Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20

Θέμα: GoIP

  1. #16
    Εγγραφή
    07-01-2004
    Περιοχή
    Νικήτη Χαλκιδικής
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    47.199/5.000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    MediaAccess TG589vn v3
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 17,6(dB)
    Τελικά παιδιά την δοκίμασε κάνεις την συσκευή με Asterisk?
    Θέλω να συνδέσω ένα whats up στο Elastix που έχω στήσει....
    Σας ευχαριστώ πολύ!

    http://www.vadcore.com/index.php?opt...114&Itemid=121

  2. #17
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Εγώ παιδιά το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια και είμαι κατευχαριστημένος. Μάλιστα μέχρι τώρα είχε κάποια προβλήματα με επαναλήψεις της φωνής κλπ αλλά του εγκατέστησα το τελευταίο firmware καί τώρα δουλεύει τέλεια. Τού έχω βάλει μέσα μια κοσμοκάρτα η οποία είναι ρυθμισμένη να επικοινωνεί με ένα σέντ το λεπτό με αυτή του κινητού μου τηλεφώνου (προσφορά της κοσμοκάρτας προς 2 νούμερα). Έτσι μου στέλνει τα τηλέφωνα απο το σταθερό μου νούμερο (πάροχος www.viva.gr) πρός το κινητό μου. Όταν θέλω να πάρω τηλέφωνα απο το κινητό μου συνδέομαι πρώτα στο goip και αυτό μέσω του www.pbxes.org (στο οποίο το goip είναι συνδεδεμένο σαν extension μέ συνδέει με τον τελικό μου προορισμό μέσω του www.voipjumper.com που χρεώνει σταθερά Ελλάδος με 1 σεντς το λεπτό και κινητά Ελλάδος με 2 σέντς το λεπτό. Άρα έχω απο το κινητό μου σταθερά με 1+1 = 2 σέντς το λεπτό και κινητά 2+1 = 3 σέντς το λεπτό. Και όλα αυτά χωρίς πάγια χωρίς τίποτα. Όταν είμαι σπίτι μου αυτή τη δουλειά την κάνει ένα spa3000.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-01-2004
    Περιοχή
    Νικήτη Χαλκιδικής
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    47.199/5.000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    MediaAccess TG589vn v3
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 17,6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kzaglanikis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παιδιά το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια και είμαι κατευχαριστημένος. Μάλιστα μέχρι τώρα είχε κάποια προβλήματα με επαναλήψεις της φωνής κλπ αλλά του εγκατέστησα το τελευταίο firmware καί τώρα δουλεύει τέλεια. Τού έχω βάλει μέσα μια κοσμοκάρτα η οποία είναι ρυθμισμένη να επικοινωνεί με ένα σέντ το λεπτό με αυτή του κινητού μου τηλεφώνου (προσφορά της κοσμοκάρτας προς 2 νούμερα). Έτσι μου στέλνει τα τηλέφωνα απο το σταθερό μου νούμερο (πάροχος www.viva.gr) πρός το κινητό μου. Όταν θέλω να πάρω τηλέφωνα απο το κινητό μου συνδέομαι πρώτα στο goip και αυτό μέσω του www.pbxes.org (στο οποίο το goip είναι συνδεδεμένο σαν extension μέ συνδέει με τον τελικό μου προορισμό μέσω του www.voipjumper.com που χρεώνει σταθερά Ελλάδος με 1 σεντς το λεπτό και κινητά Ελλάδος με 2 σέντς το λεπτό. Άρα έχω απο το κινητό μου σταθερά με 1+1 = 2 σέντς το λεπτό και κινητά 2+1 = 3 σέντς το λεπτό. Και όλα αυτά χωρίς πάγια χωρίς τίποτα. Όταν είμαι σπίτι μου αυτή τη δουλειά την κάνει ένα spa3000.
    Άψογος!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterixios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gsm to voip και σκεφτόμουνα το παρακάτω.
    www.hybertone.com/en/Products_Gateway_goip.html
    Το έχει στήσει κανείς να μας πει εντυπώσεις και πως στήνεται σε asterisk?
    Δεν λειτουργεί ο σύνδεσμός που έδωσες...

    Μια ερώτηση αν θέλω να καλώ σε gsm gateway και να με συνδέει με την pstn γραμμή θα πρέπει να πάρω μια απο τις συσκευές αυτές η gsm gateaway (σαν αυτά που είχαν έδιναν παλιότερα οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα)??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mobile_32 : 18-10-12 στις 16:21.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-02-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobile_32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λειτουργεί ο σύνδεσμός που έδωσες...

    Μια ερώτηση αν θέλω να καλώ σε gsm gateway και να με συνδέει με την pstn γραμμή θα πρέπει να πάρω μια απο τις συσκευές αυτές η gsm gateaway (σαν αυτά που είχαν έδιναν παλιότερα οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα)??
    Το κάνω αυτό που λές με το τηλέφωνο του πεθερού μου και της γυναίκας μου που αρνούνται να φύγουν απο τον ΟΤΕ. Την pstn γραμμή του ΟΤΕ την συνδέω στο FXO line ενός spa3000. Την PSTN line του spa3000 την κάνεις ένα extension του pbxes.org πχ 100. Το GOIP το κάνεις άλλο extension πχ 101. Τώρα στο dial plan του spa3000 το βάζεις κάθε φορά που δέχεσαι τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ να καλεί το 101. Το GOIP μόλις δεχτεί κλήση απο το SPA3000 καλεί το κινητό της γυναίκας μου μέσω της κοσμοκάρτας (οι 2 κοσμοκάρτες στο GOIP και στο κινητό της γυναίκας μου επικοινωνούν μεταξύ τους με την προσφορά της κοσμοκάρτας με ένα σέντς το λεπτό). Έτσι όταν η γυναίκα μου δεν είναι σπίτι το σταθερό της χτυπάει και στο κινητό και όταν το απαντήσει χρεώνεται με ένα σέντς το λεπτό. Επίσης όταν κάνει κλήσεις απο το κινητό της τις κάνει μέσω του GOIP και του voipjumper και χρεώνεται για σταθερά 2 σεντς και κινητά 3 σεντς.

    Άν τώρα ενδιαφέρεσαι μόνο να προωθείς τις κλήσεις του σταθερού σου στο κινητό, αυτό μπορείς να το κάνεις και χωρίς το GOIP, με ένα spa3000 και τα pbxes.org. Σε αυτή την περίπτωση κάνεις ότι και στην προηγούμενη απλώς στα pbxes το extension 101 το ορίζεις σαν classical extension (και όχι sip) και του βάζεις το νούμερο του κινητού σου. Στα trunks δε βάζεις το voipjumper.com και το ορίζεις σαν πάροχο για τις εξερχόμενες κλήσεις. Έτσι κάνεις εκτροπή του σταθερού σου στο κινητό με 2 περίπου σέντς το λεπτό.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας