Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Down Under
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000/4500
    ISP
    Other
    Router
    F@ST3864AC
    SNR / Attn
    29(dB) / 10(dB)
    Ημουν πανω απο πέντε χρονια εθελοντής , αλλα λογω των κανονισμών , με μεγαλη στενοχωρια) αναγκαστηκα να διακοψω.


    Συγκεκριμένα , χρειαστηκε αίμα συγγενικό μου προσωπο (θεία μου) που συμφωνα με το κανονισμό δεν καλυπτόταν από εμένα .
    Για κακη της τυχη , είχα δώσει αιμα εθελοντικά πριν τρεις μερες και δεν μπορουσα να ξαναδώσω.

    Ετσι για να μη ξανασυμβει παρόμοιο περιστατικό αποφασισα να παψω να είμαι εθελοντής (και εκανα καλά γιατι εκτοτε εχω δώσει για αλλους μακρινους συγγενεις ή φίλους.

    Δεν θεωρώ λάθος το κανονισμό να μη δικαιούται ο οποιοσδήποτε, αλλά για να καλυπτεται ο εθελοντής απέναντι στα "δικά του" προσωπα νομιζω οτι θα επρεπε να δικαιούτε μία φιαλη να τη διαθετει σε οποιοδήποτε πρόσωπο της επιλογής του , εφ οσον δεν μπορεί να δώσει γιατι προσφερε εθελοντικά το προηγούμενο χρονικό διαστημα.

    Στα νοσοκομεία που εδωσα μου λενε οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα , κατανοουν το προβλημα ομως δεν μπορουν να κανουν τίποτα

    Μηπως πρεπει (και πως) να πιεσουμε να γινει καποια τροποποιηση ;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Ο κανονισμός υπάρχει όχι για να απαγορεύσει στους εθελοντές αιμοδότες να προσφέρουν φιάλες εκεί που θέλουν αλλά για να ενθαρρύνει ανθρώπους που δεν έχουν δώσει ποτέ αίμα να μπουν στη διαδικασία.

    Η θεία σου έδωσε ποτέ αίμα; Ο άντρας της; Τα παιδιά της; Γιατί θα πρέπει να καταφύγει στα ανήψια της; Υπάρχει, λοιπόν, κίνητρο να ξεκινήσουν να δίνουν αίμα για να μην βγουν ποτέ ξανά στη "γύρα" για μια φιάλη.

    Παρεμπιπτόντως, η μόνη αλλαγή που θα πρότεινα εγώ είναι να δημιουργηθεί μητρώο εθελοντών αιμοδοτών που τους έχει απαγορευθεί να δίνουν αίμα για τον οποιονδήποτε λόγο. Οι συγκεκριμένοι δεν θα πρέπει να υποχρεώνονται να ψάχνουν για φιάλες αφού έχουν παρουσιαστεί να δώσουν αίμα αλλά για τον οποιονδήποτε λόγο έχουν απορριφθεί.

    Στην περίπτωσή μου, μου απαγόρευσαν να δίνω αίμα γιατί έχω ζήσει στην Αγγλία για πάνω από 1 έτος κατά την περίοδο των τρελών αγελάδων. Η πλάκα είναι ότι σε άλλα κέντρα αιμοδοσίας δεν γνωρίζουν για την απαγόρευση και σε άλλα την εφαρμόζουν. Υπεύθυνο δε βρίσκω πουθενά και αναγκάζομαι να τηλεφωνώ στο ΑΧΕΠΑ κάθε εξάμηνο μπας και αλλάξει κάτι.

    Υπάρχει κανένας άλλος που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει κανένας γιατρός στο φόρουμ που μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά με την ισχύ αυτού του περιορισμού. Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορώ να κάνω (έστω και με δικά μου έξοδα) προκειμένου να αρθεί η απαγόρευση;

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    εγω εχω παει 3 φορες να δωσω αιμα και δεν μου πηραν καμια λογω χαμηλης πιεσης, ειμαι υποτασικος εκ γενετης αλλα δεν το βλεπω ως προβλημα και η μανα μου ειναι αλλα της περνουν αιμα απλα γιατι παει σε αλλο κεντρο

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    @citizen78
    Δεν είσαι ο μοναδικός που σκέπτεται κατά αυτόν τον τρόπο. Αυτός είναι ένας από τους ο λόγος, που στην Ελλάδα δεν έχουμε επάρκεια σε αίμα, για την κάλυψη των μόνιμων και έκτατων αναγκών.
    Σου απάντησε πολύ σωστά ο @emav!!! Γιατί θύμωσες με τους κανονισμούς της αιμοδοσίας; Θύμωσες ποτέ με τον περίγυρο σου, που ενώ ξέρεις ότι μπορεί να προσφέρει αίμα αδιαφορεί; Αφού στην τελική δεν μπορούσες να δώσεις αίμα στην θεια σου, αντί να τα βάλεις με τους κανονισμούς, προσπάθησες να πείσεις τα συγγενικά σου πρόσωπα να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, για να μην τρέχουν να βρουν αίμα την στιγμή της ανάγκης;
    Με συγχωρείς αλλά για μένα δεν είναι σωστός ο τρόπος που σκέφτεσαι. Μου θυμίζει η σκέψη αυτή μια παροιμία του λαού μας «μια πιθαμή από τον κώλο μας κι όπου θέλει ας είναι!!!».

    Για την θεια σου σίγουρα θα βρέθηκε το αίμα να καλύψει την ανάγκη της, μέσα από την ψυχοφθόρο διαδικασία του ψαξίματος και παρακαλετών σε γνωστούς και συγγενείς. Το να «κρατάς» αποθήκη το αίμα σου στο σώμα σου, για έναν μακρινό συγγενή η φίλο, δεν μπορείς να καταφέρεις πολλά, για τον απλούστατο λόγο ότι την ίδια στιγμή κάποτε μπορεί να χρειαστούν δυο άτομα αίμα, θα σε θεωρήσουν υπεύθυνο που δεν μπορείς να δώσεις αίμα και στους δυο; Πως θα νιώσεις τότε που θα είσαι ανάμεσα σε δυο ανθρώπους, ποιον θα βοηθήσεις;

    Τέλος πάντων, ξανά σκέψου το και εκτός από αιμοδότης που είσαι, προσπάθησε να πείσεις και άλλα άτομα να γίνουν αιμοδότες. Και αν δεν θέλουν να δουν το θέμα αλτρουιστικά, ας το δουν σαν μια «τράπεζα», που θα μπορούν να κάνουν ανάληψη όταν κι αν το χρειαστούν!

    Φιλικά
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    ...Στην περίπτωσή μου, μου απαγόρευσαν να δίνω αίμα γιατί έχω ζήσει στην Αγγλία για πάνω από 1 έτος κατά την περίοδο των τρελών αγελάδων. Η πλάκα είναι ότι σε άλλα κέντρα αιμοδοσίας δεν γνωρίζουν για την απαγόρευση και σε άλλα την εφαρμόζουν. Υπεύθυνο δε βρίσκω πουθενά και αναγκάζομαι να τηλεφωνώ στο ΑΧΕΠΑ κάθε εξάμηνο μπας και αλλάξει κάτι...
    θα βρεθώ έτσι κι αλλιώς μια από αυτές τις μέρες στο ιπποκράτειο και θα ρωτήσω το γιατρό της αιμοδοσίας για το θέμα αυτό. Δεν ξέρω αν χρειαστεί να το ξέρω, αλλά καλό είναι να μου πεις πόσο καιρό έχει που επέστρεψες στην Ελλάδα;
    Οι εθελοντές αιμοδότες ξέρω ότι κάνουν εξετάσεις αίματος δωρεάν, το ίδιο φαντάζομαι όμως ότι θα ισχύει για κάποιον υποψήφιο αιμοδότη. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποια εξέταση για την περίπτωση αυτή. Θα το ρωτήσω κι αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    εγω εχω παει 3 φορες να δωσω αιμα και δεν μου πηραν καμια λογω χαμηλης πιεσης, ειμαι υποτασικος εκ γενετης αλλα δεν το βλεπω ως προβλημα και η μανα μου ειναι αλλα της περνουν αιμα απλα γιατι παει σε αλλο κεντρο
    Μια φίλη μου δεν δίνει αίμα για τον ίδιο λόγο με σένα. Είχα ρωτήσει το γιατρό της αιμοδοσίας και μου είχε πει ότι δεν είναι απαγορευτικό για έναν υποτασικό να δώσει αίμα, αλλά η κάθε περίπτωση αξιολογείτε από τον γιατρό της αιμοδοσίας ξεχωριστά. Δεν υπάρχει απάντηση γενικά ναι η όχι στην αιμοληψία από υποτασικούς.

    Εγώ πάλι, ενώ δεν φοβάμαι την αιμοληψία, την ώρα που ο γιατρός μου παίρνει την πίεση, αγχώνομαι και με πιάνει ταχυκαρδία!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου πάρει δυο φορές την πίεση και πάντα την δεύτερη φορά την βρίσκει σε φυσιολογικά επίπεδα! Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας εκείνη την ώρα για μένα και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μου βρει ταχυπαλμία, στα ύψη η σφυγμοί μου!!!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opimis
    θα βρεθώ έτσι κι αλλιώς μια από αυτές τις μέρες στο ιπποκράτειο και θα ρωτήσω το γιατρό της αιμοδοσίας για το θέμα αυτό. Δεν ξέρω αν χρειαστεί να το ξέρω, αλλά καλό είναι να μου πεις πόσο καιρό έχει που επέστρεψες στην Ελλάδα;
    Πάνε 13 χρόνια από τότε που επέστρεψα από την Αγγλία. Η πλάκα είναι πως μέχρι το 1999-2000 έδινα κανονικά αίμα. Μετά εισήγαγαν την απαγόρευση. Και η απλή μου ερώτηση είναι... Στην Αγγλία έχουν απαγορευτεί οι μεταγγίσεις; Φυσικά όχι. Τι συμβαίνει, λοιπόν; Εισάγουν αποκλειστικά αίμα από το εξωτερικό για τα αγγλάκια; Ακούγεται εξαιρετικά απίθανο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opimis
    Οι εθελοντές αιμοδότες ξέρω ότι κάνουν εξετάσεις αίματος δωρεάν, το ίδιο φαντάζομαι όμως ότι θα ισχύει για κάποιον υποψήφιο αιμοδότη. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποια εξέταση για την περίπτωση αυτή. Θα το ρωτήσω κι αυτό.
    Νομίζω ότι εξέταση (υψηλού κόστους) υπάρχει αλλά κάθε φορά που ρωτάω μου απαντάνε αρνητικά. Ειλικρινά, δεν θα με πείραζε να πληρώσω εγώ για την εξέταση αλλά αναρρωτιέμαι μήπως το κάνουν προκειμένου το ένδοξο ελληνικό δημόσιο να γλυτώσει τα ευρώ που απαιτούνται για να ικανοποιήσουν τη βουλημία της γνωστής σε όλους μας μαύρης τρύπας.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    opimis σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία οι αιμοδότες δεν κάνουν δωρεάν εξετάσεις.

    Πήγα στο νοσοκομείο της Λάρισας και ο γιατρός της αιμοδοσίας θέλησε χωρίς να του ζητήσω εγώ να με στείλει να κάνω εξετάσεις. Το μικροβιολογικό μου ζήτησε να τις πληρώσω. Ακόμα και όταν ο ίδιος ο γιατρός πήγε μέσα στο εργαστήριο δε δέχηκαν.

    Όταν εγώ τους είπα ότι με αυτόν τον τρόπο διώχνετε τους αιμοδότες μου είπαν ότι συμφωνούν αλλά ο διοικητής του νοσοκομείου έχει δώσει αυτές τις οδηγίες.

    Μόνο την πρώτη φορά που έδωσα αίμα και έβγαλα και την κάρτα εθελοντή μου έστειλαν αναλυτικές εξετάσεις στο σπίτι μετά από μερικές μέρες.

    Για χρόνια είχα σταματήσει να δίνω αίμα και ξανάρχισα πέρισυ. Σκέφτηκα πως δεν αξίζει να μην προσφέρω εξαιτίας μερικών ηλίθιων και τώρα κάνω εξετάσεις σε ιδιωτικό εργαστήριο.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Και εγω εχω προβλημα με την χαμηλη πιεση. Αν και εχω πολυ υψηλο αιματοκριτη και "επιβαλετε" οπως λενε να δινω αιμα . Οσες φορες πηγα σε εθελοντικες αιμοδοσιες δεν με αφησαν εκτος απο μια που ηταν για την μητερα μου και επεμενα παρα πολυ.

    Να πω και κατι σχετικο. Πολες φορες οι γιατροι οταν ειναι να κανουν μια εγχειρηση ζηταν καποιες μοναδες αιματος τις οποιες συνηθως δεν χρησιμοποιουν, τουλαχιστον οχι ολες. Δημιουργειται ετσι μια "πλαστη" ζητηση και μια αναστατωση στο ολο κυκλωμα, για κατι που τελικα δεν θα χρησιμοποιηθει. Δεν θα χαθει βεβαια αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι σωστο.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δεν μπορώ να μιλήσω γενικά αλλά επειδή είχα ένα πρόσφατο περιστατικό στην οικογένεια πήρα μια γεύση. ο παππούς μου συγκεκριμένα μπήκε στο νοσοκομείο και υπήρχε η περίπτωση να χρειαστεί αίμα (τελικά δεν χρειάστηκε και δεν μπήκα στην διαδικασία) αλλά το πρόβλημα παραμένει γιατί ούτε εγώ ούτε η μητέρα μου μπορούμε να δώσουμε αίμα και πέραν τις αδελφής μου δεν υπάρχει άλλο άμεσο συγγενικό πρόσωπο. τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές? εντάξει εγώ βρήκα 2 θείους και ξαδέλφια που θα έδιναν αν υπήρχε η ανάγκη αλλά και πάλι πώς μπορώ να το εξασφαλίσω. και επαναλαμβάνω ότι δεν είναι θέμα επιλογής. δεν μπορώ να δώσω αίμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Πάνε με λάθος τρόπο να πείσουν τον κόσμο.
    Δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο λάθος που γίνεται στον τομέα αιμοδοσίας...
    Έχω δώσει αίμα αρκετές φορές για κοντινά μου πρόσωπα και θεωρώ οτι δεν κερδίζουν τίποτα με τον νέο κανονισμό.
    Απλά δυσκολεύουν και άλλο την κατάσταση.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  11. #11
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Έγραψα ότι φαντάζομαι να κάνουν δωρεάν κι οι υποψήφιοι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ αιμοδότες δωρεάν εξετάσεις αίματος. Οι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ αιμοδότες κάνουν εξετάσεις αίματος δωρεάν. Τονίζω την λέξη εθελοντές, γιατί άλλο είναι να είσαι αιμοδότης και άλλο να είσαι εθελοντής αιμοδότης. Εθελοντής αιμοδότης είναι αυτός που προσφέρει αίμα και αιμοδότης είναι αυτός που δίνει αίμα σε ανάγκη για συγκεκριμένο πρόσωπο.

    Απ’ ότι κατάλαβα, δεν ήσουν την συγκεκριμένη περίπτωση εθελοντής αιμοδότης, αλλά υποψήφιος εθελοντής αιμοδότης. Ίσως γι’ αυτόν το λόγο να μην δέχτηκαν να κάνεις την εξέταση αίματος που ζήτησε ο γιατρός της αιμοδοσίας. Για μένα προσωπικά έπρεπε να το δεχτούν και κακώς ο διοικητής είχε βγάλει τέτοια απόφαση. Θέλω να πιστεύω ότι υπήρχε κάποια καλή δικαιολογία εκ μέρους του γι’ αυτό.


    Η νομοθεσία είναι σαφής!!! Οι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ, κάνουν εξετάσεις αίματος ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεάν!


    @emav
    Μόλις επικοινώνησα με το κέντρο αιμοδοσίας του ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης. Δεν βρήκα μεν κάποιο υπεύθυνο, αλλά ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα. Ήξερε για την απαγόρευση αυτήν, αλλά της φάνηκε παράξενο ότι μετά από 13 χρόνια στην Ελλάδα, να σου απαγορεύουν ακόμα να αιμοδοτήσεις.
    Για να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση, μου έδωσε ένα τηλέφωνο να επικοινωνήσω με κάποιον γιατρό από Δευτέρα.
    Λίγη υπομονή και θα ξέρουμε ακριβώς και την αιτιολογία της απαγορεύσεις, αν ισχύει και μετά από 13 χρόνια στην Ελλάδα!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  12. #12
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opimis
    Μόλις επικοινώνησα με το κέντρο αιμοδοσίας του ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης. Δεν βρήκα μεν κάποιο υπεύθυνο, αλλά ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα. Ήξερε για την απαγόρευση αυτήν, αλλά της φάνηκε παράξενο ότι μετά από 13 χρόνια στην Ελλάδα, να σου απαγορεύουν ακόμα να αιμοδοτήσεις.
    Για να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση, μου έδωσε ένα τηλέφωνο να επικοινωνήσω με κάποιον γιατρό από Δευτέρα.
    Λίγη υπομονή και θα ξέρουμε ακριβώς και την αιτιολογία της απαγορεύσεις, αν ισχύει και μετά από 13 χρόνια στην Ελλάδα!
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, opimis! Αναμένω με ενδιαφέρον περαιτέρω πληροφορίες... Άντε, ρε φίλε, γιατί το μυαλό μου κοντεύει να γίνει "σφουγγάρι" μ' αυτήν την ιστορία!

  13. #13
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Μακάρι να μπορούσα να δώσω μια καλή απάντηση σε όσους έχουν μια κακή εμπειρία με την αιμοδοσία!
    Και να είστε σίγουροι ότι έχω κι εγώ κακές εμπειρίες από την αιμοδοσία και νιώθω πολλές φορές «καραγκιόζης» όταν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα στραβά και ανάποδα της αιμοδοσίας!!!

    @Wolverine
    Κάθε άνθρωπος που χρειάζεται αίμα και ειδικά άμεσα, το νοσοκομείο το χορηγεί. Μετά φυσικά απαιτείται να επιστραφεί το αίμα. Αυτή είναι μια διαδικασία πολύ ψυχοφθόρο, γιατί πρέπει να παρακαλάς τον οποιοδήποτε μπορεί να προσφέρει αίμα για τον άνθρωπο σου.
    Σκέψου την εμπειρία αυτή με το παππού σου, που τελικά δεν χρειάστηκε αίμα κι όλα πήγαν καλά και τώρα είσαι ήσυχος. Σκέψου ότι υπάρχουν άτομα, που κάθε μήνα χρειάζονται πολλές φιάλες αίμα μόνιμα!

    «Τί είναι η Μεσογειακή Αναιμία...

    Η Μεσογειακή Αναιμία ή νόσος του Cooley ή πιο επιστημονικά Μείζων Μεσογειακή Αναιμία είναι νόσος που χαρακτηρίζεται από βαριά αναιμία ήδη από τη βρεφική ηλικία και που οδηγεί, με το χρόνο, σε σειρά αλυσιδωτών παθολογικών προβλημάτων με σοβαρές συνέπειες στην ανάπτυξη και την υγεία των ατόμων. Η μόνη βοήθεια που προσφέρεται στους πάσχοντες από Μεσογειακή Αναιμία είναι οι συχνές μεταγγίσεις αίματος (περίπου κάθε μήνα), που και αυτές έχουν αρκετούς κινδύνους. Παράλληλα και ανάλογα με τα παθολογικά προβλήματα εφαρμόζεται και σχετική συμπτωματική αγωγή. Ειδική αποτελεσματική θεραπεία δεν έχει βρεθεί μέχρι σήμερα.»

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opimis
    Αντιγράφω αυτό το κείμενο, από ένα άλλο φόρουμ. Δεν νομίζω να χρειάζεται καν να το σχολιάσω… η μόνη μου παρέμβαση στο κείμενο, ήταν να το χωρίσω με παραγράφους, γιατί ήταν γραμμένο μονοκόμματα.

    «Άραγε πόσοι από εμάς γνωρίζουν με ακρίβεια τι μπορεί να κρύβεται πίσω από την λέξη ΑΙΜΑ και πόσοι λιγότεροι (δυστυχώς) από την λέξη ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ;

    Πήρα το θάρρος να πω λίγα λόγια για το θέμα ορμώμενος από ένα περιστατικό ,που έζησα πριν από είκοσι περίπου μέρες στην όμορφη Μυτιλήνη που βρισκόμουν για ένα συνέδριο.

    Εκεί έβγαλε λόγο μια νεαρή κοπέλα περίπου 30 ετών, με ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ,η Μελίνα, η οποία μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων μας ,συνέδρων και πολιτείας (γιατί όπου υπάρχουν πολλοί ψήφοι οι υπουργοί ,και βουλευται, δίνουν το παρόν) μας ανέλυσε το γνωστό μεν ,αλλά χωρίς καθόλου μέτρα η προτάσεις για λύση , πρόβλημα της έλλειψης αίματος από την πατρίδα μας ,αίμα το οποίο έχουν απόλυτη ανάγκη , για να κρατηθούν στη ζωή , τα άτομα με μεσογειακή αναιμία , και όχι μόνον

    ΑΙΜΑ που όλοι πρέπει να σκεφτούμε , ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί στον συνάνθρωπο μας, που είχε ένα ατύχημα η που θα κάνει μια απλή η σοβαρή εγχείρηση.

    Και εάν είναι άγνωστος ,δεν τρέχει και τίποτα, δεν μας αγγίζει το πρόβλημα ,οι πιθανότητες όμως να είναι συγγενής ,φίλος η απλά γνωστός είναι όχι απλά πολύ μεγάλες αλλά τεράστιες , και εκεί τι γίνετε ?

    ψάξιμο μεταξύ των υπόλοιπων φίλων και γνωστών και παρακάλι, και τρέξιμο για να βρεθεί μια φιάλη αίμα , για τον γνωστό μας που το χρειάζεται εκείνη την στιγμή. Και αν είναι ένα, δυο, θα βρεθούν αλλά εάν χρειάζεται περισσότερο? (μεσογειακή αναιμία ας πούμε τρεις έως τέσσερις φιάλες κάθε μήνα).

    Η Μελίνα λοιπόν μας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι όσο ζει στην πατρίδα της (Μυτιλήνη) δεν υπάρχει πρόβλημα αίματος αλλά στην Αθήνα που μένει της ζητάνε μα βρει αίμα για να της το μεταγγίσουν. Και έκλεισε την ομιλία της “Αγαπητοί σύνεδροι σας ευχαριστώ που με ακούσατε , εύχομαι του χρόνου να είμαι πάλι κοντά σας ,λίγο δύσκολο όμως ΑΥΡΙΟ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.”

    Και ήταν η στιγμή που ολόκληρο το αμφιθέατρο του όμορφου νησιού που μας φιλοξενούσε δάκρυσε....................................................................»
    Οι εθελοντές αιμοδότες που τα κίνητρα τους είναι αλτρουιστικά (και εννοείται για την δική τους μελλοντική ανάγκη), δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από το να σκέφτονται την Μελίνα, τον παππού σου, γενικά κάθε άνθρωπο που έχει ανάγκη από αίμα. Έχουμε πει κι άλλες φορές μέσα στο νήμα της αιμοδοσίας, ότι κι αυτός που δεν μπορεί να δώσει αίμα για οποιοδήποτε λόγο, δεν απαλλάσσεται των ευθυνών για την διάδοση του εθελοντισμού!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @opimis

    Τα ξέρω όλα αυτά και ειδικά αφού έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Απλά πιστεύω ότι ο κανονισμός χρειάζεται μερικές αλλαγές. Όπως είπα στην περίπτωση μου ούτε εγώ μπορώ να δώσω αίμα ούτε η μητέρα μου (έχει ζάχαρο). Και το μόνο άμεσο πρόσωπο μετά είναι η αδελφή μου. Αυτή όμως είναι 1. Άλλοι άμεσοι δεν υπάρχουν και άμα χρειαζόμουνα τελικά το αίμα θα έπρεπε να ζητήσω από τρίτους συγγενείς.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG
    Πάνε με λάθος τρόπο να πείσουν τον κόσμο.
    Δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο λάθος που γίνεται στον τομέα αιμοδοσίας...
    Έχω δώσει αίμα αρκετές φορές για κοντινά μου πρόσωπα και θεωρώ οτι δεν κερδίζουν τίποτα με τον νέο κανονισμό.
    Απλά δυσκολεύουν και άλλο την κατάσταση.
    Αν στην Ελλάδα αιμοδοτούσαμε το 10% περίπου εθελοντικά, θα καλύπταμε τις ανάγκες μας σε αίμα.
    Δεν νομίζω ότι οι κανόνες τελικά είναι τόσο λάθος όσο θέλουμε να πιστεύουμε για να δικαιολογήσουμε την αδιαφορία μας, αλλά αυτή κι καθαυτή η αδιαφορία μας δημιουργεί τις δυσκολίες.

    Εκτός από τον WAntilles, που μου είπε βλέποντας με σε μια συνάντηση των θεσσαλονικέων «εσύ είσαι ο βρικόλακας του φόρουμ», μου το λένε και πολλοί φίλοι μου όταν προσπαθώ να κάνω συζήτηση για την εθελοντική αιμοδοσία. Το τι έχω ακούσει και ακούω σαν δικαιολογίες, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα!!! Εξαιρώ πάντα τα άτομα, που δεν μπορούν να δώσουν αίμα, αλλά βλέπω κιόλας ότι είναι πιο ευαισθητοποιημένα στην εθελοντική αιμοδοσία (από της δικές μου εμπειρίες)

    Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν η νομοθεσία ήταν η καλύτερη που θα μπορούσε να υπάρχει, για να προσεγγίσει και να πείσει κάποιον να γίνει εθελοντής αιμοδότης, τα πράγματα δεν θα ήταν πολύ καλύτερα.

    Γι αυτό καλύτερα να αλλάξουμε στάση εμείς απέναντι στην εθελοντική αιμοδοσία, από το να περιμένουμε δήθεν τις σωστές κινήσεις για να μας πείσουν!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για να δουμε θα αλλαξει τωρα κατι.
    Από digenis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 20:56
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 17:20
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 00:12
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-05, 16:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας