Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2009
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    H288A
    Post
    Καλησπέρα σε όλους

    εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας
    πηρα απο τον Π-ΟΤΕ το πακετο ADSL OFFICE PACK ΜΕ 16 STATIC IP's ολα καλα ολα ωραια
    αφου ενεργοποιησα το domain το dns το web hosting τα απαειρα email κλπ πηγα και ενεργοποιησα και τις ρημαδο static

    αφου εψαξα στο ιντερνετ και ψιλοχαθηκα με τους ip calcoulators κατεληξα να παρω στην οτενετ στο τμημα εταιρικων πελατων

    και μου λεει ο ενας οτι στις 16αρες η πρωτη και η τελευταια δεν χρησημοποιουντε ....ε λεω και εγω οκ σωστα μεχρι εδω. μετα τους λεω ρε παιδια τι netmask βαζω αλλος μου λεει 255.255.255.0 αλλος μου λεει 255.255.240 αλλος μου λεει 255.255.255.249 αλλος μου λεει 255.255.255.248 .
    μετα απο απειρες προσπαθειες βαζω την 240 που τα ip calculators μου βγαζουν οτι εινα σωστη

    βαζω εγω στον ρουτερ την δευτερη στατικ οχι την network αλλα την ελευθερη βαζω subnet 255.255.255.0 βαζω και gateway τον εαυτο του και μετα παω και βαζω σε ενα pc τα ιδια με διαφορα μονο την ip και ειμαστε κομπλε....ενοειται παντα οτι βαζω και τους dns της οτε ε παω να κανω ping απο απεξω ματαιος ο κοπος ρε καλο μου ρε χρυσο μου ....τιποτε @@ρουνες παιρνω μηπως υπαρχει καποιος καλος ανθροπος που μπωρει να με βοηθσει τι χρειζεται να κανω για να μπωρεσω επιτελους να δω 4 μηχανηματα απεξω χωρις nat και βλακειες? ο οτε λεει καντε nat και του απανταω και τοτε ρε παλικαρι τη τις εβαλα τις static .....παρακαλω οποιος μπωρει να βοηθησει θα μουν υποχρεος . ευχαριστο και παλι.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την πρώτη και την τελευταίτα την ξεχνάς ( αν θες πλήρες visibility τουλάχιστον ). Από τις υπόλοιπες, βάζεις όποιες θες σε pcs και router, αρκεί να μη βάλεις κάποια 2 φορές. Μάσκα θα βάλεις 255.255.255.240 παντού και στα pc θα βάλεις gateway την ip που έδωσες στο router.

    Ο οτε εννοείται ότι δεν είναι ούτε αρμόδιος ούτε υποχρεωμένος να σου πει πως θα ρυθμίσεις το δίκτυο σου.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα,
    Επειδή με μπέρδεψες απάντησε μου σε κάνα δύο ερωτήσεις μου για να σε βοηθήσω:
    1. Στον ρούτερ σου έχεις ορίσει rules έτσι ώστε όταν κάποιος την χτυπάει απέξω να την στέλνει στον PC που είναι ορισμένη να πηγαίνει ..?
    2. Στα PC τι settings έχεις βάλει ?

    Στον Ρουτερ δεν χρειάζεται πέραν των rules να βάλεις κάτι άλλο ....Έχεις βάλει κάποια από τις static εκεί ..?

Παρόμοια Θέματα

  1. Connx Office Static 16IPs
    Από spilias στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 20:47
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-09, 20:33
  3. Jet pack και static ip
    Από nrg_polini στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 10:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας