Σελ. 28 από 176 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 2638
  1. #406
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε παρατηρήσει τι γίνεται στις δημόσιες υπηρεσίες που πλεον απαγορευεται (ξανά ) και υπάρχει αλληλεπίδραση με τον κόσμο ?

    Πήγα προχτες στον ΟΣΕ να βγάλω εισητήρια και φρίκαρα... Ήταν και καλή μερα και είχα μονο 40 νουμερα μπροστά μου. Παρατήρησα οτι ενω επαιζε το 533, το δίπλα γκισε ήταν στο 515... Καμια γρια φαντάστηκα δεν ξέρει που παει και μας καθυστερεί... Μετά απο καμποση ωρα το αλλο γκισε βρεθηκε 15 πισω... μετά πάλι το αλλο. Κανανε διάλλειμα για τσιγαρο τα πουλάκια μου... καθε 30 λεπτα... Αν θέλανε τσιγάρο, να τους εδινα εγώ που κάπνισα 5 να τους περιμένω.

    Ειμαστε η μονη χωρα που με αυτον τον νομο ακόμα και οι αντικαπνιστες θα ζητάνε ελεος...
    Αυτή η παρενέργεια στο δημόσιο ήταν αναμενόμενη....και άντε να μιλήσεις σε ΔΥ χαρμανιασμένο που έτσι κι αλλιώς σε έχει συνδεδεμένο


  2. #407
    Εγγραφή
    09-09-2008
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗ
    Το πιο αστείο της υπόθεσης είναι πως οι περισσότεροι καπνιστές φίλοι μου (όλοι οι παντρεμένοι), όταν είναι σπίτι τους βγαίνουν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν. Οι ίδιοι παραδέχονται ότι δεν θέλουν να εκθέσουν τα παιδιά τους στον καπνό ή ότι η μυρωδιά του τσιγάρου στο σπίτι τους ενοχλεί (!). Δηλαδή θέλουν να κάνουν το τσιγάρο, αλλά μετά να μην το μυρίζουν.

    Εδώ φαίνονται και τα διαφορετικά μέτρα και σταθμά που έχουν.
    - Δεν πειράζει οι άλλοι άνθρωποι να εκτίθενται στον καπνό τους, ΑΛΛΑ τα παιδιά τους τα προστατεύουν από αυτόν.
    - Οι υπόλοιποι θα πρέπει να δείχνουμε ανοχή στη συνήθειά τους, ΑΛΛΑ οι ίδιοι στο σπίτι τους ελαχιστοποιούν τις συνέπειες.
    - Ο νέος νόμος είναι καταπίεση και φασισμός, ΑΛΛΑ με τη γυναίκα μας δεν τα βάζουμε (παντόφλα... )

    Σε όσες περιπτώσεις έχουμε κάνει κάποια νυχτερινή έξοδο και το κέντρο που έχουμε πάει είχε «ντουμανιασμένη» ατμόσφαιρα, οι ίδιοι οι καπνιστές της παρέας παραδέχονται πως θα ήθελαν το μαγαζί να είχε καλύτερο εξαερισμό και ότι η τόσο έντονη «τσιγαρίλα» είναι ενοχλητική.

    Είναι σίγουρα αποτυχία της κοινωνίας μας ότι δεν έχουμε καταφέρει να δημιουργήσουμε χώρους καπνιστών και μη καπνιστών στα καφέ και στα μπαρ μας. Αποτυχία να δείξουμε σεβασμό και ανοχή ο ένας στον άλλο. Αλλά μην φοβάστε ότι η κοινωνία μας θα διχαστεί από αυτό το ζήτημα. Εδώ και αιώνες, εμάς τους Έλληνες μας ενώνουν οι αποτυχίες και τα λάθη μας.

    ΥΓ: Πριν απο 3 χρόνια ένας φίλος είχε πάει στην Ιταλία για επαγγελματικούς λόγους. Οι Ιταλοί συνεργάτες αποφάσισαν να τον «βγάλουν» και πήγαν σε ένα εστιατόριο. Μετά από λίγη ώρα ο φίλος μου θέλησε να κάνει ένα τσιγάρο, αλλά ήταν εμφανές ότι ο χώρος δεν ήταν κατάλληλος, οπότε ζήτησε συγγνώμη από τους παρευρισκόμενους και βγήκε έξω. Μετά από 1 λεπτό, ένας σερβιτόρος βγαίνει και του λέει: "Μπορείτε να πάτε να καπνίσετε μακριά από την είσοδο γιατί ο καπνός μπαίνει μέσα και ενοχλεί τους πελάτες μας;". Φυσικά ο φίλος μου συμμορφώθηκε και διηγούνταν την ιστορία για να δείξει πόσο πιο πολιτισμένοι και οργανωμένοι είναι οι Ιταλοί σε σχέση με εμάς. Τώρα που υπάρχει μια τάση να γίνει το ίδιο και εδώ, όλοι, ακόμα και αυτός, αντιδρούν.

  3. #408
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .Hercules. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο αστείο της υπόθεσης είναι πως οι περισσότεροι καπνιστές φίλοι μου (όλοι οι παντρεμένοι), όταν είναι σπίτι τους βγαίνουν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν. Οι ίδιοι παραδέχονται ότι δεν θέλουν να εκθέσουν τα παιδιά τους στον καπνό ή ότι η μυρωδιά του τσιγάρου στο σπίτι τους ενοχλεί (!). Δηλαδή θέλουν να κάνουν το τσιγάρο, αλλά μετά να μην το μυρίζουν.

    Εδώ φαίνονται και τα διαφορετικά μέτρα και σταθμά που έχουν.
    - Δεν πειράζει οι άλλοι άνθρωποι να εκτίθενται στον καπνό τους, ΑΛΛΑ τα παιδιά τους τα προστατεύουν από αυτόν.
    - Οι υπόλοιποι θα πρέπει να δείχνουμε ανοχή στη συνήθειά τους, ΑΛΛΑ οι ίδιοι στο σπίτι τους ελαχιστοποιούν τις συνέπειες.
    - Ο νέος νόμος είναι καταπίεση και φασισμός, ΑΛΛΑ με τη γυναίκα μας δεν τα βάζουμε (παντόφλα... )

    Σε όσες περιπτώσεις έχουμε κάνει κάποια νυχτερινή έξοδο και το κέντρο που έχουμε πάει είχε «ντουμανιασμένη» ατμόσφαιρα, οι ίδιοι οι καπνιστές της παρέας παραδέχονται πως θα ήθελαν το μαγαζί να είχε καλύτερο εξαερισμό και ότι η τόσο έντονη «τσιγαρίλα» είναι ενοχλητική.

    Είναι σίγουρα αποτυχία της κοινωνίας μας ότι δεν έχουμε καταφέρει να δημιουργήσουμε χώρους καπνιστών και μη καπνιστών στα καφέ και στα μπαρ μας. Αποτυχία να δείξουμε σεβασμό και ανοχή ο ένας στον άλλο. Αλλά μην φοβάστε ότι η κοινωνία μας θα διχαστεί από αυτό το ζήτημα. Εδώ και αιώνες, εμάς τους Έλληνες μας ενώνουν οι αποτυχίες και τα λάθη μας.

    ΥΓ: Πριν απο 3 χρόνια ένας φίλος είχε πάει στην Ιταλία για επαγγελματικούς λόγους. Οι Ιταλοί συνεργάτες αποφάσισαν να τον «βγάλουν» και πήγαν σε ένα εστιατόριο. Μετά από λίγη ώρα ο φίλος μου θέλησε να κάνει ένα τσιγάρο, αλλά ήταν εμφανές ότι ο χώρος δεν ήταν κατάλληλος, οπότε ζήτησε συγγνώμη από τους παρευρισκόμενους και βγήκε έξω. Μετά από 1 λεπτό, ένας σερβιτόρος βγαίνει και του λέει: "Μπορείτε να πάτε να καπνίσετε μακριά από την είσοδο γιατί ο καπνός μπαίνει μέσα και ενοχλεί τους πελάτες μας;". Φυσικά ο φίλος μου συμμορφώθηκε και διηγούνταν την ιστορία για να δείξει πόσο πιο πολιτισμένοι και οργανωμένοι είναι οι Ιταλοί σε σχέση με εμάς. Τώρα που υπάρχει μια τάση να γίνει το ίδιο και εδώ, όλοι, ακόμα και αυτός, αντιδρούν.

    Έγω έχω δει παντως σε Ισπανία - Ιταλία - Αυστρία - Γερμανία να καπνίζουν σχεδόν σε όλα τα λαικά μαγαζιά εκτός των καλών εστιατορίων. Παντού είχε και τασάκια ( καφε- παμπ -μπαράκια ) και αν ενοχλούταν καποιος προφανώς το σεβόντουσαν οι καπνστές και αποκρύνονταν. Μόνο στην Αγγλία εφαρμόζεται όντος η πλήρης απαγόρευση. Αφού μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι να τα βλέπουμε όλα - μη νομίζουμε ότι τώρα εκπολιτιστίκαμε.

  4. #409
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .Hercules. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο αστείο της υπόθεσης είναι πως οι περισσότεροι καπνιστές φίλοι μου (όλοι οι παντρεμένοι), όταν είναι σπίτι τους βγαίνουν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν. Οι ίδιοι παραδέχονται ότι δεν θέλουν να εκθέσουν τα παιδιά τους στον καπνό ή ότι η μυρωδιά του τσιγάρου στο σπίτι τους ενοχλεί (!). Δηλαδή θέλουν να κάνουν το τσιγάρο, αλλά μετά να μην το μυρίζουν.

    Εδώ φαίνονται και τα διαφορετικά μέτρα και σταθμά που έχουν.
    - Δεν πειράζει οι άλλοι άνθρωποι να εκτίθενται στον καπνό τους, ΑΛΛΑ τα παιδιά τους τα προστατεύουν από αυτόν.
    - Οι υπόλοιποι θα πρέπει να δείχνουμε ανοχή στη συνήθειά τους, ΑΛΛΑ οι ίδιοι στο σπίτι τους ελαχιστοποιούν τις συνέπειες.
    - Ο νέος νόμος είναι καταπίεση και φασισμός, ΑΛΛΑ με τη γυναίκα μας δεν τα βάζουμε (παντόφλα... )
    Εδώ είναι η γαϊδουριά και η υπο-κουλτούρα που λέγαμε... Πετάω τα σκ@τ@ μου (εεε... τον καρκινογόνο καπνό μου εννοούσα) εκεί που αναπνέεις εσύ, κι έχω την απαίτηση να συνεχίσω να το κάνω παρότι έχω πλήρη επίγνωση ότι σου κάνω ζημιά!!!

    Πάλι καλά όμως, διότι υπάρχουν και ζευγάρια που καπνίζουν μέσα στο σπίτι, μαζί με τα παιδιά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .Hercules. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Πριν απο 3 χρόνια ένας φίλος είχε πάει στην Ιταλία για επαγγελματικούς λόγους. Οι Ιταλοί συνεργάτες αποφάσισαν να τον «βγάλουν» και πήγαν σε ένα εστιατόριο. Μετά από λίγη ώρα ο φίλος μου θέλησε να κάνει ένα τσιγάρο, αλλά ήταν εμφανές ότι ο χώρος δεν ήταν κατάλληλος, οπότε ζήτησε συγγνώμη από τους παρευρισκόμενους και βγήκε έξω. Μετά από 1 λεπτό, ένας σερβιτόρος βγαίνει και του λέει: "Μπορείτε να πάτε να καπνίσετε μακριά από την είσοδο γιατί ο καπνός μπαίνει μέσα και ενοχλεί τους πελάτες μας;". Φυσικά ο φίλος μου συμμορφώθηκε και διηγούνταν την ιστορία για να δείξει πόσο πιο πολιτισμένοι και οργανωμένοι είναι οι Ιταλοί σε σχέση με εμάς. Τώρα που υπάρχει μια τάση να γίνει το ίδιο και εδώ, όλοι, ακόμα και αυτός, αντιδρούν.
    Διότι εκτός από τον εθισμό στη νικοτίνη υπάρχει πολύ μεγαλύτερος εθισμός στο μπάχαλο.

  5. #410
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην τα μεγαλοποιούμε για την Ιταλία... το ότι ένα εστιατόριο του είπε να απομακρθνθεί από την είσοδο δεν σημαίνει τίποτα. Θα μπορούσε μάλιστα ο φίλος του να μιλήσει στο γκαρσόνι και να λήξει το θέμα. Αν είναι να παίρνουμε παραδείγματα από το εξωτερικό τότε θα έπρεπε να κλείσουμε όλες τις καφετέριες στην Ελλάδα, καθώς τέτοιου στυλ δεν υπάρχουν πουθενά...

    BTW, αφού παίρνουμε για παράδειγμα το εξωτερικό στην Ιταλία ειδικά, (α) οι πολίτες απλά πειθαρχούν στους νόμους (κάτι φυσιολογικό) και (β) οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για παραθυράκια. Και προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα πρόβλημα, αν και καπνιστής, να συνυπάρχω με τους φίλους ιταλούς μη καπνιστές. Υπήρχε μια αμοιβαία κατανόηση που δυστυχώς στην Ελλάδα με αυτά που διαβάζω αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ.

  6. #411
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (και άλλοι αρκετοί) είναι πως ο νόμος πλέον έρχεται να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ τους μη καπνίζοντες. Οταν υπήρξε η επιλογή για χωρους μη καπνιζόντων/καπνιζόντων δεν έγινε κάτι. Οταν έγινε η επιλογή σημανσης στα μαγαζιά, η επιλογή ήταν στη συντριπτική πλειοψηφια για καπνίζοντες με αποτέλεσμα οι μη καπνίζοντες να αποκλειστούν.
    Αυτό λέγεται "παραθυράκι" και να δεις που θα υπάρξει και τώρα. Αντί λοιπόν να βγει κάποιος λογικός και να πει «απαγορεύεται δια ροπάλου το κάπνισμα, ΑΛΛΑ θα μπορεί το 50% (τυχαίο ποσοστό) των καταστημάτων να γίνει καπνιζόντων. Αν παρατηρηθούν μαγαζιά που δεν το τηρούν αυτό, αφαίρεση άδειας», παίζουν νόμοι της πλάκας και τσακωνόμαστε μεταξύ μας.

  7. #412
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα πρόβλημα, αν και καπνιστής, να συνυπάρχω με τους φίλους ιταλούς μη καπνιστές. Υπήρχε μια αμοιβαία κατανόηση που δυστυχώς στην Ελλάδα με αυτά που διαβάζω αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ.
    Με το αμοιβαία κατανόηση τι ακριβώς εννοείς;

    Βρωμίζονταν και δηλητηριάζονταν από το παθητικό κάπνισμα (του καπνού σου) ενώ οι ίδιοι είχαν επιλέξει να μην καπνίζουν, ή όχι;
    Εάν ναι, τότε καταλαβαίνω την (κατά τη γνώμη μου τεράστια) παραχώρηση από την πλευρά τους!

    Από την πλευρά σου όμως, ποιό ακριβώς ήταν το αμοιβαίο; Πώς σε βρώμιζαν και δηλητηρίαζαν αυτοί σε "αμοιβαιώτητα";

  8. #413
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amoydar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγω έχω δει παντως σε Ισπανία - Ιταλία - Αυστρία - Γερμανία να καπνίζουν σχεδόν σε όλα τα λαικά μαγαζιά εκτός των καλών εστιατορίων. Παντού είχε και τασάκια ( καφε- παμπ -μπαράκια ) και αν ενοχλούταν καποιος προφανώς το σεβόντουσαν οι καπνστές και αποκρύνονταν. Μόνο στην Αγγλία εφαρμόζεται όντος η πλήρης απαγόρευση. Αφού μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι να τα βλέπουμε όλα - μη νομίζουμε ότι τώρα εκπολιτιστίκαμε.
    Γιατί παραπληροφορείς ;

    Χώρες που εφαρμόζεται η Καθολική απαγόρευση:

    Βέλγιο, Ιταλία , Βρεταννία, Γαλλία, Σουηδία, Νορβηγία, Δανία.

    Το ότι στην Ιταλία είδες να παρανομούν, δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει η εφαρμογή του νόμου. Πχ αν το ψάξεις υπάρχουν αναφορές ότι σε κάποια σημεία της ιταλίας εφαρμόζεται με μεγαλυτερη προθυμία από ότι σε άλλα.

    Και υπάρχουν χώρες εκτός ΕΕ όπως πχ ο Καναδάς όπου ο νόμος έρχεται από το Federal Government, κοινώς εφαρμόζεται σε όλο τον Καναδά ανεξαιρέτως.

    ........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέγεται "παραθυράκι" και να δεις που θα υπάρξει και τώρα. Αντί λοιπόν να βγει κάποιος λογικός και να πει «απαγορεύεται δια ροπάλου το κάπνισμα, ΑΛΛΑ θα μπορεί το 50% (τυχαίο ποσοστό) των καταστημάτων να γίνει καπνιζόντων. Αν παρατηρηθούν μαγαζιά που δεν το τηρούν αυτό, αφαίρεση άδειας», παίζουν νόμοι της πλάκας και τσακωνόμαστε μεταξύ μας.
    Και πως θα γίνει αυτό; Πως θα γίνεται η ποσόστωση και ποιος θα αποφασίζει το ποιος θα γυρνά σε καπνιστών και ποιός όχι;

    Η μοιζα της μοιζας ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 03-09-10 στις 15:12. Αιτία: auto merged post


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #414
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί παραπληροφορείς ;

    Χώρες που εφαρμόζεται η Καθολική απαγόρευση:

    Βέλγιο, Ιταλία , Βρεταννία, Γαλλία, Σουηδία, Νορβηγία, Δανία.

    Το ότι στην Ιταλία είδες να παρανομούν, δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει η εφαρμογή του νόμου. Πχ αν το ψάξεις υπάρχουν αναφορές ότι σε κάποια σημεία της ιταλίας εφαρμόζεται με μεγαλυτερη προθυμία από ότι σε άλλα.

    Και υπάρχουν χώρες εκτός ΕΕ όπως πχ ο Καναδάς όπου ο νόμος έρχεται από το Federal Government, κοινώς εφαρμόζεται σε όλο τον Καναδά ανεξαιρέτως.

    ........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Και πως θα γίνει αυτό; Πως θα γίνεται η ποσόστωση και ποιος θα αποφασίζει το ποιος θα γυρνά σε καπνιστών και ποιός όχι;

    Η μοιζα της μοιζας ;

    Τι λες ρε φίλε? Τι παραπληροφορώ? Θες να σου στείλω φοτος να δεις μόνος σου ότι καπνίζουν σχεδόν παντού όπως είπα εκτός των πολύ καλών εστατορίων. Γαλλικία-Ζαραγόσα-Μαδρίτη-Μόναχο-Ρώμη-Μπρέσια- Ιννσμπρουκ-Βιένη καπνίζουν σχεδόν παντού . Αυτό που σου λέω δεν αμφισβητείται γιατί το έχω βιώσει πάρα πολύ καλά. Δεν είπα ότι δεν υπάρχει νόμος αλλά ότι δεν εφαρμόζεται όπως στην Αγγλία και στην Κωνσταντινούπολη παραδόξος.

  10. #415
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το αμοιβαία κατανόηση τι ακριβώς εννοείς;

    Βρωμίζονταν και δηλητηριάζονταν από το παθητικό κάπνισμα (του καπνού σου) ενώ οι ίδιοι είχαν επιλέξει να μην καπνίζουν, ή όχι;
    Εάν ναι, τότε καταλαβαίνω την (κατά τη γνώμη μου τεράστια) παραχώρηση από την πλευρά τους!

    Από την πλευρά σου όμως, ποιό ακριβώς ήταν το αμοιβαίο; Πώς σε βρώμιζαν και δηλητηρίαζαν αυτοί σε "αμοιβαιώτητα";
    Διάβασες αυτό που έγραψα ή απλά τονίζεις την αντικαπνιστική σου διάθεση;
    Δεν σε καταλαβαίνω. Έγραψα ότι σέβονται τους νόμους και ότι σεβάστηκα τους ιταλικούς νόμους. Όπου συναντιόμασταν, σε ανοικτούς κοινόχρηστους χώρους (α) όταν άναβα τσιγάρο ΚΑΝΕΙΣ δεν μου έλεγε τίποτα και (β) αν μου έλεγε ότι τον ενοχλούσε το έσβηνα. Τι πιο ξεκάθαρο; Αυτό δεν είναι αμοιβαία κατανόηση; Δηλαδή περίμενες αιματοχυσία για ένα τσιγάρο ή την υστερική αντιμετώπιση που υπάρχει εδώ;

    Σε κλειστούς χώρους το κάπνισμα επιτρεπόταν σε διαφορετικά τμήματα των μαγαζιών (καπνιστές / μη καπνιστές) για όσα φυσικά μαγαζία είχαν την δυνατότητα. Μετά το 2004 αν δεν απατώμαι, έγινε καθολική απαγόρευση και κάπνιζες έξω (ανοιχτός χώρος με/χωρίς τέντες κλπ).

    Υγ) Καιρός να ξεκολήσεις από "δηληρήρια, βρώμα και λοιπές κοσμητικές λέξεις" , δεν συνυσφέρει σε κάτι ουσιώδες.

  11. #416
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amoydar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες ρε φίλε? Τι παραπληροφορώ? Θες να σου στείλω φοτος να δεις μόνος σου ότι καπνίζουν σχεδόν παντού όπως είπα εκτός των πολύ καλών εστατορίων. Γαλλικία-Ζαραγόσα-Μαδρίτη-Μόναχο-Ρώμη-Μπρέσια- Ιννσμπρουκ-Βιένη καπνίζουν σχεδόν παντού . Αυτό που σου λέω δεν αμφισβητείται γιατί το έχω βιώσει πάρα πολύ καλά. Δεν είπα ότι δεν υπάρχει νόμος αλλά ότι δεν εφαρμόζεται όπως στην Αγγλία και στην Κωνσταντινούπολη παραδόξος.
    Ξαναλέω

    Στο ποστ σου λες ότι εφαρμόζεται ΜΟΝΟ στην Αγγλία.

    Τωρα λες ότι εφαρμόζεται ΜΟΝΟ στην Αγγλία και στη Κων/πολη.

    Εγώ λοιπόν σου λέω ότι πχ στον Καναδά που έχω ζήσει αν πας να καπνίσεις εκει που ΔΕΝ προβλέπεται, θα έχεις μια πολύ ευχάριστη εμπειρία (από την ανάποδη).

    Και δεν ειναι μόνο ο Καναδάς ειναι ΑΡΚΕΤΕΣ χώρες.

    Αρα επιμένω, αν γράφεις με στύλ :
    Μόνο στην Αγγλία εφαρμόζεται όντος η πλήρης απαγόρευση. Αφού μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι να τα βλέπουμε όλα - μη νομίζουμε ότι τώρα εκπολιτιστίκαμε.
    ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ.

    Κατανοητός;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #417
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως θα γίνει αυτό; Πως θα γίνεται η ποσόστωση και ποιος θα αποφασίζει το ποιος θα γυρνά σε καπνιστών και ποιός όχι;

    Η μοιζα της μοιζας ;
    Είδες που κατευθείαν πάει το μυαλό στις μίζες;

    Τρόποι πάντως υπάρχουν. Κάτι γρήγορο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να δηλώσουν όσοι επιθυμούν και βάση ποσοστών να γίνει μία κλήρωση ανά περιοχή και να καθοριστεί ποιοί θα μπορούν να κάνουν το μαγαζί τους καπνιστών. Θέληση να υπάρχει και όλα βρίσκονται.

  13. #418
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα μα κανένα πρόβλημα, αν και καπνιστής, να συνυπάρχω με τους φίλους ιταλούς μη καπνιστές. Υπήρχε μια αμοιβαία κατανόηση που δυστυχώς στην Ελλάδα με αυτά που διαβάζω αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το αμοιβαία κατανόηση τι ακριβώς εννοείς;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασες αυτό που έγραψα ή απλά τονίζεις την αντικαπνιστική σου διάθεση;
    Δεν ήταν καθόλου ξεκάθαρο τί είδους αμοιβαία κατανόηση εννοούσες, κι αναρωτήθηκα για τις λεπτομέρειες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβαίνω. Έγραψα ότι σέβονται τους νόμους και ότι σεβάστηκα τους ιταλικούς νόμους. Όπου συναντιόμασταν, σε ανοικτούς κοινόχρηστους χώρους (α) όταν άναβα τσιγάρο ΚΑΝΕΙΣ δεν μου έλεγε τίποτα και (β) αν μου έλεγε ότι τον ενοχλούσε το έσβηνα.
    Το ακριβώς αντίθετο απ αυτό που συμβαίνει εδώ δηλαδή...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κλειστούς χώρους το κάπνισμα επιτρεπόταν σε διαφορετικά τμήματα των μαγαζιών (καπνιστές / μη καπνιστές) για όσα φυσικά μαγαζία είχαν την δυνατότητα. Μετά το 2004 αν δεν απατώμαι, έγινε καθολική απαγόρευση και κάπνιζες έξω (ανοιχτός χώρος με/χωρίς τέντες κλπ).
    Εδώ φαντάζομαι θα έχεις πληροφορηθεί τί έγινε με τα διαφορετικά τμήματα των μαγαζιών...

    Και πώς αντιδρά ο κόσμος τώρα στην καθολική απαγόρευση...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή περίμενες αιματοχυσία για ένα τσιγάρο ή την υστερική αντιμετώπιση που υπάρχει εδώ;
    .... κατά τ' άλλα την υστερική αντιμετώπιση τη βλέπεις μόνο στους καπνιστές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγ) Καιρός να ξεκολήσεις από "δηληρήρια, βρώμα και λοιπές κοσμητικές λέξεις" , δεν συνυσφέρει σε κάτι ουσιώδες.
    Μα δεν τα λέω ώς κοσμητικές λέξεις, αλλά επειδή είναι η ωμή πραγματικότητα.

  14. #419
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Να προτείνουμε τα μαγαζιά με άδεια καπνιστών να γίνει κλειστό επάγγελμα ;
    Να δεις που τότε οι άδειες τους θα γίνουν ακριβότερες από των φορτηγατζήδων σε χρόνο ρεκόρ

  15. #420
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω

    Στο ποστ σου λες ότι εφαρμόζεται ΜΟΝΟ στην Αγγλία.

    Τωρα λες ότι εφαρμόζεται ΜΟΝΟ στην Αγγλία και στη Κων/πολη.

    Εγώ λοιπόν σου λέω ότι πχ στον Καναδά που έχω ζήσει αν πας να καπνίσεις εκει που ΔΕΝ προβλέπεται, θα έχεις μια πολύ ευχάριστη εμπειρία (από την ανάποδη).

    Και δεν ειναι μόνο ο Καναδάς ειναι ΑΡΚΕΤΕΣ χώρες.

    Αρα επιμένω, αν γράφεις με στύλ :
    ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ.

    Κατανοητός;
    Από όσα έχω δει όντος εφαρμόζεται μόνο στην Αγγλία και στην Κωσταντινούπολη- αν και στα μισά μαγαζιά επιτρέπεται ο αργιλες ! -

    Η Αγγλία είναι χώρα και η Κων/πολη πόλη . Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά .
    Για να στο πω αλλιώς... στην Τουρκία ΔΕΝ εφαρμόζεται . Για τον Καναδά δεν ξέρω και δεν έχω κάποιο λόγο να μη σε πιστέψω προφανώς ή να σου πω πως παραπληροφορέις.

Σελ. 28 από 176 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαγορευση Καπνισματος απο Ιουλιο
    Από nikoslykos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 20:38
  2. ερωτηση για την απαγορευση καπνισματος
    Από john17rx στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 21:35
  3. Περισσότερα για την απαγόρευση καπνισματος
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-09, 16:17
  4. Απαγόρευση καπνίσματος
    Από elias24 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 322
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-05, 02:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας