Σελ. 1 από 30 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 443
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή ανοίγουν διάφορα θέματα για ηλεκτρική κιθάρα, λέω να τα περιορίσουμε και να μπορούμε να μιλάμε για όλα σε ένα. Αφορμή παίρνω από το topic του Omega9 που το βγάλαμε λίγο εκτός θέματος.

    Οπότε εδώ ας μιλάμε για τα πάντα, για τα εργαλεία μας (μην πάει το μυαλό στο πονηρό), κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές, σέρβις, μουσική κλπ.

  2. #2
    Αυτό είναι το εργαλειάκι μου (όχι η συγκεκριμένη στη φωτογραφία γιατί βαριέμαι να την βγάλω) Jem 7BSB
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails guitar_1.jpg  


  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ποια η γνώμη σας για τις LTD που βγάζει η ESP;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά τις είχα κοιτάξει πριν από 4 χρόνια όταν έψαχνα να πάρω νέα κιθάρα. Είναι κάτι αντίστοιχο των Κορεάτικων Ibanez. Το budget μου ήταν σε αυτή την κατηγορία. Είχα κοιτάξει την σειρά Standard, τα μοντέλα M, αλλά τα βρήκα κατώτερα από τα αντίστοιχα της σειράς S της Ibanez (χώρια ότι έψαχνα 22ταστη) αλλά είχαν και χαμηλότερη τιμή. Κατέληξα στην S470 DXQM. Μου έβγαζε πιο παχύ ήχο και τα χέρια μου πήγαιναν πιο εύκολα πάνω στην ταστιέρα. Χώρια ότι και το ZR τρέμολο ήταν ότι ήθελα.

    Να βάλω και 2 φωτό από τα μωρά μου... Η πρώτη μου ηλεκτρική, η Yamaha RGX 110 που αγόρασα το 1987, απίστευτα ευκολόπαικτη και γκαζιάρα. Η δεύτερη είναι η Ibanez S470 DXQM πιο κλασσική γιατί μεγαλώσαμε!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSCN1207.jpg  

    DSCN1278.jpg  


  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Επειδή λεφτά να πάρουμε ESP (ή κάτι καλό τύπου explorer, πχ Jackson KE2 ή ESP MX250 ) δεν παίζουν (κι επιπλέον δεν είμαι ο Malmsteen ), πάμε στις «μαϊμού» ESP superstrat Πέρασα εχθές από ένα κατάστημα και είχαν την LTD MH-350NT: http://www.espguitars.com/guitars_mhnt.html Δεν είχα ξαναπαίξει με LTD, αλλά μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Για τα λεφτά της πολύ τίμια κιθάρα θα έλεγα (400£ τιμάται). Μου άρεσε ο ήχος των EMG που έχει και η αίσθηση της ταστιέρας της. Επίσης αξιοπρεπής η ποιότητα κατασκευής (θυμάμαι όταν είχαν πρωτοβγεί ως οι φθηνές ESP ποιοτικά ήταν άθλιες). Με εξέπληξε ευχάριστα! Γλυκοκοιτάζω τις Μ-300, Μ-400 και Μ-1000 (αν και σε αυτή μου τη σπάει η πέρλα γύρω από την ταστιέρα και το headstock). Θα 'θελα να της έβλεπα και από κοντά.

    Πάντως ρε παιδιά αν και την Ibanez RG550LTD που έχω (γιαπωνέζικο μοντέλο του '98) την είχα χρυσοπληρώσει (περίπου 220.000δρχ τότε), αν θέλετε το πιστεύετε πιο πολύ με ευχαριστεί να παίζω με μια φθηνή Jackson PS4 που έχω (αν θυμάμαι καλά αυτή την είχα πάρει το '96 κάνα 100άρικο). Και είχα ψάξει πολύ πριν πάρω την Ibanez.

    Κούκλα πάντως η δικιά σου Ibanez S470 DXQM!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 02-06-10 στις 21:40.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Με τις LTD το καλό είναι αν έχουν τους EMG πάνω. Οπότε όσο άθλια και να είναι τα ξύλα θα έχεις έναν Standard ήχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το εργαλειάκι μου (όχι η συγκεκριμένη στη φωτογραφία γιατί βαριέμαι να την βγάλω) Jem 7BSB
    Respect λεμεεεεε.......

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή λεφτά να πάρουμε ESP (ή κάτι καλό τύπου explorer, πχ Jackson KE2 ή ESP MX250 ) δεν παίζουν (κι επιπλέον δεν είμαι ο Malmsteen ), πάμε στις «μαϊμού» ESP superstrat Πέρασα εχθές από ένα κατάστημα και είχαν την LTD MH-350NT: http://www.espguitars.com/guitars_mhnt.html Δεν είχα ξαναπαίξει με LTD, αλλά μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Για τα λεφτά της πολύ τίμια κιθάρα θα έλεγα (400£ τιμάται). Μου άρεσε ο ήχος των EMG που έχει και η αίσθηση της ταστιέρας της. Επίσης αξιοπρεπής η ποιότητα κατασκευής (θυμάμαι όταν είχαν πρωτοβγεί ως οι φθηνές ESP ποιοτικά ήταν άθλιες). Με εξέπληξε ευχάριστα! Γλυκοκοιτάζω τις Μ-300, Μ-400 και Μ-1000 (αν και σε αυτή μου τη σπάει η πέρλα γύρω από την ταστιέρα και το headstock). Θα 'θελα να της έβλεπα και από κοντά.

    Πάντως ρε παιδιά αν και την Ibanez RG550LTD που έχω (γιαπωνέζικο μοντέλο του '98) την είχα χρυσοπληρώσει (περίπου 220.000δρχ τότε), αν θέλετε το πιστεύετε πιο πολύ με ευχαριστεί να παίζω με μια φθηνή Jackson PS4 που έχω (αν θυμάμαι καλά αυτή την είχα πάρει το '96 κάνα 100άρικο). Και είχα ψάξει πολύ πριν πάρω την Ibanez.

    Κούκλα πάντως η δικιά σου Ibanez S470 DXQM!
    Γύρω στα 500 ευρώ με EMG είναι πολύ τίμια. Και πολύ ευκολόπαικτες. Την M300 που μοιάζει πολύ στην δική μου την έχω παίξει. Πολύ καλή, γρήγορη ταστιέρα, ήχος καλός. Απλά άκουσε την κιθάρα με τους μαγνήτες σε όλες τις θέσεις ακόμα και EMG να έχει γιατί με τον neck δεν είχα μείνει πολύ ενθουσιασμένος.

    Την S470 την είχα πάρει και για το ότι ήταν πολύ σέξι!

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πέρασα σήμερα από ένα μεγάλο κατάστημα που υπάρχει εδώ πάνω και δοκίμασα 5-6 έτσι για τα γούστα (αν και έχω φέρει μαζί μου την Ibanez μου, λόγω υποχρεώσεων δεν πολυπαίζω , αλλά με έβαλε πάλι στο τρυπάκι ο φίλος που έψαχνε ηλεκτρική στο άλλο νήμα ). Είχαν την Μ-1000. Σε άσπρο με την πέρλα γύρω από την ταστιέρα τελικά δεν είναι τόσο άσχημα όσο νόμιζα. Θα έλεγα πως είναι και πολύ σέξι! Λοιπόν, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!! Να μου πεις και οι 800£ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ! Κορεάτικη, σε αντίθεση με τις Μ-300/400 που είναι από Κίνα/Ινδονησία. Πολύ ωραίος ήχος! Οι EMG τα σπάνε!!! Απίστευτο sustain, πολύ smooth ταστιέρα, πολύ καλό τρέμολο (Floyd Rose 1000 Series, αν και μου φαίνεται το Edge της Ibanez μου είναι λίγο καλύτερο, ίσως να είναι και θέμα ρύθμισης βέβαια). Τη συνέκρινα με την αντίστοιχης ποιότητας και τιμής KH-602 (το signature model του Hammett), αλλά η M-1000 μου φάνηκε πιο ευκολόπαιχτη.

    Δοκίμασα και μερικές άλλες. Συγκεκριμένα μια Ibanez σε σχήμα σαν το δικό σου (δε θυμάμαι μοντέλο), αλλά δεν έλεγε και πολλά. Σε λεφτά περίπου στα ίδια με LTD M/MH300, αλλά ούτε από ήχο, ούτε κυρίως από ποιότητα κατασκευής με ικανοποίησε (ειδικά τα ποτενσιόμετρα ήταν χάλια ). Λίγο καλύτερη σε ποιότητα κατασκευής μια Dean Dime-O-Flame, αλλά από ήχο μάπα εντελώς. Από την άλλη μια Epiphone Futura (στυλ Explorer) πολύ τίμια για τα λεφτά της (περίπου 350£). Ψιλοκαλή ποιότητα κατασκευής, ενώ οι EMG κι εδώ κάνουν τη διαφορά. Όλα τα λεφτά όμως ήταν μια Gibson Explorer σε λευκό ζαχαρί! Κεραυνοβόλος έρωτας λέμε!!!!! Αν είχε και μαγνήτες επιπέδου EMG θα ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερη. 1000£ βέβαια! Κλαψ, λυγμ...

    Τεσπά, ψήνομαι πολύ για την LTD M-1000 σε snow white χρώμα. Αρχίζω τις οικονομίες...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Οι EMG είναι ίσως οι καλύτεροι μαγνήτες που έχω χρησιμοποιήσει. Τον 81 bridge και τον 85 neck. Όχι στην JEM μου βέβαια αλλά στην πιό "Metal" μου κιθάρα. Βέβαια ξέχνα το να παίζεις καθαρά...αλλά κατα τ'άλλα τα σπάνε.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι EMG είναι ίσως οι καλύτεροι μαγνήτες που έχω χρησιμοποιήσει. Τον 81 bridge και τον 85 neck. Όχι στην JEM μου βέβαια αλλά στην πιό "Metal" μου κιθάρα. Βέβαια ξέχνα το να παίζεις καθαρά...αλλά κατα τ'άλλα τα σπάνε.
    Αν δεν κάνω λάθος, η Μ300 που ανέφερα έχει δύο 81 σε bridge και neck. Αν είναι όντως έτσι μάλλον γι'αυτό ο neck μου φάνηκε ότι ήταν σαν να μην υπήρχε...

  12. #12
    Ναι συνήθως 2x81 πάνε oι εργοστασιακές αλλά και κάποιες Custom π.χ η KH-1 του Hammet, και πράγματι ο 81 στο neck δεν είναι και τίποτα τρομερό. Αντίθετο ο 85 είναι ιδανικός για Neck βγάζει πολύ γεμάτο ήχο.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα. Ξεκάθαρο πλέον. 81 σε neck είναι ψιλοfail... Πολύ πριμάτος ήταν για τα γούστα μου.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για neck προσωπικά δεν έχω ακούσει active με τον τόνο που μου κάνει, να έχει π.χ. τα μεσαία του Tone Zone ή του Parallel axis ή ακόμα και κάποιων Evo (o DP158 ακόμα και εργοστασιακός τα σπάει). Μιλάμε για ξερό στον ενισχυτή, βέβαια πάντα μπορείς να τους οδηγήσεις μέσα από μια ADA MP1 και να κελαηδάνε. Μάλλον είμαι πολύ παραδοσιακός, περί ορέξεως

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε megahead, οι LTD είναι πολύ τίμιες κιθάρες για τα λεφτά τους. Κορέα κατασκευασμένες (που συνεπάγεται και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής) και πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο τα πιο value for money όργανα.

    Τώρα για μαγνήτες... Όχι οτι έχω και μεγάλη εμπειρία, κάθε άλλο, αλλα απο ενεργούς που έχω ακούσει οi EMG 85 - 89 μου άρεσαν περισσότερο που τον 81 (λασπώνει πολύ σε neck θέση). Επίσης να ομολογήσω οτι είμαι της σχολής οτι τα ξύλα στην ηλεκτρική κιθαρα είναι παντελώς άχρηστα στον ήχο της ή διεκδικούν ένα πανηγυρικό 0.1% στον τελικό τόνο Οπότε τα ξύλα δέν θα πρέπει να μας ενδιαφέρον για τον ήχο όσο ως προς το βάρος (κυρίως).
    Μου άρεσαν πάντως απο passive που έχω ακούσει ο PAF Pro (έρωτας πραγματικός ), ο evo2 (λιγότερο τσιριχτός απο τον evolution), o SD Jazz (πολύ γνώριμος και round ήχος), ο SD JB ( σετάκι με τον τζάζ) και κάτι στοκ καρβίν που έχει ένας φίλος

    Ξέχασα να πώ οτι έχω μια Ibanez RG350 τελείως στόκ (ναι, οι μαγνήτες της με καλύπτουν) αλλά το τρέμολο θα πάρει πόδι γιατί είναι απάισιο

    Και κάτι τελευταίο, ο ήχος της κιθάρας είναι ο ενισχυτής κατα 50% τα δάχτυλα κατα 40% και οι μαγνήτες κατα 10%.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yonah : 05-06-10 στις 03:24.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

Σελ. 1 από 30 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας