Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δημιουργώ αυτό το θέμα για να μπορέσουμε να εκφράζουμε τα παράπονα μας προς το έτερο φύλλο. Σε καμιά περίπτωση δεν αποσκοπώ στο κράξιμο σε επίπεδο flaming αλλά για τους παρακάτω πιθανούς λόγους για μένα.

    1. Πιθανή εκτόνωση
    2. Πιο σημαντικό, μέσα από συζήτηση κάποια κατανόηση
    3. Το πιο σημαντικό όμως, πολλές φορές κάνουμε πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε αλλά εκνευρίζουμε το έτερο φύλλο. Μέσα από το παράπονο/παρατήρηση κάποιους μέλους ίσως το συνειδητοποιήσουμε και στην πορεία διορθωθούμε.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ρατσιστικο το θεμα. Αφηνεις εξω ενα φυλο.

    http://www.youtube.com/watch?v=TrrIAiailns

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ξεκινάω με αφορμή το χθεσινό βράδυ.

    Από το 2004 που έχω το αυτοκίνητο πάντα απαιτώ από όλους να φοράνε ζώνη και να κάθονται σωστά στο αυτοκίνητο. Έχουν γίνει ατελείωτες συζητήσεις σχετικά με το γιατί, αλλά όλοι ξέρουμε ότι τους κανόνες θα πρέπει να τους τηρούμε για την ασφάλεια μας και των συνεπιβατών και όχι για το πρόστιμο.

    Προσωπικά δεν κουνάω το αυτοκίνητο μέχρι να έχουμε συμβιβασμό στον οποίο συνήθως τελικά υποχωρώ εγώ, αν και όλο και λιγότερο. Το παράπονο μου ή παρατήρηση είναι ότι ο μόνιμος προβληματικός κρίκος είναι πάντα γένους θυληκού. Και από άνδρες έχω ακούσει κάποια γκρίνια αλλά στην 2η κουβέντα την έχει βάλει και έχει σεβαστεί τους κανόνες τους οδηγού, δηλαδή εμένα. Και δεν μιλάω για ζώνη μόνο αλλά και σωστή τοποθέτηση του σώματος!

    Όμως με τις κοπέλες είναι τραγικό. Μεταξύ γελοίων επιχειρημάτων και "βαριέμαι" απαντήσεων τελικά καταφέρνουν να κάνουν το δικό τους και μένα να με εκνευρίζουν . Τόσο δύσκολο είναι να σεβαστείς αν όχι το άτομο αλλά τον χώρο που εν τέλει σε φιλοξενεί και σου κάνει εξυπηρέτηση? Τόσο δύσκολο είναι να σεβαστεί την αρχή μέσα στο όχημα που λέγεται οδηγός, ο οποίος έχει την απόλυτη ευθύνη για το αυτοκίνητο είναι δεν είναι δικό του?

    Ελευθερία δεν έχουμε?Όποιος/α δεν συμφωνεί μπορεί να επιλέξει να χρησιμοποιήσει άλλο μέσο μεταφοράς. Αλλά και θέλουν την εξυπηρέτηση και θέλουν να κάνουν το δικό τους. Το χειρότερο όλων είναι ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα άτομα που μου ζάλισαν τον έρωτα είναι οδηγοί που όταν οδηγούνε βάζουν με την μία την ζώνη αλλά φυσικά δεν απαιτούν το ίδιο από τους συνεπιβάτες.

    Δεν μπορώ να καταλάβω. Πραγματικά θα ήθελα και μια γυναικεία άποψη για το τι συμβαίνει στο μυαλό μιας γυναίκας και αντιδρά έτσι. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πράγματα ότι αν πεις να κάνουν κάτι λογικό, είναι σαν να αισθάνονται ότι θέλω να επιστρέψουμε στην εποχή της καταπιεσμένης γυναίκας! Μήπως θεωρούν ότι κάνουν την επανάσταση τους? Πραγματικά δεν ξέρω ακριβώς το γιατί αλλά τόση αντίδραση με όλους τους τρόπους περιλαμβανομένων των νάζια ειλικρινά μόνο από το γυναικείο φύλλο έχω φάει. Και από γκάη που έχω κάποια στιγμή βάλει σαν συνεπιβάτες δεν είχα πρόβλημα. Για λεσβίες δεν ξέρω ή δεν μου είχαν πει αν είναι λεσβίες

    Να ξεκαθαρίσω ότι στο αυτοκίνητο μου έχω βάλει πάρα πολύ κόσμο, γνωστό και άγνωστο. Ο προβληματισμός με την ζώνη ειδικά στους πίσω είναι καθολικός αλλά στην πρώτη παράκληση όλοι μα όλοι άνδρες την βάζουν και τελειώνει και ας μην τους αρέσει. Δεν γίνεται να έχω πέσει εγώ στις περιπτώσεις και δεν είναι σίγουρα θέμα οικειότητας. Είναι καθαρά θέμα φύλλου σε ένα θέμα που διαπρέπουμε σε επίπεδο εθνικής βλακείας. Επίσης πάντα το ζητάω ευγενικά, πάντα προσπαθώ να πείσω ευγενικά αλλά μετά από ένα σημείο δεν μπορώ να σεβαστώ την βλακεία, γιατί περί βλακείας πρόκειται η μη συμβιβασμός με κανόνες που αποσκοπούν στην ασφάλεια μας αλλά και των συνεπιβατών που δεν φταίνε σε τίποτα για την δικιά μας βλακεία.

    Το καλύτερο όλων είναι βέβαια και τα σχόλια για το άτομο μου μετά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

    ........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 6 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρατσιστικο το θεμα. Αφηνεις εξω ενα φυλο.

    http://www.youtube.com/watch?v=TrrIAiailns
    Όχι σοβαρά δεν το θεωρώ ρατσιστικό. Δεν έχω καμιά διάθεση και όποιος το βλέπει έτσι μπορεί απλά να μην γράψει.
    Τους λόγους τους εξήγησα. Και θα ήθελα να μάθω αν τυχαίνει να κάνω κάτι που εκνευρίζει την γυναίκα και δεν το έχω καταλάβει.
    Δεν είμαι αλάνθαστος και αν μπορώ να βελτιωθώ θα το κάνω.

    Ο λόγος που κάνω την διάκριση των φύλλων είναι γιατί καλώς ή κακώς, βιολογικά η κοινωνικά, τα δύο φύλλα σκέφτονται και αντιδρούν διαφορετικά σε κάποια πράγματα! Πολλά θεωρούνται δεδομένα και δεν είναι.

    Συνεπώς για μένα δεν υπάρχει καμιά διάθεση για μονομερές κράξιμο, για ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς. Υπάρχει διάθεση εκτόνωσης, που όλοι την έχουμε, αλλά αν μπορούμε να μάθουμε και κάτι από αυτή, δικιά μας ή τρίτου ακόμα καλύτερα. Μπορεί ακόμα να μάθουμε και ότι αντιδρούμε λάθος σε πρωταρχικό επίπεδο.

    Ειλικρινά χωρίς καμιά διάθεση ρατσισμού και αντιπαράθεσης κάτι που θα παρακαλούσα να γίνει και σεβαστό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 25-09-10 στις 13:03. Αιτία: auto merged post
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Oπως και να χει, εισαι υπεραισιοδοξος και ουτοπιστης. Πιστευεις πως υπαρχει τροπος να καταλαβεις το μυαλο μιας γυναικας, κατι που δεν κατεστη δυνατο να συμβει μεσα σε 10.000 χρονια ανθρωπινης ιστοριας ! Πιθανοτερο θεωρω το να καταφερεις να ανακαλυψεις τα μυστικα της φιλοσφικης λιθου και να φτιαξεις χρυσαφι, παρα αυτο που ψαχνεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Νομίζω απάντησες μόνος σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πράγματα ότι αν πεις να κάνουν κάτι λογικό, είναι σαν να αισθάνονται ότι θέλω να επιστρέψουμε στην εποχή της καταπιεσμένης γυναίκας! Μήπως θεωρούν ότι κάνουν την επανάσταση τους?

    Τα ίδια κ γω σ'αυτό το θέμα με την κοπέλα μου. Μερικές φορές έχω σταματήσει το αμάξι κ της έχω βάλει τη ζώνη με το ζόρι. Μετά ούτε κιχ

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2008
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗ
    Ειδικά για τη ζώνη, η κορυφαία δικαιολογία που έχω ακούσει, είναι από άντρα: «Έχω κλειστοφοβία».

    Βασικά, απλά μην ξεκινάς το αυτοκίνητο (ούτε καν τον κινητήρα) μέχρι όλοι να βάλουν ζώνη. Το ρεκόρ μου είναι νομίζω λίγο πάνω από 5' (2 τραγούδια). Πολλές φορές οι πίσω επιβάτες μου λεν πως δεν τους νοιάζει τι θα συμβεί σε περίπτωση ατυχήματος ή ότι αναλαμβάνουν την ευθύνη. Πληρωμένη απάντηση: «Δεν με νοιάζει αν θα ζήσεις ή θα πεθάνεις σε περίπτωση ατυχήματος. Αν πέσεις με τόση ορμή πάνω στο κάθισμά μου, θα με λιώσεις.» Αν είσαι κάπως αγενής, παίρνουν το μήνυμα λίγο πιο γρήγορα...

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με ενα λ παιδια... Εκτος κι αν θελετε να μιλησουμε και για καρυδιες, μουσμουλιες, πορτοκαλιες κλπ

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια κ γω σ'αυτό το θέμα με την κοπέλα μου. Μερικές φορές έχω σταματήσει το αμάξι κ της έχω βάλει τη ζώνη με το ζόρι. Μετά ούτε κιχ
    Να φανταστώ εννοείς κάτι τέτοιο;
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ εννοείς κάτι τέτοιο;
    χαχαχα


    Νομίζω πάντως το θέμα ζώνη και συμπεριφοράς στο θέμα αυτοκίνητο είναι υπεραναλυμένο σε ένα άλλο thread. Για μένα το θέμα ήταν αφορμή για αυτό το thread.
    Όταν το έγραφα σκεφτόμουν κάτι που δυστυχώς ξέχασα να γράψω, ότι δηλαδή λόγω της ποσόστωσής των μελών του φόρουμ όσον αφορά το φύλλο, ίσως το θέμα να είναι άδικο και δυστυχώς πιθανά να καταλήξει μια μονομερής γκρίνια ή ακόμα χειρότερα κατηγορία.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω προβλεπω και αυτο το thread να καταντησει ανδρες vs γυναικων.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προβλεπω και αυτο το thread να καταντησει ανδρες vs γυναικων.
    Iιιιιιιιιιιιιιιιι
    Woman alert!!!
    Στην πυρα!!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iιιιιιιιιιιιιιιιι
    Woman alert!!!
    Στην πυρα!!
    Για ποια λες???
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ εννοείς κάτι τέτοιο;

    Χαχαχαχα

    Σοβαρά τώρα, είναι φορές που πρέπει σχεδόν να μαλώσω με την κοπέλα μου για τα πιο απλά και λογικά πράγματα για να συνεννοηθούμε. Ένα παράδειγμα είναι η ζώνη στο αυτοκίνητο (όσο διάβαζα το αρχικό ποστ του Demelene "ζούσα" γνώριμες καταστάσεις).

    Αλλά το ίδιο συμβαίνει σε ένα σωρό καθημερινά "ζητήματα λογικής" και με κάνει και αναρωτιέμαι: Γιατί η κοπέλα μου που δεν είναι ούτε κατά διάνοια τούβλο (=μη έξυπνη) να μου τα σπάει με κάτι τέτοιες μακακίες;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.764
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε δεν είναι θέμα άντρας vs γυναίκα, εσύ είσαι ο περίεργος. Άλλαξε μυαλά και απελευθερώσου λίγο γιατί δε σε βλέπω καλά, αν βγούμε και μου αρχίσεις κυρήγματα και τέτοια σιγά μη ξαναβγώ μαζί σου.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω παντως δεν εχω προβλημα με την ζωνη, ισα ισα που προκειται για την ασφαλεια μας, και σαν συνεπιβατης οφειλω να σεβομαι τον οδηγο και τις αποφασεις του.

    Οποτε το βουλωνω και βαζω την ζωνη

    @tsavman Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως κανεις δεν κανει πισω σε σας, αμα υποχωρεις εσυ (ή και η κοπελα) ισως δεν θα μαλωνετε τοσο ...
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 11:29
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 10:43
  3. Γραπτά παράπονα προς Tellas
    Από kirki στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 22:27
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-06, 13:05
  5. Avatars και φύλο χρηστών !
    Από KLG στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-06, 22:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας