Σελ. 1048 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 10281038104310461047104810491050105310581068 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.706-15.720 από 20588
  1. #15706
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος δηλαδή με τον κάθε πικραμένο προγραμματιστή που βάζει να ψάχνει η εφαρμογή αν είσαι root και δε δουλεύει.
    Ούτε τα e-banking δεν έχουν τέτοια απαίτηση και έχει ο ΟΠΑΠ και ο ΟΤΕ. αΐ σιχτίρ
    Ποια εφαρμογή, που να δουλεύει όμως, μπορώ να βάλω για απόκρυψη root;
    Είχα βάλει μια παλιότερα, δεν θυμάμαι ποια, αλλά δεν έκανε δουλειά
    Και τα ebanking έχουν τέτοιο έλεγχο, άλλα σου δίνουν περιορισμένη πρόσβαση, άλλα δεν δουλεύουν καθόλου.
    Κάτι που να το κρύβει 100% το root δεν υπάρχει.

    Αν μιλάμε για εφαρμογές τύπου cosmote tv, τότε δεν ξέρω κάποια που να το κάνει.
    Ο λόγος που έχουν την απαίτηση να μην είναι root Η συσκευή είναι φυσιολογικός

  2. #15707
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος δηλαδή με τον κάθε πικραμένο προγραμματιστή που βάζει να ψάχνει η εφαρμογή αν είσαι root και δε δουλεύει.
    Ούτε τα e-banking δεν έχουν τέτοια απαίτηση και έχει ο ΟΠΑΠ και ο ΟΤΕ. αΐ σιχτίρ
    Ποια εφαρμογή, που να δουλεύει όμως, μπορώ να βάλω για απόκρυψη root;
    Είχα βάλει μια παλιότερα, δεν θυμάμαι ποια, αλλά δεν έκανε δουλειά
    Αν είσαι rooted με το magisk, έχει στις ρυθμίσεις root hide.

    Παλιότερα θυμάμαι δεν μπορούσα με τίποτα να ξεγελάσω το app της πειραιώς.

    Με το app της eurobank δεν χρειάζεται καν hide.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #15708
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Της Εθνικής πάντως η εφαρμογή δεν έχει κανένα πρόβλημα με root.
    Δε λέω για το cosmote tv αυτό θα μπορούσα να το καταλαβω.
    Λεω για την καινουρια εφαρμογη FON που εβγαλε

    Καλο αυτο με το hide του magisk δεν το ήξερα.
    Το best connect του OTE δουλεψε!
    Το tzoker δυστυχώς παλι βγαζει μήνυμα για root
    50% επιτυχια δηλαδη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 14-09-19 στις 23:16.

  4. #15709
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε Κύπρο και Μάλτα κανένα θέμα με τις εφαρμογές των μεγάλων τραπεζών σε ροοταρισμενα κινητά.
    Μήπως Ελλάδα έχουν άλλες ιδιοτροπίες;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #15710
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δεν ξέρω τι λέει ο Σπύρος πάντως σε μένα τη Πειραιώς και της Εθνικής δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα

  6. #15711
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως δεν ξέρω αν θα έβαζα τραπεζική εφαρμογή ή οτιδήποτε ευαίσθητο σε παγαποντια σε root συσκευή. Ειδικά σαν application developer δεν θα το επέτρεπα.

  7. #15712
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν ξέρω αν θα έβαζα τραπεζική εφαρμογή ή οτιδήποτε ευαίσθητο σε παγαποντια σε root συσκευή. Ειδικά σαν application developer δεν θα το επέτρεπα.
    Ναι γιατί, ως γνωστόν, η root-αρισμένη συσκευή είναι ευάλωτη σε υποκλοπές ενώ μία μη root συσκευή φορτωμένη με ένα σωρο σκουπιδο-apps που καταγράφουν στο accesibility τις κινήσεις του χρήστη (πχ 3rd party keyboard, 3rd party launcher, κλπ) δεν είναι. Makes sense.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #15713
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί, ως γνωστόν, η root-αρισμένη συσκευή είναι ευάλωτη σε υποκλοπές ενώ μία μη root συσκευή φορτωμένη με ένα σωρο σκουπιδο-apps που καταγράφουν στο accesibility τις κινήσεις του χρήστη (πχ 3rd party keyboard, 3rd party launcher, κλπ) δεν είναι. Makes sense.
    Ναι αλλά η καταγραφή δεν είναι το ίδιο με πρόσβαση στο σύστημα. Βέβαια σωστά λες. Proxy μπαίνει και χωρίς root. Από την άλλη και πρέπει να κάνουν και αυτοί. Με βάση την στατιστική είναι η επιλογή. Και εγώ τα ίδια θα έκανα ή θα έβαζα παράμετρο να υπογράψεις ότι η τράπεζα δεν έχει ευθύνη.

  9. #15714
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά η καταγραφή δεν είναι το ίδιο με πρόσβαση στο σύστημα. Βέβαια σωστά λες. Proxy μπαίνει και χωρίς root. Από την άλλη και πρέπει να κάνουν και αυτοί. Με βάση την στατιστική είναι η επιλογή. Και εγώ τα ίδια θα έκανα ή θα έβαζα παράμετρο να υπογράψεις ότι η τράπεζα δεν έχει ευθύνη.
    Θεωρώ ότι ο χρήστης που επιλέγει το root, είναι χρήστης με σύνεση και προσέχει πως χρησιμοποιεί το σύστημά του.
    Το να στερεί ο προγραμματιστής τη δυνατότητα της χρήσης της λόγω root, το βρίσκω άκρως εκβιαστικό και πιστεύω κανείς δεν θα κάνει un-root τη συσκευή του για ένα apk.

    Το τελευταίο που λες, είναι και το πιο σωστό.
    Προσωπικά τόσα χρόνια με rooted συσκευή, κάνοντας ενεργή χρήση 3 διαφορετικών web banking apps, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

    Φυσικά, δεν το λέω αυτό για να αποδείξω ότι είναι ακίνδυνο, αλλά για να καταστήσω σαφές ότι δεν είναι και το πιο πιθανό σενάριο του να συμβεί.

    Πιστεύω η θεωρητική ευπάθεια δεν έχει καμία ρεαλιστική προσέγγιση σε σχέση με στατιστικώς αποδεδειγμένα κρούσματα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #15715
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι λέει ο Σπύρος πάντως σε μένα τη Πειραιώς και της Εθνικής δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα
    Πειραιώς δεν δέχεται να έχεις quick login με fingerprint πχ, το ίδιο και στην revolut

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Κύπρο και Μάλτα κανένα θέμα με τις εφαρμογές των μεγάλων τραπεζών σε ροοταρισμενα κινητά.
    Μήπως Ελλάδα έχουν άλλες ιδιοτροπίες;
    Μάλλον ακολουθούν ότι κάνουν και άλλες μεγάλες τράπεζες https://www.ubs.com/ch/en/help/access-app/reset.html
    https://m.mobile15.hsbc.com/pages/mobile-banking.html
    What is your policy on devices that are jailbroken or have been rooted?

    A device that has been jailbroken or rooted may be less secure and we advise you not to use HSBC Mobile Banking on such a device. If the app detects a device has been modified in this way then you may see a warning and, depending on which country you have your HSBC accounts in, it may prevent you accessing your accounts on the modified device.

    άλλωστε αν δεν υπήρχε θέμα δεν θα είχανε κάνει ειδικό Module hide στο Magisk

  11. #15716
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι ο χρήστης που επιλέγει το root, είναι χρήστης με σύνεση και προσέχει πως χρησιμοποιεί το σύστημά του.
    Το να στερεί ο προγραμματιστής τη δυνατότητα της χρήσης της λόγω root, το βρίσκω άκρως εκβιαστικό και πιστεύω κανείς δεν θα κάνει un-root τη συσκευή του για ένα apk.
    Όπως οι τηλεοράσεις μέχρι πρόσφατα αφόριζαν το Internet ως πηγή όλων των κακών, όπως οι παπάδες αφόριζαν τη heavy metal, έτσι και οι τωρινοί προγραμματιστές αφορίζουν τις routed συσκευές. Όλοι για τον ίδιο λόγο, γιατί τους στερούν πελατεία.
    Σιγά που σκοτίστηκαν για την ενημέρωσή, μας την ψυχή, μας ή την ασφάλεια μας.
    Δεν θα τούς περάσει. Κάτοχος της συσκευής ή/και του λειτουργικού συστήματος ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ και όσο μου είναι δυνατόν δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να μου στερεί επιλογές δήθεν για το καλό μου.
    Εννοείται ότι δεν πρόκειται να κάνω un-root τη συσκευή μου για καμία εφαρμογή όπως εννοείται βέβαια ότι πριν την αγορά οποιασδήποτε συσκευής επιβεβαιώνω πρώτα ότι μπορεί να routαριστεί
    Όσες εταιρίες δεν μου δίνουν αυτή την επιλογή (κλειδωμένος boot loader κλπ) λυπάμαι ατύχησαν.

  12. #15717
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως οι τηλεοράσεις μέχρι πρόσφατα αφόριζαν το Internet ως πηγή όλων των κακών, όπως οι παπάδες αφόριζαν τη heavy metal, έτσι και οι τωρινοί προγραμματιστές αφορίζουν τις routed συσκευές. Όλοι για τον ίδιο λόγο, γιατί τους στερούν πελατεία.
    Σιγά που σκοτίστηκαν για την ενημέρωσή, μας την ψυχή, μας ή την ασφάλεια μας.
    Δεν θα τούς περάσει. Κάτοχος της συσκευής ή/και του λειτουργικού συστήματος ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ και όσο μου είναι δυνατόν δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να μου στερεί επιλογές δήθεν για το καλό μου.
    Εννοείται ότι δεν πρόκειται να κάνω un-root τη συσκευή μου για καμία εφαρμογή όπως εννοείται βέβαια ότι πριν την αγορά οποιασδήποτε συσκευής επιβεβαιώνω πρώτα ότι μπορεί να routαριστεί
    Όσες εταιρίες δεν μου δίνουν αυτή την επιλογή (κλειδωμένος boot loader κλπ) λυπάμαι ατύχησαν.
    Έτσι ακριβώς! Με κάλυψες πλήρως!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #15718
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι ο χρήστης που επιλέγει το root, ....
    Κανείς τρελό projection.
    Μερικά παραδείγματα. Συσκευές που αγοράζαμε κάποια χρόνια πριν ήταν routed. Τα περισσότερα tv boxακια είναι rooted. Δίνεις συσκευή για επισκευή και στην κάνουν ρουτ...

    Καταλαβαίνεις που το παω; Εσύ και πολλά μέλη εδώ ξέρουν. Όμως οι poweruser ή πιο σωστά οι χρήστες με γνώση δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο όρο. Η τράπεζα και κάθε τράπεζα δεν κάνει διαφοροποίηση στους χρήστες. Δεν μπορεί άλλωστε.

    Το ίσως μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ότι προβάλλουν στον ευρύτερο κόσμο τον εαυτό τους ή τον κοινωνικό τους κύκλο.

  14. #15719
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.504
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ενα κινητο με android go (1gb ram, 8 gb rom), θελω να μεταφερω στην sd μια εφαρμογη που πιανει ~2gb με τα δεδομενα της.
    Το app2sd απαιτει root για να δουλεψει κανονικα, αλλα ξερει κανεις αν μπορει να μετακινησει εστω και ενα τμημα της εφαρμογης χωρις root?
    ديميتريس

  15. #15720
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 1048 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 10281038104310461047104810491050105310581068 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας