Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 93

Θέμα: Memory usage

  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 38(dB)
    Για ρίχτε μια ματιά εδώ στις εικόνες κάτω!

    Ιδέα μου είναι ή κάτι δεν πάει καλά;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Memory1.png  

    Memory2.png  

    ...Eternal Legend...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    memory leaks απο δυο κακιστες εφαρμογες.
    firefox και... δεν πιστευω να τρεχεις κανα αζουραιο... μεγαλο upload εχεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 38(dB)
    Ναι σωστά μάντεψες! Ο azureus μας κάνει τη ζημιά (upload έχω σταθερά 10 kb/s, δεν είχα ποτέ πρόβλημα )... Δεν ξέρω βέβαια αν επηρεάζει κάπου αυτό αλλό το torrent έχει μέγεθος 8,5 Gbs.

    Καλά για την java το ήξερα εδώ και καιρό, αλλά και ο firefox αρχίζει να μου σπάει τα νεύρα τώρα τελευταία. Είναι δυνατόν με 6 tabs σε 4 συνολικά παράθυρα να πιάνει τόση μνήμη; Και του X server πολλά μου φαίνονται...
    ...Eternal Legend...

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Χαχα, ο αζουρέας μου πιάνει περισσότερα! 1.65 GB αυτή τη στιγμή! Είσαι λίγος ακόμα!

    Σοβαρά τώρα, μην το πιστεύεις 100%. Εδώ ενώ λέει 1.65GB βλέπω πως συνολικά στο σύστημα από τη RAM μου χρησιμοποιούνται μόνο τα 900ΜΒ (πολλά από το folding) ενώ υπάρχουν cached άλλα 250MB (στη RAM και σε swap).

    Επομένως κάτι άλλο σημαίνει το virtual memory. Ενδεχομένως το πόσο address space του έχει δώσει προς το παρόν;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Βασικά αν το System Monitor δουλευει με τον ίδιο τρόπο όπως το ps (και δεν νομίζω στο linux να υπάρχει εύκολα άλλος τρόπος) τότε η κατανάλωση μνήμης είναι του προγράμματος που βλέπεις ΜΕ ΟΛΕΣ τις βιβλιοθήκες (shared και μη), οπότε η πραγματική κατανάλωση δεν είναι αυτή, αν και χωράει συζήτηση τι είναι πραγματική κατανάλωση.

    Π.χ. Τρέχεις ένα πρόγραμμα KDE, η κατανάλωση μνήμης είναι το πρόγραμμα ΚΑΙ ότι shared από KDE. Φορτώνοντας ένα δεύτερο πρόγραμμα KDE θα μετρηθούν και για το δεύτερο οι κοινές shared βιβλιοθήκες έστω κι αν δεν ξαναφορτώνονται.

    Για αυτό και θέλουν τα νούμερα της μνήμης, λίγο περισσότερο προσοχή. Άλλωστε δεν είναι απίθανο αν τα προσθέσεις όλα, να βγαίνει κατανάλωση μεγαλύτερη από τη μνήμη σου και το swap μαζί.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Dlink
    Path Level
    Interleaved
    Η virtual memory ειναι η μνημη που απαιτειται απο ενα προγραμμα για να τρεξει ολο απο την αρχη μεχρι το τελος,ομως συνηθως τα προγραμματα δεν χρειαζεται να εκτελεστουν ολοκληρα οποτε και παιρνουμε μονο καποια κομματια τους, πχ ο αζουρεος μπορει θελει 10GB vm αλλα να τρεχει μονο με 50MB πραγματικης μνημης


  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    memory leaks απο δυο κακιστες εφαρμογες.
    firefox και...
    ωραια που θα ταν να ελειπαν αυτες οι βαρυγδουπες (και ολιγον γελοιες) δηλωσεις... To firefox (ως γνωστον) ειναι highly tunable. Αν κατσεις κι ασχοληθεις λιγο, το φερνεις στα μετρα σου. Εμενα παντως καταλαμβανει κατι παραπανω απο 100ΜΒ total (resident+swap) κι εχω *πολλα* tabs.

    Ασε που 8 στις 10 φορες, αυτο εσυ ονομαζεις memory leak, ειναι aggressive caching και απενεργοποιειται βεβαια...

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Xαιρομαι jimrude που σε κανωνα γελας με τις γελοιες δηλωσεις μου, ειχα την εντυπωση οτι καλο ειναι προγραμματα τοσο βασικα οσο ενας browser πρεπει να δουλευουν σωστα χωρις "χακιες" και tweaks. Προφανως κανω λαθος, την επομενη φορα που θα χασω μια μερα, προσπαθωντας να κανω τον φφ να δουλευει σωστα, θα σε θυμηθω. Οσο για τα πολλα σoυ tabs και τα 100MB total, αυτα τα "success stories" τα ακουω τζαμπα και βερεσε. Για καθε χρηστη που καταφερνει να να βελτιστοποιησει τον ff, υπαρχουν 10 που αντιμετωπιζουν καθε ειδους προβληματα. Αλλα αυτοι ειναι μαλλον γελοιοι.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γενικα, το προβλημα ειναι οτι χανουμε την ουσια προσπαθωντας να κερδισουμε τις εντυπωσεις. Δε μ ενδιαφερουν οι εντυπωσεις, η ουσια ειναι η εξης:
    linux<>out of the box
    aggressive caching<>memory leaking

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Xαιρομαι jimrude που σε κανωνα γελας με τις γελοιες δηλωσεις μου, ειχα την εντυπωση οτι καλο ειναι προγραμματα τοσο βασικα οσο ενας browser πρεπει να δουλευουν σωστα χωρις "χακιες" και tweaks. Προφανως κανω λαθος, την επομενη φορα που θα χασω μια μερα, προσπαθωντας να κανω τον φφ να δουλευει σωστα, θα σε θυμηθω. Οσο για τα πολλα σoυ tabs και τα 100MB total, αυτα τα "success stories" τα ακουω τζαμπα και βερεσε. Για καθε χρηστη που καταφερνει να να βελτιστοποιησει τον ff, υπαρχουν 10 που αντιμετωπιζουν καθε ειδους προβληματα. Αλλα αυτοι ειναι μαλλον γελοιοι.
    1. Το να εκμεταλλεύεται στο έπακρο ένας browsers τη φυσική RAM του συστήματος δεν είναι "memory leak". Είναι προηγμένος προγραμματισμός, και πολύ καλά κάνει.

    2. 2 χρόνια χρησιμοποιώ Firefox + Thunderbird (τον τελευταίο χρόνο με επακριβώς τα ίδια 15 plugins), πριν από αυτά Mozilla Suite και πριν από αυτά Netscape Communicator. Όλα αυτά, 10 χρόνια τώρα, με τα ΙΔΙΑ profiles, σε 2 τελείως διαφορετικά λειτουργικά, σε 2 τελείως διαφορετικά desktops, σε 2 τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...8&postcount=36

    3. Όσο για τους χρήστες στους οποίους αναφέρεσαι, όχι μάλλον, είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Δεν το ηξερα να εβαζα 4GB για να δουλεψει o firefox σωστα!

    Δεν εχουμε ολοι δυο+ υπολογιστες ομως, και το να λες την πλειοψηφια των χρηστων που αντιμετωπιζουν αυτα τα προβληματα με τον firefox τοσο καιρο τωρα γελοιους, δεν βοηθαει καθολου.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    jim δεν καταλαβαινω το συμβολο σου <>

    1. WAn προηγμενος προγραμματισμος ο φφ και ο thunderbird? Τωρα θα χρησιμοποιησω μερικες δικες σου εκφρασεις: Ας καγχασω Πως ακριβως την εκμεταλλευεται? Εχωντας την εντυπωση οτι ειναι η μια και μοναδικη εφαρμογη που τρεχει στο συστημα? Εμενα αυτο μου φαινεται ανωριμος προγραμματισμος, οι εφαρμογες του μελλοντος κατα την αποψη μου πρεπει να κανουν τα περισσοτερα με τα λιγοτερα. Εκει φαινεται μια καλη εφαρμογη, οταν κανει τα ιδια out of the box με καποια αλλη και καταναλωνει λιγοτερες πηγες. Μπορει για σενα να ειναι default τα 2~4 gb ram, αλλα για μενα δεν ειναι
    Μου αρεσει που χρησιμοποιησες σαν πραδειγμα το αλλο κοσμημα: τον thunderbird. Καθε φορα που το ανοιγω, λυπαμαι που δεν μπορω να βλεπω τα email μου ανα μερες και εβδομαδες στο evolution... και βουλιαζω ολο και πιο πολυ στα web interfaces απογοητευμενος....

    2. Moυ λες οτι εχεις το ιδιο profile απο το Netscape πριν απο 10 χρονια στο FF σημερα? Θα πρεπει να εχεις μαζεψει μερικα χιλιαδες bookmarks μεσα σε μια δεκαετια... Aυτο που εσυ ονομαζεις συνεχεια και συνεπεια, εγω το ονομαζω στασιμοτητα. Δεν μπορει ενας browser να εχει τοση μεγαλη ηλικια, το ιντερνετ εχει αλλαξει απο τοτε, απορω πως διατηρει τετοια συμβατοτητα. Φανταζομαι ομως οτι σε καθε αναβαθμιση εκανες backup το profile σου, και οτι 10 χρονια πριν ειχες την ιδια συμπεριφορα σε θεματα backup/security που εχεις τωρα? Τι να πω χιλια συγχαρητηρια (δεν ειρωνευομαι). Oσο για το οτι παει απο πλατφορμα σε πλατφορμα, πρωτα εγω παραδεχτηκα πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο (και μονο ) ατου του.

    3. Αρκετα προβληματα αντιμετωπιζουν λογω κακων επιλογων και ρυθμισεων, δεν χρειαζεται να γελαμε με τα χαλια τους, καποιοι στιγμη καποιος θα γελασει με τα δικα μας. (εχω κανα δυο υποψη μου που γελανε καθε φορα που κανω μεγαλη αναβαθμιση )

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    ...οι εφαρμογες του μελλοντος κατα την αποψη μου πρεπει να κανουν τα περισσοτερα με τα λιγοτερα. Εκει φαινεται μια καλη εφαρμογη, οταν κανει τα ιδια out of the box με καποια αλλη και καταναλωνει λιγοτερες πηγες. Μπορει για σενα να ειναι default τα 2~4 gb ram, αλλα για μενα δεν ειναι.
    1. Παντού έχω 1GB RAM, ούτε λιγότερη, ούτε περισσότερη (προς το παρόν).

    2. Για το τί πρέπει να κάνει μία "καλή εφαρμογή", μάλλον δεν διάβασες το link που παρέθεσα.

    3. Μία καλή εφαρμογή, πρέπει καταρχήν να μην έχει "παιδικές", θεμελιώδεις ασθένειες και να κάνει τα αυτονόητα, ήτοι:

    - να υποστηρίζει πλήρως ελληνικά (8859-7 & UTF8). Η Όπερα δεν το κάνει.
    - να παίρνει πλήρως, αμέσως, και χωρίς ουδεμία παρέμβαση του χρήστη, το native look & feel του desktop στο οποίο τρέχει (Windows + visual styles, Gnome + Themes). Η Όπερα δεν το κάνει.
    - να είναι cross-platform. Cross-platform σημαίνει αυτομάτως ότι τηρούνται καί τα 2 παραπάνω.
    - να μην έχει πρόβλημα με χρησιμότατα παγκόσμια standards (π.χ. AJAX). Ο Konqueror δεν το κάνει.

    Αυτά είναι τα κριτήρια για τον "καλό" web browser σήμερα. Όπως βλέπεις, καμμία άλλη λύση πλην Firefox, δεν τα πληρεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Θα πρεπει να εχεις μαζεψει μερικα χιλιαδες bookmarks μεσα σε μια δεκαετια... Aυτο που εσυ ονομαζεις συνεχεια και συνεπεια, εγω το ονομαζω στασιμοτητα. Δεν μπορει ενας browser να εχει τοση μεγαλη ηλικια, το ιντερνετ εχει αλλαξει απο τοτε, απορω πως διατηρει τετοια συμβατοτητα. Φανταζομαι ομως οτι σε καθε αναβαθμιση εκανες backup το profile σου, και οτι 10 χρονια πριν ειχες την ιδια συμπεριφορα σε θεματα backup/security που εχεις τωρα? Τι να πω χιλια συγχαρητηρια (δεν ειρωνευομαι)
    Δεν είπα ότι ποτέ 10 χρόνια τώρα δεν "ξασκαρτάρισα" τα bookmarks και τα e-mails μου. Αλλά το format των σχετικών αρχείων είναι το ίδιο, 10 χρόνια τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Αρκετα προβληματα αντιμετωπιζουν λογω κακων επιλογων και ρυθμισεων, δεν χρειαζεται να γελαμε με τα χαλια τους, καποιοι στιγμη καποιος θα γελασει με τα δικα μας. (εχω κανα δυο υποψη μου που γελανε καθε φορα που κανω μεγαλη αναβαθμιση )
    Όταν έχω βραχνιάσει γράφοντας:

    α. Custom profile σε custom directory εκτός Documents & Settings (κατά προτίμηση σε ξεχωριστό partition)
    β. Ότι δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο η εγκατάσταση, αλλά αποκλειστικά και μόνο το profile

    και βγαίνει ο άλλος και λέει "πρόβλημα μπλα-μπλα, έκανα uninstall & install και πάλι τα ίδια", τότε πές μου εσύ πραγματικά, πώς θα τους χαρακτήριζες όλους αυτούς;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    1. Το ξερω, αλλα εχω διαβασει οτι σκεφτεσαι να βαλεις 4... οποτε το flame παταει και στις μελλοντικες σου επιλογες.

    2. Φυσικα και το διαβασα, αλλα εσυ δεν διαβασες αυτο που εγραψα παραπανω, οτι αναγνωριζω σαν μοναδικο ατου του φφ αυτο το cross platform χαρακτηριστικο του. Σου θυμιζω οτ εχω γραψει και εναν οδηγο για το sharing των profiles. Εμενα ομως αυτο το feature μου ειναι παντελως αχρηστο, σιγα μην πηγαινω σε φιλους με το profile μου.. δεν λεω cool feature, αλλα μου ειναι αδιαφορο.

    3. Χμμμμ εχεις δοκιμασει οπερα αληθεια?
    - να υποστηρίζει πλήρως ελληνικά (8859-7 & UTF8). Η Όπερα δεν το κάνει.
    8859-7 υποστηριζει μολις το τσεκαρα, UTF8 oχι οπως και ο φφ στο μηχανημα μου.

    - να παίρνει πλήρως, αμέσως, και χωρίς ουδεμία παρέμβαση του χρήστη, το native look & feel του desktop στο οποίο τρέχει (Windows + visual styles, Gnome + Themes). Η Όπερα δεν το κάνει.
    Ουτε ο φφ το κανει, το εχουμε ξαναπει αυτο, και τοτε σου ειχα γραψει οτι ο φφ δεν παιρνει τα default κουμπακια του desktop μου, ενω ολοι οι αλλοι gecko browsers τα χρησιμοποιουσαν. Η οπερα ειναι τοσο ασχημη στο gnome, oσο ασχημος ειναι ο φφ σε KDE. Χρησιμοποιωντας ομως μερικα KDE skins για την οπερα καταφερα να την κανω να φαινεται οπως ολες οι KDE εφαρμογες που τρεχω. Οπως ακριβως ο jimrude εκανε τον ff του να πεταει, εγω εκανα την opera να δειχνει ανθρωπινη...

    - να είναι cross-platform. Cross-platform σημαίνει αυτομάτως ότι τηρούνται καί τα 2 παραπάνω.
    cross platform σημαινει να παιρνεις το profile σου και να πηγαινες βολτα. Και σε αυτο λεω πασο

    - να μην έχει πρόβλημα με χρησιμότατα παγκόσμια standards (π.χ. AJAX). Ο Konqueror δεν το κάνει.
    Tρια γκολακια απο τον Λιτμανεν και δεν τους χαλασε... για να μην ξεχνιομαστε κιολας.

    Αλλά το format των σχετικών αρχείων είναι το ίδιο, 10 χρόνια τώρα.
    Πιστευω οτι ο κοπος και η προσπαθεια που εχεις κανει για να το πετυχεις αυτο ειναι πολυ περισσοτερος απο το να εφτιαχνες το profile ξανα απο την αρχη.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Tρια γκολακια απο τον Λιτμανεν και δεν τους χαλασε... για να μην ξεχνιομαστε κιολας.
    Που τον θυμήθηκες αυτόν
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 07:04
  2. Μυστήριο...Memory usage σε Kubuntu
    Από goddammit στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-06, 22:58
  3. Desktop memory usage
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 15:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας