Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 91
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Security
    Κοινωνιολογική μελέτη που διεξήχθη από την εταιρεία προϊόντων ασφαλείας G Data Software, επί δείγματος γυναικών 30 ετών, σχετικά με τα μέτρα προστασίας του υπολογιστή, κατέδειξε ότι οι περισσότερες εξ αυτών δε δίνουν μεγάλη σημασία στην προάσπιση του υπολογιστή με anti-virus.

    Η έρευνα αποκάλυψε ότι μόνο το 23% των ερωτηθεισών θεωρεί απαραίτητη την επένδυση χρημάτων σε λογισμικό προστασίας του υπολογιστή, ενώ δε χρησιμοποιεί δωρεάν λογισμικό προστασίας. Προκειμένου να προστατέψουν τους υπολογιστές τους, μόνο οι μισές γυναίκες αγόρασαν πακέτο λογισμικού ασφαλείας. Το 49% των ερωτηθεισών ισχυρίζεται ότι δε χρησιμοποιεί λογισμικό προστασίας ή άλλο τρόπο προστασίας προκειμένου να προστατέψει σταθερούς ή φορητούς υπολογιστές.

    Η μελέτη επίσης αναφέρει ότι μία στις τέσσερις γυναίκες χρησιμοποιεί δωρεάν λογισμικό, ενώ ένα ακόμα 3% των γυναικών χρησιμοποιεί εμπορική έκδοση χωρίς άδεια. Επιπλέον, η πλειοψηφία των γυναικών νιώθει αρκετά ασφαλής όσον αφορά στην αποτελεσματικότητα των εγκατεστημένων προγραμμάτων στους υπολογιστές.

    Παράπλευρες έρευνες από άλλους φορείς δείχνουν ότι το 36% των ανθρώπων δε χρησιμοποιεί anti-spyware, ενώ το 19% δε χρησιμοποιεί ούτε anti-virus. Το 5% εξ αυτών δε χρησιμοποιεί καν hardware ή software firewall, παρόλο που διαθέτει ευρυζωνική γραμμή, η οποία εκθέτει τον υπολογιστή του περισσότερο.

    Η σύσταση των ερευνητών είναι η χρήση anti-virus στα PC, ώστε να αποφευχθεί η μόλυνση από malware. Οι χρήστες θα πρέπει να ρυθμίσουν τον τακτικό έλεγχο σε καθημερινή βάση όλων των συστημάτων που συνδέονται στο διαδίκτυο, ώστε να μειώσουν το ενδεχόμενο μόλυνσης. Επιπλέον οι χρήστες του διαδικτύου θα πρέπει να ενημερώνουν τακτικά όχι μόνο το λογισμικό προστασίας, αλλά και το λειτουργικό τους σύστημα, το browser, καθώς και κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιούν που πιθανώς περιέχει κενά ασφαλείας.



    Πηγή: SPAMfighter
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 23-09-10 στις 01:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Και το 50% που χρησιμοποιει, δεν νομιζω να το θεωρει ιδιαιτερα αναγκαιο...

    ειδικα αν κρινω απο την δικια μου, μου σπουδασε και τεχνικος δικτυων...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Στατιστικώς οι περισσότερες φίλες/γνωστές μου, δυστυχώς επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα του άρθρου...Δεν έχουν ιδέα περί ασφάλειας υπολογιστή....
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  4. #4
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Είναι επειδή το άλλο 50 % χρησιμoποιεί linux
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νikosanagn : 22-09-10 στις 23:59.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατιστικώς οι περισσότερες φίλες/γνωστές μου, δυστυχώς επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα του άρθρου...Δεν έχουν ιδέα περί ασφάλειας υπολογιστή....
    Δυστυχώς έτσι είναι πολλοί φίλοι μου ανεξαρτήτως φύλου. Ίσως οι κοπέλες με τέτοια αντιμετώπιση της ασφάλειας να είναι λίγο περισσότερες ποσοστιαία, αλλά το πρόβλημα είναι γενικότερο.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μου θυμισατε το επικαιρο ανεκδοτο με τον Γαλλο πολιτη
    που εβαλε ανακοινωση πως οι μισοι δημοτικοι συμβουλοι ειναι γουρουνια
    και οταν υποχρεωθηκε να αναιρεσει εγραψε πως οι μισοι δημοτικοι συμβουλοι δεν ειναι γουρουνια...
    Εννοειται πως ανηκω στο 51%...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2009
    Περιοχή
    αλάργο
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εσείς εμείς άντε να είναι ένα 5% που ασχολείται κάπως σοβαρά με τους υπολογιστές.οι περισότεροι θεωρούν ότι είναι ένα μέσο για το facebook youtube,μεχρι εκει φτανουν οι γνώσεις τους..

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    αμα το χουν το pc για να μπαινουν στο facebook/youtube τι να το κανουν το av...


    και μια φορα που θα κολλησει, θα το φτιαξει ο γκομενος... standard πραματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι διαφωνώ με την έρευνα, διότι αρκετές μου έχουν ζητήσει μετά από φορμάτ να βάλω και antivirus. Από εκεί και πέρα, οι άντρες είναι πιο ψυλλιασμένοι διότι θέλουν να μπαίνουν σε τσοντοsites. Το έλαβε αυτό ως παράμετρο η έρευνα;

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightfall2k5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα το χουν το pc για να μπαινουν στο facebook/youtube τι να το κανουν το av...
    Ενώ οι άντρες το θέλουν όλοι για "δουλειά";
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 23-09-10 στις 00:45. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το μόνο που παρακαλάνε να μάθουν απ΄τον υπολογιστή, είναι το πως να πατούν το κουμπάκι της μονάδας και να μπαίνει αυτόματα στα σχόλια του Facebook έχοντας ήδη αναπτυχθεί, αυτομάτως επίσης, τα πιο πρόσφατα...

    Η αδερφή μου εχθές ήρθε στο PC μου, πάτησε ένα κουμπάκι, μπήκε σε κλάσμα δευτερολέπτου στο Facebook και αναρωτιόταν πως έγινε αυτό... «το δικό μου για να μπει στο facebook, κάνει μια ώρα» μου λέει... Φανταστείτε τώρα, τι κατάσταση επικρατεί μέσα στο PC της. Και μου είπε να πάω... Αμ δε... Παλιά τα τρίωρα που έτρωγα να στρώνω υπολογιστές...

    Εγώ ας πούμε, όπως λέει και ο ψυχάκιας, σήμερα έφαγα ένα τρίωρο να Customάρω γενικά τα Windows. Σοβαρά πράματα. Όχι Facebook και αηδίες... α-χα-χα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φευ...Γάτος : 23-09-10 στις 01:01.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το πρόβλημα είναι ότι τέτοιοι χρήστες δεν εκθέτουν μόνο τα δικά τους προσωπικά και οικονομικά στοιχεία στο διαδίκτυο. Ταυτόχρονα επιβαρύνουν την κοινωνία με το να γίνονται μέρος ενός botnet που στέλνει spam, μοιράζει malware, υποκλέπτει ευαίσθητα οικονομικά στοιχεία, εξαπολύει DDOS επιθέσεις. Επομένως η εγρήγορση του απλού χρήστη είναι υπόθεση όλων μας.

    Το τι AVG Free και Avast Free έχω εγκαταστήσει σε φίλες και φίλους δε λέγεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 23-09-10 στις 01:41.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι τέτοιοι χρήστες δεν εκθέτουν μόνο τα δικά τους προσωπικά και οικονομικά στοιχεία στο διαδίκτυο. Ταυτόχρονα επιβαρύνουν την κοινωνία με το να γίνονται μέρος ενός botnet που στέλνει spam, μοιράζει malware, υποκλέπει ευαίσθητα οικονομικά στοιχεία, εξαπολύει DDOS επιθέσεις. Επομένως η εγρήγορση του απλού χρήστη είναι υπόθεση όλων μας.
    Όλα αυτά μπορούν να μειωθούν (έως εξαφανιστούν) σε επίπεδο παρόχου, με ένα αξιόπιστο NIDS στην εξερχόμενη κίνηση (που θα "κόβει" και θα ενημερώνει τους vulnerable συνδρομητές), διότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι τέτοιοι χρήστες. Ακόμα και έναν-έναν να φτιάξεις τους Η/Υ των ελλήνων χρηστών, είναι μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με 500M Κινέζους χρήστες διαδικτύου.

    Το θέμα είναι ότι κάτι τέτοιο κοστίζει στον πάροχο (σε εξοπλισμό, οργάνωση, ακόμα και προσωπικό για να επιλύουν προβλήματα τηλεφωνικώς), οπότε αν υπήρχε ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα σε συνδυασμό με νομική επιβολή.. θα μπορούσαν όλο και περισσότεροι πάροχοι να το εφαρμόζουν. Βέβαια εκεί μπαίνει και άλλο θέμα, περί network neutrality αλλά λύσεις βρίσκονται αν υπάρχει καλή θέληση.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πραγματικά δεν με εκπλήσουν τα αποτελέσματα της έρευνας...

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2010
    Περιοχή
    Ανω Τούμπα - Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19773kbps/1021kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    NetGear DGN2200
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 29.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ούτε που χρησιμοποιώ Antivirus, αν θέλεις να έχεις ένα PC να ανοίγει γρήγορα, να εκμεταλεύεσαι την RAM/CPU στο τέρμα, τι να το κάνεις...?

    Θεωρώ χαζομάρα την υπερβολική ασφάλεια ειδικά αν γνωρίζει κάποιος από PC, εγώ παράδειγμα κατεβάζω πάντα από Private Tracker, γνωστές εταιρίες π.χ. nvidia και ότι Crack χρησιμοποιώ είναι συνήθως Serial Key, η χρησιμοποιώ ήδη αυθεντικά προγράμματα, παιχνίδια..

    Οπότε που θα κολλήσω ιούς? Είναι δύσκολο, πλέον.. Πάνε οι εποχές με τον IE6 που έμπαινες στο www.x*x.com και κολλούσες έναν Dialer η ένα Trojan και τα XP κρασάρανε με μπλέ οθόνες..

    Και οι κοπέλες δεν κολάνε ιούς, σπάνια, συνήθως πολύ Spyware λόγω Emoticon,Plug-in στο MSN και καμιά 10αριά Toolbars (Ask.com, googletoolbars κτλ) και επίσης σε sites όπως Facebook/hi5/Myspace δεν υπάρχουν ιοί.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην αμερική φαντάζομαι,έγινε η έρευνα.Στην Ελλάδα πολύ φοβάμαι ότι το ποσοστό είναι αρκετά μεγαλύτερο...

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 23:38
  2. Ο πλανήτης των γυναικών
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-07, 15:59
  3. Το 72% των μαθητών χρησιμοποιεί το Internet
    Από babality στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-06, 12:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας