Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Lightbulb
    Προς όφελος των καταναλωτών θα λειτουργήσει, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, η επικείμενη εφαρμογή του κανονισμού της EE, σύμφωνα με την οποίο οι τηλεπικοινωνιακές επιχειρήσεις οφείλουν να περικόψουν το κόστος υπηρεσιών περιαγωγής (Roaming) εντός της E.E. σε ποσοστό έως και 70%. Aναφορικά με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, ενδεχομένως να οδηγηθούν προσωρινά σε απώλεια εσόδων, η οποία όμως μακροπρόθεσμα θα αντισταθμιστεί από την ανάπτυξη άλλων τομέων και υπηρεσιών.

    Σε πρώτη φάση, η TIM Hellas εμφανίζεται διατεθειμένη να συμμορφωθεί με τα κελεύσματα της Kομισιόν. «Eφόσον πρόκειται για κοινοτικό κανονισμό οφείλουμε να τον εφαρμόσουμε», τονίζει εκπρόσωπος της εταιρείας. Διευκρινίζει, ωστόσο, ότι η Kομισιόν πρέπει να δώσει περαιτέρω διευκρινίσεις.

    «Έχουν υποστηρίξει αρκετές φορές ότι τέτοιου τύπου ρυθμίσεις είναι βέβαιο πως περιορίζουν τον ανταγωνισμό», δηλώνει από την πλευρά του εκπρόσωπος της Cosmote, προσθέτοντας ότι οι ρυθμίσεις θα επηρεάσουν την Cosmote λιγότερο έναντι των άλλων εταιρειών για δύο λόγους: Πρώτον, διότι η εξάρτηση της Cosmote από τα έσοδα υπηρεσιών περιαγωγής είναι πολύ μικρή. Δεύτερον, διότι οι τιμές της εταιρείας είναι ήδη πολύ χαμηλές σε υπηρεσίες περιαγωγής. «Aυτή τη στιγμή οι τιμές της Cosmote σε επίπεδο χονδρικής είναι 27% πιο χαμηλά από τον ευρωπαϊκό μέσο», επισημαίνει το ίδιο στέλεχος.

    Σε ό,τι αφορά στη Vodafone Eλλάδος, στελέχη της κρατούν, προς το παρόν, «σιγή ισχύος» για το θέμα, καθώς αναμένουν από την ηγεσία του Vodafone Group να πάρει επίσημη θέση. Kύκλοι της αγοράς εκτιμούν, πάντως, ότι οι επιπτώσεις από την εφαρμογή μιας τέτοιας οδηγίας θα είναι σοβαρές βραχυπρόθεσμα για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, καθώς θα σημειωθεί σημαντική απώλεια των εσόδων τους.

    Πηγή: www.imerisia.gr
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    καιρος ηταν να γινει κατι για αυτο το ζητημα.πας στο εξωτερικο και χρειαζεσαι 200 ευρω για ελαχιστο χρονο που θα μιλησεις.τοσα χρηματα ξοδεψε η φιλη μου που πηγε ισπανια και τις περνουσα τις καρτες απο ελλαδα..κριμα ειναι..

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katdoc
    καιρος ηταν να γινει κατι για αυτο το ζητημα.πας στο εξωτερικο και χρειαζεσαι 200 ευρω για ελαχιστο χρονο που θα μιλησεις.τοσα χρηματα ξοδεψε η φιλη μου που πηγε ισπανια και τις περνουσα τις καρτες απο ελλαδα..κριμα ειναι..
    Και γιατί δεν έπερνε μια κάρτα sim απο εκεί;
    Εγώ προσωπικά αυτό κάνω πλεόν (μετά τα 120.000δρχ που μου ήρθαν με την περιαγωγή)

    Καρτούλα, χρέωση πχ ελλάδα 5 πέννες να με καλέσουν το ίδιο αν θα πέρναν αυτοι στο κινητό στην ελλάδα (αν και τώρα με τις αλλάγες στις τιμές για το σταθερό κινητό αλλάξε)

    Εγώ φοβάμαι ενα πράγμα όμως!!
    Μην γίνει σαν τα αμερικάνικα (και κάποιες άλλες χώρες) που χρεώνουν αυτόν που έχει το κινητο

  4. #19
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    κοιτα εγω προσφατα ειχα παει βαρκελωνη για τριημερο (παρασκευη δευτερα) , που να τρεχω να βρω καρτα?

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    κοιτα εγω προσφατα ειχα παει βαρκελωνη για τριημερο (παρασκευη δευτερα) , που να τρεχω να βρω καρτα?
    Για λίγες μέρες συμφώνω δεν αξίζει να ψάξεις για κάρτα

  6. #21
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    ακριβως.μιλαμε για λιγες μερες.πηγε ενα πενθημερο και μπορει να μην ξαναπαει ποτε .Σε αντιθετη περιπτωση καραλεει να παρεις καρτουλα απο κει.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.457
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Και γιατί δεν έπερνε μια κάρτα sim απο εκεί;
    Εγώ προσωπικά αυτό κάνω πλεόν (μετά τα 120.000δρχ που μου ήρθαν με την περιαγωγή)

    Καρτούλα, χρέωση πχ ελλάδα 5 πέννες να με καλέσουν το ίδιο αν θα πέρναν αυτοι στο κινητό στην ελλάδα (αν και τώρα με τις αλλάγες στις τιμές για το σταθερό κινητό αλλάξε)

    Εγώ φοβάμαι ενα πράγμα όμως!!
    Μην γίνει σαν τα αμερικάνικα (και κάποιες άλλες χώρες) που χρεώνουν αυτόν που έχει το κινητο
    Σπύρο, για ρώτα όμως όλους αυτούς, ιδιαίτερα στο εξωτερικό, που πρέπει κάθε 3 και λίγο να ταξιδεύουν σε άλλες χώρες!

    Προσωπικά έχω δώσει τα μαλλιοκέφαλά μου σε roaming από το Μάρτιο για να πηγαινοέρχομαι ΣΚ στο ΗΒ και στη Γαλλία. Τι να κάνω, να έχω κάρτα SIM σε κάθε χώρα και να αλλάζω για 2-3 μέρες, ενημερώνοντας στο μεταξύ όσους πιθανώς θα μου τηλεφωνήσουν για τη χώρα που θα είμαι και τον αριθμό που θα έχω;

    Πολλάπλασίασέ το μόνο εδώ Βρυξέλλες με όλους / όλες που για ΣΚ γυρίζουν στη χώρα τους ή πηγαίνουν αλλού και θα δεις τι απίστευτα υψηλό κόστος βγαίνει...

    Το πρόβλημά μου με την πρόταση Reding δεν είναι τόσο η λογική της που είναι σωστή, όσο οι προτάσεις υλοποίησης. Και τούτο γιατί αφορούν τον καθορισμό "καπέλων" (ceilling caps) στις τιμές λιανικής.

    Αυτό είναι λάθος γιατί συνεπάγεται χοντρό micromanagement το οποίο φοβάμαι πως θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στον ανταγωνισμό...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #23
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    στο βελγιο δεν μπορεις να βρεις κατι με φτηνοτερες χρεωσεις και να ενημερωσεις γνωστους οτι οταν εισαι εκτος ελλαδας θα χεις αυτο το τηλεφωνο?

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.457
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    στο βελγιο δεν μπορεις να βρεις κατι με φτηνοτερες χρεωσεις και να ενημερωσεις γνωστους οτι οταν εισαι εκτος ελλαδας θα χεις αυτο το τηλεφωνο?
    Φίλε Reef, το πρόβλημα είναι καθαρά η φορητότητα ΕΝΟΣ αριθμού, αυτό είναι και το νόημα του να έχεις κινητό!

    Αν είναι για κάθε χώρα να αλλάζω κινητό, τότε ό,τι θα γλυτώνω στο roaming θα το δίνω σε συσκευές.

    Και καλά να έχω έναν αριθμό για την Ελλάδα (λογικό είναι) αλλά για άλλες χώρες που πηγαίνω;

    Π.χ., συζητάμε το επόμενο ΣΚ να πάμε Νορμανδία στο μουσείο της απόβασης. Για όσες ώρες θα μείνω Γαλλία θα πληρώσω οποιαδήποτε κλήση γίνει στο κινητό μου. Αν πρέπει να αλλάζω SIM μόλις περνάω τα σύνορα, την έκατσα.

    Το ίδιο ισχύει αν πάω Άμστερνταμ ή Κολωνία (Θα μου πεις, κάτσε στ'αυγά σου!)

    Επαναλαμβάνω, προσωπικά είμαι κατ'αρχήν υπέρ των προτάσεων Επτιροπής, αλλά φοβάμαι το πολύ micromanagement που προβλέπουν... Θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να θέσουν όρια στη χονδρική πώληση όχι σε επίπεδο retail...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    το καταλαβαινω φιλε, αλλα και γω οταν αλωνιζα την Ευρωπη με εδρα το Λονδινο, ειχα ενα αγγλικο νουμερο που χρησιμοποιουσα, σε ολες τις χωρες πλην αγγλιας, οταν ημουνα ελλαδα ειχα το εληνικο, συνολο 2 νουμερα (οχι και τοσο πολλα!)

  11. #26
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.457
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    το καταλαβαινω φιλε, αλλα και γω οταν αλωνιζα την Ευρωπη με εδρα το Λονδινο, ειχα ενα αγγλικο νουμερο που χρησιμοποιουσα, σε ολες τις χωρες πλην αγγλιας, οταν ημουνα ελλαδα ειχα το εληνικο, συνολο 2 νουμερα (οχι και τοσο πολλα!)
    Κι εγώ αυτό κάνω, ένα νούμερο Βελγίου κι ένα Ελλάδας, και πληρώνω roaming τα τρελλά λεφτά!

    Επαναλαμβάνω, ορθώς η Επιτροπή βάζει όρια αλλά φοβάμαι πως το micromanagement σε επίπεδο retail μάλλον θα δημιουργήσει προβλήματα για τον καταναλωτή παρά να λύσει...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2005
    Περιοχή
    Drifting clouds
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    10.0 Mbps
    ISP
    NTUA
    Router
    Ένα καλώδιο UTP
    Βρυξέλλες

    Μια σημαντική πρόταση κανονισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κατατίθεται την Τετάρτη για τη διαμόρφωση νέου τοπίου στην ΕΕ όσον αφορά την περιαγωγή στην κινητή τηλεφωνία. Οι χρεώσεις του roaming αναμένεται να πέσουν περίπου στο μισό.

    Η επίτροπος για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα ΜΜΕ, Βίβιαν Ρέντινγκ, έχει πολλές φορές στο παρελθόν προειδοποιήσει τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας ότι η χρέωση των καταναλωτών για τις κλήσεις που πραγματοποιούν ενώ βρίσκονται σε ξένη χώρα της ΕΕ είναι υπέρογκο, δυσανάλογα μεγαλύτερο από το κόστος για τις εταιρείες.

    Το νέο σχέδιο καθορίζει σταθερές χρεώσεις χονδρικής μεταξύ των εταιρειών για τις υπηρεσίες περιαγωγής και θέτει πλαφόν για τις τιμές λιανικής, καθώς και για τη χρέωση των κλήσεων που απαντήθηκαν ενώ ο χρήστης βρισκόταν στο εξωτερικό.

    Επιπλέον, η Επιτροπή προτείνει η τιμή λιανικής πώλησης των υπηρεσιών περιαγωγής να μην υπερβαίνει την τιμή χονδρικής πώλησης πάνω από 30%

    Σε συνέντευξη Τύπου την Τετάρτη, ο Ιερόθεος Παπαδόπουλος, που ασκεί χρέη διευθυντού της αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, ανέφερε ότι με η πρόταση κανονισμού ελπίζεται να αποδώσει το καλοκαίρι του 2007.

    Η Επιτροπή σημειώνει ότι για τις υπηρεσίες roaming, οι εταιρίες χρεώνουν τέσσερις έως δεκαέξι φορές σε σχέση με το κόστος της εθνικής κλήσης.

    Η περιαγωγή έχει σήμερα τζίρο 8,5 δισ. ευρώ το χρόνο στην αγορά της ΕΕ, ενώ με το νέο κανονισμό η επιβάρυνση των καταναλωτών θα μειωθεί κατά 5,4 δισ. ευρώ.

    Επίσης, σημείωσε ο κ. Παπαδόπουλος, την περιαγωγή χρησιμοποιούν το 80% των μικρομεσαίων επιχειρήσεων της ΕΕ και θα πρέπει τα κόστη να κατέβουν σε ορθολογικό επίπεδο.

    Με τη νέα πρόταση προβλέπεται ότι θα υπάρξουν οικονομίες για τις επιχειρήσεις αυτές της τάξης από 4,2 έως 4,6 δισ. ευρώ.

    Πηγή: news.in.gr

  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.590
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μια ενδιαφέρουσα γνώμη για τα σχέδια της ΕΕ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=90147

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-09, 09:45
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 19:41
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 02:50
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-05, 14:14
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-04, 12:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας