Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Security
    Ερευνητές ασφαλείας της εταιρείας ScanSafe αναφέρουν ότι οι phisher στοχεύουν πελάτες της Bank of America (BofA), διαμέσου νέων παραπλανητικών e-mail. Το e-mail δηλώνει ψευδώς ότι προέρχεται από τη BofA και λέει στο χρήστη ότι η τράπεζα διαπίστωσε πως ο λογαριασμός του ηλεκτρονικής τραπεζικής προσπελάστηκε από πλήθος υπολογιστών. Επιπλέον, σύμφωνα με τις ψεύτικες δηλώσεις του e-mail, πριν την είσοδο στο λογαριασμό του, διαπιστώθηκαν λανθασμένες καταχωρήσεις κωδικών πρόσβασης,

    Κατόπιν ισχυρίζεται ότι ο παραλήπτης θα πρέπει να επικυρώσει το λογαριασμό του στη BofA δίνοντας τα στοιχεία του, πριν τις 31 Ιουλίου 2010, διαφορετικά η τράπεζα θα απενεργοποιήσει επ' αόριστο το λογαριασμό του, προκειμένου να εμποδίσει την εκτέλεση παράνομων δραστηριοτήτων μέσω αυτού. Το e-mail καταλήγει με τρόπο που φαίνεται επίσημος. Ζητάει από τον παραλήπτη να εισέλθει στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τραπεζικής, πατώντας σύνδεσμο που δίνεται, ο οποίος θα του επιτρέψει να αποκαταστήσει τη λειτουργία του λογαριασμού του.

    Σύμφωνα με τη ScanSafe, ο σύνδεσμος οδηγεί το χρήστη σε ιστοσελίδα εγκαταστάσεων barbeque της Καλιφόρνιας. Από εκεί ο χρήστης ανακατευθύνεται αυτόματα σε ιστοσελίδα που εκτελεί την υποκλοπή, η οποία ανήκει σε καναδέζικο συγκρότημα, αλλά είναι επίσης κυριευμένη από τους εγκληματίες.

    Η εταιρεία ασφαλείας ScanSafe επιπλέον αναφέρει ότι οι απατεώνες χρησιμοποιούν αποτελεσματικά αυτή την τακτική των κυριευμένων νόμιμων ιστοσελίδων εδώ και πολλά χρόνια, για να υλοποιήσουν την ανακατεύθυνση και την υποκλοπή δεδομένων. Η επιλογή αυτή επιτρέπει στους εγκληματίες να αποστείλουν μηνύματα με συνδέσμους που περνούν χωρίς να ανιχνευθούν ως επικίνδυνοι από τα φίλτρα αλληλογραφίας και browser.

    H Mary Landesman, υψηλόβαθμη ερευνήτρια της ScanSafe, ισχυρίζεται ότι η συγκεκριμένη μέθοδος έχει αυξημένες καταστροφικές συνέπειες, επειδή, οι ιδιοκτήτες των κυριευμένων ιστοσελίδων θα υποστούν οικονομική ζημία, αν οι κυριευμένες ιστοσελίδες μπουν στη λίστα αποκλεισμένων.

    Κατά τη γνώμη των ερευνητών ασφαλείας, είναι εύκολος ο εντοπισμός των απατών του είδους, με την προϋπόθεση ο χρήστης να γνωρίζει τι πρέπει να προσέξει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το πέρασμα του δείκτη του ποντικιού πάνω από το σύνδεσμο, αρκεί για να δει ότι ο σύνδεσμος δεν αντιστοιχεί σε εκείνον της τράπεζας. Επιπλέον, στην περίπτωση που ο χρήστης ακολουθήσει το σύνδεσμο, θα βρει και πάλι URL που δεν είναι το αναμενόμενο.



    Πηγή: SPAMfighter
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 31-07-10 στις 20:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Πολλα τετοια ακουω τελευταια και δεν μ'αρεσει.Προσφατα ελαβα και γω ενα απο την Εθνικη.Ποιος ξερει ποσος κοσμος θα την πατησει.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ποιος ξερει ποσος κοσμος θα την πατησει.
    Γι' αυτό μεταφράζω τις σχετικές ειδήσεις, ελπίζοντας να επιτύχω την εγρήγορση του κόσμου και την ενημέρωση για τα σημεία που πρέπει να προσέξει κατά τις οικονομικές του συναλλαγές, ώστε να τις διεξάγει με ασφάλεια. Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, θα αποκτήσουμε την απαραίτητη παιδεία σε τέτοια ζητήματα.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ'οσο ξερω σχετικα Δεν υπαρχει περιπτωση η καθε τραπεζα να επικοινωνησει με μειλ ,οποτε με το που βλεπεις κατι σχετικο ξερεις οτι ειναι απατη..εχω λαβει κι εγω κατα καιρους δηθεν απο την Πειραιως
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Όσες φορές με έχουν καλέσει στο τηλέφωνο για ζήτημα που έχω θέσει εγώ, αλλά ζητάνε ευαίσθητα στοιχεία (αριθμό κάρτας ή username), ζητάω τηλέφωνο, το ελέγχω στο www.whitepages.gr ή στο site της τράπεζας και καλώ εγώ πίσω, ζητώντας τον υπάλληλο που με κάλεσε.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #6
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες φορές με έχουν καλέσει στο τηλέφωνο για ζήτημα που έχω θέσει εγώ, αλλά ζητάνε ευαίσθητα στοιχεία (αριθμό κάρτας ή username), ζητάω τηλέφωνο, το ελέγχω στο www.whitepages.gr ή στο site της τράπεζας και καλώ εγώ πίσω, ζητώντας τον υπάλληλο που με κάλεσε.
    Σωστος ,αλλα το whitepages βγαζει μονο του Οτε..ολες οι τραπεζες στον Οτε ειναι?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Μια που μιλάμε για απάτες..

    Είχα βάλει παλιά μια αγγελία με κάτι πράγματα που πουλούσα και συνεχώς παίρνω υποτιθέμενες αιτήσεις για παραγγελίες από το εξωτερικό και όλες για την Νηγηρία.. Και όλοι οι πελάτες ζητάνε στοιχεία τραπέζης για να στείλουν χρήματα και μονάχα αυτό τον τρόπο ....

    Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό ..? Εχω τα mails αν τα θέλετε..Πάντως δεν έχω στείλει στοιχεία τραπέζης ....

  8. #8
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Μαλλον απατη ακουγεται...ποτε δεν θα δεχτεις αγοραπωλησιες χωρις paypal.Αν δεν απατωμαι εχει δυνατοτητα να μπλοκαρεις την συναλλαγη στην μεση.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ναι έτσι πιστεύω και εγώ.... Με το paypal έχεις δίκιο ...
    Απάτη με τι σκοπό ..? Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω ...

  10. #10
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Να στα παρουν και να μην σε πληρωσουν ποτε.Ή να σου δωσουν μια μικρη προκαταβολη για να πειστεις να τα στειλεις και να μην παρεις ποτε τα υπολοιπα.Εχουν γινει παρομοια και σε συναλλαγες μικροτερου κινδυνου ποσο μαλλον μεχρι την Νιγηρια.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Λες ε..? Για αυτό αρνούνται ...συνέχεια .. Αλλά μόλις τελειώσει μια παραγγελία και καλά ...ερχετε επόμενη... Δεν βαριούνται ?

  12. #12
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μιλς και μιλάμε για απάτες και phishing κτλ. να πω και εγώ ένα περιστατικό. Μάλλον δεν ήταν προσπάθεια phishing αλλά δεν έχει σημασία. Παραλίγο να την πατήσω και να φερθώ σαν ατζαμής.

    Με παίρνει λοιπόν στο κινητό μου μία δεσποινίδα και μου λέει "Κύριε voger ονομάζομαι Ταδεπούλου και καλώ από την τράπεζα Πειραιώς. Έχουμε ενημέρωση από την Visa ότι ο αριθμός της κάρτας σας έχει υποκλαπεί. Πρέπει να πάτε σε ένα κατάστημα να την ακυρώσετε ή μπορούμε και τώρα από το τηλ."
    Όντας λοιπών τεμπελχανάς ο δικός σου λέω "Να το κάνουμε τώρα". Και ξεκινάει η δεσποινίς
    Δεσποινίς-"Όνομα;"
    Εγώ- "voger"
    Δεσποινίς- "Επώνυμο;"
    Εγώ- "vogeropylos"
    Δεσποινίς -"Όνομα πατρός;"
    Εγώ - "Voger o πρεσβύτερος"
    Δεσποινίς- "Αριθμό ταυτότητας;"

    Εκείνη τη στιγμή βγάζω την ταυτότητα και όπως την κρατώ στο χέρι καταλαβαίνω τι μ@λ@κι@ κάνω, ευτυχώς πριν αρχίσω να λέω νούμερα, και της λέω "Ξέρετε κάτι; Επειδή αρχίζω και νιώθω άβολα να λέω τα μυστικά μου σε αγνώστους ας το αφήσουμε και θα πάω εγώ σε κατάστημα."

    Τελικά πήγα σε κατάστημα και τους είπα το και το και αλλάξαμε κάρτα και όλα καλά.

    Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το εξής: Η δεσποινίδα Ταδεπούλου όντως μπορεί να ήταν από την τράπεζα Πειραιώς και όντως να υπήρχε το θέμα για το οποίο με κάλεσε. Εγώ όμως ήμουν σε θέση να επιβεβαιώσω ότι δεν ήταν κάποιος απατεώνας που μάζευε στοιχεία; Και έχετε υπόψιν ότι με πήρε στο κινητό μου όταν ήμουν στο δρόμο.

    Αυτό που με τρόμαξε όμως περισσότερο ήταν η ευκολία με την οποία παρασύρθηκα και παραλίγο να ξεράσω όλα τα ευαίσθητα προσωπικά μου στοιχεία σε κάποιον τυχαίο που με πήρε τηλ. Αφού πήγα να την πατήσω εγώ που έχω διαβάσει τόσα εδώ μέσα, φανταστείτε κάποιος πιο αδαής σε τέτοια θέματα.

    ........Auto merged post: voger πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    @DVader
    Αυτό που συμβαίνει με σένα το έχουν διαπιστώσει και άλλοι. Έχουν φτιάξει μάλιστα και site http://anuslaptops.com/product.htm για να ψαρεύουν Νιγηριανούς scammers και να τους δαγκώνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος voger : 01-08-10 στις 02:42. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και εμένα απο την εθνική μου ήρθε προχτές. Είναι και εντελώς γελοία αυτά τα email γιατί εκτός όλων των άλλων έχουν και ενα χωρό ορθρογραφικά και συντακτικά λάθη. Εναν άνθρωπο που να ξέρει αγγλικά της προκοπής δεν μπορούν να βρούν οι (Ρώσοι στη συγκεκριμένη περίπτωση) fishers;
    Τέλοσπάντων πολύς κόσμος θα την έχει πατήσει έτσι οπότε προσοχή σε όλους.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστος ,αλλα το whitepages βγαζει μονο του Οτε..ολες οι τραπεζες στον Οτε ειναι?
    Οσες ξερω εγω,ναι.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/5000
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που μιλάμε για απάτες..

    Είχα βάλει παλιά μια αγγελία με κάτι πράγματα που πουλούσα και συνεχώς παίρνω υποτιθέμενες αιτήσεις για παραγγελίες από το εξωτερικό και όλες για την Νηγηρία.. Και όλοι οι πελάτες ζητάνε στοιχεία τραπέζης για να στείλουν χρήματα και μονάχα αυτό τον τρόπο ....

    Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό ..? Εχω τα mails αν τα θέλετε..Πάντως δεν έχω στείλει στοιχεία τραπέζης ....
    Φίλε μου , είναι απάτη γνωστή ως Nigerian Scam

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Botnet στοχεύει Βρετανούς χρήστες e-banking
    Από ipo στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-10, 20:10
  2. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας