Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28000/2494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον δεν είναι τίποτα το πρωτότυπο ο τίτλος αλλά θα σας πω τι έπαθα για να μην την πατήσει άλλος σαν εμένα.

    Την περασμένη Τρίτη κέρδισα στο ebay μια ηλεκτρονική συσκευή στα $60. Μαζί με τα μεταφορικά (από Αμερική) πήγε στα $115. Πλήρωσα μέσα σε 1 περίπου ώρα και σε λίγο ο πωλητής μου έδωσε tracking number μέσω usps.

    Το usps όμως μου δείχνει συνέχεια ότι έχει ειδοποιηθεί ηλεκτρονικά πως θα πρέπει να στείλει ένα πακέτο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει παραλάβει από τον πωλητή το πακέτο. Πράγμα που με ανησύχησε.

    Σήμερα ανακάλυψα τυχαία ότι ο ίδιος πωλητής πουλάει ξανά τη συσκευή που κέρδισα! Σίγουρα είναι η ίδια κι όχι απλά ίδιο μοντέλο. Η σελίδα που την δείχνει έχει ακριβώς τις ίδιες φωτογραφίες που είχε και σε μένα, με τις ίδιες ακριβώς φθορές στο περίβλημα και την ίδια ακριβώς περιγραφή! Καρμπόν αυτής στην οποία πόνταρα εγώ, εκτός φυσικά από το item number.

    Το κουφό είναι ότι ο πωλητής έχει πάνω από 300 feedbacks με θετικό ποσοστό 98%. Μάλιστα μου έδωσε και εμένα θετικό feedback για την άψογη αγορά μου η οποία είναι η πρώτη που κάνω από το ebay.

    Παρατήρησα ότι το ίδιο θετικό feedback με τα ίδια ακριβώς σχόλια έχει κάνει σχεδόν σε όλους. Επίσης διαπίστωσα ότι τα θετικά feedback που έχει πάρει από τους αγοραστές τα πήρε λίγες μόνο ώρες αφότου κέρδισαν στο ebay και λίγο μετά από το θετικό feedback που τους έδωσε ο ίδιος. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν είχαν προλάβει να παραλάβουν αυτό που κέρδισαν. Καθώς φαίνεται προσπαθεί να ξεγελάσει τα θύματά του δίνοντάς τους θετικό feedback ώστε να τους καλοπιάσει και να του δώσουν θετικό feedback σύντομα, πριν ανακαλύψουν την απάτη.

    Προσοχή λοιπόν στους πωλητές του ebay ακόμα και αν έχουν υψηλά θετικά ποσοστά.

    Ελπίζω να πάρω πίσω τα λεφτά μου αφού η αγορά έγινε μέσω paypal. Τι θα γίνει όμως αν τελικά στείλει ένα πακέτο με περιεχόμενο άσχετο με αυτό που κέρδισα, απλά και μόνο για να δείξει ότι έστειλε; Πώς θα μπορέσω να αποδείξω ότι με ξεγέλασε;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-04-2007
    Μηνύματα
    5.328
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    wind
    Router
    3g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsl_user Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουφό είναι ότι ο πωλητής έχει πάνω από 300 feedbacks με θετικό ποσοστό 98%
    ποσα?300? με 98%,σιγα τα ωα!!
    ουτε σπιρτοξυλο απο αυτον,εγω που ειναι ασχετος με το e-bay.

    καλα κανεις και το επισημαινεις αλλα δωσε και το λινκ μην χασουμε το κελεπουρι
    για τα υπολοιπα ας αναλαβουν οι ειδικοι του forum
    http://www.fuelprices.gr/GetGeography
    1.αυτα ειναι, να παρακαλαμε να πληρωσουμε αυτο που παραγγειλαμε.
    ο ξεπεσμος στο μεγαλειο του.
    2.ντε ειμαι ξανθια αλλα οδευω

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι επαγγελματίας ή ιδιώτης πωλητής; Μήπως στη δημοπρασία αναφέρει αριθμό κομματιών; Είναι λογικό από το συγκεκριμένο αντικείμενο να έχει πολλά και να τα πουλά ή μιλάμε για κάτι σπάνιο και μοναδικό; Το feedback τι ειδών και τι αξίας πωλήσεις αφορά; Εϊδη παρόμοια με το δικό σου; Το email που σου έστειλε με τον αριθμό της αποστολής ήταν προσωπικό ή κονσέρβα;

    Το ότι δίνει feedback αμέσως και βάζει τα ίδια σχόλια δεν είναι κακό, το κάνει μάλλον μέσω εφαρμογής. Επίσης, τη Δευτέρα ήταν αργία στην Αμερική, δεν αποκλείεται απλά να καθυστέρησε να το στείλει. Το νούμερο το παίρνει αυτόματα, στο σύστημα των USPS θα φανεί όταν πρωτοσκαναριστεί. Αν είναι σε κανένα χωριό, ίσως πάρει 1-2 μέρες από τη μέρα της κατάθεσης.

    Αν έχεις αμφιβολίες, άνοιξε ένα support ticket και περίγραψε τις ανησυχίες σου στο ebay. Δεν ξεκινάς καμία διαδικασία, αλλά αν πάρουν 4-5 αντίστοιχες αναφορές για τον ίδιο πωλητή παγώνουν τα είδη του και θα αντιληφθείς ότι κάτι δεν πάει καλά, οπότε ξεκινάς απευθείας ένα claim, ώστε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω το συντομότερο. Αν είναι απάτη θα γίνει άφαντος και όταν εκπνεύσουν οι προθεσμίες θα πάρεις τα λεφτά σου.

    Καλό είναι που μοιράζεσαι την εμπειρία σου, αλλά ίσως και να μην υπάρχει πρόβλημα.

    Edit: Για αυτό που αναφέρεις για τις φθορές στις φωτογραφίες, αν στην περιγραφή λέει ρητά ότι είναι φωτό από το συγκεκριμένο που αγόρασες, κατευθείαν claim με αιτιολογία απάτη. Αν λέει ότι είναι ενδεικτικές, ίσως και να πουλάει περισσότερα από 1 κομμάτια. Επίσης, να υποθέσω από το κόστος και ότι ήσουν πρόθυμος να πληρώσεις $55 μεταφορικά ότι η τιμή ήταν εξωπραγματικά χαμηλή; Αυτό δεν είναι καλό.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28000/2494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ήδη κάνει claim για απάτη και μου απάντησαν ότι θα το εξετάσουν εντός των επόμενων 72 ωρών.

    Οι φωτογραφίες δεν είναι ενδεικτικές μόνο γιατί αναφέρει ότι αγοράζεις αυτό ακριβώς που βλέπεις.

    Η αποστολή υποτίθεται ότι έγινε την Τρίτη 6/7, όχι τη Δευτέρα.

    Να προσθέσω ακόμα ότι του έστειλα μήνυμα αλλά δεν πήρα απάντηση. Αν ήταν εντάξει θα μου απαντούσε για να μου εξηγήσει πώς ακριβώς έχουν τα πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dsl_user : 10-07-10 στις 00:41.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν δεν παραλάβεις (φαινεται το πότε και το που) ουτε claim δεν εχεις δικαίωμα να κάνεις.

    Κατσε να δεις οταν το δεμα με το tracking number σου ερθει με το καλό, και το ανοιξεις και ΔΕΝ ειναι ο'τι ακριβώς δέχθηκες να αγοράσεις, ΤΟΤΕ κανεις claim και refund και ο'τι άλλο.

    Μεχρι τότε υπομονή.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    μη φοβασαι, αφου εχει γινει μεσω paypal θα τα παρεις πισω τα χρηματα σου. Απλα υπομονη. Εμπλεξες, και θα παρει κανα μηνα να ξεμπλεξεις.

    εγω σου προτεινω να αποφευγεις το ebay για ευκαιριες και δημοπρασιες. Μονο για buyouts. Να αγοραζεις δηλαδη απο μαγαζια (συνηθως ειναι ακριβοτερα απο ιδιωτες) που ειναι οπωσδηποτε top rated πωλητες και παντα μεσω paypal.
    http://pages.ebay.co.uk/topratedsellers/index.html

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @dsl_user: Καλά έκανες τότε, είναι ο συντομότερος τρόπος να πάρεις τα χρήματά σου πίσω (υποθέτω πλήρωσες μέσω paypal, έτσι; γιατί αλλιώς...)
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28000/2494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς. Πλήρωσα μέσω paypal. Το θέμα είναι αν μου στείλει κάτι άσχετο πώς θα μπορέσω να το αποδείξω; Απλά στέλνοντάς το πίσω; Θα μπορεί να ισχυριστεί ο απατεώνας ότι έβγαλα από το κουτί τη συσκευή και έβαλα μόνος μου κάτι άλλο.

    PS: Ακόμα να μου απαντήσει. Και μόνο αυτό δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

    ........Auto merged post: dsl_user πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν παραλάβεις (φαινεται το πότε και το που) ουτε claim δεν εχεις δικαίωμα να κάνεις.
    Χρησιμοποίησα την επιλογή "Report item".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dsl_user : 10-07-10 στις 10:04. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsl_user Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Πλήρωσα μέσω paypal. Το θέμα είναι αν μου στείλει κάτι άσχετο πώς θα μπορέσω να το αποδείξω; Απλά στέλνοντάς το πίσω; Θα μπορεί να ισχυριστεί ο απατεώνας ότι έβγαλα από το κουτί τη συσκευή και έβαλα μόνος μου κάτι άλλο.

    PS: Ακόμα να μου απαντήσει. Και μόνο αυτό δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

    ........Auto merged post: dsl_user πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Χρησιμοποίησα την επιλογή "Report item".
    Μπορεις να π'αρεις φωτογραφιες και να τις στειλεις στο EBAY.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά το paypal δίνει μεγαλυτερη βάση στους αγοραστες αν έχουν κάποιο πρόβλημα. Λογικά θα σου ζητήσουν κάπως να το αποδείξεις.Αλλα περίμενε το δέμα μήπως ο ανθρωπος έχει κατι ίδιο να δώσει και απλά έκανε ανανέωση την αγγελία του γιατί δεν ήθελε να ξαναππληρωσει. Παντως απο το paypal δεν νομίζω να χάσεις λευτά

  11. #11
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28000/2494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα dispute στο ebay. Ο πωλητής μου έστειλε ένα σκαναρισμένο έντυπο με το οποίο ισχυρίζεται ότι έστειλε το πακέτο.

    Στο ταχυδρομείο εδώ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχει έρθει τίποτα. Το site της usps εξακολουθεί να λέει ότι έχει ειδοποιηθεί ηλεκτρονικά από τις 6 Ιουλίου να περιμένει ένα πακέτο και ότι αυτό δε σημαίνει πως το έχει παραλάβει.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28000/2494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους πήρα πίσω τα λεφτά μου. Όπως αποδείχθηκε, ο πωλητής δεν είχε στείλει τίποτα. Και να σκεφτείτε ότι μου έστειλε ένα αρχείο pdf που ισχυρίζονταν ότι ήταν σκαναρισμένη η απόδειξη της αποστολής. Σκέτη απάτη ο τύπος.

    Δυστυχώς δεν με αφήνει πλέον το ebay να γράψω αξιολόγηση για τον πωλητή και να τον κράξω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά μέσω ebay. . . Παρακαλώ βοηθηστε με.
    Από kaha στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 14:56
  2. άλλη μια απάτη μέσω e-mail
    Από cheese στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-10, 12:56
  3. Προβλημα από αγορά μέσω ebay
    Από Pieros στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-08, 15:41
  4. απάτη σε ebay
    Από kirmis στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 16:40
  5. αγορα ενος fritz box fon μεσω ebay pls αποψεις
    Από jimacid στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-07, 23:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας