Σελ. 1374 από 1374 ΠρώτηΠρώτη ... 135413641369137213731374
Εμφάνιση 20.596-20.605 από 20605
  1. #20596
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν κάνεις uninstall δεν γινεται πρώτα από όλα, force stop, clear storage ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαχνω να βρω τι πραγματικά γίνεται και θεωρητικά το uninstall περιλαμβάνει τα βήματα του delete storage. Όμως, αυτά τα βήματα δεν περιλαμβάνουν αρχεία που έχει αποθηκεύσει η εφαρμογή εκτός του designated space. Όταν διαβάζω για αυτό, είναι σαν να λένε ότι το manual clear θα μαζέψει και αυτά τα αρχεία που δεν το πιστεύω. Για να το κάνει αυτό, πρέπει η εφαρμογή να το κάνει που ξέρει τι έχει παρατήσει πού.
    Η "σωστή" σειρά είναι αυτή που είπε ο yyy.
    Για το αν αφήνει πίσω του πράγματα ένα app στο λέει με του που πας να κάνεις clear data με pop up (files and settings, will be permanently deleted for this device).

    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood πριν το Uninstall
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  51,0 KB 
ID: 255684
    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood με επανεγκατάσταση meta to Uninstall.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_2.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  50,6 KB 
ID: 255685
    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood με επανεγκατάσταση, μετά από clear cache, clear data.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_3.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 255686

  2. #20597
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να επιστρεψουμε στα ontopic, το προβλημα ειναι πως το λειτουργικο δεν ξερει (ή εστω κανει κακο διαχωρισμο) του τι εινια πραγματικα cache και τι δεδομενα της εφαρμογης.
    Εστω λοιπον η Χ σαπια εφαρμογη, που πιανει μερικες δεκαδες mb σαν εγκατεσταση, εχει cache μερικες εκατονταδες και data "μονο" μερικα gb. Την ιδια στιγμη ο χωρος της συσκευης εινια τιγκαρισμενος απο πολλες τετοιες σαπιες εφαρμογες που εχουν παρομοια μεγεθη εγκαταστασης, cache και δεδομενων.

    Αν ο χρηστης κανει clear cache κερδιζει αυτα τα λιγα mb που θα αδειασουν προσωρινα, γιατι ειναι cache. Αν κανει clear data χανει λογαριασμους, καταχωρησεις και γενικα οτιδηποτε αλλο εχει "δημιουργησει" με την εφαρμογη, αλλα ξεφορτωνεται αρκετα gb. Θεωρω πως κανεις λογικος χρηστης δεν θα κανει ποτε το δευτερο, ειδικα αν μιλαμε για εφαρμογη που εχει δεν προσβαση στο ιντερνετ και για να ξανακατεβασει οτι σβηστηκε.
    Οποτε τι μενει στον απλο χρηστη? Να αλλαξει συσκευη ωστα να χωραει την επιπλεον σαβουρα της καθε σαπιας εφαρμογης?

    Για το sd maid. Οσες φορες το εχω βαλει να καθαρισει κατι σε μενα, δεν εχω δει να σβηνει πανω απο μερικες δεκαδες mb, που λογικα ειναι η μονο cache των εφαρμογων. Για αυτο το λογο δεν θεωρω οτι κανει κατι τρομερο και δεν το συστηνω.
    ديميتريس

  3. #20598
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επιστρεψουμε στα ontopic, το προβλημα ειναι πως το λειτουργικο δεν ξερει (ή εστω κανει κακο διαχωρισμο) του τι εινια πραγματικα cache και τι δεδομενα της εφαρμογης.
    Εστω λοιπον η Χ σαπια εφαρμογη, που πιανει μερικες δεκαδες mb σαν εγκατεσταση, εχει cache μερικες εκατονταδες και data "μονο" μερικα gb. Την ιδια στιγμη ο χωρος της συσκευης εινια τιγκαρισμενος απο πολλες τετοιες σαπιες εφαρμογες που εχουν παρομοια μεγεθη εγκαταστασης, cache και δεδομενων.

    Αν ο χρηστης κανει clear cache κερδιζει αυτα τα λιγα mb που θα αδειασουν προσωρινα, γιατι ειναι cache. Αν κανει clear data χανει λογαριασμους, καταχωρησεις και γενικα οτιδηποτε αλλο εχει "δημιουργησει" με την εφαρμογη, αλλα ξεφορτωνεται αρκετα gb. Θεωρω πως κανεις λογικος χρηστης δεν θα κανει ποτε το δευτερο, ειδικα αν μιλαμε για εφαρμογη που εχει δεν προσβαση στο ιντερνετ και για να ξανακατεβασει οτι σβηστηκε.
    Οποτε τι μενει στον απλο χρηστη? Να αλλαξει συσκευη ωστα να χωραει την επιπλεον σαβουρα της καθε σαπιας εφαρμογης?

    Για το sd maid. Οσες φορες το εχω βαλει να καθαρισει κατι σε μενα, δεν εχω δει να σβηνει πανω απο μερικες δεκαδες mb, που λογικα ειναι η μονο cache των εφαρμογων. Για αυτο το λογο δεν θεωρω οτι κανει κατι τρομερο και δεν το συστηνω.
    Συγνώμη άλλα αγοράζεις το φτηνότερο 5G με 128GB και 6GB RAM, αν δεν θέλεις 5G πάει και φτηνότερα, κάνεις την δουλειά σου και ξεχνάς γκρίνιες, sd maid και clear cache.

  4. #20599
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επιστρεψουμε στα ontopic, το προβλημα ειναι πως το λειτουργικο δεν ξερει (ή εστω κανει κακο διαχωρισμο) του τι εινια πραγματικα cache και τι δεδομενα της εφαρμογης.
    Εστω λοιπον η Χ σαπια εφαρμογη, που πιανει μερικες δεκαδες mb σαν εγκατεσταση, εχει cache μερικες εκατονταδες και data "μονο" μερικα gb. Την ιδια στιγμη ο χωρος της συσκευης εινια τιγκαρισμενος απο πολλες τετοιες σαπιες εφαρμογες που εχουν παρομοια μεγεθη εγκαταστασης, cache και δεδομενων.

    Αν ο χρηστης κανει clear cache κερδιζει αυτα τα λιγα mb που θα αδειασουν προσωρινα, γιατι ειναι cache. Αν κανει clear data χανει λογαριασμους, καταχωρησεις και γενικα οτιδηποτε αλλο εχει "δημιουργησει" με την εφαρμογη, αλλα ξεφορτωνεται αρκετα gb. Θεωρω πως κανεις λογικος χρηστης δεν θα κανει ποτε το δευτερο, ειδικα αν μιλαμε για εφαρμογη που εχει δεν προσβαση στο ιντερνετ και για να ξανακατεβασει οτι σβηστηκε.
    Οποτε τι μενει στον απλο χρηστη? Να αλλαξει συσκευη ωστα να χωραει την επιπλεον σαβουρα της καθε σαπιας εφαρμογης?

    Για το sd maid. Οσες φορες το εχω βαλει να καθαρισει κατι σε μενα, δεν εχω δει να σβηνει πανω απο μερικες δεκαδες mb, που λογικα ειναι η μονο cache των εφαρμογων. Για αυτο το λογο δεν θεωρω οτι κανει κατι τρομερο και δεν το συστηνω.
    Μα γιατί φταίει το λειτουργικό και όχι ο προγραμματιστής που δεν χρησιμοποιεί τα κατάλληλα API. Το ίδιο ισχύει και στα windows. Υπάρχουν ειδικά API για να σου δίνουν το path που έχει ετοιμάσει η MS.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "σωστή" σειρά είναι αυτή που είπε ο yyy.
    Για το αν αφήνει πίσω του πράγματα ένα app στο λέει με του που πας να κάνεις clear data με pop up (files and settings, will be permanently deleted for this device).

    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood πριν το Uninstall
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  51,0 KB 
ID: 255684
    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood με επανεγκατάσταση meta to Uninstall.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_2.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  50,6 KB 
ID: 255685
    Χώρος που καταλαμβάνει το app του eFood με επανεγκατάσταση, μετά από clear cache, clear data.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efood_3.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 255686
    Δεν βλέπω καμιά αποδείξη της σωστής σειράς. Και δεν μπορώ να βρω πληροφορία ότι κάτι περισσότερο γίνεται όταν χειροκινητα κάνεις stop, clear και μετά uninstall σε σχέση με uninstall. Προς το παρών μου μοιάζει με κάποιας μορφής ραδιο αρβύλα που ίσως να είχε τις ρίζες της σε παλιό android αλλά συνεχίζει λόγω ραδιοφώνου. Και ο yyy έγραψε ότι δεν γνωρίζει. Απλά συνεχίζει και το κάνει.

    Όσον αφορά τις φωτογραφίες δεν λέει κάτι. Ειδικά τέτοιες εφαρμογές, γεμίζουν με την παροδο του χρόνου.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #20600
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @paradox21
    Αυτο ακριβως το σκεπτικο ειχε η εφηβη που λεω παραπανω, οταν πηγε απο την 16αρα συσκευη της σε μια 32αρα. Ισως να ειχε το ιδιο σκεπτικο και η φιλη μου με την 64αρα, μιας και καποτε ειχε ενα 8αρι ταμπλετ που ολο ηταν τιγκα.
    Αλλα με αυτο τον τροπο βασιζεσαι στο hw για να καλυψεις μια αναπηρια που εχει καθαρα το sw και να ελπιζεις πως στο μελλον δεν θα εχεις την ιδια.

    Για να δειξω τα χαλια που λεω, οπως καποιος παραπενω παρεθεσε sceenshots απο το efood, θα παρεθετα screenshots απο μια πιο μικρη εφαρμογη αλλα βαριεμια να τις μεταφερω στο pc για να τις ανεβασω εδω.
    Εστω λοιπον ο via, ο καλυτερος webview based browser για android. Στο δικο μου κινητο, που τον εχω 5+ χρονια, πιανει ας πουμε 100mb συνολικα (cache και data). Απο αυτα τα 100mb, τα ~20 εινια η cache και η ιδια η εφαρμογη και τα ~80mb ειναι τα δεδομενα της. 80mb χωρο πιανουν οι ~50 bookmarked σελιδες, τα cookies του browser και οι ρυθμισεις του. Σαν πολυ δεν ειναι? Γιατι για μενα ειναι δυσαναλογα πολλα σε σχεση με το μεγεθος του και με αυτα που προσφερει
    Ετσι λοιπον και ΠΟΛΥ χειροτερα εινια τα πραγματα με ολες τις εφαρμογες και, με μαθηματικη ακριβεια, οσο πιο σαπια ειναι η εφαρμογη, τοσο περισσοτερο χωρο πιανει χωρις καποιο προφανη λογο. Και το λειτουργικο δεν κανει απολυτως τιποτα για να τον περιορισει.
    ديميتريس

  6. #20601
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν βλέπω καμιά αποδείξη της σωστής σειράς. Και δεν μπορώ να βρω πληροφορία ότι κάτι περισσότερο γίνεται όταν χειροκινητα κάνεις stop, clear και μετά uninstall σε σχέση με uninstall. Προς το παρών μου μοιάζει με κάποιας μορφής ραδιο αρβύλα που ίσως να είχε τις ρίζες της σε παλιό android αλλά συνεχίζει λόγω ραδιοφώνου. Και ο yyy έγραψε ότι δεν γνωρίζει. Απλά συνεχίζει και το κάνει.

    Όσον αφορά τις φωτογραφίες δεν λέει κάτι. Ειδικά τέτοιες εφαρμογές, γεμίζουν με την παροδο του χρόνου.
    Από τα 86,5ΜΒ αρχικού χώρο που καταλαμβάνει η εφαρμογή, στα 78,5ΜΒ που καταλαμβάνει το app μετά την επανεγκατάσταση χωρίς clear cache και data και τα 75ΜΒ μετά την επανεγκατάσταση με clear cache και data, αλήθεια δεν βλέπεις διαφορά ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @paradox21
    Αυτο ακριβως το σκεπτικο ειχε η εφηβη που λεω παραπανω, οταν πηγε απο την 16αρα συσκευη της σε μια 32αρα. Ισως να ειχε το ιδιο σκεπτικο και η φιλη μου με την 64αρα, μιας και καποτε ειχε ενα 8αρι ταμπλετ που ολο ηταν τιγκα.
    Αλλα με αυτο τον τροπο βασιζεσαι στο hw για να καλυψεις μια αναπηρια που εχει καθαρα το sw και να ελπιζεις πως στο μελλον δεν θα εχεις την ιδια.

    Για να δειξω τα χαλια που λεω, οπως καποιος παραπενω παρεθεσε sceenshots απο το efood, θα παρεθετα screenshots απο μια πιο μικρη εφαρμογη αλλα βαριεμια να τις μεταφερω στο pc για να τις ανεβασω εδω.
    Εστω λοιπον ο via, ο καλυτερος webview based browser για android. Στο δικο μου κινητο, που τον εχω 5+ χρονια, πιανει ας πουμε 100mb συνολικα (cache και data). Απο αυτα τα 100mb, τα ~20 εινια η cache και η ιδια η εφαρμογη και τα ~80mb ειναι τα δεδομενα της. 80mb χωρο πιανουν οι ~50 bookmarked σελιδες, τα cookies του browser και οι ρυθμισεις του. Σαν πολυ δεν ειναι? Γιατι για μενα ειναι δυσαναλογα πολλα σε σχεση με το μεγεθος του και με αυτα που προσφερει
    Ετσι λοιπον και ΠΟΛΥ χειροτερα εινια τα πραγματα με ολες τις εφαρμογες και, με μαθηματικη ακριβεια, οσο πιο σαπια ειναι η εφαρμογη, τοσο περισσοτερο χωρο πιανει χωρις καποιο προφανη λογο. Και το λειτουργικο δεν κανει απολυτως τιποτα για να τον περιορισει.
    Γενικά συμφωνώ στο οτι το HW στις μέρες μας είναι πολύ δυνατό και κρύβει το "κακογραμμένο" SW, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις πλατφόρμες.

    Όχι δεν θεωρό πολλά τα 100ΜΒ, σε εμένα o Lightning καταλαμβάνει 784ΜΒ και η εφαρμογή είναι 9,02ΜΒ.

  7. #20602
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ουτε εγω ειπα οτι ειναι πολλα τα 100, ουτε ακομα και τα 700+ του lightning. Αλλα παραεινια πολλα για δεδομενα μιας τοσο μικρης εφαρομγης.
    ديميتريس

  8. #20603
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε εγω ειπα οτι ειναι πολλα τα 100, ουτε ακομα και τα 700+ του lightning. Αλλα παραεινια πολλα για δεδομενα μιας τοσο μικρης εφαρομγης.
    Για το παραείναι πολλά διαφώνησα.

    9,02ΜΒ το app, 714MB user data, 55,07MB cache και έχει/εχω κατεβάσει 3,34GB από 4 Ιανουαρίου, δεν βλέπω κάτι παράλογο.

  9. #20604
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να το θεσω λιγο διαφορετικα. Στους desktop browsers μου εχω χιλιαδες (αν οχι δεκαδες χιλιαδες) bookmarks, συν cookies, προσθετα κλπ και το "data" τους δεν ειναι ουτε το μισο απο αυτο επειδη απλα δεν συσσωρευεται σαβουρα, ουτε απο το λειτουργικο, ουτε απο την ιδια την εφαρμογη.
    ديميتريس

  10. #20605
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 86,5ΜΒ αρχικού χώρο που καταλαμβάνει η εφαρμογή, στα 78,5ΜΒ που καταλαμβάνει το app μετά την επανεγκατάσταση χωρίς clear cache και data και τα 75ΜΒ μετά την επανεγκατάσταση με clear cache και data, αλήθεια δεν βλέπεις διαφορά ?
    Διαφορά βλέπω, λογική σύνδεση δεν βλέπω. Με αυτή την έννοια το έγραψα και μάλιστα έγραψα ότι σε τέτοιου τύπου εφαρμογές με την χρήση θα ανεβαίνει. Πέρα από αυτό, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο χώρος. Μια φορά στην ζωή μου και πολλά χρόνια πριν έχω ξεμείνει. Δεν έχω δεδομένα γενικά και τις φωτογραφίες τις αδειάζω συνεπώς δεν ειναι θέμα για μένα. Για μένα το ερώτημα παραμένει με το αν αφήνει λειτουργικά κατάλειπα, αν έχει διαφορά στην σειρά και αν τελικά το factory reset κάνει την διαφορά που κάποιοι λένε και άλλοι λένε όχι.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 1374 από 1374 ΠρώτηΠρώτη ... 135413641369137213731374

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας