτά.

    ΣΟΚ. Και εγκεφαλικό μαζί.

    Τι γίνεται ρε παιδιά; Πως είναι δυνατόν; Δηλαδή θα με κάνει να βγάλω για πούλημα τον Orange; Τον H&K; Τι διάολο. Τι γίνεται; πως; Πως είναι δυνατόν να ακούγεται η απόκριση λες και δουλεύει με λάμπες;

    Πως γίνεται όλα αυτά που έχει φορτωμένα επάνω από εφέ και παραμετροποίηση να έχουν τέτοια ποιότητα; Θα πουλήσω και το G-major; Έπαιζα με τη V-1 που έχει SD '59 - Custom custom και ΞΥΡΙΖΕ σε C#.

    Και στην τελική πως διάολο αυτό το μαραφέτι έχει £220 καινούριο; Αυτό είναι κλοπή.

    Κάτι δεν πάει καλά, θα τον ξανακούσω το πρωί με καθαρό μυαλό.
    Τα 'λεγα, δεν τα 'λεγα;; Καλορίζικος

    Μια παραφωνία με το δικό μου Katana MKII head είναι ότι χθες μου ήρθε να παίξω με το ενσωματωμένο 5" μεγαφωνάκι του. Όταν τον είχα πρωτοπάρει και τον έφερα σπίτι ήταν μια χαρά. Δεν ξέρω τί έγινε από τότε και τώρα δεν ακούγεται καθόλου. Έκανα και reset, αλλά τίποτα Πρέπει να πάρω τηλ το guitarguitar να δω τί θα μου πούνε. Έπεσα και στην περίπτωση που όλα είναι κλειστά λόγω καραντίνας/covid και είμαστε και στα κοντά στη γέννηση του πιτσιρικιού και τρέχω και δε φτάνω
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #280
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράτα τα όλα τώρα, έρχονται τα καλύτερα. Με το καλό ο ερχομός του μικρού! Δε θα μιλήσω για ξενύχτια κτλ, αυτά είναι βλακείες, καλά να είναι το παιδί.

    Εμένα τώρα η μπέμπα έχει διαλέξει και αγαπημένη κιθάρα (την LTD Eclipse), και χορεύει όποτε βάζω Ghost στο Spotify.

    Υ.Γ: Τα έλεγες τα έλεγες. Και μου έπεσε το σαγόνι όταν έβαλα το lead κανάλι στο variation, έπαιξα μέσα από το Tone central, και άκουσα αυτό το chunk σε triplets που μόνο ο Orange στο τέρμα saturation μου έχει δώσει... Δε μπορώ να το ξεπεράσω, έχω ξεσκιστεί να παίζω σήμερα.

  11. #281
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράτα τα όλα τώρα, έρχονται τα καλύτερα. Με το καλό ο ερχομός του μικρού! Δε θα μιλήσω για ξενύχτια κτλ, αυτά είναι βλακείες, καλά να είναι το παιδί.

    Εμένα τώρα η μπέμπα έχει διαλέξει και αγαπημένη κιθάρα (την LTD Eclipse), και χορεύει όποτε βάζω Ghost στο Spotify.
    Άστα, όλο αυτό το διάστημα τρέχω και δε φτάνω και με τα της δουλειάς (ευτυχώς χαλάρωσα κάπως την τελευταία βδομάδα μιας και τέλειωσα ένα project που έτρεχα για καιρό) και με τα της οικογένειας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ: Τα έλεγες τα έλεγες. Και μου έπεσε το σαγόνι όταν έβαλα το lead κανάλι στο variation, έπαιξα μέσα από το Tone central, και άκουσα αυτό το chunk σε triplets που μόνο ο Orange στο τέρμα saturation μου έχει δώσει... Δε μπορώ να το ξεπεράσω, έχω ξεσκιστεί να παίζω σήμερα.
    To lead για τα high gain δε μου αρέσει τόσο, όσο το brown μαζί με κάποιο από τα booster. Επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ τα καθαρά του που τα έχουν πάρει από έναν από τους καθαρότερους ενισχυτές που κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες: Τον Roland Jazz Chorus (νομίζω με αυτόν ηχογράφησαν οι Metallica τα καθαρά στο One). Γενικά ο Katana πατάει πάνω στην πλατφόρμα της GT100 πεταλιέρας με αυτό το ολοκληρωμένο για το τελικό στάδιο. Εδώ τα λένε αναλυτικά για τα σωθικά του Katana.

    Ξέχασα να πω πως αντί του Boss Tone Central, μπορείς να δοκιμάσεις τον Katana FxFloorBoard editor από τον Gumtown (να 'ναι καλά το παλικάρι ). Δίνει πολλές επιλογές σε ενισχυτές (και πετάλια αν θυμάμαι καλά, αλλά ίσως κάνω λάθος σε αυτό) που η Boss κρύβει στο δικό της λογισμικό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 25-01-21 στις 01:47.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #282
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Κι εσύ να είσαι καλά που μου έδωσες το λινκ. Goldmine αυτή η εφαρμογή.

    Πούλησα κι ένα πετάλι Boss OD-20 που είχα για £70 στο ebay ενώ το είχα αγοράσει £40 στο gumtree. Δεν το χρειάζομαι μετά τον Κατάνα + πως το COSM δεν με έπεισε ποτέ στους ήχους του.

  13. #283
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Με το BTC στα £27k νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, πούλησα όσο χρειαζόνταν και έδωσα παραγγελία τον Positive Grid Spark.

    Αναμένω καθώς έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια.

  14. #284
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Υπάρχει κάτι που να μην έχεις δοκιμάσει;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #285
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που να μην έχεις δοκιμάσει;
    την Gibson Adam Jones, αν υπάρχει καμία γίνομαι θυσία στο βωμό της γνώσης.

Σελ. 19 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας