Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 126
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όντας κι εγώ θύμα της οξείας developerίτιδας που έχει πέσει σε τούτο το forum τελευταία (βλ. nnn, cmaniac, parsifal κτλ ) και ζηλεύοντας λοιπόν τη δόξα του lagman, αποφάσισα να στήσω ένα smokeping που να λειτουργεί ως εξής:

    Α) Να ελέγχει το latency των uplinks ( όσων καταφέρω να βρω ) των ελληνικών isp ( στο ακρό της ελλάδας όπου είναι δυνατόν ) από πολλαπλούς προορισμούς του εξωτερικού ( διότι είναι ευκολότερο να βρω μηχανήματα σε σοβαρές γραμμές από εξωτερικό από ότι ελλάδα ).

    B) Να ελέγχει τα παραπάνω uplinks κι από πηγή στον ίδιο isp ( όπου καταφέρω να βρω κυκλώματα προφανώς ).

    Γ) Να ελέγχει το latency σε μια λίστα ( μικρή, όχι σαν την...άλλη λίστα μου ) προορισμών με πηγή ελληνικούς isp.

    Προς το παρόν έχω στήσει τον master σε ένα μηχάνημα στη Γερμανία και τρέχει και θα ανακοινώσω το url μέσα στις επόμενες ημέρες.

    Για αρχή θα ήθελα από όσους ενδοιαφέρονται, να μου δώσουν σχόλια για το project. Επίσης, πιθανώς να χρειαστώ εθελοντές που θα τρέχουν smokeping σε slave mode. Θέλω να αποφύγω dsl γραμμες για αυτό. Όσοι ενδοιαφέρονται και είναι gamers , θα το εκτιμούσα αν μου δίνανε μερικές ip από τους πιο δημοφιλείς ( θέλω λίγους όμως ) gaming προορισμούς για το Γ.

    Εάν επιθυμεί να εμπλακεί κάποιος από την Σ.Ο. με το project, να το "δέσει" κάπως με το adslgr ή έστω απλά να υπάρχει ένα mention/banner/κτλ του adslgr στο smokeping, δεν έχω κάνενα πρόβλημα. Γενικά είμαι ανοιχτός σε όλους. Απλά θέλω να φτιάξω κάτι που να λέει κάτι παραπάνω για το δίκτυο του εκάστοτε isp από ότι οι δείκτες ποιότητας στην τωρινή τους μορφή.

    Τέλος, εάν κάποιος επιθυμεί τη hostlist, ας μου στείλει pm και θα τη μοιραστώ μαζί του.

    Αυτά και ελπίζω να μη σας κούρασα
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφού μάλλον σας κούρασα, πάρτε μια πολύ πρώιμη beta.

    Ακόμα παίζω μαζί της οπότε δεν έχω ουδεμία ευθύνη αν κάποια γραφήματα θυμίζουν το σήμα του Βελζεβούλ
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να μερικοι gaming servers απο Call of Duty 2 ::

    85.131.162.31:28965
    85.131.162.31:28976
    193.192.59.128:28000
    85.190.14.170:28960
    91.186.24.185:28961
    78.159.99.144:28913
    78.129.250.159:28960
    78.159.112.52:28976
    79.99.24.10:28961
    212.95.56.84:27120

    Ειναι και αυτο μια αρχη

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπορουσα να σηκώσω smokeping slave απο δυο locations αν θες:

    Leaseweb - Amsterdam, NL
    VPS.NET - London, UK
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Οταν μπαινω εδω ποιο γραφημα 3 ωρων αντιπροσωπευει το πραγματικο ping? Διοτι το ενα με το αλλο εχουν παραπανω απο διπλασια διαφορα.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο master ( μπλε σκούρο χρώμα στην γενική λίστα με τα graphs, δεν αναφέρεται το όνομα του πουθενά ) βρίσκεται στο Ucolo στη γερμανία. Το latency που δείχνει αυτό είναι από τη Γερμανία προς το εκάστοτε uplink στην ελλάδα όπου είναι δυνατόν. Σκοπός αυτού δεν είναι να βλέπουμε το latency καθεαυτό ( μέχρι να μπουν και slaves εξωτερικού για να μπορούμε να συγκρίνουμε ) αλλά τις διακυμάνσεις του latency καθώς και το ποια κυκλώματα είναι up.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις όμως. Μια από αυτές είναι τα links της hol με gblx, που έχουν 2 μεριές στο λονδίνο. Οι άλλες εξαιρέσεις είναι σημεία που δεν επιτρέπουν icmp έξω από το δίκτυο του ISP. Για αυτά συγκεκριμένα θα δεις ότι ο master δεν τα κάνει ping καθόλου και φυσικά βολεύει ( για να βλέπουμε το congestion ) να έχουμε σα στόχο το σημείο στο εξωτερικό και όχι στην ελλάδα.

    Το HOL GR ( μώβ χρώμα στην γενική λίστα με τα graphs, στην ανάλυση του κάθε στόχου αναφέρεται στον τίτλο, πχ, "Last 3 hours from HOL GR ) είναι slave που βρίσκεται πάνω στο δίκτυο της HOL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 24-06-10 στις 21:05.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προστέθηκαν:

    • 2 Slaves εξωτερικού σε leaseweb/vpsnet ( Thanks wintech2003 )
    • Target list ΟΤΕ/oteglobe
    • 1 Slave σε OTE για την παραπάνω λίστα ( δε φαίνονται πολλά εκτώς δικτύου )
    • 2 extra targets στη λίστα της On
    • Target list με gameservers στην οποία εργάζονται μόνο slaves από ελληνικούς isp


    Αναμένω σχόλια
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολυ καλο και πολυ καλη δουλεια

    Edit: [ Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος , εχω την εντυπωση οτι στους gameservers η ycn-hosting.com ειναι απο την Αγγλια και οχι απο τη Γερμανια... ]

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Προβλέπω το site να αποκτάει τρελή κίνηση.
    Είναι πολύ ωραίο μπράβο! Φαντάζομαι με τον χρόνο θα γίνει ακόμα ποιο καλό.

    Mrtg από τις γραμμές αυτές έχει νόημα ;

    edit: Η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να ρυθμίσει ένα παρόμοιο site αλλά "official" από τους παρόχους για τον κόσμο ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 26-06-10 στις 02:22.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    πολυ καλη δουλεια....εχει ενδιαφερον , γιατι εδω φαινονται τα διαφορα μικρο- μπουκωματα στις εταιρειες.
    Με την HOL ειχες καποιο προβλημα? Γιατι ολα τα γραφηματα HOL , μαζι και τα grix , private με forthnet κλπ, ειναι ολα flatline εκτος απο κατι 800αρια+ στην αρχη...προβλημα απο την δικη σου μερια?

  11. #11
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Edit: [ Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος , εχω την εντυπωση οτι στους gameservers η ycn-hosting.com ειναι απο την Αγγλια και οχι απο τη Γερμανια... ]
    Σε traceroutes Γερμανία βλέπω την ip που μου είχες στείλει σε pm.

    Mrtg από τις γραμμές αυτές έχει νόημα ;
    Δικές μου/συνεργατών γραμμές είναι, δεν είναι μέσα σε isp και δεν έχουν ακριβώς άπειρο bandwidth. Αντιθέτως, εκτώς του οτε, όλες οι άλλες έχουν μονοψήφιο νούμερο mbit.

    edit: Η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να ρυθμίσει ένα παρόμοιο site αλλά "official" από τους παρόχους για τον κόσμο ;
    Μακάρι, αλλά εδώ η τωρινή ΕΕΤΤ δε δείχνει να ρυθμίζει άλλα κι άλλα άκρως σημαντικά ζητήματα...

    Με την HOL ειχες καποιο προβλημα? Γιατι ολα τα γραφηματα HOL , μαζι και τα grix , private με forthnet κλπ, ειναι ολα flatline εκτος απο κατι 800αρια+ στην αρχη...προβλημα απο την δικη σου μερια?
    Ναι, από τη δικιά μου ήταν τα μεγάλα spikes στον HOL GR slave. Είχαν πέσει κάτι άλλα κυκλώματα στο σημείο που εξυπηρετεί και δεν άντεξε το φόρτο αυτό μόνο του. Στους τομείς των isp έχω επικεντρωθεί σε pings απο εξωτερικό προς τα uplinks των isp στην ελλάδα για 2 λόγους. Ο ένας είναι ότι πιο δύσκολα γεμίζουν οι γραμμές των slaves από εξωτερικό ( κι ακόμα κι αν γεμίσει κάποιου, υπάρχουν κι άλλοι οπότε θα φανεί ). Ο άλλος είναι ότι, συνήθως γεμίζει το κομμάτι από εξωτερικό προς ελλάδα ( το downstream από τη δικιά μας μεριά ). Στην περίπτωση που στέλνω πακέτα με source ip της hol προς το άκρο ενός uplink στο εξωτερικό, η διαδρομή host->uplink ( upstream κοινώς ) όντως αρκετές φορές θα είναι απευθείας προς το uplink. Η διαδρομή από το uplink προς τον host ( downstream ) μπορεί να περνάει από αλλού επειδή π.χ. ο isp διαφιμίζει την ip του host μόνο από άλλο/άλλα uplinks για λόγους load-sharing. Άρα ουσιαστικά βλέπω το congestion στο upload του κυκλώματος του στόχου και στο download πιθανώς ενός τελίως διαφορετικού κυκλώματος. Στο αντίθετο test όμως ( εξωτερικό->άκρο uplink στην ελλάδα ) θα δω σίγουρα το congestion στην κατευθυνση που συνήθως γεμίζει ( από το εξωτερικό προς ελλάδα ) . Φυσικά και μπορεί να μου επηρεάσει τα αποτελέσματα congestion στην άλλη κατεύθυνση ή σε οποιοδήποτε σημείο της διαδρομής εκτώς ελλάδας, αλλά σα φαινόμενα αυτά πιστεύω είναι πιο σπάνια.

    Επειδή μάλλον τείνω να γίνω κουραστικός πάλι, το "μεγάλο" κύκλωμα hol που είχα κι από το οποίο έγραφα τα αποτελέσματα στο άλλο thread το γύρισα σε οτε κυρίως λόγο παλιών μακροχρόνιων προβλημάτων ( σεπτέμβρης->γενάρης , φλεβάρης->λίγο πιο μετά, κτλ ). Από κει και πέρα, τον τελευταίο μήνα και κάτι ψιλά, δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο από τη HOL όσον αφορά το latency, με εξαιρέσεις των reroutings όλα είναι flat To private με forthnet κάνει κάτι πολύ μικρά spikes ώρες ώρες, αλλά εκεί μάλλον θα έπρεπε να δώσω συγχαρητήρια στη hol ( σαν πελάτης, σαν πολίτης που ενδοιαφέρεται για την ευρυζωνικότητα στη χώρα...σηκώνει μεγάλη συζήτηση ) για το peering παρά να κράξω επείδη για 10 λεπτά τη μέρα το κύκλωμα μπορεί να έχει υψηλό utilization.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 26-06-10 στις 17:39.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλό project, μπράβο σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστουμε παρα πολυ καποιε απο την κολαση!
    Respect στον ΟΤΕ!

  14. #14
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    έχω και εγώ ένα hosting account στην αμερική (paid όχι free), αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω (μη ευρωπαικός server + ότι δεν έχω ξαναεγκαταστήσει το smokeping, και θα ήθελα βοήθεια)

    Θα ήθελα και εγώ να βοηθήσω, κρίμα

    Παρόλο αυτά, μπράβο SomeonefromHell.... Πολύ όμορφη η κίνηση σου, θα είναι πολύ χρήσιμο το εργαλείο αυτό στο άμεσο μέλλον.... (όταν ολοκληρωθούν όλα έτσι όπως τα θέλεις και τα σκέφτεσαι...)

  15. #15
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω και εγώ ένα hosting account στην αμερική (paid όχι free), αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω (μη ευρωπαικός server + ότι δεν έχω ξαναεγκαταστήσει το smokeping, και θα ήθελα βοήθεια)

    Θα ήθελα και εγώ να βοηθήσω, κρίμα

    Παρόλο αυτά, μπράβο SomeonefromHell.... Πολύ όμορφη η κίνηση σου, θα είναι πολύ χρήσιμο το εργαλείο αυτό στο άμεσο μέλλον.... (όταν ολοκληρωθούν όλα έτσι όπως τα θέλεις και τα σκέφτεσαι...)
    Το slave είναι αρκετά ευκολότερο στην εγκατάσταση από το master καθώς δε χρειάζεται apache ενώ παίρνει το config από τον master. Χρειάζεται πρόσβαση στο shell για να εγκατασταθεί όμως ενώ το fping πιθανότατα χρειάζεται και root πρόσβαση ( ή τον root να το κάνει setsuid ) για να λειτουργήσει σωστά. 'Αρα χρειάζεται να έχεις dedicated server ή VPS, shared hosting account δε νομίζω να κάνει.

    Οποιοσδήποτε πληρεί τις προυποθέσεις και θέλει να βοήθησει ( hint : slave σε netone ίσως βρω. Slave σε on ή cyta όμως δεν νομίζω να μπορέσω να βρω ευκολά. Μερικοί ακόμα slaves εξωτερικού θα ήταν επίσης ευπρόσδεκτοι ) ας κάνει post και θα βοηθήσουμε κι εμείς στο setup
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Latency και ερωτήσεις για αλλαγή isp.
    Από drstein7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-09, 15:18
  2. Latency στο World of Warcraft. Ποιον ISP έχετε; Και τι ping δίνει;
    Από curzondax στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-08, 13:56
  3. Ubuntu Brainstorming , τώρα η ιδέα σου μετράει !
    Από Antonis94 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 03:59
  4. Ποιό πρόγραμμα για Graphs?
    Από alfa156 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 02:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας