Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39

Θέμα: Αιμοδοσία

  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Χρειάστηκε σήμερα να πάω να δώσω αίμα για συγγενικό πρόσωπο.

    Εθελοντική αιμοδοσία ξεκίνησα στην θητεία για όλους τους λάθους γνωστούς όμως λόγους, αφού τελικά συνειδητοποίησα ότι το κατέχω το θέμα αίμα.

    Η εμπειρία μου από την αιμοδοσία είναι ότι αν και είναι κάτι εξαιρετικά απλό και ότι κάθε 6 μήνες θεωρείτε ότι κάνει και καλό στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι τρελή ταλαιπωρία. Επίσης έχω την αίσθηση ότι κανείς στην Ελλάδα δεν ξέρει ακριβώς να σου πει κάτι σταθερό!

    Σήμερα για παράδειγμα ρώτησα τι πρέπει να κάνεις για να δώσεις φιάλες από την κάρτα σε κάποιον. Και μου λένε ότι αυτό γίνεται για συγγενείς μόνο πρώτου βαθμού και την κοιτάζω έκπληκτος όταν ξέρω ότι όλοι κάπως έτσι ψάχνουν αίμα.
    Επίσης, σήμερα πήγα για πρώτη φορά ΝΝΑ, και μου έκαναν ολόκληρο θέμα ότι πρέπει να δίνω γενικά στο ίδιο αιμοδοτικό κέντρο? Εννοείται ότι την ρώτησα γιατί και ανέφερα και την κάρτα αλλά δεν νομίζω ότι και η ίδια είχε μια απάντηση.
    Επίσης σήμερα έμαθα ότι αν ο χειρουργούμενος είχε αρνητικό ρέζους τότε επειδή εγώ έδινα με θετικό και το νοσοκομείο δεν είχε διαθέσιμες φιάλες με αρνητικό δεν θα έδινε την φιάλη και γιαυτό πρέπει πάντα να δίνεις στο νοσοκομείο που θα γίνει η εγχείριση.

    Γενικά έχω λίγο την αίσθηση ότι είναι ότι να είναι και φυσικά το έψαξα εδώ λίγο το θέμα και βρήκα αυτό.

    Ανεξαρτήτως δεν μπορώ να καταλάβω πάντως πως περιμένουν τον κόσμο να δίνει αίμα. Έχω πάει στον Ευαγγελισμό, στο Γεννηματά και σήμερα στο ΝΝΑ για το οποίο είχα ακούσει ότι γενικά δεν μαζεύει κόσμο. Σε κάθε περίπτωση έχω κάνει τουλάχιστον 1.5 ώρα στο σύνολο εκ των οποίων 1 και βάλε μέχρι να μπορέσεις να δώσεις το αίμα. Λογικός ο χρόνος που θες να γεμίσεις την φιάλη και λογικός ο χρόνος που πρέπει να αναρρώσεις αλλά γιατί τόση ώρα στο σύνολο?? Πώς θα πάει ο κόσμος αν δουλεύει?

    Και έχω μια ακόμα απορία. Εγώ είμαι γενικώς υποτασικός με χαμηλή πίεση. Όπως και να πάω όποτε στην μέρα και να πάω πάντα μου κάνουν θέμα για την πίεση. Οκ κατανοώ το πρόβλημα, αλλά όταν βλέπεις σε μια κάρτα καμιά 10αριά αιμοδοτικές και ο αιμοδότης σου λέει πάντα έτσι και πάντα απροβλημάτιστα δεν θα έπρεπε να σε εμπιστευτούν? Σήμερα με έβαλαν και έκανα βόλτες από το μια είσοδο του ΝΝΑ στην άλλη. Και πάλι δεν είχα την σωστή πίεση. Έδωσα και δεν τρέχει και μία.
    Κάτι δεν ξέρει και ο ίδιος ο άνθρωπος μετά από ένα σημείο? Στην τελική οκ το πολύ πολύ να ζαλιστεί. Δεν θα πεθάνει κιόλας!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Έλα, νομίζω είσαι λίγο εκνευρισμένος και τα παραλές.
    Βέβαια δε γνωρίζω τί παίζεται στην Αθήνα, αλλά εδώ στην Κέρκυρα τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα.
    Είμαι κι εγώ εθελοντής αιμοδότης (όχι, στο στρατό δεν είχα δώσει σταγόνα), και πέρα από όσα είχαν να κάνουν με την ιδιοσυγκρασία μου δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.
    Εξηγούμαι.
    Είμαι κι εγώ υποτασικός (στα πολύ νορμάλ 10 με 6, αρκετές φορές και παρακάτω) και αντιμετωπίζω την ίδια επιφυλακτικότητα από τις νοσηλεύτριες και τους γιατρούς, αλλά έτσι πρέπει, δε γράφει πουθενά καμιά ταμπέλα ποια είναι η πίεσή μας. Όσες φορές και να δουν αιμοδοσία στην καρτέλα μας, οφείλουν να ρωτάνε κάθε φορά και να προειδοποιούν.
    Την πρώτη φορά που πήγα να δώσω με πολύ χαμηλή πίεση, αρνήθηκαν κι εγώ επέμεινα γιατί ήταν για γνωστό. Έκαναν πάνω από ώρα να μου πάρουν μια φιάλη, έκαναν ένα σωρό κόλπα, δεν έβγαινε σταγόνα.
    Τις υπόλοιπες φορές δεν έκανα πάνω από μισάωρο, με τη χαρτούρα και την πορτοκαλάδα μέσα.
    Για τα άλλα που λες ισχύουν έτσι. Μπορείς να δώσεις από την καρτέλα για συγγενικά πρόσωπα, αλλά μια φορά που χρειάστηκε ένα φιλικό μου πρόσωπο δεχτήκανε να πάρουν από την καρτέλα μου, και μάλιστα από Κέρκυρα έστειλαν στα Γιάννενα.
    Για το αρνητικό ρέζους υπάρχει όντως πρόβλημα και κάνουν ό,τι μπορούν να μην ξεμένουν.
    Σπρώχνε όσους ξέρεις να δίνουν, έστω μία φορά το χρόνο. Είναι καιροί που υπάρχει πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν είμαι εκνευρισμένος γιατί ο προβληματισμός μου κυρίως αφορά την ανεπάρκεια του αιμοδοτικού μηχανισμού και το πως περιμένουν από τον κόσμο να δώσει αίμα. Στην Αθήνα φίλε και ένας συνάδερφος μου λέει για τους ίδιους χρόνους.

    Εσύ ρε παιδί μου με την Κέρκυρα που θα σε έχουν μάθει δεν σε ξέρουν ποια ότι είσαι οκ με χαμηλή πίεση? Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα. Απλά το πολύ πολύ να ζαλιστείς λίγο, άντε και να λιποθυμήσεις και όλα αυτά σε ελεγχόμενο χώρο. Δεν είναι ότι θα πέσεις στο δρόμο και θα σε πατήσει κάποιος. Σε μια ειδική καρέκλα ξάπλα βρίσκεσαι!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Εδώ αλλάζουν οι γιατροί πολύ γρήγορα, κάνουν το παν να φύγουν να πάνε κάπου καλύτερα.
    Για το θέμα της πίεσης πάλι, δεν είναι κάτι τόσο απλό. Μπορεί να μη σε χτυπήσει αμέσως αλλά αργότερα, όταν σηκωθείς και πας να φύγεις. Ειδικά φοβούνται το γεγονός ότι η αιμοδοσία εδώ έχει σκαλιά να κατεβείς φεύγοντας, και βγαίνεις μετά σε δρόμο ζούγκλα.
    Όπως και νά'ναι είναι υποχρεωμένοι να ρωτάνε συνέχεια.
    Φέτος, μια και μιλάμε για αιμοδοσία, έπαθα το εξής. Μια εβδομάδα αφότου έδωσα αίμα (το Μάρτη) με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν επειγόντως να πάω να δώσω αίμα για εξετάσεις, γιατί από κάποια μετάγγιση που έκαναν και δεν πήγε καλά υπέθεσαν κάποιο αυτοάνοσο.
    Με κράτησαν μια εβδομάδα μέχρι να βγάλουν αποτέλεσμα...
    Τώρα γελάω βέβαια...

  5. #5
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το χειμωνα που εδωσα αιμα για εναν φιλο μου, στον Ευαγγελισμο, περα οτι εκλεινε κατα τις 2 το αιμοδοτικο κεντρο, και με ρωτησαν διαφορες ερωτησεις πχ αν ειχα καποιο προβλημα υγειας, αν επαιρνα ναρκωτικα, και αν ειχα κανει καποια εγχειρηση προσφατα. Μετα με ρωτησαν αν ειχα φαει πρωινο, και επειδη εγω δεν ειχα φαει, και ηθελα να ξεμπερδευω ειπα πως κατι ειχα τσιμπησει.

    Μετα μου βαλανε βελονα για να μου παρουν αιμα, αλλα επειδη ειχε καποιο προβλημα, δεν 'κατεβαινε΄καλα το αιμα, και ψαχνανε για αλλη φλεβα. Αφου δεν μπορουσαν να βρουν, αναγκαστηκαν να διακοψουν την αιμοδοσια. Οι νοσοκομες παντως ηταν πολυ φιλικες, και κανανε και αστεια, ξερανε πως ειχα νευρικοτητα καθως ηταν και η πρωτη μου αιμοδοσια.

    Περιττο να πω πως μετα ημουν ζαλισμενη, και αναγκαστηκα να μεινω κανα μισαωρο, και ειχαν μονο χυμους, πορτοκαλαδα ηπια.

    Παντως αξιζει τον κοπο, βοηθησα καποιον που ειχε την αναγκη μου, χωρις να περιμενεις ανταποδωση, απλως αυτο το αισθημα προσφορας.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εδώ πάντως για μένα η μόνη χοντράδα που υπάρχει μετά την αιμοδοσία είναι να οδηγήσεις!
    Γενικώς πάντως στα περισσότερα αιμοδοτικά σε κρατάνε με το ζόρι εκεί όσο καλά και να νιώθεις.

    Πάντως arial γενικά οι περισσότερες είναι πολύ φιλικές.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α και ξεχασα να πω, μετα ειχε μελανιασει ολο το χερι μου , εκει που ειχε βαλει την βελονα

    Θα το ξανακανα παντως, δεν κοστιζει ουτε χρονο ουτε χρημα.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  8. #8
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και ξεχασα να πω, μετα ειχε μελανιασει ολο το χερι μου , εκει που ειχε βαλει την βελονα

    Θα το ξανακανα παντως, δεν κοστιζει ουτε χρονο ουτε χρημα.
    Αν μελανασε το χερι σου, τοτε αυτος που σου πηρε αιμα ηταν ατζαμης...

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και ξεχασα να πω, μετα ειχε μελανιασει ολο το χερι μου , εκει που ειχε βαλει την βελονα
    Χαπακωνόταν με Vicodin ο αιμολήπτης;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και ξεχασα να πω, μετα ειχε μελανιασει ολο το χερι μου , εκει που ειχε βαλει την βελονα

    Θα το ξανακανα παντως, δεν κοστιζει ουτε χρονο ουτε χρημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μελανασε το χερι σου, τοτε αυτος που σου πηρε αιμα ηταν ατζαμης...
    Έσπασε η αρτηρία. Και μένα μου έχει τύχει. Πόναγε κιόλας για κάποιο καιρό και μου είχαν συστήσει να μην αθληθώ για κάποιες μέρες!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έσπασε η αρτηρία. Και μένα μου έχει τύχει. Πόναγε κιόλας για κάποιο καιρό και μου είχαν συστήσει να μην αθληθώ για κάποιες μέρες!
    Φλέβα.
    Φλεβικό αίμα δίνουμε, όχι αρτηριακό.

    ........Auto merged post: alekan πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μελανασε το χερι σου, τοτε αυτος που σου πηρε αιμα ηταν ατζαμης...
    Καμμία σχέση.
    Σε πολύ κόσμο σπάει η φλέβα, παρόλο που η παρακέντηση γίνεται σωστά.
    Είναι θέμα κατασκευής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alekan : 23-09-10 στις 10:22. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ σίγουρα έπεσε σε βλαμμένες μιας και κατάφεραν και μου έσπασαν τις φλέβες και από τα δύο χέρια. Το κακό ήταν ότι έδινα αίμα για τον πατέρα μου, (δεν δέχτηκαν τις φιάλες που είχα επειδή ήταν σε άλλο νοσοκομείο αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...), μου την είπαν κιόλας και μου έκαναν και χάρη να γράψουν ότι έδωσα κανονικά... Αφού έφυγα χωρίς να καρφώσω καμία βελόνα στο κούτελο τους πάλι καλά...

    Μπορεί να υπάρχει το ενδεχόμενο ευαισθησίας της φλέβας αλλά δίνω από το 1990 (το ξεκίνησα στο στρατό) μέχρι τώρα με συχνότητα μια με δυο φορές το χρόνο (μάλιστα είχα δώσει και όταν είχαμε φτιάξει μια ομάδα αιμοδοσίας στο forum), και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μου έχει σπάσει η φλέβα.

    Μάλιστα την αμέσως επόμενη φορά έπιασα και κουβέντα με την νοσοκόμα πόσο εύκολα ή δύσκολα βρήκε την φλέβα μου και η απάντηση της ήταν ότι είχε μια ιδιοτροπία αλλά άμα το ψηλαφίσει κανείς ΣΩΣΤΑ το καταλαβαίνει εξ' αρχής και δεν υπάρχει πρόβλημα...

    Περασμένα ξεχασμένα, τώρα πηγαίνω μόνιμα σ' ένα νοσοκομείο με ξέρουν και τους ξέρω και όλα μια χαρά...

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσπασε η φλεβα? Η αρτηρια?

    Τωρα ειναι που δεν ξαναπαταω σε νοσοκομειο
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  14. #14
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @arial ούτε για αστείο μην το λες αυτό... δεν με απέτρεψε και ούτε πρόκειται να με αποτρέψει κάτι τέτοιο... είναι κάτι τυχαίο και όπως προείπα στα 20 χρόνια που είμαι αιμοδότης ήταν η πρώτη φορά που έγινε αυτό.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    @arial ούτε για αστείο μην το λες αυτό... δεν με απέτρεψε και ούτε πρόκειται να με αποτρέψει κάτι τέτοιο... είναι κάτι τυχαίο και όπως προείπα στα 20 χρόνια που είμαι αιμοδότης ήταν η πρώτη φορά που έγινε αυτό.
    Πλακα εκανα εξαλλου
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ .
    Από sidi στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 10:04
  2. 4η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-05, 22:10
  3. 4η Eθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-05, 10:06
  4. 3η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 15:00
  5. Εθελοντική αιμοδοσία
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 17:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας