Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Παιδιά,έχω ένα Samsung 1tb sata και δεν μου παίζει.Τον είχα συνδεδεμένο κάποια στιγμή σε εξωτερικό κουτί (ICYBOΧ) και εκεί πρέπει να έγινε η ζημιά.Τον είχα αγοράσει από πλαίσιο τον Απρίλιο του 2008 και θα είχα γεμίσει τα 500 gb.

    Όταν τον συνδέω κάνει 8 φορές τσικ-τσικ και μετά σταματάει.Δεν φαίνεται πουθενά.Άμα τον συνδέσω πριν κάνω boot το pc δεν ξεκινάει καν το pc.Δεν δείχνει τίποτα.Ούτε την αρχική οθόνη της μητρικής δείχνει.Οπότε δεν μπορώ να ελέγξω αν φαίνεται στα bios.

    Κάτι πρέπει να έγινε όταν τον είχα συνδέσει με το icybox σε άλλο pc γιατί την ώρα που τον έβγαζα από το usb μου έβγαλε μπλε οθόνη στο pc και πήγε για επανεκκίνηση.Ε,από τότε δεν μου παίζει.

    Καμιά ιδέα τι να κάνω;Τουλάχιστον τα 500gb πρέπει να τα πάρω.Και από ότι βλέπω θέλει και ειδικό κατσαβίδι για να ανοίξει;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    προσοχη μην ανοιξεις τον δισκο γιατι καταστρεφεται αμεσως...
    τωρα βγαλε τον απο την θηκη βαλε τον μεσα στο pc με ενα σατα καλωδιο και αν τον δει και παιζει σημαινει οτι εχει προβλημα η θηκη και ο δισκος ειναι οκ.
    αν δεν παιζει η μονη σου λυση ειναι το προγραμα stellar για ανακτηση δεδομενων ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει.
    αν και ετσι δεν κανεις δουλεια και θες τα δεδομενα πηγενε σε εταιρια ανακτησης δεδομενων αλλα το κοστος να ξερεις οτι θα ειναι πολυ υψηλο

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2009
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    19736/980
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    net faster 2
    Path Level
    Interleaved
    Σε καμια περιπτωση μην ανοιξεις τον δισκο.Εχω παθει παρομιο προβλημα πολλες φορες και το παρακατω προγραμμα με εχει σωσει.Δοκιμασε το και θα κανεις ανακτηση ολων των δεδομενων σου.http://www.runtime.org/

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσοχη μην ανοιξεις τον δισκο γιατι καταστρεφεται αμεσως...
    τωρα βγαλε τον απο την θηκη βαλε τον μεσα στο pc με ενα σατα καλωδιο και αν τον δει και παιζει σημαινει οτι εχει προβλημα η θηκη και ο δισκος ειναι οκ.
    Τι εννοείς να τον βγάλω από την θήκη;Εννοείς το ICYBOX.Αυτό το έχω κάνει.Τον σκληρό τον συνδέω απευθείας στο pc με σατα και δεν φαίνεται.Ό,τι έγραψα πιο πάνω.Το ICYBOX λειτουργεί.Ο δίσκος έχει κάποιο πρόβλημα.

    Τώρα θα ψάξω λίγο τα προγράμματα που λέτε,αλλά αν δεν φαινεται καθόλου στο pc θα τον δουν τα προγράμματα να πάρω τα δεδομένα;

  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Aν ο δίσκος δεν αφήνει το pc να ξεκινήσει, άντε γειά.........


    Η μόνη σου (ουσιαστική) επιλογή, είναι να τον πας σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων (ντοντ ήβεν ΝΤΡΗΜ οφ όπενινγκ ιτ γιορσέλφ, διότι ισοδυναμεί με σακάτεμα των δεδομένων - άσε που δεν έχεις και κάτι να κάνεις ανοίγοντάς τον : Παίζει να έχει ζημιά πχ ο προενισχυτής που υπάρχει πάνω στο μηχανισμό κεφαλών, πράμμα που σημαίνει μόνο οι εξειδικευμένοι προηγούμενοι μπορούν να κάνουν κάτι), όπως tic-tac.gr, anakitisis.gr και μερικές άλλες (google for them), στην οποία να κάνουν διάγνωση-εκτίμηση ανάκτησης, τζαμπέ (κάπωτε πλέρωνες ΚΑΙ γι' αυτό, γύρω στα 2 κατοστάρικα).
    Η οποία ανάκτηση, αν την αποφασίσεις, μάλλον θα βγει χαλαρά μισό χιλιάρικο (τεσπα θα σου πουν αυτοί πόσα ακριβώς, ΠΡΙΝ τα ανακτήσουν. Σιγούρεψέ το).

    Κατά τ' άλλα, αν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό το μισό Τέρρα δεδομένων, (παρ' το απόφαση και) καν' το. Ή αν είναι ζήτημα του να ξαναμαζέψεις κάποια από αυτά λάου-λάου, ακόμα καλύτερα, και πάλι καν' το.

    ...Μια κίνηση ρίσκου, είναι αντί να καταφύγεις σε εξειδικευμένη (το τονίζω) εταιρία, εφ' όσον δεν σου περισσεύουν τα ποσά που είπα, είναι να βρεις πανομοιότυπη πλακέτα (αγοράζοντας πανομοιότυπο δίσκο πχ), και να δοκιμάσεις να τις αλλάξεις (με torx κατσαβίδι). Τίποτα όμως δεν εγγυάται ότι έτσι θα δουλέψει - άσε που αν έχει ζημιά το εξάρτημα που προανέφερα, παίζει να σου κάψει και τη ΝΕΑ πλακέτα, οπότε να την πληρώσεις τζάμπα.....


    Έτσι όπως τα λες, συνοψίζω τις σόφρωνες επιλογές που έχεις : είτε τα σκας χοντρά, είτε πάρε απόφαση να ξεχάσεις τα δεδομένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μια κίνηση ρίσκου, είναι αντί να καταφύγεις σε εξειδικευμένη (το τονίζω) εταιρία, εφ' όσον δεν σου περισσεύουν τα ποσά που είπα, είναι να βρεις πανομοιότυπη πλακέτα (αγοράζοντας πανομοιότυπο δίσκο πχ), και να δοκιμάσεις να τις αλλάξεις (με torx κατσαβίδι). Τίποτα όμως δεν εγγυάται ότι έτσι θα δουλέψει - άσε που αν έχει ζημιά το εξάρτημα που προανέφερα, παίζει να σου κάψει και τη ΝΕΑ πλακέτα, οπότε να την πληρώσεις τζάμπα.....
    Αυτό μάλλον θα κάνω.Είδα και κάτι video στο youtube που εξηγούν λεπτομερώς τη διαδικασία.Λοιπόν,να προσθέσω μερικά πραγματάκια μήπως βοηθήσουν καθολου.

    Καταρχήν,στο pc έχω συνδεδεμένους 2 ide σκληρούς,1 master και 1 slave.Τον samsung 1tb όπως είπα τον συνδέω με sata και δεν φαίνεται πουθενά,ενώ όταν τον συνδέω πριν κάνω boot δεν ξεκινάει το pc.

    Τον συγκεκριμένο τον χρησιμοπιούσα 2 χρόνια σε άλλο pc με εξωτερική θήκη.Μέχρι μια μέρα που τον αποσύνδεσα από το usb και μου έκανε επανεκκίνηση το pc με μπλε οθόνη.Από τότε δεν κατάφερα να τον λειτουργήσω.Όμως,αξίζει να σημειωθεί ότι όταν τον έβαζα με usb και εξωτερική θήκη σε εκείνο το pc, μου τον έβλεπε για 1-2 λεπτά και μετά αποσυνδεόταν.Μετά από 3-4 λεπτα τον ξαναέβλεπε για 1-2 λεπτά και μετά αποσυνδεόταν και ούτω καθεξής.

    Σε αυτό το pc που έχω τώρα, αν τον συνδέσω με την ίδια εξωτερική θήκη(usb)δεν κάνει τίποτα.Τώρα δεν ξέρω αν κάποιου οι εμπειρίες και οι γνώσεις τον οδηγούν σε ένα συμπέρασμα ή λύση,αλλά θα ήθελα να ακούσω οποιαδήποτε ιδέα πριν προβώ στην ανώτερη διαδικάσια.Και επίσης,θα ήθελα να αποφύγω να το δώσω για ανάκτηση δεδομένων για διάφορους λόγους και όχι μόνο οικονομικούς.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...τα προηγούμενα δε στα έγραψα τυχαία. Το οποίο σημαίνει μην περιμένεις "κάτι άλλο" (η δε σιγουριά μου δεν είναι αλαζονική).

    Όσο για την επιλογή της αλλαγής πλακέτας, να ξέρεις ότι το "πανομοιότυπος" που έγραψα, το εννοούσα, και προϋποθέτει ένα σοβαρούτσικο ψάξιμο στο Google, για να είσαι όσο πιο σίγουρος γίνεται ότι βρήκες τη σωστή πλακέτα (ή ολόκληρο δίσκο). Κι εννοώ τη διασταύρωση στοιχείων της πλακέτας (υπάρχουν περιπτώσεις που μοιάζουν,,,αλλά δεν είναι ταυτόσημες). Ένα καλό μέρος για πληροφορίες από γνώστες, είναι το hddguru.com, αν τ' Αγγλικά σου επαρκούν (ίσως μάλιστα σε βοηθήσουν με εύρεση πληροφοριών σχετικές με το ποιά από τα στοιχεία -διότι συνήθως είναι "πολλά- του Samsung σου πρέπει να συμφωνούν επακριβώς). Εκτός κι αν βρεις δίσκο ολόκληρο, που και τα αναγροφόμενα στοιχεία μοιάζουν "πάρα πολύ", ΚΑΙ οπτικά οι δίσκοι είναι πανομοιότυποι (και η πλακέτα, αλλά και το "σασί"), ΚΑΙ οι ημερομηνίες παραγωγής είναι σχετικά κοντινές (και φυσικά εννοούνται χαρακτηριστικά όπως το μέγεθος, να είναι τα ίδια).....Γενικά δηλαδή να φαίνονται σα δίδυμοι οι δίσκοι. Δύσκολο όμως, να πετύχεις έναν τέτοιον σε μαγαζί. Το πιο πιθανό θα είναι να κάνεις καμμιά παραγγελία από e-bay (που σημαίνει ότι αν δεν έχεις ξανακάνει σχετικές αγορές, είναι ολίγον διαδικασία...).

    Τονίζω πάντως γι' ακόμα μια φορά, πως υπάρχει ενδεχόμενο να έχουν ζημιά όχι (μόνο) ηλεκτρονικά της πλακέτας, αλλά άλλα που βρίσκονται εντός του δίσκου, και σ' αυτή την περίπτωση, παίζει να πάει στράφι ΚΑΙ η νέα. Αν είσαι διατεθημένος να το πάρεις τέτοιο "ρίσκο" (πιο κάτω από 50 Ευρώ δε θα "παίξεις", κι ίσως να είναι και κατοστάρι), οκ.


    * στο HDDguru που είπα πάντως, παίζει (...διότι είναι και ολίγον "περίεργοι" εκεί) να βοηθηθείς κι από την άποψη του να ελέγξεις (θέλει να κάνεις μετρήσεις με πολύμετρο κτλ, κι είναι λίγο ιστορία) αν όντως έχει πρόβλημα ο προενισχυτής (preamplifier) που είπα, ούτως ώστε σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση, ΔΕΝ δοκιμάζεις άλλη πλακέτα, διότι θα καεί σίγουρα.


    ** για να σιγουρευτείς για όλα τα παραπάνω, θα χρειαστεί να "παιδευτείς", γενικά. Τουτέστιν, να περάσει λίγος καιρός. Άρα μην "βιάζεσαι" "να δοκιμάσεις να σώσεις τ' αρχεία". Ο τελευταίος καλός σύμβουλος στην περίπτωσή σου, είναι η βιασύνη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος washcloud : 08-08-10 στις 19:59.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Οκ,λοιπόν έψαξα λίγο στο forum που μου έδωσε ο washcloud.Ο δίσκος μου είναι ο Samsung 1TB SpinPoint F1 HD103UJ SATA II 7200rpm 32MB και από ότι έψαξα λίγο στο google δεν θεωρείται και πολύ αξιόπιστος.

    Υποτίθεται αρχικά πρεέπει να εξετάσω την pcb πλακέτα για να δω αν έχει κάποιο πρόβλημα.
    Και σαν κριτήριο αναφοράς βρήκα αυτή.
    http://forum.hddguru.com/download/fi...1424&mode=view

    Εγώ δεν βλέπω καμιά διαφορά στο κύριο μέρος πάντως.Τώρα αυτό με το preamplifier δεν το έψαξα ακόμα να δω τι παίζει.


    Θα επανέλθω.Πάντως,αν μπορεί να βηθήσει κανείς στη διαδικασία θα χαιρόμουν,καθώς και το κάνω πρώτη φορά,αλλά και τον έχω κανά μήνα να κάθεται ο σκληρός.Κάποια στιγμή πρέπει να το λύσω και αυτό το θέμα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P1000347.jpg  

    P1000348.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eosphoros : 08-08-10 στις 21:22.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Εντωμεταξύ όταν ήταν να πάρω τον σκληρό είχα ανοίξει θέμα και εδώ για να μου προτείνετε.
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...hlight=HD103UJ

    Καλά,βέβαια δεν έχω βρει ακόμα γιατί χάλασε,απλώς το αναφέρω γιατί μάλλον πολλοί έχουν παρόμοιο μοντέλο.Επίσης,ξέρεις κανείς πως μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος για να προσθέσω το μοντέλο του σκληρού;

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eosphoros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πως μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος για να προσθέσω το μοντέλο του σκληρού;
    Δεν μπορείς.
    Πρέπει να στείλεις πμ σε mod, s-mod, ή admin.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    προσοχη μην ανοιξεις τον δισκο γιατι καταστρεφεται αμεσως(ενοειτε οτι μπορεις να τον βγαλεις την θηκη)...
    τωρα βγαλε τον απο την θηκη βαλε τον μεσα στο pc με ενα σατα καλωδιο και αν τον δει και παιζει σημαινει οτι εχει προβλημα η θηκη και ο δισκος ειναι οκ.
    αν δεν παιζει η μονη σου λυση ειναι το προγραμα stellar για ανακτηση δεδομενων ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει.
    αν και ετσι δεν κανεις δουλεια και θες τα δεδομενα πηγενε σε εταιρια ανακτησης δεδομενων αλλα το κοστος να ξερεις οτι θα ειναι πολυ υψηλο

    μην προσπαθησεις να κανεις μονος σου πατεντα με αλλη πλακετα γιατι θα τον χαλασεις τελιως και δεν θα γινεται ανακτηση μετα

  12. #12
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    1.432
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet 24Mbit
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eosphoros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ,λοιπόν έψαξα λίγο στο forum που μου έδωσε ο washcloud.Ο δίσκος μου είναι ο Samsung 1TB SpinPoint F1 HD103UJ SATA II 7200rpm 32MB και από ότι έψαξα λίγο στο google δεν θεωρείται και πολύ αξιόπιστος.
    Καποιες πηγες?
    Case: Coolermaster RC690 -- PSU: Enermax 625AWT -- Mobo: MSi P55-GD65 -- CPU: Intel i7 860 -- VGA: Sapphire 5770 -- RAM: 12GB Mushkin/Corsair(9-9-9-24)
    Hdd1: Samsung F3 500GB -- Hdd2: Samsung F3 1TB -- Monitor: Dell 2209wa Black -- Keyboard: Logitech G15 v1 -- Mouse: Logitech mx518

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιες πηγες?
    http://uk.pricespider.com/compare-re...j-1360322.html

    http://www.laptop-junction.com/toast...1-tb-tera-byte

    http://www.maximumpc.com/article/sam...terabyte_drive

    http://www.newegg.com/Product/Produc...ords%29&Page=1

    Βασικά,δεν έκανα και ενδελεχή έρευνα,αλλά από ότι βλέπω πολλοί χρήστες έχουν παρόμοιο πρόβλημα.Ότι δηλαδή τα έφτυσε ο σκληρός πολύ γρήγορα.Καλά εγώ τον είχα μόνο για να αποθηκεύω βίντεο και μεγάλα αρχεία και τον χρησιμοποιούσα μία στο τόσο.Για αυτό ίσως να κράτησε και 2+ χρόνια.

    Το θέμα είναι να πάρω τα δεδομένα.Θυμάται κανένας πόσο καιρό είναι η εγγύηση από το πλαίσιο;

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eosphoros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ,λοιπόν έψαξα λίγο στο forum που μου έδωσε ο washcloud.Ο δίσκος μου είναι ο Samsung 1TB SpinPoint F1 HD103UJ SATA II 7200rpm 32MB και από ότι έψαξα λίγο στο google δεν θεωρείται και πολύ αξιόπιστος.
    Μ' αρέσει που είσαι και "πολύ θυμωμένος".

    Μια χαρά αξιόπιστος είναι.

    Από τους πλέον αξιόπιστους, κρύους και αθόρυβους δίσκους είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Βασικά,άμα ήταν μια χαρά αξιόπιστος δεν θα τα έφτυνε με τόσο λίγη χρήση.Προσωπική μου άποψη.
    Αν δεις όμως τι λένε και άλλοι χρήστες που δεν έγραψαν review με μια χρήση,αλλά τον χρησιμοποιήσαν για αρκετό καιρό θα δεις ότι παρουσίασε σε πολλούς παρόμοιο πρόβλημα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξωτερικός σκληρός WD 1TB (WDH1CS10000E) με 100ευρώ. Να τον πάρω;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-09, 23:07
  2. Εξωτερικός σκληρός 1tb για laptop.
    Από jog στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 02:08
  3. Λετε να χαλασε ή να κάηκε ο σκληρός?
    Από froddo στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-05, 00:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας