Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλη η τιμη, σαφως πολυ καλυτερη απο τα αλλα δυο, αδιαφορη η καρτα γραφικων μιας και οντως το μηχανημα θα ειναι για επαγγελματικη χρηση κυριως, αλλα λευκο πληκτρολογιο ? Τρωω και πολλα σουβλακια ρε γαμωτο.....

  2. #17
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    αυτο http://cgi.ebay.com/NEW-Apple-Macboo...item5889db2efb (σε 3 εργασιμες στην πορτα σου)

    αυτο
    http://cgi.ebay.com/NEW-AppleCare-Ap...item563f88d7dd
    (για να σαι καλυμμενος απο εγγυηση)

    και αυτο για απλετο χωρο χαμηλες θερμοκρασιες και δονησεις
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303031

    δυστυχως δεν εχει matte οθονη αλλα δεν ειναι και χαλια.

  3. #18
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Kαλα τα μακ μεν, αλλα δεν τα εχω δουλεψει καθολου και δεν θα ηθελα να πειραματιστω τωρα, για εργαλειο δουλειας.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    κοιτα ειδικα για επαγγελματικη χρηση ειναι οτι καλυτερο (αληθεια για τι χρηση προοριζεται ξερεις ποσο πιο ηρεμος εισαι οταν κανεις δουλεια χωρις κολληματα και ιους και defragment και αν παιζει ο ταδε driver και το update; και ολα αυτα πολυ πιο γρηγορα (30sec boot, 4 shutdown, φοβερα ελαφρυ και ομορφο λειτουργικο) απο windows (εκτος απο μοντελα με πολλαπλασιο κοστος).
    ολα αυτα σε ενα πολυ λεπτο και ελαφρυ σασι απο αλουμινιο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης με τεραστια μπαταρια (7-8 ωρες για απλες δουλειες) πολυ καλη οθονη και ηχεια και το τελειο touchpad που κανει αριστα την δουλεια του ποντικιου.
    επισης αμα ειναι πια τοσο μεγαλη αναγκη περνας και ενα partition με windows και εχεις και τα δυο λειτουργικα. αν χρησιμοποιεις καιρο pc και ξερεις 5 πραγματα τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα στην μεταβαση.
    μονο κατ εμε ειναι η εμφανιση γιατι ηθελα να ειναι λιγο πιο σκουρο και να τραβαει λιγοτερο την προσοχη (ελεος με το μηλο-προβολεα πισω απο την οθονη)

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Συμφωνω γενικά με τα παραπάνω, αλλά τα μακ έχουν γυαλιστερή οθόνη κ αν πρέπει να είσαι εξώ πολύ είναι πρόβλημα.

    Στα θετικά είναι επίσης η φοβερή αυτονομία, επίσης ισχύει το if you go mac.....
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #21
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η επαγγελματικη χρηση, οριζεται απο :

    - καθημερινη 12ωρη λειτουργια
    - καθημερινο πηγαινε ελα, αρα ο παραγοντας βαρος ειναι σημαντικος
    - περιστασιακα χτυπηματα, απο τριτους
    - δυνατο και "ευκολο" μηχανακι, απο αποψη hardware, που θα μπορει να επεξεργαζεται φωτογραφιες, βιντεακια, δημιουργια μικρων flash ταινιων, μεγαλων excelοφυλλων, καλης ευκρινειας οθονη σε οτι αφορα τα χρωματα και τις υφες, λειτουργια οχι απαραιτητα σε "ασφαλη" περιβαλλοντα γραφειου, και ολα τα παραπανω με απαιτηση να καλυπτονται για τα επομενα 3 ως 5 χρονια.

    Για το λειτουργικο, δεν θα διαφωνησω, ομως προειπα πως δεν το εχω δουλεψει, σοβαρα τουλαχιστον, και δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο να αφιερωσω για να βρω τις αντιστοιχες εφαρμογες και τροπο λειτουργιας που εχω καλο -κακο- μαθει στα windows. Ειχα κανει και αποπειρες παλαιοτερα με linux, αλλα στον μηνα πανω ανακαλυψα 2-3 σημαντικες ελλειψεις και ξαναγυρισα, τοτε, στα ΧΡ.

    Σε οτι εχει να κανει με το σκουρο που λες, ακριβως αυτην την "ιδιοτροπια" εχω και εγω. Οσο το δυνατον λιγοτερη προσοχη, τοσο το καλυτερο.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Από αυτά που λες σε καλύπτει, τώρα το "βγάζει μάτι" σχετικό είναι, υπάρχουν και sleeves που το κρύβουν.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #23
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Απλά ήθελα να ρωτήσω μιας και άνοιξε η συζήτηση για Mac, πόσο εύκολο είναι να αντικαταστήσεις το σκληρό δίσκο με ένα μεγαλύτερο; Δεν αναφέρομαι μόνο στο τεχνικό κομμάτι (ευκολία πρόσβασης και αντικατάστασης) αλλά και στην ανάγκη χρήσης cloning software ή μήπως απλά χρησιμοποιείς το restore dvd και καθαρίζεις; Επίσης αν κάνεις κάτι τέτοιο, όπως υπαινίχθηκε ο φίλος πιο πάνω, δεν χάνεις το δικαίωμά σου στην εγγύηση; Γιατί τότε δε θα πλήρωνε (σχεδόν) κανείς καπέλο στην Apple, κάνοντας customise κατά την παραγγελία του, θα έπαιρνε το φθηνότερο και θα πρόσθετε ότι ήθελε μετά μόνος του...
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  9. #24
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Αν και εχουμε βγει εκτος θεματος να αναφερω συζητηση με χρηστη macbook pro οτι το γεγονος οτι δεν εχει καλο εξαερισμο (ολο το laptop κανει διαχυση θερμοτητας και υπαρχει ενα μικρο ανεμιστηρακι) κανει την χρηση του σε μερη πλην γραφειων, τραπεζιων μετα απο λιγη ωρα αδυνατη.....
    Νothing that you learned from ash and debris...

  10. #25
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikar6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ήθελα να ρωτήσω μιας και άνοιξε η συζήτηση για Mac, πόσο εύκολο είναι να αντικαταστήσεις το σκληρό δίσκο με ένα μεγαλύτερο; Δεν αναφέρομαι μόνο στο τεχνικό κομμάτι (ευκολία πρόσβασης και αντικατάστασης) αλλά και στην ανάγκη χρήσης cloning software ή μήπως απλά χρησιμοποιείς το restore dvd και καθαρίζεις; Επίσης αν κάνεις κάτι τέτοιο, όπως υπαινίχθηκε ο φίλος πιο πάνω, δεν χάνεις το δικαίωμά σου στην εγγύηση; Γιατί τότε δε θα πλήρωνε (σχεδόν) κανείς καπέλο στην Apple, κάνοντας customise κατά την παραγγελία του, θα έπαιρνε το φθηνότερο και θα πρόσθετε ότι ήθελε μετά μόνος του...
    Είναι πολύ εύκολο και να το κάνεις και να τον κλώνοποιησεις, αν είναι ζήτημα μεγέθους αξίζει να το κάνεις, αν είναι για λόγους ταχύτητας δεν αξίζει ΙΜΟ.

    http://lowendmac.com/ed/royal/08sr/clone-mac-os-x.html

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και εχουμε βγει εκτος θεματος να αναφερω συζητηση με χρηστη macbook pro οτι το γεγονος οτι δεν εχει καλο εξαερισμο (ολο το laptop κανει διαχυση θερμοτητας και υπαρχει ενα μικρο ανεμιστηρακι) κανει την χρηση του σε μερη πλην γραφειων, τραπεζιων μετα απο λιγη ωρα αδυνατη.....
    Τα παραλές νομίζω, ή έχεις ξεχάσει πόσο ζεστά είναι κάποια άλλα λαπτοπ με ανεμιστηράκια σχεδόν παντού, που δεν μπορείς να τα βάλεις στα πόδια σου γιατί κλείνεις τον εξαερισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 25-09-10 στις 15:25. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #26
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ εύκολο και να το κάνεις και να τον κλώνοποιησεις, αν είναι ζήτημα μεγέθους αξίζει να το κάνεις, αν είναι για λόγους ταχύτητας δεν αξίζει ΙΜΟ.

    http://lowendmac.com/ed/royal/08sr/clone-mac-os-x.html
    Και όσον αφορά την εγγύηση, ξέρεις τι γίνεται; Δεν την χάνεις αν ανοίξεις το μηχάνημα και επέμβεις στο εσωτερικό; Ξέρω γενικά ότι η Apple είναι πολύ παράξενη με αυτά...
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  12. #27
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Όχι, θεωρείται user serviceable part, οπότε κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν έχεις μακ ή όχι, αλλά το σύστημα αφήνει πολύ χώρο ελεύθερο, και ο 250άρις είναι αρκετός για πολλά πράματα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #28
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ωραιότατα τα macbook pro. Το σκεφτόμουν και εγώ παρά το ότι χρειάζομαι οπωσδήποτε εφαρμογές windows. Άφησα την ιδέα γιατί το πολύ ωραίο το σώμα αλουμινίου κάνει εύκολα χτυπήματα και λειτουργεί σαν heatsink οπότε είναι αρκετά ζεστό στην ποδιά. Επίσης χρησιμοποιώ συχνά τον φορητό στο φως του ήλιου και εκεί η κατά τα άλλα καταπληκτική οθόνη του έχει θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 25-09-10 στις 15:57.

  14. #29
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Όχι δεν έχω, είχα μπει πολλές φορές στον πειρασμό παλαιότερα αλλά τελικά δεν το έκανα λόγω υπερβολικού κόστους.
    Τώρα πλέον, μετά την έλευση των windows 7 που θεωρώ εξαιρετικό λειτουργικό, δεν βλέπω πια τη χαοτική διαφορά που υπήρχε με τα XP. Επιπλέον, αν και το θέμα του κόστους εξακολουθεί να υφίσταται φυσικά υπάρχει και το πρόβλημα των εφαρμογών... Για παράδειγμα δε συγκρίνω το office 2010 με καμία άλλη σουίτα που κυκλοφορεί ενώ και κάποια άλλα αγαπημένα παλαιότερα προγραμματάκια/παιχνίδια δε θα παίξουν σε mac (το έχω ψάξει μέσω crossover). Θα έπρεπε ή να τρέχω virtual machine (με τους όποιους περιορισμούς ταχύτητας) ή να κάνω χωριστό partition για windows που συνεπάγεται το επιπλέον κόστος αγοράς μιας άδειας (για να είμαστε και νόμιμοι). Και αν είναι τελικά να τρέχω windows σε mac, όσο ποιοτική κατασκευή και να έχουν, ε δε δίνω τα έξτρα χρήματα...

    Ζητάω συγνώμη από το φίλο που άνοιξε το topic γιατί η κουβέντα μας έχει ξεφύγει τελείως από αυτό που ρώτησε αρχικά.. Ωστόσο είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολλές φορές στο παρελθόν και πάντα μπαίνω στον πειρασμό να το κουβεντιάσω!
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  15. #30
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikar6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσον αφορά την εγγύηση, ξέρεις τι γίνεται; Δεν την χάνεις αν ανοίξεις το μηχάνημα και επέμβεις στο εσωτερικό; Ξέρω γενικά ότι η Apple είναι πολύ παράξενη με αυτά...
    οχι κανενα θεμα δεν εχει αν ειναι να αλλαξεις ram ή δισκο και δεν κανεις ζημια κατα την αλλαγη.

    ........Auto merged post: goldeneye215 πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιότατα τα macbook pro. Το σκεφτόμουν και εγώ παρά το ότι χρειάζομαι οπωσδήποτε εφαρμογές windows. Άφησα την ιδέα γιατί το πολύ ωραίο το σώμα αλουμινίου κάνει εύκολα χτυπήματα και λειτουργεί σαν heatsink οπότε είναι αρκετά ζεστό στην ποδιά. Επίσης χρησιμοποιώ συχνά τον φορητό στο φως του ήλιου και εκεί η κατά τα άλλα καταπληκτική οθόνη του έχει θέμα.
    τα υπολοιπα που προσφερει αξιζουν αυτες τις θυσιες (λαπτοπ στα ποδια δεν ειναι καλο πραγμα ειτε εισαι αγορακι ειτε κοριτσακι). αν ειναι να παρει κανεις λαπτοπ πανω απο χιλιαρικο και δεν τον νοιαζουν τα παιχνιδια ειναι κριμα να μην ειναι mac μονο και μονο λογω κατασκευης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goldeneye215 : 25-09-10 στις 16:04. Αιτία: auto merged post

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dell latitude CPx H500GT
    Από tassos1978 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-09, 16:27
  2. Πρόβλημα με Dell Latitude D510
    Από tsiouficto στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-07, 01:45
  3. Οθόνη Dell Latitude
    Από touristas7 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας