Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους sidi
    sidi Guest
    Ειτε το θελουμε ειτε οχι , η αιμοδοσια μπορει να υλοποιηθει σχεδον απο ολους μας .

    Αυτο που με φορτιζει αρνητικα , καθε φορα που εισερχομαι στο σημειο υποδοχης αιμοληψιας , ειναι ,τα προσωπα των υπευθυνων .

    Λειπει το χαμογελο .

    Ειναι τοσο δυσκολο, να υπαρχουνε σε αυτες τις εαυαισθητες θεσεις μονάχα άτομα , που χαμογελανε και που νιωθουνε την εργασια αυτην ,ως παρα πολυ σημαντικη ;;;

    Βεβαια προσωπικα συνεχειζω την εθελοντικη αιμοδοσια ,παροτι υπαρχει αυτο το εμποδιο .

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    @sidi
    Μπες εσύ στο χώρο της αιμοδοσίας με χαμόγελο, μιας και είσαι εθελοντής αιμοδότης και δεν νομίζω να εντοπίσεις ξανά αρνητικότητα.

    Γενικά οι χώροι των κέντρων αιμοδοσίας στα νοσοκομεία (τουλάχιστον όσα εγώ έχω επισκεφτεί), έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά και η αντιμετώπιση του προσωπικού στον εθελοντή αιμοδότη είναι πολύ φιλική. Βέβαια υπάρχουν κι εξαιρέσεις, αλλά πιστεύω ότι είναι ελάχιστες και σε καμία περίπτωση δεν είναι λόγος να σταματήσει κάποιος την εθελοντική αιμοδοσία.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  3. #3
    Το avatar του μέλους sidi
    sidi Guest
    Για να σταματησω να δινω αιμα σε καθε ασεινηδητο συνανθρωπο μου ,που το χρειαζεται διχως βεβαια να το παραδεχθει , πριν το χρειαστει , θα πρεπει να με επαναφερει και παλι καποιος , η κατι στην αδιαφορια για τον συνανθρωπο .

    Προς το παρων χαμογελαω και αφηνω την υποδοχη εθελοντικης αιμοδοσιας , να με αρμεγουνε .

    Αλωστε καποιοι αλλοι , εκμεταλευονται την ανεχεια μου , κατα πολυ ποιο ασυνειδητα .

    Η ουσια ειναι τι κανουμε ( κοινη ενοτητα = κοινοτητα ) , για να να υπαρχουνε μονο χαμογελα , τουλαχιστον στην υποδοχη αιθελοντικης αιμοδοσιας ,αυτην την στιγμη ;;;

    Εγω προτεινω , να μετατραπει η κρατικη μεριμνα για εθελοντικη αιμοληψια ,σε ιδιωτικη .


    Αυτο βεβαια απαιτει τον αιωνα του .

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2006
    Περιοχή
    Planet-Linux
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZyXEL 660HW
    sidi εγω προσωπικα με τις συριγγες δεν τα παω καλα, μονο στο στρατο ειχα δωσει 2 φορες για να παρω αδεια και να φυγω απο εκει μεσα. Καλο ειναι να δινεις αλλα αν η βελονα "κωλωνει" πολλους.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Σε καποιους τομεις ευαισθητους τοσο σαν την υγεια, δεν θα ηθελα να βλεπα καθολου ιδιωτες
    ομως σε μια ελευθερη αγορα δεν μπορεις και να τους αποκλεισεις
    Στην Ελλαδα του σημερα, ειδικα στην αιμοδοσια δεν θα τους εμπιστευομουν καθολου!
    Και φυσικα δεν αναφερομαι σε ιδρυματα που θα λειτουργουσαν πχ
    οπως το Χαμογελο του Παιδιου! αλλα σε καθαρα ιδιωτικες κλινικες....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 01-03-07 στις 20:05.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από immortal1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    sidi εγω προσωπικα με τις συριγγες δεν τα παω καλα, μονο στο στρατο ειχα δωσει 2 φορες για να παρω αδεια και να φυγω απο εκει μεσα. Καλο ειναι να δινεις αλλα αν η βελονα "κωλωνει" πολλους.
    Καλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εθελοντική αιμοδοσία. Πουλάς το άιμα σου με αντάλλαγμα 4 μέρες παλιοάδεια. Μόνο και μόνο αυτή η συναλλαγή με ενοχλεί. Δηλαδή με την ίδια λογική θα έδινες ένα νεφρό για απαλλαγή?

    Τέσπα, για να μην το παίζω και υπεράνω, υπάρχει πάντα η λύση να δώσεις αίμα και να τους πεις να βάλουν την "τιμητική" τους όπου γουστάρουν Kάτι που δεν έκανα λόγω φοβίας με τις βελόνες. Εδώ δεν τους καθόμουν στο κέντρο να μου πάρουν αίμα. Οι άχρηστοι παλεύαν να μου πάρουν αίμα στο όρθιο, με εμένα να κρατάω το χέρι μου, επειδή δεν υπήρχαν άδειες ειδικές καρέκλες.

    Τέσπα πάντως το σκέφτομαι να αρχίσω να δίνω αίμα εδώ, μιας και τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ψήνει ένας φίλος που ήταν χρόνια αιμοδότης στον Καναδά. Άντε να δούμε ποτε θα κλείσω 1 εβδομάδα χωρίς να πιώ

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τέσπα πάντως το σκέφτομαι να αρχίσω να δίνω αίμα εδώ, μιας και τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ψήνει ένας φίλος που ήταν χρόνια αιμοδότης στον Καναδά. Άντε να δούμε ποτε θα κλείσω 1 εβδομάδα χωρίς να πιώ
    Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μια εβδομάδα, μπορείς να δώσεις αίμα ακόμα κι αν έχεις πιει την προηγούμενη μέρα, αρκεί να ήταν με μέτρο.
    Δεν μπορούν να δώσουν αίμα οι αλκοολικοί
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  8. #8
    Το avatar του μέλους sidi
    sidi Guest
    Αυτην την στιγμη δινει εθολοντικα αιμα , οποια ανθρωπινη διανοια εχει συλαβει την ουσια του θεσμου της δωρεας αυτης .

    Ας υποθεσουμε , οτι καποιος δεν ειναι εθολοντης αιμοδοτης και του συμβαινει ενα ατυχημα .
    Τον εισαγουνε σε μια κλινικη, οπου πρεπει κατεπειγοντως , να του δωθει αιμα .

    Ελεγχουνε τα στοιχεια του και διαπυστωνουνε , οτι δεν ειναι εθελοντης αιμοδοτης .
    Επικοινωνουμε με τους συγγενεις του και ολοι τους εχουνε φοβια της βελονης .

    Αυτος ο ανθρωπος , δεν θα πρεπει να αφαιθει στην τυχη του και ενοω αυτην που συνειδητα , η ασυνειδητα επελεξε στην ζωη του .
    Ενοω να μην του δοθει αιμα ,απο τους εθολοντες αιμοδοτες και να υποκυψει στα τραυματα του .

    Αυτο θα ητανε αδικο , η απολυτα σωστο ;;;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    @sidi
    Φίλε μου, ο ευσυνείδητα εθελοντής αιμοδότης είναι αλτρουιστής, δεν τον ενδιαφέρει ποιος είναι αυτός που θα βοηθήσει δίνοντας το αίμα του.
    Πρέπει να σεβόμαστε οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να δώσει αίμα. Δικαίωμα στην ζωή έχουν όλοι, ακόμα κι αυτή που ευσυνείδητα δεν θέλουν, αλλά μπορούν να δώσουν αίμα.

    Να εύχεσαι να είσαι υγιής για πολλά χρόνια ακόμα και να βοηθάς τον άνθρωπο που θα έχει την ανάγκη σου!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειτε το θελουμε ειτε οχι , η αιμοδοσια μπορει να υλοποιηθει σχεδον απο ολους μας .

    Αυτο που με φορτιζει αρνητικα , καθε φορα που εισερχομαι στο σημειο υποδοχης αιμοληψιας , ειναι ,τα προσωπα των υπευθυνων .

    Λειπει το χαμογελο .

    Ειναι τοσο δυσκολο, να υπαρχουνε σε αυτες τις εαυαισθητες θεσεις μονάχα άτομα , που χαμογελανε και που νιωθουνε την εργασια αυτην ,ως παρα πολυ σημαντικη ;;;

    Βεβαια προσωπικα συνεχειζω την εθελοντικη αιμοδοσια ,παροτι υπαρχει αυτο το εμποδιο .
    Μάλλον στην περίπτωση θα έπεσες. Όσες φορές έχω πάει για αιμοδοσία οι νοσοκόμες είναι λίγο πολύ γνωστές οπότε και συζητησούλα υπάρχει και ωραίο κλίμα γενικά, πάρε και κανέναν φίλο μαζί και θα περάσετε τέλεια... και θα κάνετε κι ένα καλό...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-06-2003
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    18433/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω δώσει άπειρες φορές αίμα, είμαι και ξένος, έχω δώσει για συναδέλφους, για περιστατικά άγνωστα, περασμένη Παρασκευή πήγα να δώσω αιμοπετάλια, δεν έδωσα διότι έδωσε κάποιος άλλος και θα δώσω αργότερα.

    Θέλω να σας πω κάτι απλό, όπως λέγατε για τις φάτσες που έχουν στης υπηρεσίες αιμοδοσίας, τα συνάντησα και εγώ και σκέφτηκα, αυτοί οι άνθρωποι έχουν δικά τους προβλήματα, μπορεί στο σπίτι τους, μπορεί με τους συναδέλφους, χίλια δύο πράγματα. Γιατί να κρίνουμε τον διπλανό μας όταν εμείς πάμε με σκοπό να δώσουμε κάτι τόσο πολύτιμο στον τυχαίο διπλανό μας ή σε κάποιο γνωστό, δεν βλέπω καθόλου τα πράγματα από την θρησκευτική όψη μα τελείως ανθρώπινα, θα δώσεις αίμα με την σκέψη ότι κάποια μέρα θα σωθεί κάποιος, εάν μπαίνεις μ’αυτή την σκέψη μέσα σου αποκλείετε να βλέπεις την φάτσα του υπαλλήλου!
    Τέλος πάντων, ο σκοπός είναι να βρούμε μέσα στα κακά πράγματα τα καλά, μην περιμένετε να δώσετε κάτι για να πάρετε κάτι, φαίνεται ότι η θεωρία «δίνω για να πάρω» δεν υπάρχει, δίνεις επειδή πρέπει η επειδή θέλεις να δώσεις..

Παρόμοια Θέματα

  1. 4η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-05, 22:10
  2. 3η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 15:00
  3. 3η εθελοντική αιμοδοσία του φόρουμ ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-05, 15:55
  4. Εθελοντική αιμοδοσία
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 17:28
  5. Εθελοντική Αιμοδοσία ADSLgr.com ...έως 24/9/2004
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-05, 17:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας