Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6141 down / 1022 up
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    13(dB) / 24(dB)
    Καλησπερα! τις επομενες μερες η ξαδελφη μου θα παει διακοπες στο νησι της κω... επειδη και εγω δεν εχω παει, και δεν γνωριζω κανεναν που να πηγε προσφατα..θα ηθελα να μου πειτε οσοι εχετε παει, αν αξιζει σαν νησι, γενικα οι παραλιες αν ειναι καλες...και το κυριοτερο επειδη θα εχει αυτοκινητο (νικιασμενο) εχει εκφρααει μια φοβια με τους δρομους.....ειδικα σε νυχτερινη οδηγηση... μια και εχει το διπλωμα 1,5 χρονο και απο οτι μου ειπε θα μενει σε ενα μερος που λεγεται κεφαλος, και ειναι στην ακρη του νησιου.....σε σχεση με την χωρα που ειναι καπου 40 χιλιομετρα.......για πειτε μου να φοβαται??? να ακυρωσει το αυτοκινητο που εκλεισε...?? η απλα να μην κανει μεγαλες αποστασεις ειδικα την νυχτα.....και να ξεχασει το clubing....( αποριες που μου διατυπωσε ακριβως ετσι οπως σας τις γραφω...) καθε βοηθεια δεκτη...ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ονειρεμενο νησι με ονειρεμενες παραλιες, ολες υπεροχες αμμουδιες. Ο κεφαλος ειναι μια απο αυτες. Εχει μια ατελειωτη ονειρεμενη αμμουδια και κατι τεραστια ξενοδοχεια. Πολυ ομορφη ειναι και η χωρα, με μεσαιωνικο καστρο, πλατειες κλπ, πιο εξω το ασκληπιειο κλπ. Σχεδον επιπεδο νησι, με εξαιρετικους δρομους χωρις κανενα προβλημα, αλλα το μεταφορικο μεσο ειναι εντελως απαραιτητο για να γυρισεις το νησι. Με λεωφορεια θα ειναι σκετη ταλαιπωρια. Αρκετα εντονη νυχτερινη ζωη, απειρα μαγαζια, εστιατορια, μπαρ, κλπ. Δεν υπαρχει απολυτως τιποτε αρνητικο γι αυτο το νησι. Ειχα παει πριν χρονια και θελω πολυ να ξαναπαω. Επισης απο την Κω ειχα παει ημερησια εκδρομη στην Νισυρο, στο ηφαιστειο. Πολυ εντυπωσιακο.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να προσέξει λίγο το δρόμο κέφαλο-μαστιχάρι γιατι έχει απότομες στροφές και κατηφοριες που θα πρέπει να ακολουθήσει κατα γράμμα την σήμανση του οδικού δικτύου... αν δεν τρέχει δεν θα έχει πρόβλημα...

    ενας καλός οδηγός του νησιού είναι εδώ --> http://www.kosinfo.gr
    http://www.kos.gr (Δήμος Κω - Πόλη,Ψαλιδι,Αγ. Φωκάς,Πλατάνι,Λάμπη, Φάρος)
    http://www.dhmos.gr/ (Δημος Ηρακλειδών --> Κεφαλος - Καρδαμαινα - Μαστιχαρι - Αντιμαχεια)
    http://www.dikaiou.gov.gr/portal/page/portal/dikaiou/ (Δήμος Δικαίου - Ζηπάρι,Μαρμάρι,Τιγκάκι,Πυλί,Ζια)
    http://www.travel-to-kos.com/360/ (πανοραμικές φωτο του νησιού)

    Γενικά θα περάσει τρέλα

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6141 down / 1022 up
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    13(dB) / 24(dB)
    παιδια σας ευχαριστω πολυ!! μολις την ενημερωσα.... και της εφυγε απο οτι μου ειπε ενα βαρος... ειχει λιγο ανγχος γενικα με το τιμονι και με στροφιλικια σε δρομους που δεν ξερει.. και ειδικα αν ειναι νυχτα.....λιγο ακομα θελει και θα ξεθαρεψει.... οσο για τις ομορφιες,τις παραλιες και την ζωη που υπαρχει εκει το καλοκαιρι.....να σας πω την αληθεια... ζηλεψα!!!!! ψηνομαι ασχημα να κολλησω 2-3 μερες σε ΠΣΚ μετα τις 15...και να κατεβω και εγω... ειδα και τα λινκ...και ειναιολα τα λεφτα παιδια...απορω πως δεν το κανονιζα τοσα καλοκαιρια να κατεβω...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Αν θες να πάς, καλύτερα να πάς με ανδροπαρέα. Θα περάσεις καλαααα

    Προτείνω μονοήμερη Κάλυμνο-Ψέριμο-Πλατί με τα ιστιοπλοικά στο λιμάνι.

    Οσον αφορά την ξαδέρφη, να προσέχει τα μηχανάκια και τα ποδήλατα οταν οδηγάει.
    οι περισσότεροι ξένοι οδηγούν σαν τρελοί τα νοικιασμένα σκουτεράκια.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Αυτό ακριβώς που είπε ο gkarak, τα μηχανάκια να προσέχει που πάνε όπως να ναι. Γενικά το νησί είναι ωραίο. Για clubbing είναι λίγο περίεργη η φάση για Ελληνίδες (για Έλληνες είναι μια χαρά ). Να προσέχει τα ποτά πολύ...

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά, δεν ξέρω τώρα πως είναι, αλλά το 2000 ο τουρισμός στο νησί ήταν χαμηλού επιπέδου. Ξένοι, μικροί σε ηλικία από βόρειες χώρες και Μ Βρετανία που έπιναν τις μπόμπες και μετά ανέβαιναν στα σκούτερ και πήγαιναν του σκοτωμού. Το τι σούπες έχω δει να τρώνε δεν λέγεται. Ήμουν εκεί ως έφεδρος αξιωματικός όλο το καλοκαίρι και ενώ το νησί είναι σούπερ, με χάλασε λίγο το επίπεδο των τουριστών. Εδώ έβγαζα φρουρά για σημαία το πρωί και δίπλα οι άλλοι, στο κέντρο της πόλης (αν ξέρετε που είναι η Ταξιαρχία) ήταν πιωμένοι κι έκαναν σεξ on the beach μπροστά σε όσο κόσμο υπήρχε εκείνη την ώρα στην παραλία και στην πόλη.

    Τα μαγαζιά ήταν κομμένα και ραμμένα για σαβουροδιασκέδαση και ακόμα και τα Ελληνάδικα ήταν τα ίδια παντελάκη μ'΄τα ίδια παντελή μου. Ίσως για μία εβδομάδα να είναι καλά, αλλά για παραπάνω δεν θα το έλεγα. Σίγουρα θα πρότεινα επίσκεψη για φαγητό στο Πλατάνι, στα Τούρκικα όπου το φαγητό είναι απίστευτο (και το παγωτό απλά κορυφαίο).

  8. #8
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν κανει κακο και λιγη δοση απο τετοιο τρελοτουρισμο. Εκτος κι αν θεωρεις οτι προσβαλλεται η σημαια...

    Απο την αλλη παντα μπορεις να βρεις τις επιλγοες που σου ταιριαζουν και να μην ακολουθεις τη μαζα. Υπαρχουν και πιο cool και ποιοτικα μαγαζια, θυμαμαι μερικα, δεν θυμαμαι πού ακριβως στην χωρα ηταν. Δεν σε υποχρεωνει κανεις να πεις τις μπομπες, να πας στα χοροπηδηχταδικα με τους σκανδιναβους, ουτε να γινεις ντιρλα, ουτε να κανεις σεξ στην παραλια. Εγω ειχα περασει υπεροχα με απολυτα κοσμιο τροπο.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Η Κως ειναι λατρεμένο νησι. Εκεί πέρασα 3 φανταστικούς μηνες ( δουλευα σε bar ).

    Λοιπον.. για διασκέδαση ή κέντρο ( εξάρχια, δελφίνια κτλ ) ή θα πάει προς καρδάμαινα μεριά.

    Για μπάνιο είναι Must να πάει απο Κέφαλο ( φορερά κυματα ) και Μαστιχάρι ( ειναι τέλεια και για ψαροντουφεκο ).

    [action=apok]ζηλεύει a little bit[/action]
    Socii stamus Cadimus dividui

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανει κακο και λιγη δοση απο τετοιο τρελοτουρισμο. Εκτος κι αν θεωρεις οτι προσβαλλεται η σημαια...

    Απο την αλλη παντα μπορεις να βρεις τις επιλγοες που σου ταιριαζουν και να μην ακολουθεις τη μαζα. Υπαρχουν και πιο cool και ποιοτικα μαγαζια, θυμαμαι μερικα, δεν θυμαμαι πού ακριβως στην χωρα ηταν. Δεν σε υποχρεωνει κανεις να πεις τις μπομπες, να πας στα χοροπηδηχταδικα με τους σκανδιναβους, ουτε να γινεις ντιρλα, ουτε να κανεις σεξ στην παραλια. Εγω ειχα περασει υπεροχα με απολυτα κοσμιο τροπο.
    Δεν θεωρώ ότι προσβάλλεται η σημαία αλλά εγώ. Πήγαινε εσύ στην παραλία με παιδιά και αντίκρισε το θέαμα που περιέγραψα. Αυτομάτως μπαίνει και το θέμα 'ηλικία' στους επισκέπτες. Στο θέμα μαγαζιών, υπήρχαν ελάχιστα μαγαζιά που δεν ήταν σαν τα υπόλοιπα που δυστυχώς χτύπαγαν σε τιμές όσο να ταν. Πορτοκαλάδα το 2000 έκανε 1000δρχ. Θα σου πω και το τι μου είχε πει άνθρωπος που δούλευε την νύχτα για τα ποτά, 95% ήταν μπόμπες. Ακόμα και οι μπύρες είχαν καπάκι κοινό ασημί. Αν τα πράγματα είναι όπως τότε, η Κως είναι καλά για ηλικίες μέχρι 30, όχι παραπάνω. Αν έχει αλλάξει κάτι καλώς.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-01-2003
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Οσο θα χρησιμοποιει τον περιφερεακο για τις μετακινησεις δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα.Ειναι δρομος πολυ καλα φτιαγμενος ασφαλης και επαρκως φωτισμενος.
    Καλο θα ειναι να αποφυγει το παλιο οδικο δικτυο που ισως κερδιζει μερικα λεπτα αλλα η κατασταση του ειναι χαλια.Αυτα,η καλη διασκεδαση ειναι σιγουρη!!!
    Οσο για τους λιωμενους τουριστες,οσο μενει μακρια απο Καρδαμενα και κεντρο πολης μαλλον δεν θα εχει να ανυσηχει ιδιαιτερα,

    @Μanicx:αν αυτη ειναι η αποψη σου για την Κω,μαλλον δεν ειχες καλο ξεναγο!!!No offence!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος demian_ : 02-08-10 στις 17:03.
    Kids In The Back Seat Cause Accidents, Accidents In The Back Seat Cause Kids...


    By Pelasgos:"...Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις job description που είναι ενάντιο στην ιδεολογία σου. Π.χ. φιλελεύθερος δημόσιος υπάλληλος, κομμουνιστής marketing director, χριστιανο- δημοκράτης pimp-show artist. Ακροβάτης risk analyst..."

  12. #12
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Καρδάμενα = The English Village

    Ακομα θυμάμαι κάτι απιστευτες μάπες που ειχαν πέσει με κάτι Ιρλανδούς που βρέθηκαν εκει ( στο Club Status ).

    Εν έτη 1995 μιλαμε τώρα
    Socii stamus Cadimus dividui

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demian_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Μanicx:αν αυτη ειναι η αποψη σου για την Κω,μαλλον δεν ειχες καλο ξεναγο!!!No offence!!!
    Δεν ήμουν τουρίστας εκεί. Εκεί έζησα για σχεδόν 1 χρόνο. Οπότε δεν χρειάζονταν ξεναγός.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα πρότεινα επίσκεψη για φαγητό στο Πλατάνι, στα Τούρκικα όπου το φαγητό είναι απίστευτο (και το παγωτό απλά κορυφαίο).
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αξέχασα μου έμειναν τα μπουρεκάκια με ανθότυρο, το ατζεμ πιλάφι και το άδανα κεμπάπ. Απο γλυκά το κανταίφι με ανθόνερο και καζαν ντιπί ήταν... κόλαση!

    Η Κώς είναι απίθανο νησί. Πέρασα 6 χρόνια (1990 - 1996) εκεί και θα ήθελα πολύ να ξαναπάω.

    Συνήθως τα βράδια πηγαίναμε εξάρχεια, στην παλιά πόλη. Ειναι μια περιοχή με πολλά μικρα bar και αρκετό ελληνικό πληθυσμό.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αξέχασα μου έμειναν τα μπουρεκάκια με ανθότυρο, το ατζεμ πιλάφι και το άδανα κεμπάπ. Απο γλυκά το κανταίφι με ανθόνερο και καζαν ντιπί ήταν... κόλαση!

    Η Κώς είναι απίθανο νησί. Πέρασα 6 χρόνια (1990 - 1996) εκεί και θα ήθελα πολύ να ξαναπάω.

    Συνήθως τα βράδια πηγαίναμε εξάρχεια, στην παλιά πόλη. Ειναι μια περιοχή με πολλά μικρα bar και αρκετό ελληνικό πληθυσμό.
    +1000000000


    Πολυ παρεΐστικη κατάσταση.. με μια μπυριτσα στο χέρι περνουσα απο ολα τα μπαράκια.. Και μετα πανω στο typhoon και πλώρη για τιγκάκι για τα τελευταία ποτάκια
    Socii stamus Cadimus dividui

Παρόμοια Θέματα

  1. Μερικές αιώνιες μου απορίες για Thomson St780i (wl)
    Από mordeth στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 21:55
  2. Μερικες αποριες για το utorrent
    Από Gagaras στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-08, 12:26
  3. Μερικές απορίες για hol management tool
    Από jog στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 22:42
  4. Μερικές απορίες για το ολο σχέδιο;
    Από dimkal στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-06, 21:58
  5. Μερικες αποριες για dsl...
    Από gladiator79 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-05, 12:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας