Καλορίζικη η νέα σύνδεση μου της HOL. Είχα Forthnet αλλά μιας και είχα κακής ποιότητας internet (χαμηλό SNR, μεγάλο jitter) και που η HOL είχε προσφορά και ο λογαριασμός θα μου βγαίνει 10€ κάτω, είπα να το δοκιμάσω.

Η ταχύτητες συγχρονισμού είναι καλές (1600/800) και με αποδεκτό SNR (10.5). Στα speed test πιάνω 1200/800Mbps αν και πρακτικά δεν μπόρεσα να πιάσω κάτι τέτοιο κατεβάζοντας κάποιο linux distr. Ακόμα το ψάχνω το internet και δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη εικόνα της ποιότητας / ταχύτητας.

Αυτό όμως που παρατήρησα συστηματικά είναι οι χαμηλές ταχύτητες όταν κατεβάζω από το iTunes store. Είτε από το iPhone είτε από τον Mac οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές με apps να κατεβαίνουν μέχρι 500Kbps με το iOS4.1 ήταν η εξαίρεση και κατέβαινε με 1.5Μbps. Δεν είναι ταχύτητες τώρα αυτές, με την Forthnet έπιανε 5, 6, 7 Mbps συστηματικά! και στης ημέρες του που τερμάτιζε την ταχύτητα στα 10-13Mbps.

Έχω αναφέρει το πρόβλημα στην HOL ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα. Κάποιος άλλος που να κατεβάζει από iTunes μπορεί να μου πει τι ταχύτητες πιάνει και από που;

Θεσσαλονίκη Τούμπα εγώ.