Σελ. 1 από 24 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 358
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ερωτηση για οσους ειναι στη hol: Η hol υποστηριζει προσβαση ipv6? Πχ αμα εχω ενα modem και ipv6 λειτουργικο ή ipv6 router και συνδεθω στη hol, μπορω να δω ipv6 διευθυνσεις (πχ ipv6.google.com ) οπως με τον ΟΤΕ?


    edit 7/7/2010: Τελικα ο ΟΤΕ δε δινει ipv6. Αυτο που εβλεπα ειναι 4to6 tunnel των windows.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 07-07-10 στις 23:23.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση για οσους ειναι στη hol: Η hol υποστηριζει προσβαση ipv6? Πχ αμα εχω ενα modem και ipv6 λειτουργικο ή ipv6 router και συνδεθω στη hol, μπορω να δω ipv6 διευθυνσεις (πχ ipv6.google.com ) οπως με τον ΟΤΕ?
    Με το Default ρουτερ της Hol (Το Netfaster IAD 2), και απο οσο ξερω, οχι. Αναλυει για παραδειγμα το ipv6.google.com σε 2a00:1450:8003::93, αλλα δεν συνεχιζει να κανει tracert. Αυτο σε Windows 7 μαλιστα.
    Δεν ξερω ομως στα σιγουρα, καλυτερα να στο επαληθευσει και καποιος αλλος με hol αυτο.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ειναι σπανιο το default router να εχει ipv6.. εγω δοκιμαζω με ενα αρχαιο fritz το οποιο δουλευω ως modem (για να αναλαβουν τα win7 το σκελος του ipv6).

    Στο eshop το φθηνοτερο ipv6 που ειδα ειναι ενα cisco με 400+ ευρω (εκτος αν εχει κανα αλλο και δεν το γραφει ή δε το προσεξα)... επισης υπαρχει ενα fritz (το 7240) που κανει γυρω στα 170ευρω (αν το παραγγειλεις απ'εξω) το οποιο με experimental firmware της AVM δουλευει ως ipv6. Βεβαια με 170 ευρω στηνω νεο pc που θα κανει οχι mono routing αλλα και 1002 πραγματα

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για την HOL δε ξέρω, αλλα ο ΟΤΕ απο πότε δίνει IPv6? Στο δικό μου PC με Win7 πάντως δε δίνει IPv6 IP address. Το δίνει μόνο σε εταιρικά μήπως?

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Στον ΟΤΕ πως το δοκιμασες αφου ειπες δεν εχεις καταλληλο router;

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την HOL δε ξέρω, αλλα ο ΟΤΕ απο πότε δίνει IPv6?
    Δεν ξερω ποτε το ξεκινησαν αλλα σιγουρα θα εχει συνεχεια... γιατι τωρα η υλοποιηση δεν ειναι ειναι 100% αναλογη με το ipv4, αλλα σεταρισμενο ωστε "να δουλευει". Πχ πρωτο hop βλεπω * και δευτερο εξωτερικο 75 ms... τι σημαινει αυτο? Οτι προφανως κανει καποιο tunneling... Δεν ειναι δηλαδη τα αντιστοιχα hops με το ipv4 tracert. Επισης δεν ξερω για την υλοποιηση του IPSec αν παιζει. (Ενα απ'τα πολυ δυνατα σημεια του ipv6 ειναι οτι η κινηση ειναι encrypted - οποτε ακομα και αν καποιος sniffαρει την κινηση δε θα καταλαβαινει τι βλεπει)

    Στο δικό μου PC με Win7 πάντως δε δίνει IPv6 IP address. Το δίνει μόνο σε εταιρικά μήπως?
    Αν συνδεθηκες μεσω του router, τοτε το router συνδεεται με τον ΟΤΕ και οχι τα windows με τον ΟΤΕ. Και αν το router ειναι ipv4, προφανως δε θα κανει forward τα ipv6 πακετα...

    Εγω εβαλα το router να δουλεψει ως modem για να κανω ipv6 connection (αυτο απανταει και το post #5).

  7. #7
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω ποτε το ξεκινησαν αλλα σιγουρα θα εχει συνεχεια... γιατι τωρα η υλοποιηση δεν ειναι ειναι 100% αναλογη με το ipv4, αλλα σεταρισμενο ωστε "να δουλευει". Πχ πρωτο hop βλεπω * και δευτερο εξωτερικο 75 ms... τι σημαινει αυτο? Οτι προφανως κανει καποιο tunneling... Δεν ειναι δηλαδη τα αντιστοιχα hops με το ipv4 tracert. Επισης δεν ξερω για την υλοποιηση του IPSec αν παιζει. (Ενα απ'τα πολυ δυνατα σημεια του ipv6 ειναι οτι η κινηση ειναι encrypted - οποτε ακομα και αν καποιος sniffαρει την κινηση δε θα καταλαβαινει τι βλεπει)



    Αν συνδεθηκες μεσω του router, τοτε το router συνδεεται με τον ΟΤΕ και οχι τα windows με τον ΟΤΕ. Και αν το router ειναι ipv4, προφανως δε θα κανει forward τα ipv6 πακετα...

    Εγω εβαλα το router να δουλεψει ως modem για να κανω ipv6 connection (αυτο απανταει και το post #5).
    Και πήρε το pc ipv6 address απο την otenet?

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Στο dialog box της συνδεσης, αν θυμαμαι καλα, νομιζω οχι.

  9. #9
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο dialog box της συνδεσης, αν θυμαμαι καλα, νομιζω οχι.
    Αρα το pc που έκανε το dial με bridge το router πήρε IPv4. Και κάνουν λογικά ανακατεύθυνση σε κάποιο μηχανάκι τους με IPv6.

    μπερδε way

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όχι, δε συνδέθηκα μέσω του router, με απευθείας PPPoE απο τα Windows 7 δοκίμασα. Έτσι κι αλλιώς το "router" μου είναι ενα box που έστησα να τρέχει Linux, το adsl modem είναι μόνιμα σε bridge mode. Ίσως ακόμα να είναι σε στάδιο δοκιμών και να είναι διαθέσιμο μόνο σε Αθήνα το IPv6.

  11. #11
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δε συνδέθηκα μέσω του router, με απευθείας PPPoE απο τα Windows 7 δοκίμασα. Έτσι κι αλλιώς το "router" μου είναι ενα box που έστησα να τρέχει Linux, το adsl modem είναι μόνιμα σε bridge mode. Ίσως ακόμα να είναι σε στάδιο δοκιμών και να είναι διαθέσιμο μόνο σε Αθήνα το IPv6.
    Βρε δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

    Η κλήση και το negotiation έγινε από κάποιο λειτουργικό. Αρα το λειτουργικό (η κάρτα δικτύου να το πω καλύτερα) πήρε ip απο τον ISP.
    Αυτό που ρωτάω το IP απο τον ISP ήταν μορφής IPv4 ή IPv6?
    Αν ήταν το πρώτο για να χτυπήσεις IPv6 λογικά γίνεται μέσω κάποιου δικού τους μηχανήματος που κάνει translate την IPv4 σε 6 και ανάποδα.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στο eshop το φθηνοτερο ipv6 που ειδα ειναι ενα cisco με 400+ ευρω (εκτος αν εχει κανα αλλο και δεν το γραφει ή δε το προσεξα)... επισης υπαρχει ενα fritz (το 7240) που κανει γυρω στα 170ευρω (αν το παραγγειλεις απ'εξω) το οποιο με experimental firmware της AVM δουλευει ως ipv6. Βεβαια με 170 ευρω στηνω νεο pc που θα κανει οχι mono routing αλλα και 1002 πραγματα

    IPv6 (tutorial) - DD-WRT Wiki
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  13. #13
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    IPv4 πήρα μόνο. Οπότε πως θα δουλέψει το IPv6? Τα Win7/Vista υποστιρίζουν μόνο Teredo tunneling από όσο ξέρω.

  14. #14
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    IPv4 πήρα μόνο. Οπότε πως θα δουλέψει το IPv6? Τα Win7/Vista υποστιρίζουν μόνο Teredo tunneling από όσο ξέρω.

    Έχουν μηχάνημα που κάνει translate απλά. Εσύ είσαι με IPv4 και ζητάς IPv6 να δείς. Όλα αυτά στο πλαίσιο του λογικού βέβαια και με τις λιγοστές γνώσεις μου

    http://www.cs.washington.edu/research/networking/napt/

    και ένα που τα λέει λίγο πιο αναλυτικά

    https://tools.ietf.org/agenda/73/slides/behave-5.pdf

    Εσύ θες να μιλήσεις με τον Κινέζο. Ο Κινέζος με εσένα. Εσύ δεν ξέρεις κινέζικα ο Κινέζος αγγλικά. Βάζετε εμένα στην μέση να σας κάνω μετάφραση. Κάπως έτσι θα έλεγα γίνεται :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 05-07-10 στις 20:36.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    IPv4 πήρα μόνο. Οπότε πως θα δουλέψει το IPv6? Τα Win7/Vista υποστιρίζουν μόνο Teredo tunneling από όσο ξέρω.
    Νομιζω τα win7 υποστηριζουν κανονικα ipv6 (βεβαια το κανονικα παιρνει πολυ συζητηση γιατι και το ipv6 εξελισσεται ενω απ'οσο ειχα διαβασει ο τροπος που παιρνει διευθυνσεις στα win κανει deviate from standards).

    Οσο για το πως θα δουλεψει, και μενα, αν θυμαμαι καλα, δε δουλευε στο dialog box της συνδεσης, αλλα τα connections με sites, traceroutes κτλ τα ανοιγε κανονικα.

Σελ. 1 από 24 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 23:24
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 22:51
  3. Ποιό ρούτερ δίνει τώρα η vodafone
    Από adrae στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 21:40
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-16, 13:32
  5. Vodafone(HOL) και ADSL απο καμπίνα ΟΤΕ;
    Από andrewstefanis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-16, 14:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας