Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314
Εμφάνιση 196-209 από 209
  1. #196
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι. Από προσωπική εμπειρία πάντως, όποτε χρειάστηκε να κάνω αλλαγή ακόμα και εκτός ΕU δεν είχα θέμα. Γιατί συνήθως έρχεται συστημένο μεσω courier ή υπηρεσία που συνεργάζονται εκείνοι οπότε δεν ακολουθά την συνηθησμένη πορεία (ίσως κάνω και λάθος). Ισχύει αυτό που λές με δώρα, άλλα νομίζω το ζήτημα είναι ότι χρειάζεται να δηλώσεις ότι είναι δώρο.
    Έκανα το λάθος να επικοινωνήσω με τα τελωνεία όσο και το αντίστοιχο τμήμα της UPS, με την οποία απ' όσο ξέρω συνεργάζεται για τις αποστολές της η Logitech, πήρα μια γεύση κλασσικής ελληνικής τελωνοκαφρίλας του τύπου "θα σου ράψουμε ότι κουστούμι κρίνουμε ανάλογα με το ποιος συνάδελφος θα πέσει εκείνη τη μέρα" (ναι, το είπε...) παρόλο που εξέφραζα ήρεμα την απορία "πως θα τιμολογήσετε και θα επιβάλετε δασμούς σε κάτι που δεν θα έχει τιμολογηθεί, γιατί θα είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν, δεν θα πρόκειται καν αγορά;". Όπως ήταν αναμενόμενο δεν έβγαλα άκρη. Έπρεπε να πάρω από την αρχή στα δικά μας γραφεία της Logitech που μου είπαν οι άνθρωποι πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα τελωνίου γιατί συνήθως στέλνουν είτε από Αγγλία είτε κυρίως από Ολλανδία...

  2. #197
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    στέλνουν είτε από Αγγλία είτε κυρίως από Ολλανδία...
    Ακριβώς, εμενα ολες οι αντικαταστάσεις εχουν ερθει Ολλανδία εκτος απο μία που ήρθε Γερμανία.

    Έτσι κι αλλιώς ομως ολες οι εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους συνήθως πληρώνουν οι ίδιες καθε εξοδο, ακόμα και αν χρειαστεί εκτελωνισμός θα είναι ήδη υπολογισμένο/πληρωμένο απο αυτούς.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #198
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα το λάθος να επικοινωνήσω με τα τελωνεία όσο και το αντίστοιχο τμήμα της UPS, με την οποία απ' όσο ξέρω συνεργάζεται για τις αποστολές της η Logitech, πήρα μια γεύση κλασσικής ελληνικής τελωνοκαφρίλας του τύπου "θα σου ράψουμε ότι κουστούμι κρίνουμε ανάλογα με το ποιος συνάδελφος θα πέσει εκείνη τη μέρα" (ναι, το είπε...) παρόλο που εξέφραζα ήρεμα την απορία "πως θα τιμολογήσετε και θα επιβάλετε δασμούς σε κάτι που δεν θα έχει τιμολογηθεί, γιατί θα είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν, δεν θα πρόκειται καν αγορά;". Όπως ήταν αναμενόμενο δεν έβγαλα άκρη. Έπρεπε να πάρω από την αρχή στα δικά μας γραφεία της Logitech που μου είπαν οι άνθρωποι πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα τελωνίου γιατί συνήθως στέλνουν είτε από Αγγλία είτε κυρίως από Ολλανδία...
    Τι γυρεύεις τώρα και 'συ. Κατευθείαν στην αντιπροσωπεία της Logitech έπρεπε να πάρεις να βρεις την ηρεμία σου. Τέλος πάντων, όλα καλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, εμενα ολες οι αντικαταστάσεις εχουν ερθει Ολλανδία εκτος απο μία που ήρθε Γερμανία.

    Έτσι κι αλλιώς ομως ολες οι εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους συνήθως πληρώνουν οι ίδιες καθε εξοδο, ακόμα και αν χρειαστεί εκτελωνισμός θα είναι ήδη υπολογισμένο/πληρωμένο απο αυτούς.
    Αυτό ακριβώς, γι' αυτό ανέφερα και στο παιδί ότι δεν θα πρέπει να ανησυχεί και θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν η Logitech ακολουθούσε διαφορετική πολιτική.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #199
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, εμενα ολες οι αντικαταστάσεις εχουν ερθει Ολλανδία εκτος απο μία που ήρθε Γερμανία.

    Έτσι κι αλλιώς ομως ολες οι εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους συνήθως πληρώνουν οι ίδιες καθε εξοδο, ακόμα και αν χρειαστεί εκτελωνισμός θα είναι ήδη υπολογισμένο/πληρωμένο απο αυτούς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό ακριβώς, γι' αυτό ανέφερα και στο παιδί ότι δεν θα πρέπει να ανησυχεί και θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν η Logitech ακολουθούσε διαφορετική πολιτική.
    Οπότε λέτε πως πιθανότατα κάνουν αυτό που ebay και amazon ονομάζουν global shipping και τα προπληρώνουν αυτοί; (που όμως στις περιπτώσεις του ebay και του amazon, απ' ότι ξέρω, με τη σειρά σου το προπληρώνεις εσύ, σαν έξτρα στη τελική τιμή τη στιγμή που αγοράζεις κάτι).
    Καλά θα ήταν να είχε πρόσφατη εμπειρία κάποιος να μας πει τι παίζει, σε περίπτωση που του είχε στείλει η Logitech κατευθείαν από ΗΠΑ. Εμένα από εκεί είχαν στείλει 15 χρόνια πριν που είχα κάνει χρήση της εγγύησης και δεν είχα θέμα, αλλά όπως όλοι ξέρουμε, ήταν άλλη η ελαστικότητα του τελωνείου τότε...
    Απλά είναι λίγο πιο σύνθετη περίπτωση, γιατί αυτό που θέλω να μου αντικαταστήσουν καταλαβαίνω πως δεν πολυκυκλοφορεί Ευρώπη πλέον, δηλαδή στα ευρωπαϊκά e-shops τους δεν το βλέπω διαθέσιμο καν, μόνο στο αμερικάνικο. Δεν ξέρω φυσικά αν παίζει διαφορετική διαθεσιμότητα στις αποθήκες τους.
    Οπότε όπως και να έχει, λέτε να κάνω τη πάπια και να μη πω κάτι με τον κίνδυνο όμως να μείνει τελωνείο αν δεν παίζει global και έρθει τελικά από ΗΠΑ, γιατί προφανώς και δεν θα συμφέρει να το πάρω οπότε θα χάσουμε και οι δυο, ή να τους ρωτήσω για τον προβληματισμό μου σε στυλ "εεε στέλνετε με Global/προπληρώνετε εσείς τελωνείο, έτσι;", με τον κίνδυνο να σκαλώσω και τον υπάλληλο που μπορεί να μην ξέρει και τι ακριβώς παίζει και να μου πει κανα: "το τελωνείο είναι ευθύνη του πελάτη και στην τελική άντε και γ.... και εσύ και ο γρύλος σου (όπως στο ανέκδοτο), που θες να σου πληρώσουμε και τελωνείο, δεν το στέλνουμε καθόλου",και να δημιουργηθεί θέμα από εκεί που δεν υπάρχει και αν δεν έλεγα κάτι, απλά να ερχόταν το mouse χωρίς πρόβλημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Glass : 04-11-20 στις 23:21.

  5. #200
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε λέτε πως πιθανότατα κάνουν αυτό που ebay και amazon ονομάζουν global shipping και τα προπληρώνουν αυτοί; (που όμως στις περιπτώσεις του ebay και του amazon, απ' ότι ξέρω, με τη σειρά σου το προπληρώνεις εσύ, σαν έξτρα στη τελική τιμή τη στιγμή που αγοράζεις κάτι).
    Καλά θα ήταν να είχε πρόσφατη εμπειρία κάποιος να μας πει τι παίζει, σε περίπτωση που του είχε στείλει η Logitech κατευθείαν από ΗΠΑ. Εμένα από εκεί είχαν στείλει 15 χρόνια πριν που είχα κάνει χρήση της εγγύησης και δεν είχα θέμα, αλλά όπως όλοι ξέρουμε, ήταν άλλη η ελαστικότητα του τελωνείου τότε...
    Απλά είναι λίγο πιο σύνθετη περίπτωση, γιατί αυτό που θέλω να μου αντικαταστήσουν καταλαβαίνω πως δεν πολυκυκλοφορεί Ευρώπη πλέον, δηλαδή στα ευρωπαϊκά e-shops τους δεν το βλέπω διαθέσιμο καν, μόνο στο αμερικάνικο. Δεν ξέρω φυσικά αν παίζει διαφορετική διαθεσιμότητα στις αποθήκες τους.
    Οπότε όπως και να έχει, λέτε να κάνω τη πάπια και να μη πω κάτι με τον κίνδυνο όμως να μείνει τελωνείο αν δεν παίζει global και έρθει τελικά από ΗΠΑ, γιατί προφανώς και δεν θα συμφέρει να το πάρω οπότε θα χάσουμε και οι δυο, ή να τους ρωτήσω για τον προβληματισμό μου σε στυλ "εεε στέλνετε με Global/προπληρώνετε εσείς τελωνείο, έτσι;", με τον κίνδυνο να σκαλώσω και τον υπάλληλο που μπορεί να μην ξέρει και τι ακριβώς παίζει και να μου πει κανα: "το τελωνείο είναι ευθύνη του πελάτη και στην τελική άντε και γ.... και εσύ και ο γρύλος σου (όπως στο ανέκδοτο), που θες να σου πληρώσουμε και τελωνείο, δεν το στέλνουμε καθόλου",και να δημιουργηθεί θέμα από εκεί που δεν υπάρχει και αν δεν έλεγα κάτι, απλά να ερχόταν το mouse χωρίς πρόβλημα;
    Μα αφού σου απάντησαν ήδη από την αντιπροσωπεία εδώ ότι δεν υπάρχει θέμα να τελωνείου. Ακόμα και αν χρειάζεται να φέρουν το προιον από Αμερική, συνηθως πάει πρώτα στο warehouse στην ευρώπη και από 'κει θα γίνει η αποστολή σε 'σένα. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, global shipping εχεις αν κάνεις αγορά αν είναι αντικατάσταση εντός εγγυησης τα έξοδα όπως είπαμε σε τέτοιες εταιρίες αναλαμβάνονται εξ' ολοκληρου από αυτούς.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  6. #201
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αφού σου απάντησαν ήδη από την αντιπροσωπεία εδώ ότι δεν υπάρχει θέμα να τελωνείου. Ακόμα και αν χρειάζεται να φέρουν το προιον από Αμερική, συνηθως πάει πρώτα στο warehouse στην ευρώπη και από 'κει θα γίνει η αποστολή σε 'σένα. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, global shipping εχεις αν κάνεις αγορά αν είναι αντικατάσταση εντός εγγυησης τα έξοδα όπως είπαμε σε τέτοιες εταιρίες αναλαμβάνονται εξ' ολοκληρου από αυτούς.
    Καλώς, πιθανότατα απλά το πολυψειρίζω, οπότε μάλλον θα είναι καλύτερα να μην πω τίποτα και δημιουργηθεί και θέμα χωρίς λόγο. Με κατάλαβες εεε; Κακό πράγμα το άγχος... Ας τα ρίξουμε στο επερχόμενο Lockdown pt. II.
    ...Ή απλά πρέπει να ξαναρχίσω να παίζω παιχνίδια, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το Limbo π.χ θα βοηθήσει και πολύ...

  7. #202
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα γιατί θέλω να ρωτήσω πότε θα εισάγουν κανονικά ένα συγκεκριμενο πληκτρολόγιο?? Το Κ860.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  8. #203
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath

  9. #204
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι παραεισαγωγή από τη Γερμανία. Γιαυτό και οι γερμανικοί χαρακτήρες(φαντάζομαι αυτό εννοεί με το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ). Το έχω βρεί με παρόμοιους χαρακτήρες και στο amazon.de πράγμα που δεν θέλω όμως να έχει.
    https://www.amazon.de/Logitech-Ergo-.../dp/B07W6JPVP3
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  10. #205
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδιά.
    Έχω ένα Mx Performance αχρησιμοποίητο γιατί έχω χάσει το dongle.
    Ψάχνοντας βρήκα το Μ235 στην ίδια τιμή που κάνει και ένα καινούριο dongle.
    Λέτε θα κάνει;;
    Λογικά το ίδιο πρέπει να είναι για όλα τα "Unifying" μοντέλα.
    Σωστά;;;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 417lrCmMjJL._AC_SY1000_.jpg  

    LD0004242588_2.jpg  

    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  11. #206
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ναι, θα λειτουργήσει. Θα χρειαστείς το utility της Logitech για να μπορέσεις να κάνεις το pairing.
    Ανυπόγραφος

  12. #207
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θα λειτουργήσει. Θα χρειαστείς το utility της Logitech για να μπορέσεις να κάνεις το pairing.
    Ωραίος. Σε ευχαριστώ.
    Παραγγέλνω τον ποντικό τελικά!!!!
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  13. #208
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος. Σε ευχαριστώ.
    Παραγγέλνω τον ποντικό τελικά!!!!
    Πες μας κι από που ,να πάρουμε και εμείς !
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  14. #209
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας κι από που ,να πάρουμε και εμείς !
    Υπάρχει και στο Σκρουτζ.
    Εγώ το παρήγγειλα από Eshop στα 15,80 ενώ ο αντάπτορας κοστίζει 14,90
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314

Παρόμοια Θέματα

  1. Ati 3850 AGP 512MB - Άψογη!
    Από limassol στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-10, 15:00
  2. Άψογη τεχνική υποστήριξη
    Από ZAGNA στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 16:01
  3. Shop21!Αψογη εξυπηρέτηση
    Από nmavro73 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 11:24
  4. ΑΨΟΓΗ Η FORTHNET (...μεγάλη μπουκιά φάε)
    Από Χατζηλεμονιάς Γιάννης στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 15:48
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-04, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας