Σελ. 26 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 441
  1. #376
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μεγειές! Ναι, το καλό με τις Presonus κάρτες είναι ότι έρχονται με το Studio One για το οποίο κι εγώ έχω διαβάσει καλά λόγια.

    Το άλλο καλό είναι πως ότι δε σου αρέσει το γυρνάς πίσω στο Θωμά. Win, win!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #377
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγειές! Ναι, το καλό με τις Presonus κάρτες είναι ότι έρχονται με το Studio One για το οποίο κι εγώ έχω διαβάσει καλά λόγια.

    Το άλλο καλό είναι πως ότι δε σου αρέσει το γυρνάς πίσω στο Θωμά. Win, win!
    Thanks!

    Αυτό με την επιστροφή το γνωρίζω, αλλά τη διαδικασία δεν ξέρω και σίγουρα θα χρεώνομαι μεταφορικά, οπότε δεν πολυσυμφέρει φαντάζομαι.

  3. #378
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks!

    Αυτό με την επιστροφή το γνωρίζω, αλλά τη διαδικασία δεν ξέρω και σίγουρα θα χρεώνομαι μεταφορικά, οπότε δεν πολυσυμφέρει φαντάζομαι.
    Αν θυμάμαι καλά, δεν χρεώνεσαι μεταφορικά. Τα κανονίζει όλα ο Θωμάς. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που αγόρασα κάτι από αυτόν (ήταν τα monitor ηχεία που ανέφερε πριν).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #379
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά, δεν χρεώνεσαι μεταφορικά. Τα κανονίζει όλα ο Θωμάς. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που αγόρασα κάτι από αυτόν (ήταν τα monitor ηχεία που ανέφερε πριν).
    If you are not 100 per cent happy with an item you ordered from Thomann, get in touch with us and we'll inititate the return. Within Germany, Thomann will assume the cost of return deliveries.

    Άρα εκτός Γερμανίας, θα παίζει χρέωση.

    Οκ δεν πειράζει. Δεν σκοπεύω να γυρίσω κάτι απ'αυτά πιστεύω.

  5. #380
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    If you are not 100 per cent happy with an item you ordered from Thomann, get in touch with us and we'll inititate the return. Within Germany, Thomann will assume the cost of return deliveries.

    Άρα εκτός Γερμανίας, θα παίζει χρέωση.

    Οκ δεν πειράζει. Δεν σκοπεύω να γυρίσω κάτι απ'αυτά πιστεύω.
    Ακόμα κι έτσι, θέλω να πιστεύω ότι την επιστροφή την κανονίζει ο Thomann με τον κούριερ που έχει (we 'll initiate the return), οπότε η χρέωση για τα μεταφορικά θα είναι πολύ μικρή.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #381
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα κι έτσι, θέλω να πιστεύω ότι την επιστροφή την κανονίζει ο Thomann με τον κούριερ που έχει (we 'll initiate the return), οπότε η χρέωση για τα μεταφορικά θα είναι πολύ μικρή.
    Τότε μια χαρά. Αχρείαστο να 'ναι βέβαια

  7. #382
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    @Veldrin (και όποιος παίζει με Boss Katana MKI ή ΜΚΙΙ, δεν έχει σημασία), όποτε μπορείς για δες αυτό το patch που ανέβασα εδώ:

    https://guitarpatches.com/patches.ph...atana&ID=12956

    Καλύτερα να το ανοίξεις με το Fx FloorBoard για να δεις τi ακριβώς έχω κάνει (χρησιμοποιεί τους Sneaky Amps, συγκεκριμένα Mesa Rectifier με αρκετό tweaking/boosting στα parametric και graphic EQs).

    Δεν ξέρω πως θα ακούγεται από τα monitor ηχεία* ή από το μεγάφωνο των combo Katana, με τη 2x12 Marshall 1936 Vintage (Celestion Creamback και Marshall Celestion V30) πάντως ακούγεται πολύ καλά. Με τις κιθάρες μου (ιδιαίτερα με την Edwards Explorer που έχει EMG 57/66) καθαρίζει πολύ ωραία και για χαμηλότερο gain (πχ φάση Scorpions). Καλά με την PRS SE Torero (EMG 81/85) τα σπάει!

    * To speaker sim των Katana πολύ μέτριο κατά την άποψή μου (ίσως να φταίνε και τα 5ίντσα monitor μου, δεν ξέρω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 11-01-22 στις 20:58.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #383
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ρε σεις, παίζετε πουθενά ή απλά αγοράζετε για να τα κοιτάτε και κανένα 2ωρο το ΣΚ να γρατζουνίζετε;

    Αν το πρώτο, ρίχτε κανένα λινκ να σας καμαρώσουμε (αν έχετε κάπου αναρτήσει το ταλέντο σας )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #384
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σεις, παίζετε πουθενά ή απλά αγοράζετε για να τα κοιτάτε και κανένα 2ωρο το ΣΚ να γρατζουνίζετε;

    Αν το πρώτο, ρίχτε κανένα λινκ να σας καμαρώσουμε (αν έχετε κάπου αναρτήσει το ταλέντο σας )
    Bedroom warrior όποτε επιτρέπει ο χρόνος, ο μικρός κσι οι γείτονες
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #385
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Reminder πως περιμένω πως και πως να κατεβάσω ακουστικό, zooms, teams για να μπορέσω να φορτώσω το patch σου και να γρατζουνίσω για ΣΚ.

    Bedroom (ή μάλλον office) warrior και εδώ. Έπαιζα στα νιάτα μου σε μπάντες αλλά πλέον χρόνος μηδέν.

  11. #386
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Reminder πως περιμένω πως και πως να κατεβάσω ακουστικό, zooms, teams για να μπορέσω να φορτώσω το patch σου και να γρατζουνίσω για ΣΚ.
    Ευχαριστώ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bedroom (ή μάλλον office) warrior και εδώ. Έπαιζα στα νιάτα μου σε μπάντες αλλά πλέον χρόνος μηδέν.
    Στα νιάτα μου ήμουν σε ωδεία, αργότερα με δασκάλους στο σπίτι, κτλ (είχα δώσει και εξετάσεις για να μπω στο μουσικό γυμνάσιο/λύκειο της Παιανίας που ήταν στην αρχή του και από τα πρώτε μουσικά σχολεία της χώρας τότε). Είχα παίξει και σε διάφορες εκδηλώσεις με άλλους, αλλά σε μπάντα, μπάντα δεν ήμουν ποτέ (αν και 2-3 φορές πήγα και σε κάτι προβάδικα/στούντιο με φίλους). Σκεφτόμουν να γίνω επαγγελματίας, αλλά ευτυχώς κατάλαβα νωρίς ότι υπομονή δεν είχα κι έτσι το έριξα στους υπολογιστές (που και μου αρέσουν και υπομονή είχα, για τώρα όρκο δεν παίρνω )

    Στο θέμα μας. Εχθές πήρα αυτό εδώ:

    Entwistle HDN (neodymium) humbucker pickup

    Για να αλλάξω το Seymour Duncan Nazgul της Schecter. Πιο πολύ για το χαβαλέ/πειραματισμό κι επειδή έχω περιέργεια να δοκιμάσω neodymium μαγνήτη. Σε όλα τα online κιθαριστικά στέκια λένε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μαγνήτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 14-01-22 στις 19:11.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #387
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σεις, παίζετε πουθενά ή απλά αγοράζετε για να τα κοιτάτε και κανένα 2ωρο το ΣΚ να γρατζουνίζετε;

    Αν το πρώτο, ρίχτε κανένα λινκ να σας καμαρώσουμε (αν έχετε κάπου αναρτήσει το ταλέντο σας )
    Εγώ έπαιζα σε μπάντα παλιότερα. Μετά τα έσπασα με τα παιδιά, το 'χα παρατήσει για λίγα χρόνια λόγω έλλειψης χρόνου σε απαιτητικές δουλειές, κλπ.

    Τώρα που έχω έρθει στα ίσια μου τα τελευταία χρόνια με την παρούσα δουλειά, είπα να το ξαναπιάσω το άθλημα και σκοπεύω να δουλέψω έτοιμο υλικό που έχω γράψει ανά τα χρόνια με σκοπό να το κυκλοφορήσω, όχι για καριέρα, δεν είμαι επαγγελματίας, απλώς γιατί θέλω να το κάνω και πλέον δεν είναι και κάτι το δύσκολο.

    Αλλά έχω και στα υπόψιν να στήσω και καμιά φάση studio σε dedicated χώρο για να προβάρω με άτομα.

    Ένας καλός εξοπλισμός, δεν πάει χαμμένος άλλωστε. Είναι επένδυση χωρίς ημερομηνία λήξης, όπως συμβαίνει στα pc.

    Και τα προϊόντα που αγοράζεις, διατηρούν την μεταπωλητική τους αξία, μη σου πω βγάζεις και κέρδος αν το κυνηγήσεις, όπως έχει κάνει κι veldrin αν θυμάμαι καλά

    Αλλά όπως και να 'χει, η φάση είναι άκρως εθιστική, αρκεί να έχεις ένα βασικό επίπεδο τεχνικής ώστε αυτά που παίζεις να ακούγονται decent στ'αφτιά σου ώστε να γουστάρεις.

    Το feeling του να παίζεις με λαμπάτο ενισχυτή και καμπίνα με full γκάζια, με full band, δεν συγκρίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτόμουν να γίνω επαγγελματίας, αλλά ευτυχώς κατάλαβα νωρίς ότι υπομονή δεν είχα κι έτσι το έριξα στους υπολογιστές (που και μου αρέσουν και υπομονή είχα, για τώρα όρκο δεν παίρνω
    Παρόμοιο δίλημμα είχα κι εγώ κάποτε. Είχα τα φόντα να χωθώ στον χώρο σε πιο επαγγελματικό επίπεδο, αλλά κακά τα ψέμματα, η φάση δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα.
    Θεώρησα ότι το ρίσκο είναι μεγάλο για να επενδύσω σε κάτι που θα με αφήσει στάσιμο από οικονομικής άποψης.
    Γνωρίζω 1-2 άτομα που αν είχαν γεννηθεί αμερική στα 80'ς, τώρα θα ζούσαν απ'τη μουσική, αλλά εδώ κάνουν άλλες, άκυρες δουλειές για να τα βγάλουν πέρα.

    Οπότε αυτά τα αντιλήφθηκα εγκαίρως και έτσι επέλεξα να το κρατήσω σαν χόμπι.

    Άσε δε, πως όταν ένα φεγγάρι έπαιζα σε μπάντα, η φάση του να παίζεις strictly αυτά που έπρεπε να παίξει η μπάντα, με έκαναν να ξενερώνω, παρ'ό,τι τα κομμάτια τα γούσταρα.
    Όταν πρέπει να παίζεις το ίδιο και το ίδιο ξανά και ξανά, στα πλαίσια της πρόβας, με σκοπό να προετοιμαστείς για live κλπ, λίγο σου χαλάει την διάθεση. Το νιώθεις σαν αγγαρεία, σαν δουλειά.

    Οπότε προτιμώ να παίζω χαλαρά αυτά που θέλω, την εκάστοτε στιγμή, κι αν έρθει η έμπνευση και βγάλω και κανά καλό riff, θέλω να το ηχογραφώ επι τόπου για να το έχω διαθέσιμο προς εκμετάλλευση

    ΥΓ. Τετάρτη θα έρθουν τα πράγματα, βαρέθηκα να περιμένω

    YΓ2. Σε κάποια φάση θα πάρω και μία νέα κιθάρα και θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά του να βρω μοντέλα τα οποία δεν μπορώ να βρω διαθέσιμα στα mainstream shops.
    Είμαι left handed, οπότε έχω πάρα πολύ περιορισμένες επιλογές με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βρω αυτό που θέλω, παρά μόνο αν πάω σε custom made, αλλά δεν θέλω να δαπανήσω 2 και 3 χιλιάρικα, σε καμία περίπτωση.
    Το ταβάνι στην παρούσα φάση θα είναι max 800-1000 ευρώ.

  13. #388
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    YΓ2. Σε κάποια φάση θα πάρω και μία νέα κιθάρα και θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά του να βρω μοντέλα τα οποία δεν μπορώ να βρω διαθέσιμα στα mainstream shops.
    Είμαι left handed, οπότε έχω πάρα πολύ περιορισμένες επιλογές με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βρω αυτό που θέλω, παρά μόνο αν πάω σε custom made, αλλά δεν θέλω να δαπανήσω 2 και 3 χιλιάρικα, σε καμία περίπτωση.
    Το ταβάνι στην παρούσα φάση θα είναι max 800-1000 ευρώ.
    Να μάθεις να παίζεις με δεξιές κιθάρες όπως αυτοί εδώ οι άσχετοι:

    https://www.ultimate-guitar.com/arti...right%2Dhanded.

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #389
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πες σε τι στιλ ψάχνεσαι, τι τύπου κιθάρες σου αρέσουν (LP, Strat, Tele), τι τύπου γέφυρες (Floyd, τρέμολο, ή όχι), και θα τη βρούμε την άκρη.

    Βάζοντας όλα τα φίλτρα στο Θωμά, έχεις εξαιρετικές επιλογές. Τις έχω δοκιμάσει όλες (κάποιες τις έχω κιόλας -στη right handed έκδοση) και είναι εξαιρετικές.

    https://www.thomann.de/gb/lefthanded...LH&filter=true

    Πιο καλή all around φάση είναι η PRS, αλλά και η LTD με τους fishman είναι μούρλια (και Κορέα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 14-01-22 στις 23:33.

  15. #390
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μάθεις να παίζεις με δεξιές κιθάρες όπως αυτοί εδώ οι άσχετοι:

    https://www.ultimate-guitar.com/arti...right%2Dhanded.

    Aπλά, δεν υπάρχει περίπτωση!

    Μπορώ να ψευτοπαίξω right handed, αλλά δεν έχει καμία μα καμία σχέση ούτε το αποτέλεσμα, ούτε και το feeling με το να παίξω left handed.

    Αν έπαιζα πυξ λαξ ακόρντα, να το συζητούσαμε το θέμα, αλλά αν παίζεις σφιχτά thrashy riffs και arpeggios κλπ, απλά δεν γίνεται!

    Αυτό που σκέφτηκα πολλές φορές, είναι να πάρω μία δεξιόχειρη με reversed headstock και να αλλάξω το FR σε LH και να βάλω τις χορδές ανάποδα, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι σωστό το intonation και τα σχετικά, συν το γεγονός ότι η πρόσβαση στο 21-24 τάστο θα είναι pain in the ass, αν δεν πρόκειται για σχήμα.
    Αυτό το έχω σαν last resort plan.

    Προς το παρόν έχω σταμπάρει κάποια LH που μ'ενδιαφέρουν, με μέτρια specs βέβαια, αλλά μου αρκούν, απλώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα στα κοντά και δεν ξέρω αν θα ξαναγίνουν και διαθέσιμα, ασχέτως αν ο Thomann λέει σε x εβδομάδες.


    Schecter Omen Elite-6 FR LH BCHB


    ESP LTD MH-203QM

    Jackson JS32L Dinky DKA AH BBL

    Jackson X Series Soloist SLX LH Transparent Black

    Και 2 ακόμα, χωρίς FR:

    Ibanez GRG121DXL-WNF

    Harley Benton TE-20HH LH SBK


    Αυτή την είδα απ'τον Ζήρα και μ'άρεσε. Η σειρά HB του Thomann λένε είναι πολύ ποιοτική, οπότε why not?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες σε τι στιλ ψάχνεσαι, τι τύπου κιθάρες σου αρέσουν (LP, Strat, Tele), τι τύπου γέφυρες (Floyd, τρέμολο, ή όχι), και θα τη βρούμε την άκρη.
    To στυλ axe που ψάχνω είναι να έχει όψη και ήχο metal, thrash και prog.

    Αποκλειστικά hambuckers και στο neck και στο bridge, καλοδεχούμενο να split-άρουν, καλοδεχούμενο και το sustainiac αν πάω σε schecter.

    Αποκλειστικά floyd rose (ή gotoh ή schaller). Δυστυχώς οι μέτριες, δεν έχουν το original αλλά δεν με προβληματίζει τόσο αυτό, γιατί είναι κάτι που μελλοντικά μπορεί να αλλάξει.
    Αυτό που θέλω είναι να υπάρχει έτοιμη η υποδομή του FR, να είναι σκαμμένη η κιθάρα εξαρχής για FR.

    Σε σχήμα, πρότιμώ το κλασικό που μοιάζει με strato αλλά με αιχμηρό headstock (όχι reversed), καλοδεχούμενο και το συμμετρικό headstock με τα κλειδιά μοιρασμένα, όπως έχουν οι schecter.

    Flying V απορρίπτεται γιατί δεν βολεύει καθόλου να παίζω καθιστός και γενικώς δεν με ιντριγκάρει σαν shape, παρ'ό,τι πολλοί γουστάρουν.

    Tele με την καμία. Το σιχαίνομαι, όπως δεν μ'αρέσουν και οι les paul σαν σχήμα (βλασφημία, αλλά γούστα είναια αυτά ).
    Εξαιρείται αυτή του thomann που πόσταρα, γιατί μ'αρέσει σαν σύνολο.

    Επίσης σιχαίνομαι οποιοδήποτε τύπο pickguard. Εξαιρείται πάλι του thomann, δεν ξέρω γιατί, μου φάνηκε ωραία, ούτως ή άλλως μιλάμε για κιθάρα των 100€, οπότε δεν με απασχολεί.

    Σιχαίνομαι και το 90% των inlays που έχουν οι περισσότερες! Μ'αρέσει να έχει η ταστιέρα είτε dots, στο πάνω μέρος ή στο πάνω μέχρι το 12ο τάστο και στο κάτω μέρος απ'το 15-24ο, είτε να μην έχει καθόλου, είτε να είναι κάτι subtle, χωρίς υπερβολές.

    Ταστιέρα γουστάρω πολύ ebony αλλά και maple.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζοντας όλα τα φίλτρα στο Θωμά, έχεις εξαιρετικές επιλογές. Τις έχω δοκιμάσει όλες (κάποιες τις έχω κιόλας -στη right handed έκδοση) και είναι εξαιρετικές.

    https://www.thomann.de/gb/lefthanded...LH&filter=true
    Πίστεψέ με, τα έχω λιώσει όλα να τα ψάχνω, σε όλα τα site που γνωρίζω, δεν βρίσκω κάτι που να μ'αρέσει και να είναι διαθέσιμο!

    Μόνο αυτές που link-αρα μου αρέσουν και θα τις αγόραζα, αλλά οι περισσότερες δεν είναι άμεσα διαθέσιμες.

    Ωραίες επιλογές έχει και το Xtreme Lefty guitars, έχω φίλο που πήρε από εκεί, αλλά σε σκίζουν οι δασμοί, οπότε κι αυτό το 'χω σαν last resort.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο καλή all around φάση είναι η PRS, αλλά και η LTD με τους fishman είναι μούρλια (και Κορέα).
    PRS συμπαθητικές, LTD δεν με τρελαίνει σαν brand, ούτε Jackson πλέον, αλλά είναι διαχρονικά brands και δεν θα 'χα πρόβλημα να πάρω κάποια κιθάρα τους, αν με καλύπτουν τα specs και δεν έχουν άθλια inlays lol.

    Το εύρος τιμής και η αντίστοιχη ποιότητα που θα 'θελα, είναι εκεί γύρω στα 800-1000 ευρώ, αλλά αν βρω κάτι που να μ'αρέσει και να είναι στο εύρος τιμής 300-600, αναγκαστικά πάλι θα πάω εκεί με σκοπό να τις αναβαθμίσω σε μαγνήτες, FR, κλπ.

    Ενδιαφέρουσες μου φαίνονται και του Ola, οι solar, αλλά ζητάνε πολλά γι'αυτά που προσφέρουν απ'όσο ξέρω.

    BC Rich επίσης ωραίες, αλλά δεν με βολεύει το μπράτσο τους συνήθως γιατί είναι πολύ φαρδύ.

    Θα προτιμούσα κάτι σε thin U, στυλ ibanez.

Σελ. 26 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας