Σελ. 1301 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 12811291129612991300130113021303130613111321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 19.501-19.515 από 20551
  1. #19501
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνω με αυτα που λες και τα ξερω ηδη. Το προβλημα ειναι πως η μονες εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι το superfreezz και το ιδιο το aurora, που προφανως δεν υπαρχουν στο play store, οποτε δεν παιζει το conflict των υλοποιησεων που περιγραφεις. Ομοιως, εφαρμογες σαν τον chrome και το maps δεν υπαρχουν στο fdroid, μονο στο store.

    Επιπλεον, εβαλα το app manager* και ξαναδοκιμασα το aurora, οριζοντας του να κανει τις εγκαταστασεις μεσω app manager αυτη τη φορα. Πριν απο καθε εγκατασταση πετιεται ενα μικρο παραθυρακι του appmanager που λεει πχ για το webview
    - installed version 113.0.5672.162 (567216231)
    - new version 113.0.5672.162 (567216233)
    και αυτο το κλαϊν version bump το βλεπει σαν ενημερωση! Εξακολουθει να μην την κανει βεβαια.

    * https://f-droid.org/en/packages/io.g...on.AppManager/
    ديميتريس

  2. #19502
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω με αυτα που λες και τα ξερω ηδη. Το προβλημα ειναι πως η μονες εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι το superfreezz και το ιδιο το aurora, που προφανως δεν υπαρχουν στο play store, οποτε δεν παιζει το conflict των υλοποιησεων που περιγραφεις. Ομοιως, εφαρμογες σαν τον chrome και το maps δεν υπαρχουν στο fdroid, μονο στο store.

    Επιπλεον, εβαλα το app manager* και ξαναδοκιμασα το aurora, οριζοντας του να κανει τις εγκαταστασεις μεσω app manager αυτη τη φορα. Πριν απο καθε εγκατασταση πετιεται ενα μικρο παραθυρακι του appmanager που λεει πχ για το webview
    - installed version 113.0.5672.162 (567216231)
    - new version 113.0.5672.162 (567216233)
    και αυτο το κλαϊν version bump το βλεπει σαν ενημερωση! Εξακολουθει να μην την κανει βεβαια.

    * https://f-droid.org/en/packages/io.g...on.AppManager/
    Δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό. Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω συνήθως, είναι αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ μου.

    Εγώ χρησιμοποιώ και το f-droid οπότε ότι δεν περνάει μέσω του aurora, το περνάω απ'το f-droid (το droid-ify για την ακρίβεια).

    Στο worst case scenario, κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση αν και δεν βρίσκω τον λόγο γιατί δεν θα κερδίσω κάτι αν περάσω ένα minor update που θα εμφανιστεί στο aurora.

    Βάλε να φιλτράρει τα f-droid apps στα settings του aurora. Ίσως σου λύσει το πρόβλημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #19503
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Την δευτερη επιλογη στο μενου φιλτρα λες? Ενεργο το εχω και ενεργο ειναι by default.
    ديميتريس

  4. #19504
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την δευτερη επιλογη στο μενου φιλτρα λες? Ενεργο το εχω και ενεργο ειναι by default.
    Ναι αυτό λέω. Αν και ίσως αφορά μόνο τις αναζητήσεις. Παίξε μπάλα με το blacklist, αναγκαστικά.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #19505
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω λεω να βγαλω το aurora να τελειωνω! Ετσι κι αλλιως η συσκευη θα ξαναπαει σε ατομο που δεν ξερει κατι περα απο το store και απο το store ξερει μονο το πως να βαζει εφαρμογες, ουτε καν πως να τις βγαζει.
    ديميتريس

  6. #19506
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λεω να βγαλω το aurora να τελειωνω! Ετσι κι αλλιως η συσκευη θα ξαναπαει σε ατομο που δεν ξερει κατι περα απο το store και απο το store ξερει μονο το πως να βαζει εφαρμογες, ουτε καν πως να τις βγαζει.
    Το πρόβλημα το έχεις εσύ με το aurora, οπότε βγάλτο να γλιτώσεις.

    Δεν είναι φυσιολογικό να σου φταίνε όλα τα open source alternatives.
    Δεν είναι φυσιολογικό εργαλεία που δουλεύουν μια χαρά στους υπόλοιπους, σε εσένα να συμπεριφέρονται εντελώς αντιδιαμετρικά.

    Δεν σου κάνει το play store, ψάχνεις να βρεις εναλλακτική που δουλεύει αποδεδειγμένα σωστά και δεν σου κάνει ούτε αυτή.

    Οκ, πέρνα χειροκίνητα τα apk's από τα γνωστά sites. Ούτε αυτό όμως θα σου κάνει, στανταράκι.

    Δεν έχει γραφτεί ακόμα η εφαρμογή που θα σε ικανοποιήσει. Κι ούτε πρόκειται. Γιατί ακόμα κι εσύ ο ίδιος να την έγραφες, θα σου έφταιγε 1000%.

    I rest my case, με κάθε καλή διάθεση για βοήθεια, αλλά απλά δεν.

    Θα έλεγα ότι είναι κυρίαρχο το αίσθημα ότι μας τρολάρεις διαρκώς, αλλά δεν θέλω να το πιστέψω.

    Θα κάνω πως δεν ισχύει. Αλλά όλες οι ενδείξεις αυτό δείχνουν. Στο έχουν τονίσει τόσοι άλλοι σ'αυτό το forum.

    Εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω να μπλέκομαι με τα όποια προβλήματα σου εμφανίζονται. Ας το κάνει κάποιος άλλος.

    Χάσιμο χρόνου. Sorry κι όλας.

    Θα μου πεις "και ποιος σου είπε να βοήθησεις;". Σωστό κι αυτό. Έλα όμως που αυτές τις εφαρμογές τις δουλεύω χρόνια και ξέρω πόσο καλά δουλεύουν και προθυμοποιούμαι να βοηθήσω.
    Γι'αυτό, no more. Good luck
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 04-06-23 στις 20:50.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #19507
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνδέω πολύ συχνά το κινητό στον υπολογιστή με FTP Server του Solid.
    Κάποιες φορές, τις λιγότερες η ταχύτητα φτάνει μέχρι 30ΜΒ, ενώ άλλες δεν ξεπερνάει τα 5ΜΒ.
    Ίδια συνδεσιμότητα, ίδιο WIFI ίδια τα πάντα....
    Γιατί συμβαίνει αυτό?
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  8. #19508
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέω πολύ συχνά το κινητό στον υπολογιστή με FTP Server του Solid.
    Κάποιες φορές, τις λιγότερες η ταχύτητα φτάνει μέχρι 30ΜΒ, ενώ άλλες δεν ξεπερνάει τα 5ΜΒ.
    Ίδια συνδεσιμότητα, ίδιο WIFI ίδια τα πάντα....
    Γιατί συμβαίνει αυτό?
    Φίλε μου είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για το αν φταίει το solid χωρίς δόκιμες. Αν δεν είναι λόγω διαφορετικής θέσης, συνήθως είναι λόγω παρεμβολών ή χρήσης του δικτύου. Ακόμα και κάποιο ασανσέρ ή ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να σου κάνει ζημιά. Υπάρχει φυσικά και η πιθανότητα το ίδιο το κινητό ή το pc να κατεβάζει ή να ανεβάζει εκείνη την στιγμή, αλλά αυτό φαντάζομαι το έχεις αποκλείσει.

  9. #19509
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Gentoo
    Δεν εχω προβλημα με το aurora καθαυτο, με τη δυσλειτουργεια του εχω και δεν ξερω αν αυτη σχετιζεται με το ιδιο το aurora ή με το store και της πληροφοριες που τραβαει το aurora απο εκει ωστε να κρινει αν μια εφαρμογη θελει ενημερωση.
    Εβγαλα λοιπον το aurora του fdroid και εβαλα το "κανονικο" απο το apk που δινει η σελιδα του. Κανει τα ιδια ακριβως, μονο που βγαζει και αυτο στην εικονα. Αν εσυ καταλαβαινεις κατι περισσοτερο, ποσταρε. Μπορει πχ να του λειπει καποια βιβλιοθηκη και να
    Να το παρω και αλλιως. Εστω οτι αποφασιζω, σε καινουρια συσκευση, να κρατησω τη σαβουρα της google αλλα να μην βαλω google account ποτε, οποτε δεν γινεται να χρησιμοποιησω το store για εγκαταστασεις/ενημερωσεις περα απο αυτες που θα κανει την πρωτη φορα απο μονο του επειδη ειναι "feature". Μπορω να χρησιμοποιησω το aurora, με την απλη μεθοδο του session installer, και να ειμαι σιγουρος οτι θα ενημερωνει κανονικα τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες? Μετα απο αυτο που ειδα, δεν θα ελεγα ναι με 100% σιγουρια.

    Περι apks. Δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk απο σελιδες σαν το apkmirror. Και γενικα δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk εκτος αν μιλαμε για εφαρμογες που ειναι στο github και μονο εκει. Γιαυτο υπαρχει το store, γιαυτο υπαρχει το fdroid, για να μας διευκολυνει οπου ειναι δυνατον. Γιατι? Επειδη το adb εχει αλλεργια στα wildcard, αρα δεν μπορω να εχω σε ενα φακελο 10 apk και να του πω να κανει αυτο
    Κώδικας:
    adb install *.apk
    και στα πολλα αρχεια, δηλαδη δεν δουλευει ουτε αυτο
    Κώδικας:
    adb install 1.apk 2.apk 3.apk
    και θελει αποκλειστικα
    Κώδικας:
    adb install 1.apk
    (αναμονη)
    adb install 2.apk
    (αναμονη)
    adb install 3.apk
    Για συγκρινε αυτο το χαλι με το
    Κώδικας:
    fdroidcl install package1 package2 package3
    που τα κατεβαζει κιολας. Μπορεις να πεις οτι ειμαι κακομαθημενος απο τους package managers, αλλα μεχρι εκει.

    Βλεπεις λοιπον οτι δεν τρολλαρω κανεναν, μιας και σε οτι ποσταρω βαζω μαζι και αποδειξεις απο screenshots, logs κλπ. Οντως με ενοχλει το καθε χαλι που βλεπω, ειτε αυτο ειναι πισωγυρισμα (πρωτα pair και μετα connect), ειτε missing functionality που διαφημηζεται σαν feature. Και το κακο ειναι πως ακομα και ανθρωποι απο εδω μεσα που ξερουν απο adb πχ θεωρουν features το missing functionality και το πισωγυρισμα.
    Οπως λοιπον λες για ποσο καλα δουλευουν, και σε πιστευω, λεω και εγω για τα χαλια που βλεπω οταν αυτα τα χαλια συμβαινουν. Και το μονο πραγμα που δεν εχω ακουσει ακομα για τα χαλια εινια κατι αντιστοιχο του "βαζεις το type c αναποδα γιαυτο δεν δουλευει το adb"!

    Για το αλλο θεμα με τις 2 περιεργες εφαρμογες που θελει να ενημερωσει, οριστε η λιστα ολων των εγκατεστημενων πακετων στη συσκευη με τη crdroid rom. Οι εφαρμογες που λεω παραπανω ειναι αντιστοιχα τα πακετα
    Κώδικας:
    package:com.google.android.apps.turbo
    package:com.footej.camera2
    https://paste.debian.net/hidden/8abe52dd/

    Για αρχη, τι δουλεια εχει εφαρμογη της google σε rom που υποτιθεται εινια aosp? Ειναι η ΜΟΝΗ εφαρμογη της google εκει μεσα νομιζω.
    Δευτερον, για ποιο λογο η μαμα εφαρμογη της καμερας να εχει το ιδιο ονομα πακετου με καποια random closed source εφαρμογη με διαφημισεις? Αυτα ειναι imho τα 2 μεγαλυτερα θεματα που βρισκω αυτη τη στιγμη στην crdroid που λες. Αν θες, να συνεχισουμε με pm.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20230605-070720_Aurora Store.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 05-06-23 στις 13:33.
    ديميتريس

  10. #19510
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για το αν φταίει το solid χωρίς δόκιμες. Αν δεν είναι λόγω διαφορετικής θέσης, συνήθως είναι λόγω παρεμβολών ή χρήσης του δικτύου. Ακόμα και κάποιο ασανσέρ ή ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να σου κάνει ζημιά. Υπάρχει φυσικά και η πιθανότητα το ίδιο το κινητό ή το pc να κατεβάζει ή να ανεβάζει εκείνη την στιγμή, αλλά αυτό φαντάζομαι το έχεις αποκλείσει.
    Ναι το έχω αποκλείσει. Έχω κάνει δοκιμές χωρίς κάτι ανοικτό και επίσης τσεκάρω και ταχύτητα με widget στο πισί.
    Επίσης χθες δοκίμασα και με τον FTP της Xiaomi και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
    Εσείς έχετε σταθερή ταχύτητα με αυτό τον τρόπο μεταφοράς;
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  11. #19511
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo
    Δεν εχω προβλημα με το aurora καθαυτο, με τη δυσλειτουργεια του εχω και δεν ξερω αν αυτη σχετιζεται με το ιδιο το aurora ή με το store και της πληροφοριες που τραβαει το aurora απο εκει ωστε να κρινει αν μια εφαρμογη θελει ενημερωση.
    Εβγαλα λοιπον το aurora του fdroid και εβαλα το "κανονικο" απο το apk που δινει η σελιδα του. Κανει τα ιδια ακριβως, μονο που βγαζει και αυτο στην εικονα. Αν εσυ καταλαβαινεις κατι περισσοτερο, ποσταρε. Μπορει πχ να του λειπει καποια βιβλιοθηκη και να
    Να το παρω και αλλιως. Εστω οτι αποφασιζω, σε καινουρια συσκευση, να κρατησω τη σαβουρα της google αλλα να μην βαλω google account ποτε, οποτε δεν γινεται να χρησιμοποιησω το store για εγκαταστασεις/ενημερωσεις περα απο αυτες που θα κανει την πρωτη φορα απο μονο του επειδη ειναι "feature". Μπορω να χρησιμοποιησω το aurora, με την απλη μεθοδο του session installer, και να ειμαι σιγουρος οτι θα ενημερωνει κανονικα τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες? Μετα απο αυτο που ειδα, δεν θα ελεγα ναι με 100% σιγουρια.

    Περι apks. Δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk απο σελιδες σαν το apkmirror. Και γενικα δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk εκτος αν μιλαμε για εφαρμογες που ειναι στο github και μονο εκει. Γιαυτο υπαρχει το store, γιαυτο υπαρχει το fdroid, για να μας διευκολυνει οπου ειναι δυνατον. Γιατι? Επειδη το adb εχει αλλεργια στα wildcard, αρα δεν μπορω να εχω σε ενα φακελο 10 apk και να του πω να κανει αυτο
    Κώδικας:
    adb install *.apk
    και στα πολλα αρχεια, δηλαδη δεν δουλευει ουτε αυτο
    Κώδικας:
    adb install 1.apk 2.apk 3.apk
    και θελει αποκλειστικα
    Κώδικας:
    adb install 1.apk
    (αναμονη)
    adb install 2.apk
    (αναμονη)
    adb install 3.apk
    Για συγκρινε αυτο το χαλι με το
    Κώδικας:
    fdroidcl install package1 package2 package3
    που τα κατεβαζει κιολας. Μπορεις να πεις οτι ειμαι κακομαθημενος απο τους package managers, αλλα μεχρι εκει.

    Βλεπεις λοιπον οτι δεν τρολλαρω κανεναν, μιας και σε οτι ποσταρω βαζω μαζι και αποδειξεις απο screenshots, logs κλπ. Οντως με ενοχλει το καθε χαλι που βλεπω, ειτε αυτο ειναι πισωγυρισμα (πρωτα pair και μετα connect), ειτε missing functionality που διαφημηζεται σαν feature. Και το κακο ειναι πως ακομα και ανθρωποι απο εδω μεσα που ξερουν απο adb πχ θεωρουν features το missing functionality και το πισωγυρισμα.
    Οπως λοιπον λες για ποσο καλα δουλευουν, και σε πιστευω, λεω και εγω για τα χαλια που βλεπω οταν αυτα τα χαλια συμβαινουν. Και το μονο πραγμα που δεν εχω ακουσει ακομα για τα χαλια εινια κατι αντιστοιχο του "βαζεις το type c αναποδα γιαυτο δεν δουλευει το adb"!

    Για το αλλο θεμα με τις 2 περιεργες εφαρμογες που θελει να ενημερωσει, οριστε η λιστα ολων των εγκατεστημενων πακετων στη συσκευη με τη crdroid rom. Οι εφαρμογες που λεω παραπανω ειναι αντιστοιχα τα πακετα
    Κώδικας:
    package:com.google.android.apps.turbo
    package:com.footej.camera2
    https://paste.debian.net/hidden/8abe52dd/

    Για αρχη, τι δουλεια εχει εφαρμογη της google σε rom που υποτιθεται εινια aosp? Ειναι η ΜΟΝΗ εφαρμογη της google εκει μεσα νομιζω.
    Δευτερον, για ποιο λογο η μαμα εφαρμογη της καμερας να εχει το ιδιο ονομα πακετου με καποια random closed source εφαρμογη με διαφημισεις? Αυτα ειναι imho τα 2 μεγαλυτερα θεματα που βρισκω αυτη τη στιγμη στην crdroid που λες. Αν θες, να συνεχισουμε με pm.
    Ωραία. Δεκτά όλα αυτά. Εγώ γνωρίζω να σου απαντήσω σε πολλές απ'τις απορίες σου, αλλά δεν θα το κάνω.

    Την άκρη μπορείς να τη βρεις με προσωπική αναζήτηση, όπως έκανα κι εγώ.

    Και κλείνω την κουβέντα, παραφράζοντας τη γνωστή ατάκα από το Casablanka "Ό,τι και να γίνει, θα έχουμε για πάντα το play store και τα google services".
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #19512
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το έχω αποκλείσει. Έχω κάνει δοκιμές χωρίς κάτι ανοικτό και επίσης τσεκάρω και ταχύτητα με widget στο πισί.
    Επίσης χθες δοκίμασα και με τον FTP της Xiaomi και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
    Εσείς έχετε σταθερή ταχύτητα με αυτό τον τρόπο μεταφοράς;
    Έχεις προσέξει σε ποια μπάντα είσαι συνδεδεμένος όταν πιάνει χαμηλές ταχύτητες; Δεν το γράφει απαραίτητα στις λεπτομέρειες δικτύου του android, άλλα η ταχύτητα που αναγράφει ειναι ενδεικτική. Το να σε πετάει από την μια στην άλλη ειναι συνηθισμένο.

    Αν έχεις όρεξη δες και αυτό.
    https://www.youtube.com/watch?v=9kwRw-obcwE

  13. #19513
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία. Δεκτά όλα αυτά. Εγώ γνωρίζω να σου απαντήσω σε πολλές απ'τις απορίες σου, αλλά δεν θα το κάνω.
    Μπορεις τουλαχιστον να απαντησεις σε αυτο που ρωτησα για τις 2 προεγκατεστημενες εφαρμογες στην crdroid? Σε pm αν το κανεις. Ενας τυπος στο github λεει πως μπορει οι devs του crdroid απλα να γουσταρουν τις συγκεκριμενες εφαρμογες και γιαυτο να τις περιλαμβανουν στη rom τους.

    In other news, με αφορμη το aurora που χτες δεν γινοταν να το ενημερωσει το fdroidcl λογω διαφορετικου signature (= το εγκατεστημενο aurora απο το apk που δινεται απο τη σελιδα του, να ενημερωθει απο το fdroidcl στην εκδοση που δινει το fdroid), ειδα πως η εκδοση που δινει απο τη σελιδα του ειναι η 4.1.1 (και κατι nightlies), ενω συμφωνα με το fdroid η 4.2.1 εχει βγει απο τον Απριλιο!
    Και στις 4 συσκευες που εχω aurora ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα επειδη σε ολες το ειχα εγκαταστησει απο το σκετο apk. Built in notifications δεν εχει για τις δικες του ενημερωσεις?

    - - - Updated - - -

    Για να μην το ξεχασω, μετα τη σημερινη ενημερωση που εκανα στο aurora σε 4.2.3, ενημερωνει κανονικα καποιες εφαρμογες, πχ το android auto αλλα εξακολουει να αποτυγχανει στον chrome και στο webview. Απλα αυτη τη φορα το κανει εντελως silently, χωρις να βγαλει το παραμικρο. Μονο το κουμπι στα δεξια αλλαζει απο "ενημερωση" σε "σε ουρα" και μετα παλι σε "ενημερωση", σε 2 δευτερα.

    - - - Updated - - -

    Οριστε και η επισημη τοποθετηση για το google health services και την εφαρμογη της καμερας στη crdroid rom.
    Device Health is part of battery management and no issue with it even if Google app
    Footej, even if closed source, is safe enough and while we recommend not to bundle any other camera app, maintainers choice was to do it in order to add more functionality to camera app
    ديميتريس

  14. #19514
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo
    Δεν εχω προβλημα με το aurora καθαυτο, με τη δυσλειτουργεια του εχω και δεν ξερω αν αυτη σχετιζεται με το ιδιο το aurora ή με το store και της πληροφοριες που τραβαει το aurora απο εκει ωστε να κρινει αν μια εφαρμογη θελει ενημερωση.
    Δεν υπάρχει καμία δυσλειτουργία. Ότι δεν θέλεις να σου εμφανίζεται σαν update, απλώς το κάνεις blacklist και δεν ξανασχολείσαι. Είναι τόσο απλό.

    Γιατί δεν σε καλύπτει αυτό, απ'τη στιγμή που ΔΕΝ θέλεις για κανένα λόγο να κάνεις update την εκάστοτε εφαρμογή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβγαλα λοιπον το aurora του fdroid και εβαλα το "κανονικο" απο το apk που δινει η σελιδα του. Κανει τα ιδια ακριβως, μονο που βγαζει και αυτο στην εικονα. Αν εσυ καταλαβαινεις κατι περισσοτερο, ποσταρε. Μπορει πχ να του λειπει καποια βιβλιοθηκη και να
    Να το παρω και αλλιως. Εστω οτι αποφασιζω, σε καινουρια συσκευση, να κρατησω τη σαβουρα της google αλλα να μην βαλω google account ποτε, οποτε δεν γινεται να χρησιμοποιησω το store για εγκαταστασεις/ενημερωσεις περα απο αυτες που θα κανει την πρωτη φορα απο μονο του επειδη ειναι "feature". Μπορω να χρησιμοποιησω το aurora, με την απλη μεθοδο του session installer, και να ειμαι σιγουρος οτι θα ενημερωνει κανονικα τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες? Μετα απο αυτο που ειδα, δεν θα ελεγα ναι με 100% σιγουρια.
    Ο τρόπος που θα επιλέξεις να κάνει εγκατάσταση, δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.
    Κράτα διακριτά αυτά που βάζεις μέσω f-droid, με αυτά που βάζεις μέσω aurora/play store και το λύνεις κι αυτό. Ιδανικά, κάνε blacklist μέσα στο aurora ότι έχεις εγκαταστήσει απ'το f-droid.
    Λύσεις υπάρχουν. Αν δεν σε καλύπτουν, είναι άλλο σκέλος.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περι apks. Δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk απο σελιδες σαν το apkmirror. Και γενικα δεν καθομαι να ασχοληθω με κατεβασματα σκετων apk εκτος αν μιλαμε για εφαρμογες που ειναι στο github και μονο εκει. Γιαυτο υπαρχει το store, γιαυτο υπαρχει το fdroid, για να μας διευκολυνει οπου ειναι δυνατον. Γιατι? Επειδη το adb εχει αλλεργια στα wildcard, αρα δεν μπορω να εχω σε ενα φακελο 10 apk και να του πω να κανει αυτο
    Κώδικας:
    adb install *.apk
    και στα πολλα αρχεια, δηλαδη δεν δουλευει ουτε αυτο
    Κώδικας:
    adb install 1.apk 2.apk 3.apk
    και θελει αποκλειστικα
    Κώδικας:
    adb install 1.apk
    (αναμονη)
    adb install 2.apk
    (αναμονη)
    adb install 3.apk
    Για συγκρινε αυτο το χαλι με το
    Κώδικας:
    fdroidcl install package1 package2 package3
    που τα κατεβαζει κιολας. Μπορεις να πεις οτι ειμαι κακομαθημενος απο τους package managers, αλλα μεχρι εκει.

    How to install multiple android applications ( from apk files) into device?

    Απλό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπεις λοιπον οτι δεν τρολλαρω κανεναν, μιας και σε οτι ποσταρω βαζω μαζι και αποδειξεις απο screenshots, logs κλπ. Οντως με ενοχλει το καθε χαλι που βλεπω, ειτε αυτο ειναι πισωγυρισμα (πρωτα pair και μετα connect), ειτε missing functionality που διαφημηζεται σαν feature. Και το κακο ειναι πως ακομα και ανθρωποι απο εδω μεσα που ξερουν απο adb πχ θεωρουν features το missing functionality και το πισωγυρισμα.
    Οπως λοιπον λες για ποσο καλα δουλευουν, και σε πιστευω, λεω και εγω για τα χαλια που βλεπω οταν αυτα τα χαλια συμβαινουν. Και το μονο πραγμα που δεν εχω ακουσει ακομα για τα χαλια εινια κατι αντιστοιχο του "βαζεις το type c αναποδα γιαυτο δεν δουλευει το adb"!
    Το adb shell δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από το κλασικό bash shell. Αν καθίσεις και ασχοληθείς μαζί του, ψάξεις τα switches κλπ, δεν θα έχεις προβλήματα.

    1+1 κάνουν δύο. Είναι τόσο απλό. Όταν δεν σου λειτουργεί κάτι στο adb shell, αναρωτήσου πρώτα αν έχεις ακολουθήσει σωστά τις οδηγίες.

    Αν ήταν τόσο δυσλειτουργικό και buggy, θα υπήρχε γκρίνια και από XDA μεριά και γενικώς θα βρωμούσε ο τύπος. Όπως καταλαβαίνεις, κάτι τέτοιο δεν υφίσταται.

    Το adb shell δεν δημιουργήθηκε για να παίζουμε εγώ κι εσύ με apk's. Έχει σημαντικότερα πράγματα να επιτελέσει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το αλλο θεμα με τις 2 περιεργες εφαρμογες που θελει να ενημερωσει, οριστε η λιστα ολων των εγκατεστημενων πακετων στη συσκευη με τη crdroid rom. Οι εφαρμογες που λεω παραπανω ειναι αντιστοιχα τα πακετα
    Κώδικας:
    package:com.google.android.apps.turbo
    package:com.footej.camera2
    https://paste.debian.net/hidden/8abe52dd/

    Για αρχη, τι δουλεια εχει εφαρμογη της google σε rom που υποτιθεται εινια aosp? Ειναι η ΜΟΝΗ εφαρμογη της google εκει μεσα νομιζω.
    Δευτερον, για ποιο λογο η μαμα εφαρμογη της καμερας να εχει το ιδιο ονομα πακετου με καποια random closed source εφαρμογη με διαφημισεις? Αυτα ειναι imho τα 2 μεγαλυτερα θεματα που βρισκω αυτη τη στιγμη στην crdroid που λες. Αν θες, να συνεχισουμε με pm.

    Εγώ δεν τις έχω καν αυτές τις εφαρμογές στη crdroid μου.

    Επειδή το crdroid αποτελείται από πολλούς maintainers που κάνουν maintain specific devices ο καθένας, ίσως αφορά συγκεκριμένο maintainer και όχι συνολικά το crdroid project.

    Από 'κει και πέρα, ακόμα και το microg να έχεις, επειδή χρησιμοποιεί ακριβώς τα ίδια ονόματα με τα proprietary πακέτα των gapps (για πpοφανείς λόγους), το aurora και το play store πάντα θα προσπαθούν να κατεβάσουν την αντίστοιχη proprietary ενημέρωση, γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν αν πρόκειται για το official ή spoofed πακέτο.

    Εσύ πολύ απλά, κάνεις blacklist αυτά τα πακέτα και ξεμπερδεύεις.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου είναι τόσο δύσκολο/χαοτικό να κάνεις απλά blacklisted 4-5 πακέτα, εξαρχής, χωρίς να χρειαστεί να ξανασχοληθείς μαζί τους.

    Τι σε νοιάζει για ποιο λόγο συμβαίνει; Αν και σου εξήγησα τον λόγο. Τι θα σε ωφελίσει να μάθεις τον λόγο και τις αιτίες που συμβαίνει αυτό;

    Εσύ θέλεις να μην γίνονται update αυτά τα πακέτα, για τον x,y λόγο. Ωραία. Υπάρχει η λύση, blacklist manager εντός του aurora. Τέλος.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #19515
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1301 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 12811291129612991300130113021303130613111321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας