Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποια αμερικη... εγω στο μαιλ της σχολης μου περνω καθε μερα τετοια για την Εθνικη. Εχω ενημερωσει μαλιστα την εθνικη και μου απαντησαν οτι προσπαθουν να τους βρουν αλλα...
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.034
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια αμερικη... εγω στο μαιλ της σχολης μου περνω καθε μερα τετοια για την Εθνικη. Εχω ενημερωσει μαλιστα την εθνικη και μου απαντησαν οτι προσπαθουν να τους βρουν αλλα...
    Ποιον να βρουν; "Το Μπάμπη το Σουγιά", "τον Κώστα το Γκοτζίλα", "τον Πέτρο τον Μπαλτά" και "τον Πεταλούδα το Νίκο;"

    Τόσο εύκολο που έχει γίνει το software υποκλοπής δεδομένων, δε χρειάζεται να είναι κάποιος έμπειρος, οπότε οι εγκληματίες είναι πάρα πολλοί και διαφορετικοί κάθε φορά.

    Ή μήπως θα κλείσουν τα botnet;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #18
    Το avatar του μέλους Asas
    Asas Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες φορές με έχουν καλέσει στο τηλέφωνο για ζήτημα που έχω θέσει εγώ, αλλά ζητάνε ευαίσθητα στοιχεία (αριθμό κάρτας ή username), ζητάω τηλέφωνο, το ελέγχω στο www.whitepages.gr ή στο site της τράπεζας και καλώ εγώ πίσω, ζητώντας τον υπάλληλο που με κάλεσε.


    Δεν είναι απόρρητα όμως τα τηλέφωνα αυτά....;;;Δεν τα εμφανίζει...

  4. #19
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.034
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απόρρητα όμως τα τηλέφωνα αυτά....;;;Δεν τα εμφανίζει...
    Όσες φορές το έχω ζητήσει, μου το έχουν δώσει. Είναι το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας (που το βρίσκεις στο site της ή στο whitepages) και κατόπιν ζητάς το συγκεκρμένο υπάλληλο. Μάλιστα θεωρούν απόλυτα θεμιτή την κλήση από εσένα, μιας και οι ίδιοι στις οδηγίες ασφαλείας αναφέρουν ότι δεν πρέπει να δίνουμε απόρρητα στοιχεία σε κάποιον που δεν έχουμε εξακριβώσει την ταυτότητά του.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλς και μιλάμε για απάτες και phishing κτλ. να πω και εγώ ένα περιστατικό. Μάλλον δεν ήταν προσπάθεια phishing αλλά δεν έχει σημασία. Παραλίγο να την πατήσω και να φερθώ σαν ατζαμής.

    Με παίρνει λοιπόν στο κινητό μου μία δεσποινίδα και μου λέει "Κύριε voger ονομάζομαι Ταδεπούλου και καλώ από την τράπεζα Πειραιώς. Έχουμε ενημέρωση από την Visa ότι ο αριθμός της κάρτας σας έχει υποκλαπεί. Πρέπει να πάτε σε ένα κατάστημα να την ακυρώσετε ή μπορούμε και τώρα από το τηλ."
    Όντας λοιπών τεμπελχανάς ο δικός σου λέω "Να το κάνουμε τώρα". Και ξεκινάει η δεσποινίς
    Δεσποινίς-"Όνομα;"
    Εγώ- "voger"
    Δεσποινίς- "Επώνυμο;"
    Εγώ- "vogeropylos"
    Δεσποινίς -"Όνομα πατρός;"
    Εγώ - "Voger o πρεσβύτερος"
    Δεσποινίς- "Αριθμό ταυτότητας;"

    Εκείνη τη στιγμή βγάζω την ταυτότητα και όπως την κρατώ στο χέρι καταλαβαίνω τι μ@λ@κι@ κάνω, ευτυχώς πριν αρχίσω να λέω νούμερα, και της λέω "Ξέρετε κάτι; Επειδή αρχίζω και νιώθω άβολα να λέω τα μυστικά μου σε αγνώστους ας το αφήσουμε και θα πάω εγώ σε κατάστημα."

    Τελικά πήγα σε κατάστημα και τους είπα το και το και αλλάξαμε κάρτα και όλα καλά.

    Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το εξής: Η δεσποινίδα Ταδεπούλου όντως μπορεί να ήταν από την τράπεζα Πειραιώς και όντως να υπήρχε το θέμα για το οποίο με κάλεσε. Εγώ όμως ήμουν σε θέση να επιβεβαιώσω ότι δεν ήταν κάποιος απατεώνας που μάζευε στοιχεία; Και έχετε υπόψιν ότι με πήρε στο κινητό μου όταν ήμουν στο δρόμο.

    Αυτό που με τρόμαξε όμως περισσότερο ήταν η ευκολία με την οποία παρασύρθηκα και παραλίγο να ξεράσω όλα τα ευαίσθητα προσωπικά μου στοιχεία σε κάποιον τυχαίο που με πήρε τηλ. Αφού πήγα να την πατήσω εγώ που έχω διαβάσει τόσα εδώ μέσα, φανταστείτε κάποιος πιο αδαής σε τέτοια θέματα.

    ........Auto merged post: voger πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    @DVader
    Αυτό που συμβαίνει με σένα το έχουν διαπιστώσει και άλλοι. Έχουν φτιάξει μάλιστα και site http://anuslaptops.com/product.htm για να ψαρεύουν Νιγηριανούς scammers και να τους δαγκώνουν.
    Sorry αλλά το site δεν το κατάλαβα ...Εγώ πουλούσα πράγματα ...σε αυτούς !!!

    ........Auto merged post: DVader πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από partblah1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου , είναι απάτη γνωστή ως Nigerian Scam

    Δεν το ήξερα !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 02-08-10 στις 00:35. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    26-07-2010
    Περιοχή
    ΜΕΝΙΔΙ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    4000/928 G.dmt με SNR11
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    11(dB) / 53(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και μη χειρότερα....πάντως εντάξει ενημερωτικό για της κινήσεις συνήθως στέλνουν μόνο με αλληλογραφία(όχι ηλεκρονική), email δεν στέλνουν, τώρα αν κάποιος μπορέσει να μπει στην βάση δεδομένων κάποιας τράπεζας και να αποσπάσει προσωπικά στοιχεία...αφορά της ίδιες τράπεζες.

    Τώρα όσον αφορά τα τηλέφωνα, δεν χρωστάω σε κανέναν και γενικά το έχουνε κόψει και με τις κάρτες αλλά αν ακούσω κάτι τέτοιο επειδή έχω βαρεθεί από μικρό παιδί να σηκώνω το τηλέφωνο και να μου πλασάρουν το οτιδήποτε αυτομάτως και ασυναίσθητα χωρίς να θέλω να το κάνω από αγένια κλείνω το τηλέφωνο.
    Παλιότερα άμα βαριόμουν και ήταν καμία καλύφωνη στην γραμμή της έπιανα την κουβέντα όπως σε μία που μου μίλαγε για κάτι ασφάλειες αυτοκινήτου ενώ δεν είμουν ούτε 16 να πείς ότι έχω κανα 50αρακι και τις έλεγα ναι ναι ενδιαφέρον...αλλά δεν έχω αυτοκίνητο καρντιά μου(απ'το μότο καταλαίνεται πόσο παλιό είναι το περιστατικό).

  7. #22
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τα ορθογραφικά λάθη επίτηδες τα κάνουν για να περνούν από φίλτρα προστασίας που έχει επί παραδείγματι το Gmail.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Botnet στοχεύει Βρετανούς χρήστες e-banking
    Από ipo στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-10, 20:10
  2. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας