Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με αυτό που λές ,αλλά είπαν (απο την εταιρεία ) οτι πήρε αλλα στο παλαιό αριθμό,θα μου πεις δέ θά πρεπε να εχει το καινούργιο?θά πρεπε ,απλά υπάρχουν δυστυχώς και κάποιοι υπάλληλοι οι οποίοι δέ κάνουν σωστά τη δουλεία τους ωστε να ενημερώσουν τον τεχνικό για την αλλαγή του τηλ.Και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός για χρέωση.Δέν υποστηρίζω κανέναν απλά λέω οτι μπορούμε και μείς να κάνουμε κάτι για να βοηθήσουμε μία κατάσταση όταν μάλιστα έχουμε ένα πρόβλημα.Και τη χρέωση τη δικαιολογεί το γεγονος οτι πήγε και δέ βρήκε όνομα στη διέυθυνση που του δόθηκε και στα κεντρικά ανέφερε για άσκοπη μετάβαση,άν θα έπρεπε να ζητήσει το νέο τηλ για να πάρει τον πελάτη είναι άλλο θέμα.
    Δεν είναι άλλο θέμα.
    Αν ο τεχνικός είναι στην κοσμάρα του δεν του φταίει ο πελάτης να χρεώνεται για την δική του αδιαφορία.
    Το νέο τηλ. απ όσο λέει το έδωσε κανονικά.
    Το αν η βάση τους ενημερώνεται μετά από Χ ώρες είναι δικό τους θέμα.
    Και από την στιγμή που όλα αυτά υπάρχουν καταγεγραμμένα θα έπρεπε να το είχαν ψάξει πολύ περισσότερο και να μην στέλνουν με την μία χρεώσεις και να ταλαιπωρούν τον πελάτη.
    Αυτή την στιγμή ο πελάτης μπαίνει στη διαδικασία να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας από την αμέλεια κάποιων τεμπέληδων υπαλλήλων ή αν θες από τα συστήματά τους που λειτουργούν με λάθος λογική.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Η διεύθυνση προσδιορίζεται σαφώς με οδό,αριθμό και όνομα στο κουδούνι κτλ. Δεν μπορείς να πεις στο τεχνικό έλα στην οδό 43 στις 13.00 και να βρει μια 20όροφη πολυκατοικία με 100 διαμερίσματα και εσύ να έχεις την απαίτηση να ψάξει να σε βρεί.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexjm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εάν, όπως σε περίπτωση φίλου μου, το ραντεβού ήταν 4-5 και ο τεχνικός ήρθε στις 3.30 τι κάνεις? Και μάλιστα ο τεχνικός λέει στο τηλέφωνο ότι ήρθα 3.30 αλλά δεν είσασταν εκεί?
    Καλύτερα τηλεφωνικά το διευθετείς ή πας σε ένα κατάστημα forthnet?
    Συγνώμη αλλα αυτό δέ ξέρω άν ισχύει!όσες φορές έχω κλήσει ραντεβού είτε με την εταιρεία είτε με οποιονδήποτε τεχνικό ποτέ δεν έχει έρθει κάποιος νωρίτερα απο την ώρα που λέει!!!!ϊσως ειμαι τυχερος σε αυτο το θέμα!!!
    Αν παει και ζητήσει τη φόρμα που συμπληρώνει ο τεχνικός και αναγράφει την ώρα προσέλευσης και δεί οτι πήγε μιση ώρα νωρίτερα μπορεί να ζητήσει να μη χρεωθεί!!!Άν μπούμε στη διαδικασια οτι και οι τεχνικοι πάνε ότι ώρα θέλουν απο την ώρα ραντεβού και έχοντας δικαιολογία οτι δέν βρήκαν το πελάτη (αφου ο τεχν. δε πήγε στην ώρα που προβλεπ.)για να δίνουν χρεώσεις τί να πω!!!!Τότε όλοι μας κοροιδέυουν και προσπαθούν να μας τα πάρουν!!Άποψή μου.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amoydar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διεύθυνση προσδιορίζεται σαφώς με οδό,αριθμό και όνομα στο κουδούνι κτλ. Δεν μπορείς να πεις στο τεχνικό έλα στην οδό 43 στις 13.00 και να βρει μια 20όροφη πολυκατοικία με 100 διαμερίσματα και εσύ να έχεις την απαίτηση να ψάξει να σε βρεί.
    Την περίπτωση να βγάλει το κινητό που του πληρώνει η εταιρεία, να πάρει στο κέντρο για μια ριμάδα διευκρίνιση μήπως έγινε κάτι λάθος στον αριθμό-διεύθυνση-όνομα ούτε που πέρασε από το μυαλό κανενός.
    Το ότι έπαιρναν στο παλιό το νούμερο και όχι στο νέο που δηλώθηκε να το αφήσουμε ασχολίαστο;
    Σε όλα τα παραπάνω που υπάρχει υπαιτιότητα του πελάτη όταν έχει ήδη ενημερώσει για αλλαγή του νούμερου;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #20
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι άλλο θέμα.
    Αν ο τεχνικός είναι στην κοσμάρα του δεν του φταίει ο πελάτης να χρεώνεται για την δική του αδιαφορία.
    Το νέο τηλ. απ όσο λέει το έδωσε κανονικά.
    Το αν η βάση τους ενημερώνεται μετά από Χ ώρες είναι δικό τους θέμα.
    Και από την στιγμή που όλα αυτά υπάρχουν καταγεγραμμένα θα έπρεπε να το είχαν ψάξει πολύ περισσότερο και να μην στέλνουν με την μία χρεώσεις και να ταλαιπωρούν τον πελάτη.
    Αυτή την στιγμή ο πελάτης μπαίνει στη διαδικασία να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας από την αμέλεια κάποιων τεμπέληδων υπαλλήλων ή αν θες από τα συστήματά τους που λειτουργούν με λάθος λογική.
    Και εδω έχεις δίκιο αλλα το θέμα είναι οτι καί ο πελάτης έδιξε αδιαφορία και η εταιρεία κωλυσιέργησε να δώσει τον σωστό αριθμό ,η χρέωση δυστυχώς επιβαρύνει το φίλο μας και το μόνο που μπορεί να κάνει έιναι να επιμείνει μήπως και γλιτώσει την χρέωση.Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι και απο τη πλευρά μας πρέπει να είμαστε σωστοί όσο μπορούμε.!

    ........Auto merged post: anger πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περίπτωση να βγάλει το κινητό που του πληρώνει η εταιρεία, να πάρει στο κέντρο για μια ριμάδα διευκρίνιση μήπως έγινε κάτι λάθος στον αριθμό-διεύθυνση-όνομα ούτε που πέρασε από το μυαλό κανενός.
    Το ότι έπαιρναν στο παλιό το νούμερο και όχι στο νέο που δηλώθηκε να το αφήσουμε ασχολίαστο;
    Σε όλα τα παραπάνω που υπάρχει υπαιτιότητα του πελάτη όταν έχει ήδη ενημερώσει για αλλαγή του νούμερου;
    Ποιός μας λέει οτι δέν έγινε έτσι??Μπορεί να πήρε τηλ και να του έδωσαν την διευθυνση απλα το παλαιο αριθμό !εκεί είναι το λάθος στην ιστορία.Δέν είχε κάποιος ενημερωθεί όπως έπρεπε απο τους υπαλλήλους.Και κάτι άλλο μετά την αίτηση της αλλαγής τηλεφώνου πήρε ο φίλος μας ,αφού ήξερε οτι έχει κλήση ραντεβού να ενημερώσει και τηλ την τεχνικη υποστήριξη οτι για το ραντεβού το τηλ επικοιν. είναι άλλο.?Μπορεί να το έκανε δέ ξέρω λέω !Γιατι με την αίτηση σίγουρα κάποιοι δέν θα ενημερώθηκαν αυτοι που έπρεπε.!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anger : 30-07-10 στις 13:48. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδω έχεις δίκιο αλλα το θέμα είναι οτι καί ο πελάτης έδιξε αδιαφορία και η εταιρεία κωλυσιέργησε να δώσει τον σωστό αριθμό ,η χρέωση δυστυχώς επιβαρύνει το φίλο μας και το μόνο που μπορεί να κάνει έιναι να επιμείνει μήπως και γλιτώσει την χρέωση.Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι και απο τη πλευρά μας πρέπει να είμαστε σωστοί όσο μπορούμε.!
    Απ όσα λέει ο φίλος είχε ενημερώσει εγκαίρως για την αλλαγή του νούμερου.
    Οταν αναρωτηθηκα για πιο λογο δεν με καλεσε οσο ηταν εξω απο την πορτα μου (κυριολεκτικα, καθως το σπιτι ειναι στο ισογειο), απο την εταιρεια μου ειπαν οτι με καλουσε αλλα το κινητο μου ηταν κλειστο. Και φυσικα ηταν κλειστο γιατι ο βλαξ καλουσε στο εταιρικο κινητο μου, το οποιο και επεστρεψα στην εταιρεια μου οταν με απελυσαν, και οχι στον καινουριο μου αριθμο, τον οποιο ειχα δηλωσει εγκαιρως στην Forthnet και στον οποιο με ειχε καλεσει 2 μερες πιο πριν και ειχαμε συνεννοηθει για το ραντεβου ισχυριζομενος οτι δεν ειχε τον καινουριο μου αριθμο!!!!!!!!!
    Γιατί τον αμφισβητείς;
    Ποια είναι η ευθύνη που έχει ο πελάτης;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περίπτωση να βγάλει το κινητό που του πληρώνει η εταιρεία, να πάρει στο κέντρο για μια ριμάδα διευκρίνιση μήπως έγινε κάτι λάθος στον αριθμό-διεύθυνση-όνομα ούτε που πέρασε από το μυαλό κανενός.
    Το ότι έπαιρναν στο παλιό το νούμερο και όχι στο νέο που δηλώθηκε να το αφήσουμε ασχολίαστο;
    Σε όλα τα παραπάνω που υπάρχει υπαιτιότητα του πελάτη όταν έχει ήδη ενημερώσει για αλλαγή του νούμερου;
    Το τηλ επικοινωνίας του πελάτη το συμπλήρωνει ο ίδιος μαζί με τη σύβαση που υπογράφει. Πως το άλλαξε ο συνδρομητής ? Έστειλε φαξ για αλλαγή στοιχείων επικοινωνίας κτλ? Γιατί τηλεφωνικά οι διαδικασίες αυτές για διάφορους λόγους μπορεί να μην γίνουν σωστά χωρίς απαραίτητα να φταίει κάποιος. Αλλά σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός τηλεφωνεί αφού χτυπήσει το κουδούνι και δεν βρει εκεί το συνδρομητή . Αν δεν βρει καν κουδούνι μπορεί να θεωρήσει ότι η διεύθυνση είναι λανθασμένη.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει ρε παιδιά , αν στείλει ενα απλό email σε νορμαλ ύφος στην εταιρεία , νομίζω οτι δεν θα χρεωθεί τελικά ο φίλος τα 50 ευρώ.

    Όπως υπάρχουν υπάλληλοι που μπορεί να κάνουν λάθος -> έτσι υπάρχουν και υπάλληλου που τα ελέγχουν αυτά μετά απο μια έγγραφη αναφορά και τα προβλήματα λύνονται.

    Προσωπικά έχω περίπτωση φίλου μου με "μπέρδεμα" σε επίσκεψη τεχνικού , το οποίο λύθηκε πολιτισμένα και χωρίς πολλά -πολλά , στέλνοντας απλώς μια ενημέρωση στον πάροχό του , μετά απο 2 ημέρες τον καλέσανε και τον ενημέρωσαν οτι το ελέγξανε και όντως είχε γίνει λάθος χρέωση και έγινε πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ όσα λέει ο φίλος είχε ενημερώσει εγκαίρως για την αλλαγή του νούμερου.

    Γιατί τον αμφισβητείς;
    Ποια είναι η ευθύνη που έχει ο πελάτης;
    Δέν αμφισβητώ κανέναν ...Μπορεί να το έκανε δέ ξέρω λέω !....!!!
    Απλά ξαναλέω οτι θα μπορούσε να βάλει έστω ένα χαρτί στο κουδούνι του!!!Τόσο δυσκολο ήταν..!

    ........Auto merged post: anger πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει ρε παιδιά , αν στείλει ενα απλό email σε νορμαλ ύφος στην εταιρεία , νομίζω οτι δεν θα χρεωθεί τελικά ο φίλος τα 50 ευρώ.

    Όπως υπάρχουν υπάλληλοι που μπορεί να κάνουν λάθος -> έτσι υπάρχουν και υπάλληλου που τα ελέγχουν αυτά μετά απο μια έγγραφη αναφορά και τα προβλήματα λύνονται.

    Προσωπικά έχω περίπτωση φίλου μου με "μπέρδεμα" σε επίσκεψη τεχνικού , το οποίο λύθηκε πολιτισμένα και χωρίς πολλά -πολλά , στέλνοντας απλώς μια ενημέρωση στον πάροχό του , μετά απο 2 ημέρες τον καλέσανε και τον ενημέρωσαν οτι το ελέγξανε και όντως είχε γίνει λάθος χρέωση και έγινε πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.
    Πολύ σωστά!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anger : 30-07-10 στις 14:00. Αιτία: auto merged post

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amoydar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλ επικοινωνίας του πελάτη το συμπλήρωνει ο ίδιος μαζί με τη σύβαση που υπογράφει. Πως το άλλαξε ο συνδρομητής ? Έστειλε φαξ για αλλαγή στοιχείων επικοινωνίας κτλ? Γιατί τηλεφωνικά οι διαδικασίες αυτές για διάφορους λόγους μπορεί να μην γίνουν σωστά χωρίς απαραίτητα να φταίει κάποιος. Αλλά σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός τηλεφωνεί αφού χτυπήσει το κουδούνι και δεν βρει εκεί το συνδρομητή . Αν δεν βρει καν κουδούνι μπορεί να θεωρήσει ότι η διεύθυνση είναι λανθασμένη.
    Το αν έγινε σωστά η διαδικασία της αλλαγής του τηλ επικοινωνίας δεν αφορά τον πελάτη αλλά την εταιρία.
    Ο τεχνικός τηλεφώνησε αλλά σε λάθος νούμερο.
    Ακόμα δεν μου είπες που ευθύνεται ο πελάτης;
    Στο ότι η forthnet δεν έδωσε το σωστό νούμερο στον τεχνικό;
    Στο ότι ο τεχνικός πήρε σε λάθος νούμερο;
    Στο ότι η εταιρεία δεν επικοινώνησε εκ νέου με τον πελάτη αλλά έπρεπε να πάρει ο πελάτης πρώτος τηλ;

    ........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέν αμφισβητώ κανέναν ...Μπορεί να το έκανε δέ ξέρω λέω !....!!!
    Απλά ξαναλέω οτι θα μπορούσε να βάλει έστω ένα χαρτί στο κουδούνι του!!!Τόσο δυσκολο ήταν..!
    Και από πότε οι εταιρείες χρεώνουν τον πελάτη επειδή δεν αναγράφεται σωστά το όνομά του στο κουδούνι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deniSun : 30-07-10 στις 15:17. Αιτία: auto merged post
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #26
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    μπορούσε ο τεχνικός να καλέσει την εταιρία του για επιπλέον πληροφορίες που τυχόν παρέλειψαν να του δόσουν (κουδούνι με άλλο όνομα, δεύτερο τηλέφωνο). αν το είχε κάνει, δν θα υπήρχε ζήτημα.
    έτσι η ευθύνη είναι του τεχνικού και μόνο. δν είναι μεγάλο θέμα αλλά δν ζητάς και τα ρέστα.
    αφαιρούνται χρήματα άσκοπης επίσκεψης χωρίς 2η κουβέντα και είναι όλοι ευχαριστημένοι.
    δν νομίζω πως είναι αναγκαία η καταγγελία σε αυτή τη περίπτωση εκτός εάν επιμείνει η εταιρία για τα επιπλέον χρήματα.
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

  12. #27
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78000/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας εγώ απλά θα περιγράψω τον τεχνικό δειλό γιατί έκανε γκάφα και για να μην χάσει την δουλειά του έκανε την μαιμουνιά ανωτέρω.Δηλαδή κοινώς ΛΑΜΟΓΙΟ.
    Εγώ έχω καλέσει και ήρθε στην οικιία μου τεχνικός της εταιρείας πάνω από 4 φορές και πάντα ήταν συνεπείς.Τα ραντεβού είχαν τις παρακάτω ώρες: σε λένε ότι θα έρθει τεχνικός από ώρες 08.00 έως 10.00, 10.00 έως 12.00, 12.00 έως 14.00 και 14.00 έως 16.00 και είναι πάντα στην ώρα τους

  13. #28
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Οι υποχρέωση του πελάτη εξαντλείται στο να γνωστοποιήσει την σωστή διεύθυνση και τηλέφωνο στην εταιρία, να είναι συνεπής στο ραντεβού του και να έχει φροντίσει να υπάρχει πρόσβαση στον κατανεμητή. Αυτό ορίζεται στους κανόνες την Forthnet και νομίζω ότι κανένας δεν διαφωνεί σε αυτό. Οι υπόλοιπες υποχρεώσεις όπως η αναγραφή του ονόματος στο κουδούνι κλπ. που αναφέρονται εντάσσονται απλώς στην διακριτική ευχέρεια του πελάτη. Κατά συνέπεια η αποτυχία του ραντεβού βαρύνει την Forthnet τόσο νομικά όσο και ηθικά και δεν μπορεί να φορτώνεται στον πελάτη.

    Τα σφάλματα είναι ανθρώπινα η μη αναγνώριση τους όμως και η διάθεση μετακύλισης τους σε άλλους απαράδεκτη.

  14. #29
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με συγχωρείτε για το παλιό του θέματος . Αλλα εδώ λένε οτι η "Τεχνικη Υποστηριξη" εταιρία εξωτερικός συνεργάτης δεν εχει και καμιά επικοινωνία με τα ραντεβού και σχόλια στην καρτέλα πελάτη . Και δεν αφήνει και κανένα αποδεικτικό αντίγραφο δελτίο τεχνικού έλεγχου τι έγινε στο ραντεβού . Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση ;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 15:08
  2. ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΟΤΕ - ΣΟΣ !!!
    Από sx1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 12:11
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-08, 15:59
  4. Μετα την επισκεψη του τεχνικου της on..
    Από mortal_kombat στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 01:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας