Σελ. 1158 από 1374 ΠρώτηΠρώτη ... 11381148115311561157115811591160116311681178 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.356-17.370 από 20598
  1. #17356
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Episode 3 στο σιριαλ του bromite με τα user certificates. Νεα εκδοση πριν λιγο, που παλι λεει στο changelog "dropped patch to not permit user-installed certificates", αλλα το σχετικο issue report ακομα ανοιχτο!

    - - - Updated - - -

    Εβαλα πριν λιγες μερες aurora store σε ενα ταμπλετ που το play store δεν ανοιγει επειδη ζηταει credentials για το google account που εχει συνδεθει σε αυτο και κλασικα ο χρηστης τα εχει ξεχασει εδω και πολυ καιρο. Τοτε εβαλα δοκιμαστικα μια εφαρμογη και μπηκε κανονικα.
    Σημερα το ανοιξα να βαλω κατι αλλο (εναν file manager της προκοπης) και παρολο που το βρισκει, δεν το κατεβαζει καν. Στην εκκινηση του δε πετιεται ενα μηνυμα που λεει οτι υπαρχει νεα ενημερωση του aurora store, αλλα τιποτε παραπανω.
    Πατωντας στο ρυθμισεις > ενημερωσεις > ελεγχος ενημερωσεων φαινεται να κανει κατι για 1ms και να βγαζει μια ειδοποιηση πανω αριστερα, αλλα τελικα δεν κανει τιποτα και η ειδοποιηση φευγει αμεσως. Εκτος απο το να το διαγραψω και να το ξανακατεβασω, τι αλλο μπορω να κανω?
    ديميتريس

  2. #17357
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα πριν λιγες μερες aurora store σε ενα ταμπλετ που το play store δεν ανοιγει επειδη ζηταει credentials για το google account που εχει συνδεθει σε αυτο και κλασικα ο χρηστης τα εχει ξεχασει εδω και πολυ καιρο. Τοτε εβαλα δοκιμαστικα μια εφαρμογη και μπηκε κανονικα.
    Σημερα το ανοιξα να βαλω κατι αλλο (εναν file manager της προκοπης) και παρολο που το βρισκει, δεν το κατεβαζει καν. Στην εκκινηση του δε πετιεται ενα μηνυμα που λεει οτι υπαρχει νεα ενημερωση του aurora store, αλλα τιποτε παραπανω.
    Πατωντας στο ρυθμισεις > ενημερωσεις > ελεγχος ενημερωσεων φαινεται να κανει κατι για 1ms και να βγαζει μια ειδοποιηση πανω αριστερα, αλλα τελικα δεν κανει τιποτα και η ειδοποιηση φευγει αμεσως. Εκτος απο το να το διαγραψω και να το ξανακατεβασω, τι αλλο μπορω να κανω?
    Αν είχες κάνει login ως anonymous χρήστης, θα πρέπει να κάνεις logout και ξανά login.

    Καλύτερα να δημιουργήσεις ένα dummy account και να το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο. Θα συμπεριφέρεται σωστά.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #17358
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σαν anonymous το εχω. Για ποιο λογο να κανω logout κια ξανα login αφου και οταν ξαναμπω σαν anonymous θα ειμαι παλι? Επισης, απο που κανω logout? :P

    Κατελληξα τελικα να το ξανακατεβασω και να το ξαναεγκαταστησω, οποτε το χρησιμοποιησα λιγο παραπανω αυτη τη φορα και βρηκα κατι αναπηριες, οποτε τις αναφερω.
    Οι μονες αλλαγες που εκανα στις ρυθμισεις του aurora ηταν να ενεργοποιησω την αυτοματη εγκατασταση και την διαγραφη των apk μετα την εγκατασταση. Υπηρχανε 25-30 εφαρμογες προς ενημερωση, με τα 3/4 αυτων να ειναι τα γνωστα σκουπιδια της google (hangouts, g+, google app, βιβλια, ταινιες, μουσικη κλπ).

    - Παρολο που παραπανω ορισα να κανει τις εγκαταστασεις αυτοματα χωρις να με ρωταει, γεμισε ο τοπος notifications του aurora που περιμενε να πατησω οκ για να κανει την ΚΑΘΕ ΜΙΑ εγκατασταση. Περιττο να πω τι πανικος εγινε με τοσα prompts...
    - Παρολο που παραπανω ορισα να σβηνει τα apk μετα την εγκατασταση, υπηρχανε ΟΛΑ μεσα στο φακελο που κανει τις ληψεις.
    - Σε μια εφαρμογη, αυτη της εθνικης τραπεζας, ελεγε για κατεστραμμενο apk. Να υποθεσω δεν σκεφτηκανε οι devs του οτι σε μια τετοια περιπτωση ξανακατεβαζει το apk και διαγραφει το προβληματικο χωρις να ρωτησει...
    - Κατα την εγκατασταση του google app η οθονη μαυρισε εντελως σαν να κλειδωσα το ταμπλετ και δεν επανερχοταν ουτε μετα απο παρατεταμενο πατημα του power button! 2 φορες προσπαθησα να την ενημερωσω, και τις 2 εκανε το ιδιο πραγμα. Αυτη τη στιγμη αναφερεται σαν μη ενημερωμενη.
    - Τα google play services ενημερωθηκαν με την 3η ή 4η φορα που πατησα να εγκατασταθουν. Τα google play services for instant apps απο την αλλη απλα δεν θελουν να ενημερωθουν. Αλλα αυτο ειναι κλαϊν μπροστα στα αλλα 4 θεματα.

    Αν αυτο ειναι το καλυτερο "υποκαταστατο" του κανονικου store, 1000 φορες να μεινω με το οριτζιναλ και τις αλλες αναπηριες που εχει.

    - - - Updated - - -

    Και ακομα ενα.
    - Δοκιμασα να βαλω μια εφαρμογη (το accubattery) και οταν πατησα εγκατασταση δεν εκανε τιποτα. Εβγαλε την μπαρα προοδου, αλλα δεν την ξεκινησε το κατεβασμα ποτε και μετα απο ενα δευτερολεπτο ξαναγυρισε το κουμπι στο "εγκατασταση". Δοκιμασα μετα με μια εφαρμογη της google (το σαπιο το files) και εκανε τα ιδια. Εκανα force stop το aurora, ξαναδοκιμασα, αλλα δεν αλλαξε κατι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-02-21 στις 17:27.
    ديميتريس

  4. #17359
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν anonymous το εχω. Για ποιο λογο να κανω logout κια ξανα login αφου και οταν ξαναμπω σαν anonymous θα ειμαι παλι? Επισης, απο που κανω logout? :P

    Κατελληξα τελικα να το ξανακατεβασω και να το ξαναεγκαταστησω, οποτε το χρησιμοποιησα λιγο παραπανω αυτη τη φορα και βρηκα κατι αναπηριες, οποτε τις αναφερω.
    Οι μονες αλλαγες που εκανα στις ρυθμισεις του aurora ηταν να ενεργοποιησω την αυτοματη εγκατασταση και την διαγραφη των apk μετα την εγκατασταση. Υπηρχανε 25-30 εφαρμογες προς ενημερωση, με τα 3/4 αυτων να ειναι τα γνωστα σκουπιδια της google (hangouts, g+, google app, βιβλια, ταινιες, μουσικη κλπ).

    - Παρολο που παραπανω ορισα να κανει τις εγκαταστασεις αυτοματα χωρις να με ρωταει, γεμισε ο τοπος notifications του aurora που περιμενε να πατησω οκ για να κανει την ΚΑΘΕ ΜΙΑ εγκατασταση. Περιττο να πω τι πανικος εγινε με τοσα prompts...
    - Παρολο που παραπανω ορισα να σβηνει τα apk μετα την εγκατασταση, υπηρχανε ΟΛΑ μεσα στο φακελο που κανει τις ληψεις.
    - Σε μια εφαρμογη, αυτη της εθνικης τραπεζας, ελεγε για κατεστραμμενο apk. Να υποθεσω δεν σκεφτηκανε οι devs του οτι σε μια τετοια περιπτωση ξανακατεβαζει το apk και διαγραφει το προβληματικο χωρις να ρωτησει...
    - Κατα την εγκατασταση του google app η οθονη μαυρισε εντελως σαν να κλειδωσα το ταμπλετ και δεν επανερχοταν ουτε μετα απο παρατεταμενο πατημα του power button! 2 φορες προσπαθησα να την ενημερωσω, και τις 2 εκανε το ιδιο πραγμα. Αυτη τη στιγμη αναφερεται σαν μη ενημερωμενη.
    - Τα google play services ενημερωθηκαν με την 3η ή 4η φορα που πατησα να εγκατασταθουν. Τα google play services for instant apps απο την αλλη απλα δεν θελουν να ενημερωθουν. Αλλα αυτο ειναι κλαϊν μπροστα στα αλλα 4 θεματα.

    Αν αυτο ειναι το καλυτερο "υποκαταστατο" του κανονικου store, 1000 φορες να μεινω με το οριτζιναλ και τις αλλες αναπηριες που εχει.

    - - - Updated - - -

    Και ακομα ενα.
    - Δοκιμασα να βαλω μια εφαρμογη (το accubattery) και οταν πατησα εγκατασταση δεν εκανε τιποτα. Εβγαλε την μπαρα προοδου, αλλα δεν την ξεκινησε το κατεβασμα ποτε και μετα απο ενα δευτερολεπτο ξαναγυρισε το κουμπι στο "εγκατασταση". Δοκιμασα μετα με μια εφαρμογη της google (το σαπιο το files) και εκανε τα ιδια. Εκανα force stop το aurora, ξαναδοκιμασα, αλλα δεν αλλαξε κατι.
    μήπως να φτιάξεις ενα λογαριασμό γοογλ μόνο και μόνο για να λειτουργεί το ταμπλετ του χρησιμοποιωντας κανονικα το play store της google;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #17360
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν anonymous το εχω. Για ποιο λογο να κανω logout κια ξανα login αφου και οταν ξαναμπω σαν anonymous θα ειμαι παλι? Επισης, απο που κανω logout? :P
    Ο λόγος είναι, γιατί το aurora έχει διάφορα θεματάκια. Επειδή το δουλεύω ενεργά και αποκλειστικά εδώ και 1.5 χρόνο, όλα αυτά που ρωτάς, τα έχω λύσει με trials & errors και κάποια προφανώς είναι bugs που δεν έχουν επιλυθεί.

    Σέρνεις απ'την αριστερή άκρη της οθόνης προς τα δεξιά και εμφανίζεται το menu. Κάτω χαμηλά έχει την επιλογή account.

    Σαν anonymous υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί έχει να κάνει με το token που δίνει η google.

    Αν κάνεις ένα gmail λογαριασμό, δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα. Αλλιώς θα πρέπει να παιδεύεσαι με logout και relogin.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατελληξα τελικα να το ξανακατεβασω και να το ξαναεγκαταστησω, οποτε το χρησιμοποιησα λιγο παραπανω αυτη τη φορα και βρηκα κατι αναπηριες, οποτε τις αναφερω.
    Οι μονες αλλαγες που εκανα στις ρυθμισεις του aurora ηταν να ενεργοποιησω την αυτοματη εγκατασταση και την διαγραφη των apk μετα την εγκατασταση. Υπηρχανε 25-30 εφαρμογες προς ενημερωση, με τα 3/4 αυτων να ειναι τα γνωστα σκουπιδια της google (hangouts, g+, google app, βιβλια, ταινιες, μουσικη κλπ).

    - Παρολο που παραπανω ορισα να κανει τις εγκαταστασεις αυτοματα χωρις να με ρωταει, γεμισε ο τοπος notifications του aurora που περιμενε να πατησω οκ για να κανει την ΚΑΘΕ ΜΙΑ εγκατασταση. Περιττο να πω τι πανικος εγινε με τοσα prompts...
    - Παρολο που παραπανω ορισα να σβηνει τα apk μετα την εγκατασταση, υπηρχανε ΟΛΑ μεσα στο φακελο που κανει τις ληψεις.
    - Σε μια εφαρμογη, αυτη της εθνικης τραπεζας, ελεγε για κατεστραμμενο apk. Να υποθεσω δεν σκεφτηκανε οι devs του οτι σε μια τετοια περιπτωση ξανακατεβαζει το apk και διαγραφει το προβληματικο χωρις να ρωτησει...
    - Κατα την εγκατασταση του google app η οθονη μαυρισε εντελως σαν να κλειδωσα το ταμπλετ και δεν επανερχοταν ουτε μετα απο παρατεταμενο πατημα του power button! 2 φορες προσπαθησα να την ενημερωσω, και τις 2 εκανε το ιδιο πραγμα. Αυτη τη στιγμη αναφερεται σαν μη ενημερωμενη.
    - Τα google play services ενημερωθηκαν με την 3η ή 4η φορα που πατησα να εγκατασταθουν. Τα google play services for instant apps απο την αλλη απλα δεν θελουν να ενημερωθουν. Αλλα αυτο ειναι κλαϊν μπροστα στα αλλα 4 θεματα.

    Αν αυτο ειναι το καλυτερο "υποκαταστατο" του κανονικου store, 1000 φορες να μεινω με το οριτζιναλ και τις αλλες αναπηριες που εχει.

    - - - Updated - - -

    Και ακομα ενα.
    - Δοκιμασα να βαλω μια εφαρμογη (το accubattery) και οταν πατησα εγκατασταση δεν εκανε τιποτα. Εβγαλε την μπαρα προοδου, αλλα δεν την ξεκινησε το κατεβασμα ποτε και μετα απο ενα δευτερολεπτο ξαναγυρισε το κουμπι στο "εγκατασταση". Δοκιμασα μετα με μια εφαρμογη της google (το σαπιο το files) και εκανε τα ιδια. Εκανα force stop το aurora, ξαναδοκιμασα, αλλα δεν αλλαξε κατι.
    -Ναι. Εμφανίζει πολλαπλά notifications. Αν δεν θέλεις να εμφανίζονται, απόκρυψέ τα μόνιμα.

    - Έχει επιλογές για το πως θα εγκαθιστά τα apks και πως θα τα διαχειρίζεται. Η πιο ομαλή μέθοδος, είναι με root.
    Αν δεν είσαι rooted, δοκίμασε μέσω aurora services.

    - Όταν συμβεί να λέει corrupted, πηγαίνεις στα downloads και πατάς force clear τα πάντα που έχει κατεβάσει. Έπειτα, δοκιμάζεις να ξανακατεβεί, κατεβαίνει μια χαρά.

    - Για το μαύρισμα της οθόνης δεν ξέρω να σου πω.

    - Τα google play services δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχουν με το aurora, διότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά microg, χωρίς gapps.

    Πρέπει να καταλάβεις ότι είναι ενα open source υποκατάστατο, που στοχεύει στο privacy του χρήστη, με τα όποια θέματά του ή αναπηρίες για σένα.
    Μη ψάχνεις για ιδανικές συμπεριφορές εφαρμογών. Δεν γίνεται να τα βγάζεις όλα ανάπηρα.

    Αν μη τι άλλο, το aurora store σου προσφέρεται δωρεάν, με το αφιλοκερδές παίδευμα των devs της. Take it or leave it που λένε. Μη ψάχνεις να βρεις αρνητικά σε καθετί.
    Δες τα θετικά που προσφέρει. Αν δεν σε καλύπτουν, δοκίμασε κάτι άλλο. Έχει πολλά εναλλακτικά stores, ειδάλλως μείνε στο google play.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #17361
    Εχω ενα tablet και συγκεκριμενα αυτο: https://www.e-shop.gr/tablet-archos-...e-p-PER.920781
    Κατεβασα το firmware του αλλα πως το κανω update?

    To προβλημα ειναι οτι εκανα reset το tablet και μου βγαζει ενα μενου το οποιο με συνδεει στο internet και μετα μου βγαζει ενα μηνυμα google Play services has stopped και δεν με αφηνει να κανω τιποτα περα απο αυτο το σταδιο.
    Μηπως υπαρχει κανα προγραμμα που να κατεβαζω στο pc και να κανω update το firmware Μπας και φτιαξει?

    - - - Updated - - -

    Αφηστε το μου εσπασε τα νευρα ... το ADB δεν αναγνωριζει την συσκευη κλπ...

  7. #17362
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Gentoo
    Για το λογαριασμο. Μα ο λογος που εβαλα aurora ειναι γιατι δεν εχω (ή γιατι δεν θελω να εχω) λογαριασμο. Αν ηταν να κανω δευτερο λογαριασμο, θα εμπαινα μετα απο το store να κανω τις ενημερωσεις. Επιπλεον, τι privacy θα εχω μετα αν μπω με google account?

    Για τα notifications. Αυτο που λες ειναι ημιμετρο. Κανονικα θα επρεπε να εμφανιζει ενα, το οτι εγκατασταθηκε η ταδε εφαρμογη και τερμα. Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι εχω ορισει να κανει αυτοματα εγκατασταση αλλα αυτο εμφανιζει πχ "κατεβασμα του maps" και πιο μετα "το maps κατεβηκε, πατηστε εδω για εγκατασταση".

    Για τις εγκαταστασεις. Αν απαιτουνται τα aurora services για αυτοματη εγκατασταση, να τα κανει εγκατασταση και να με ρωτησει οτι αλλο χρειαζεται οταν ενεργοποιησω την επιλογη για αυτοματη εγκατασταση! Επισης, οταν κατι ειναι στη διαδικασια της εγκαταστασης, να αλλαξει το κουμπι του μεσα στο aurora σε "γινεται εγκατασταση τωρα" ή εστω να γινεται γκρι, γιατι πχ παταω το prompt που πετιεται για εγκατασταση και βλεπω το κουμπι μετα απο 1-2 λεπτα να λεει ακομα εγκατασταση και να ειναι μπλε, αρα συμπεραινω οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα και πρεπει να το ξανακανω.

    Για το corrupted. Αν κατι ειναι οντως corrupted, δεν θα πρεπει να το καταλαβει στην εγκατασταση αλλα αμεσως μετα το κατεβασμα ελεγχοντας καποιο sum ας πουμε και να το σβησει απο μονο του αντι να περιμενει το χρηστη να πατησει σε μενου και υπομενου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 21-02-21 στις 10:17.
    ديميتريس

  8. #17363
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo
    Για το λογαριασμο. Μα ο λογος που εβαλα aurora ειναι γιατι δεν εχω (ή γιατι δεν θελω να εχω) λογαριασμο. Αν ηταν να κανω δευτερο λογαριασμο, θα εμπαινα μετα απο το store να κανω τις ενημερωσεις. Επιπλεον, τι privacy θα εχω μετα αν μπω με google account?
    Ο λογαριασμός που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο aurora, δεν χρειάζεται να είναι ο κανονικός σου. Μπορείς να κάνεις ένα dummy account, εκτός αν απαιτεί πλέον τηλέφωνο, οπότε εκεί πάω πάσο.

    Ο λόγος που δεν διατηρεί σταθερά τον anonymous χρήστη, είναι γιατί αλλάζει το token απ'τη google.
    Προφανώς το πρόβλημα είναι από μεριάς google που σαμποτάρει τέτοιες κινήσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα notifications. Αυτο που λες ειναι ημιμετρο. Κανονικα θα επρεπε να εμφανιζει ενα, το οτι εγκατασταθηκε η ταδε εφαρμογη και τερμα. Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι εχω ορισει να κανει αυτοματα εγκατασταση αλλα αυτο εμφανιζει πχ "κατεβασμα του maps" και πιο μετα "το maps κατεβηκε, πατηστε εδω για εγκατασταση".
    Αυτόματη εγκατάσταση, κάνει αν επιλέξεις τον τρόπο εγκατάστασης root. Εκεί δεν σε ρωτάει να εγκαταστήσεις χειροκίνητα το πακέτο.
    Αν δεν είσαι rooted, μπορείς να επιλέξεις εγκατάσταση μέσω aurora services που και πάλι δεν πρέπει να σε ρωτάει να εγκαταστήσεις χειροκίνητα το πακέτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις εγκαταστασεις. Αν απαιτουνται τα aurora services για αυτοματη εγκατασταση, να τα κανει εγκατασταση και να με ρωτησει οτι αλλο χρειαζεται οταν ενεργοποιησω την επιλογη για αυτοματη εγκατασταση! Επισης, οταν κατι ειναι στη διαδικασια της εγκαταστασης, να αλλαξει το κουμπι του μεσα στο aurora σε "γινεται εγκατασταση τωρα" ή εστω να γινεται γκρι, γιατι πχ παταω το prompt που πετιεται για εγκατασταση και βλεπω το κουμπι μετα απο 1-2 λεπτα να λεει ακομα εγκατασταση και να ειναι μπλε, αρα συμπεραινω οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα και πρεπει να το ξανακανω.
    Στείλε τα αιτήματά σου στους devs. Και δεν το λέω ειρωνικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το corrupted. Αν κατι ειναι οντως corrupted, δεν θα πρεπει να το καταλαβει στην εγκατασταση αλλα αμεσως μετα το κατεβασμα ελεγχοντας καποιο sum ας πουμε και να το σβησει απο μονο του αντι να περιμενει το χρηστη να πατησει σε μενου και υπομενου.
    Προφανώς δεν το κάνει, για να συμπεριφέρεται έτσι. Έχει όμως επιλογή για purge όλων των ολοκληρωμένων και μη ολοκληρωμένων εγκαταστάσεων, οπότε μετά μπορείς να το ξανακατεβάσεις σωστά.

    Ξαναλέω, μη προσπαθείς να το συγκρίνεις με τη συμπεριφορά του google play. Είναι ένα εναλλακτικό, open source store, που προσπαθεί να προσφέρει εφάμιλλες λειτουργίες με το original, χωρίς να απαιτούνται google play services, με περισσότερο privacy.

    Αν θέλεις συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας της εφαρμογής, στείλε τα αιτήματά σου στους devs, αλλιώς είτε θα περιμένεις μέχρι να βελτιωθεί, είτε θα ψάξεις για κάτι διαφορετικό.

    Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο, αποκλειστικά, χωρίς gapps και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Έχει 1-2-3 μικροθεματάκια; Έχει. Αποτελούν εμπόδιο στο να κάνω τη δουλειά μου; Όχι.

    Ζυγίζεις τι έχει σημασία για σένα (privacy, ορθή κατανάλωση πόρων, κλπ vs privacy intrusion, κατασπατάληση ενεργειακών πόρων συστήματος, κλπ) και επιλέγεις.

    Το μονοπάτι του να έχεις ένα σύστημα χωρίς bloatware και με αυξημένο privacy, δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα. Θέλει θυσίες.
    Και τον χρόνο που αφιερώνουν διάφοροι devs ανά τον κόσμο για να προσφέρουν τέτοια εργαλεία, με τα όποια προβλήματά τους, οφείλουμε να τον σεβόμαστε και να μην απαιτούμε πράγματα σαν να έχουμε πληρώσει για μια υπηρεσία που δεν μας παρέχεται σωστά.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #17364
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το aurora services μπορει να εγκατασταθει μονο απο το apk που δινουν στο gitlab τους? Και πως θα ενημερωνεται αν το εγκαταστησω με το χερι? Βασικα πως ενημερωνεται και το ιδιο το aurora? Και μην μου πεις μεσω fdroid.

    Για τις θυσιες που λες. Ας πουμε οτι εμενα, σαν προχωρημενο χρηστη, δεν με πειραζει να κανω ολη αυτη τη διαδικασια για ενα project. Στο κατω κατω, τον bromite που εχω ενα χρονο τωρα τον ενημερωνω με το χερι. Ο απλος χρηστης χαλαρα δεν θα το εκανε και τερμα.
    Οταν ομως το privacy friendly εναλλακτικο εχει θεματα που επιρρεαζουν πανω απ' ολα τη χρηστικοτητα του, δεν γινετια να μην το κραξω. Κλασσικο παραδειγμα τα privacy friendly "frontends" γνωστων σελιδων (nitter, invidious, bibliogram κλπ). Τι να το κανω το οτι δεν εχουν tracking κλπ και το οτι η σελιδα τους ειναι πολυ καλυτερη απο την επισημη οταν πρεπει να ψαχνω ενα ενα τα instances του για να βρω ποιο δουλευει σωστα?
    Αυτο ακριβως ελεγα πριν μια βδομαδα στο θεμα του ff.
    ديميتريس

  10. #17365
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το aurora services μπορει να εγκατασταθει μονο απο το apk που δινουν στο gitlab τους? Και πως θα ενημερωνεται αν το εγκαταστησω με το χερι? Βασικα πως ενημερωνεται και το ιδιο το aurora? Και μην μου πεις μεσω fdroid.
    Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό, γιατί περνάω το microg πακέτο που εγκαθιστά και το aurora store και το aurora services μαζί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις θυσιες που λες. Ας πουμε οτι εμενα, σαν προχωρημενο χρηστη, δεν με πειραζει να κανω ολη αυτη τη διαδικασια για ενα project. Στο κατω κατω, τον bromite που εχω ενα χρονο τωρα τον ενημερωνω με το χερι. Ο απλος χρηστης χαλαρα δεν θα το εκανε και τερμα.
    Οταν ομως το privacy friendly εναλλακτικο εχει θεματα που επιρρεαζουν πανω απ' ολα τη χρηστικοτητα του, δεν γινετια να μην το κραξω. Κλασσικο παραδειγμα τα privacy friendly "frontends" γνωστων σελιδων (nitter, invidious, bibliogram κλπ). Τι να το κανω το οτι δεν εχουν tracking κλπ και το οτι η σελιδα τους ειναι πολυ καλυτερη απο την επισημη οταν πρεπει να ψαχνω ενα ενα τα instances του για να βρω ποιο δουλευει σωστα?
    Αυτο ακριβως ελεγα πριν μια βδομαδα στο θεμα του ff.
    Άλλο χρηστικότητα, κι άλλο αποτελεσματικότητα όμως.

    Σου κάνει αυτό που κάνει και το official app; Ναι.

    Θέλει υποχωρήσεις και υπομονή σε κάποια σημεία; Ναι.

    Εξάλλου, θέματα έχεις και με τα google play services.

    Φυσικά μπορείς να κάνεις εγκατάσταση απευθείας apk από mirrors. Υπάρχουν εναλλακτικές των εναλλακτικών.

    Υπάρχει μέχρι και site που σου μετατρέπει σε απευθείας apk download link όποιο link από εφαρμογή google play του "πετάξεις".

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κράζουμε εφαρμογές έτσι αβασάνιστα. Δεν ήρθε προεγκατεστημένο το aurora με τη συσκευή σου για να σου σπάσει τα νεύρα και - δικαίως - να το κράξεις.

    Υπάρχει διαθέσιμο, ως εναλλακτική, με τα όποια θέματά του, τα οποία στο μέλλον μπορεί να ελαχιστοποιηθούν.

    Και δεν καταλαβαίνω επίσης, η αναφορά που κάνεις στον απλό/μη έμπειρο χρήστη. Για εκείνον μιλάμε; Εκείνοι οι χρήστες, δεν ξέρουν καν την ύπαρξη εναλλακτικών (συνήθως).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #17366
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κραζω γιατι εχει θεματα χρηστικοτητας τα οποια ανεφερα. Αν ολα αυτα που λεω παραπανω δεν υφιστανται οταν η συσκευη ειναι rooted, ας αναφερθει σε καποιο readme του aurora οτι απαιτει root ή οτι δουλευει καλυτερα με root. Απο τη στιγμη που δεν αναφερεται πουθενα, καθε προβλημα στη χρηστικοτητα του ειναι σημαντικο.
    ديميتريس

  12. #17367
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κραζω γιατι εχει θεματα χρηστικοτητας τα οποια ανεφερα. Αν ολα αυτα που λεω παραπανω δεν υφιστανται οταν η συσκευη ειναι rooted, ας αναφερθει σε καποιο readme του aurora οτι απαιτει root ή οτι δουλευει καλυτερα με root. Απο τη στιγμη που δεν αναφερεται πουθενα, καθε προβλημα στη χρηστικοτητα του ειναι σημαντικο.
    Δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική, αλλά ο καθένας όπως το βλέπει.

    Απ'τη στιγμή που δουλεύει, μου αρκεί. Αν δεν δούλευε καθόλου, με κανένα τρόπο, εκεί θα συμφωνούσα με τα λεγόμενά σου.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #17368
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο το "δουλευει αψογα" (= 5 αστερια στο store ) μεχρι το "δεν δουλευει καθολου" (1 αστερι) υπαρχει διαφορα. Δουλευει, αλλα οχι χωρις προβληματα. Και επειδη δεν ειμαι σαν τον τυπικο βλακα του store που για μια ελλειψη που βρισκει βαζει 1 αστερι, του βαζω 3 γιατι θελει δουλεια ακομα.
    ديميتريس

  14. #17369
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό το αστειάκι με τις άσχετες αναρτήσεις που εμφανίζονται (πλέον) στο instagram όταν τελειώνουν αυτές των γνωστών μου, είναι υποχρεωτικό?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #17370
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το αστειάκι με τις άσχετες αναρτήσεις που εμφανίζονται (πλέον) στο instagram όταν τελειώνουν αυτές των γνωστών μου, είναι υποχρεωτικό?
    Αν χρησιμοποιείς up-to-date stock ή modded εφαρμογή, ναι.
    Νομίζω η παλιά modded, πχ GBinsta, δεν τις έχει.
    Δεν ξέρω για την Barinsta.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

Σελ. 1158 από 1374 ΠρώτηΠρώτη ... 11381148115311561157115811591160116311681178 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας