Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Χρησιμοποιείτε touchpad; Σας βολεύει;

Ψήφισαν
46. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Χρησιμοποιώ γιατι με βολεύει.

    10 21,74%
  • Χρησιμοποιώ, αλλά βολεύομαι καλύτερα με το ποντίκι.

    19 41,30%
  • Δεν χρησιμοποιώ, αλλά δεν έχω πρόβλημα στο να χρησιμοποιήσω.

    6 13,04%
  • Δεν χρησιμοποιώ γιατί δεν με βολεύει καθόλου.

    11 23,91%
Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Εχω παρατηρησει, πως οσοι διαθετουν λαπτοπ, δεν χρησιμοποιουν καθολου το touchpad γιατι ειτε δεν τους βολευει, ειτε δεν κατεβαλαν εξ' αρχης την παραμικρη προσπαθεια να το συνηθισουν.

    Προσωπικα, με βολευει σε μεγαλο βαθμο η χρηση του touchpad και πιστευω πως εχει καποια υπεροχη εναντι του ποντικιου αλλα και μερικα μειονεκτηματα.

    Τα πλεονεκτηματα που μπορω να διακρινω στο touchpad ειναι:

    1. Εντελως αθορυβο εαν δεν κανεις χρηση του left/right click παρα μονο, πατωντας την επιφανεια μια φορα.

    2. Μεγαλυτερη ακριβεια στην κινηση του κερσορα, ειδικα σε περιπτωσεις οπου σχεδιαζουμε κατι.

    3. Με τη χρηση των touchpad enhancements, οι δυνατοτητες που σου προσφερει, ειναι ακομα περισσοτερες.

    Πλεονεκτηματα του ποντικιου εναντι του touchpad:

    1. Η ροδελα. Ενα πολυ σημαντικο feature που πλεον, ειναι απαραιτητο.

    (Προσομοιωση ροδελας μπορουμε να εχουμε και στο touchpad βεβαια, αλλα οχι σε τοσο ικανοποιητικο βαθμο.)

    Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο ουσιαστικο πλεονεκτημα του ποντικιου σε σχεση με το touchpad.

    Γι'αυτο, στηνω και μια δημοσκοπηση για να διαπιστωσω, ποσο απηχηση εχει το touchpad.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    ΤΟ ΜΙΣΩ!!! ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ!!! (και έχει και ροδέλλα)
    Ευτυχώς που έχει κουμπάκι και κλείνει γιατί μου τη σπάει να μπλέκεται στα χέρια μου.

    Τις ελάχιστες στιγμές που έχω υποχρεωθεί να το χρησιμοποιήσω, έχω υπεραγανακτήσει...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Το χρησιμοποιώ όταν παίρνω τον φορητό μαζί μου για καμιά παρουσίαση μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι να κουβαλάω μαζί μου και ποντίκι.

  4. #4
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Ωπα, χαλαρωσε KLG. Κατσε αναπαυτικα στην πολυθρονα σου και φτιαξε ενα καφεδακι να ηρεμησεις .

    Διακρινω ενα παιδικο ψυχικο τραυμα στα λεγομενα σου. Πρεπει να εχεις αρκετες τραυματικες εμπειριες με το touchpad.

    Τι σε αγανακτει ακριβως;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ότι πρέπει να χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια για drag n drop/ copy paste

    Ότι για να μην χρησιμοποιήσω τα δυο χέρια για δεξι/αριστερό κλικ πρέπει να κάνω κίνηση πιανίστα.

    Ότι πρέπει να σηκώνω τους ώμους μου για να μην μπλέκεται ότα γράφω, ή να ψιλώνω την καρέκλα και να σκύβω. Και στίς δυο περιπτώσεις πιάνομαι αφάνταστα (έχεις καταλάβει φαντάζομαι πόσες ώρες είμαι μπροστά στο λαπτοπ?)

    Ότι επειδή είμαι κομματάκι νευρικός στο σερφάρισμα, έχω την τάση να πηγαίνω απο τη μία πλευρά στην άλλη σηκώνοντας το ποντίκι, τεντώνω συνέχεια το καλώδιο και πολλές φορές όταν διαβάζω κάτι/περίμενω να κατέβει κάτι άλλο κουνάω ρυθμικά το ποντίκι..

    Δε είμαι touchpad άνθρωπος...

  6. #6
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Βασικα, παιζει ρολο και τι λειτουργιες σου προσφερει το touchpad.

    Ας πουμε το δικο μου, οταν μετακινω το δαχτυλο μου στις ακρες και εχω επιλεξει πρωτα ενα αντικειμενο για "συρσιμο", συνεχισει να κινειται αυτοματα οποτε δεν χρειαζεται επιπλεον χερι

    Ότι για να μην χρησιμοποιήσω τα δυο χέρια για δεξι/αριστερό κλικ πρέπει να κάνω κίνηση πιανίστα.
    Αυτο δεν το πολυκαταλαβα.

    Ότι πρέπει να σηκώνω τους ώμους μου για να μην μπλέκεται ότα γράφω, ή να ψιλώνω την καρέκλα και να σκύβω. Και στίς δυο περιπτώσεις πιάνομαι αφάνταστα (έχεις καταλάβει φαντάζομαι πόσες ώρες είμαι μπροστά στο λαπτοπ?)
    Και ΄γω ολη μερα πανω στο λαπτοπ ειμαι (αφου μονο αυτο εχω...) αλλα δεν με κουραζει.

    Βασικα, εδω παιζει ρολο σε ποια θεση ειναι τοποθετημενο το touchpad. Το δικο μου ειναι στο κεντρο οποτε δεν μπλεκεται στα "χερια" μου οταν χρησιμοποιω το πληκτρολογιο.

    Ότι επειδή είμαι κομματάκι νευρικός στο σερφάρισμα, έχω την τάση να πηγαίνω απο τη μία πλευρά στην άλλη σηκώνοντας το ποντίκι, τεντώνω συνέχεια το καλώδιο και πολλές φορές όταν διαβάζω κάτι/περίμενω να κατέβει κάτι άλλο κουνάω ρυθμικά το ποντίκι..
    Γουστα ειναι αυτα και σαδομαζο...

    Δε είμαι touchpad άνθρωπος...
    Καλα, ουτε και εγω ειμαι ο τρελα κολλημενος με το touchpad, απλα δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα να χρησιμοποιω αποκλειστικα μοναχα αυτο.

    Ζηλευω το δικο σου που διαθετει και ροδελα παντως. Μηπως μπορεις να ανεβασεις ενα screenshot να το δω;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    3(dB) / 30.5(dB)
    Δεν το χρησιμοποιώ γιατί πολύ απλά δεν είναι λειτουργικό!


  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δεν τα πολυκαταφέρνω με το touchpad , γιαυτό και πάντα κουβαλάω μαζί και ένα μίνι ποντίκι ...

  9. #9
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Βασικα, το προβλημα στους περισσοτερους ειναι πως δεν πολυκαταλαβαινουν την φαση του να "πατας και να κρατας" πανω στο touchpad.

    Θελει λιγη εξασκηση. Εγω ευτυχως, μπορεσα και συνηθισα αμεσως τον τροπο λειτουργιας του.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπό την πρώτη στιγμή εδώ και 3 χρόνια μόνο touchpad στο φορητό.
    Στην αρχή θέλει να το συνηθίσεις βέβαια αλλά μετά είναι άψογο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Το χρησιμοποιώ μόνο σε παρουσίαση και μόνο αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος γιά mouse γιά τους παρακάτω λόγους:

    Το να πιέζω με 20 γραμμάρια περισσότερο το δάχτυλό μου και να το αντιλαμβάνεται ως κλικ είναι αγχωτικό (και εξ' αρχής απενεργοποιείται σε όποιο touchpad πλησιάζω).

    Το στραμπούληγμα των δακτύλων γιά να κάνεις click + drag (ή ακόμα χειρότερα left click + right click + drag που έχω ρυθμίσει να μετακινεί το παράθυρο από όπου και να το ακουμπήσω) είναι ένας σίγουρος τρόπος γιά να διαλύσω το χέρι μου.

    Η αφύσικη στάση του χεριού που πρέπει να κολλήσει στο πλευρό και ο καρπός να στρίψει δεξιά μέχρι να βρεί stopper :-P θα έκανε σίγουρα πλουσιότερο κάποιον φυσικοθεραπευτή.

    Το να μετακινείται ο δείκτης του ποντικού κάθε φορά που πληκτρολογώντας τυχαίνει να ακουμπήσω το touchpad με εκνευρίζει αφάνταστα.

    Τελικά επειδή είναι πολυέξοδη συνήθεια το touchpad (γιατροί, σπασμένο laptop, ψυχιατρική βοήθεια, αγχολυτικά κ.λ.π.) έχω δύο mouse γιά το laptop, ένα fullsize γιά να δουλεύω σαν άνθρωπος όταν δεν είμαι στο desktop και μία μινιατούρα γιά χαλαρές καταστάσεις.

  12. #12
    Το avatar του μέλους diamdim
    diamdim Guest
    Μια χαρά είναι το touchpad, ακόμα και παιχνίδια έχω παίξει. Αλλά σαφώς δεν είναι για gaming, εκεί θέλω το ποντίκι με τα εξτρα πλήκτρα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, οσο τα περιγραφεις. Οπως προειπα, παιζουν πολλα πραγματα ρολο.

    Ειναι το σε ποια θεση βρισκεται το touchpad, τι features προσφερει κλπ.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    Είναι ότι πιο δυσλειτουργικό έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου. Όποτε το χρησιμοποιώ νιώθω σα να έχω πιάσει για πρώτη φορά υπολογιστή στα χέρια μου λόγω της ταχύτητας που κινούμαι. Συμφωνώ απόλυτα με τον KLG.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Το έχω συνηθήσει πια και το χρησιμοποιώ συνέχεια. Δεν μπορώ με ποντίκι στον λαπτοπ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πώς/πού χρησιμοποιείτε το laptop σας περισσότερο;
    Από shakm στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 16:33
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 00:37
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-06, 12:30
  4. ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ, ΡΕΕΕ!
    Από Ducklord στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 02:37
  5. Ναι, ναι ναι !!!! Ο Θείος το έκανε το θαύμα του
    Από jasont στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-03, 12:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας