Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.786
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Amazon
    Όπως ανακοίνωσε η Amazon την Δευτέρα οι ηλεκτρονικοί τίτλοι βιβλίων για το reader της, Kindle, ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα παραδοσιακά hardcover βιβλία, στον δικτυακό τόπο της Amazon.

    Ο ιδρυτής και CEO Jeff Bezos, αποδίδει αυτήν την αύξηση στην μείωση της τιμής του Kindle τον περασμένο μήνα και τονίζει πως παρά την αύξηση πωλήσεων των παραδοσιακών βιβλίων, οι πελάτες του Amazon αγοράζουν την ψηφιακή εκδοχή τους σε μεγαλύτερους αριθμούς.

    Σύμφωνα με τα τριμηνιαία στατιστικά για κάθε 100 έντυπα hardcover βιβλία, πωλούνται 143 Kindle βιβλία, ενώ αν η ανάλυση γίνει μηνιαία ο ρυθμός πωλήσεων είναι 180 e-books για 100 έντυπα βιβλία με σκληρό εξώφυλλο.

    Αυτή η αύξηση των πωλήσεων έρχεται σε απάντηση διαφόρων απόψεων πως η έλευση του iPad θα έκανε το Kindle παρωχημένο, αλλά οι υψηλότερες τιμές των τίτλων βιβλίων στο Apple iBook store και η εφαρμογή Kindle για iPad, κάνουν κάτι τέτοιο πολύ απίθανο.

    Πηγή : cnet
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 21-07-10 στις 11:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...
    Δηλαδή τα "kindle βιβλία" δεν είναι μορφής pdf;;;
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Εχω δοκιμασει να διαβασω και ηλεκτρονικα, αλλα κουραζομαι. Προτιμω το παραδοσιακο βιβλιο, ειναι πιο, ας πουμε, υγιες νομιζω.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Εάν η βιομηχανία είχε αποφασίσει σε ένα συγκεκριμένο τύπο αρχείων τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα.
    Bad to the Bone

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Μου φάνηκε εντελώς απίθανο οι πωλήσεις των "ψηφιακών" βιβλίων να ξεπέρασαν αυτές των παραδοσιακών. Η υποψία μου επιβεβαιώθηκε διαβάζοντας την πρωτότυπη είδηση απο το Cnet.
    Αν διαβάσετε προσεκτικά συγκρίνονται οι πωλήσεις των "ηλεκτρονικών" βιβλίων, σε σχέση μόνο με τις hard cover εκδόσεις, και όχι με το σύνολο τους.

    Παραδοσιακά, οι σκληρόδετες εκδόσεις έχουν πολύ χαμηλές πωλήσεις (μάλλον λόγω δυσχρηστίας), ενώ οι τιμές τους πολλές φορές είναι χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες soft cover.
    Οπότε η όλη είδηση δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα marketing trick που "παίζει" με τα στατιστικά, απλά για να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σπρώξει τις πωλήσεις του Kindle.
    Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Α, μαλιστα. Σωστος!

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Η τιμή των ebooks είναι συνήθως μεγαλύτερη και από τις soft και hard covers, πράγμα που είναι παράλογο αφού οι διανομείς τους γλυτώνουν από τα έξοδα εκτύπωσης και διακίνησης

    Ο αναγνώστης ακόμα και να θέλει να αγοράσει ebooks, θα απογοητευτεί και θα οδηγηθεί είτε στα τυπωμένα βιβλία, είτε στην πειρατεία...

  9. #9
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Με το Kindle μπορείς να διαβάσεις και τα ελεύθερα βιβλία που κυκλοφορούν δωρεάν και νόμιμα στο Internet!

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.896
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τα "kindle βιβλία" δεν είναι μορφής pdf;;;
    Ανοιχτά format (όχι απαραίτητα PDF), διαλειτουργικότητα; Τί παράλογα είναι αυτά; Και πώς θα έχουν μετά DRM τα βιβλία;

    Άλλη μια «φοβερή» δυνατότητα του Kindle:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kindle#...ontent_removal
    http://www.slate.com/id/2223214

    Τί να το κάνεις τέτοιο «βιβλίο», όταν το πληρώνεις, σε περιορίζει και τελικά ούτε που σου ανήκει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 21-07-10 στις 16:01.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.786
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φάνηκε εντελώς απίθανο οι πωλήσεις των "ψηφιακών" βιβλίων να ξεπέρασαν αυτές των παραδοσιακών. Η υποψία μου επιβεβαιώθηκε διαβάζοντας την πρωτότυπη είδηση απο το Cnet.
    Αν διαβάσετε προσεκτικά συγκρίνονται οι πωλήσεις των "ηλεκτρονικών" βιβλίων, σε σχέση μόνο με τις hard cover εκδόσεις, και όχι με το σύνολο τους.

    Παραδοσιακά, οι σκληρόδετες εκδόσεις έχουν πολύ χαμηλές πωλήσεις (μάλλον λόγω δυσχρηστίας), ενώ οι τιμές τους πολλές φορές είναι χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες soft cover.
    Οπότε η όλη είδηση δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα marketing trick που "παίζει" με τα στατιστικά, απλά για να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σπρώξει τις πωλήσεις του Kindle.
    Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.
    Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει ereader για αυτό το λες αυτό, και στο λέει κάποιος που έχει εκατοντάδες βιβλία.
    Στην Ελλάδα δεν είναι ξεκάθαρη η έννοια του hardcover με το μαλακού εξωφύλλου και ακόμα έχουμε μείνει στα Bell.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    27-02-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Μάλλον θέλουν να μας οδηγήσουν όλους στη χρήση των e-books που όπως φαίνεται αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος. Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου. Το έντυπο βιβλίο προσωπικά, δεν το αλλάζω!

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.056
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δοκιμασει να διαβασω και ηλεκτρονικα, αλλα κουραζομαι. Προτιμω το παραδοσιακο βιβλιο, ειναι πιο, ας πουμε, υγιες νομιζω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Big Lebowski Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου.
    Μάλλον δεν έχετε δοκιμάσει να διαβάσετε από οθόνη e-Ink. Καμία σχέση με οθόνη υπολογιστή ή tablet.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.
    Προσωπικά πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια με τη μείωση των τιμών των e-ink οθονών, τα παραδοσιακά βιβλία θα χάσουν μερίδιο σε σχέση με τα ηλεκτρονικά. Τα τελευταία προσφέρουν ασύγκριτα μεγαλύτερη ευελιξία.

    Μπορεί κάποιος να έχει μαζί του χιλιάδες τίτλους με το βάρος μόνο του ebook reader, να τα προμηθεύεται τα ebook άμεσα, ακόμα και δωρεάν, να τα δίνει σε φίλους, να κάνει σημειώσεις χωρίς να τα αλλοιώνει. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ευελιξία του ψηφιακού μέσου, σε σχέση με το χαρτί.

    Το σημαντικό επιχείρημα της άλλης πλευράς, είναι η γοητεία του έντυπου μέσου και η συνήθεια. Όπως όμως είναι αναμενόμενο, οι λάτρεις του χαρτιού θα μείνουν για πάντα σε αυτό, αλλά η κοινωνία θα προχωρήσει μπροστά με τη νέα γενιά που δε θα τρέφει τα αντίστοιχα συναισθήματα για το έντυπο βιβλίο, αφού θα μεγαλώσει με το ηλεκτρονικό.

    Αντίστοιχη εξέλιξη είδαμε σε άλλα μέσα όπως το φιλμ, που πλέον έχει αντικατασταθεί (και από τους περισσότερους επαγγελματίες) από τους ψηφιακούς αισθητήρες (CCD, CMOS). Οι λάτρεις του φιλμ παραμένουν, αλλά το ίχνος τους στην αγορά τείνει να γίνει αμελητέο.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.786
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο σπίτι μου έχω αυτήν την στιγμή καμιά 400αριά βιβλία στοιβαγμένα σε απίθανα σημεία γιατί δεν χωράνε, και όλα διαβασμένα εννοείται, στο ebook reader μου έχω 900 και χωράει άλλα 3000.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπίτι μου έχω αυτήν την στιγμή καμιά 400αριά βιβλία στοιβαγμένα σε απίθανα σημεία γιατί δεν χωράνε, και όλα διαβασμένα εννοείται, στο ebook reader μου έχω 900 και χωράει άλλα 3000.
    Όλη η μαγεία είναι στο στοίβαγμα
    Bad to the Bone

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. free ebooks-δωρεαν βιβλια
    Από venom82se στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 09:41
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 19:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας