Σελ. 1088 από 1370 ΠρώτηΠρώτη ... 10681078108310861087108810891090109310981108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.306-16.320 από 20549
  1. #16306
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ υπέδειξα το "fallacy" του δικού σου αντεπιχειρήματος. Ακόμα να καταλάβεις πόσο γελοίο είναι σαν επιχείρημα; Σαν αυτό που λένε τα πιτσιρίκια εγώ το είπα πρώτος. Και μάλιστα έχεις και δυο μέτρα και δυο σταθμά.
    Εννοείς ότι υπέπεσα σε fallacy fallacy?
    Γιατί αν δεν εννοείς αυτό, έχεις παντελή έλλειψη αυτεπίγνωσης. Η χρήση whataboutism στην επιχειρηματολογία δεν διδάσκεται στα σχολεία όπως ισχυριζόσουν, είναι τακτική καφενείου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι cherry-picking, μιας και σου αρέσουν αυτοί οι όροι. Δεν έχουν παντού την ίδια νομοθεσία.
    Όταν η αναλογία που κάνεις είναι εντελώς άκυρη, αυτό είναι cherry-picking?

    Δεν μας ενδιαφέρει τί ισχύει στην Αμερική. Σου έδωσα σαν παράδειγμα την Ελλάδα (το ίδιο ισχύει και σε πολλές άλλες Ευρωπαϊκές χώρες) για να σου δείξω ότι η σύγκριση που έκανες μεταξύ ελεύθερων δικτύων και προσώπων είναι άκυρη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ακόμα και έτσι για κάποιο λόγο παραβλέπεις πως η google παραβίαζε επί σειρά ετών την νομοθεσία στην Ελλάδα με το να έχει φάτσα κάρτα πρόσωπα, αριθμούς κυκλοφορίας ακόμα και στρατιωτικές εγκαταστάσεις.
    Μιλάς για πριν 11 χρόνια και δεν ήταν "επί σειρά ετών", ούτε ένα χρόνο δεν έκλεισε από το 2009 μέχρι να το μπλοκάρει η κυβέρνηση προσωρινά και την επόμενη χρονιά ήρθαν σε συμφωνία. Καινούριες λήψεις πήραν από το 2013 και μετά.

    The search giant has now run into trouble in Greece after being blocked by the country's privacy watchdog from expanding its service there. The Hellenic Data Protection Authority wants further clarification from Google about how long it will store images for and the measures in place to make people aware of privacy rights.

    In a statement, a Google spokesperson told CNN: "Street View has not been banned in Greece. We have received a request for further information from the Greek DPA and we are happy to continue discussing these issues with them and provide information they request.

    "Google takes privacy very seriously, and that's why we have put in place a number of features, including the blurring of faces and license plates, to ensure that Street View will respect local norms when it launches in Greece.

    http://edition.cnn.com/2009/WORLD/eu...ked/index.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διακανονισμός όχι εκδίκαση. Κατά τα άλλα το θέμα με το wifi αβαβα.
    Επειδή δεν υπήρχαν στοιχεία να ενοχοποιήσουν την Google?
    Αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, τί να κάνουμε?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο που γράφεις είναι απλά ψευδές, από την στιγμή που προϊόντα πωλούνται σε ξένη χώρα. Και για να τελειώνουμε αν θες να κοιμάσαι τα βράδια πιστεύοντας πως η google είναι don't be evil και οι άλλοι είναι κακοί, κάντο. Αλλά μην ειρωνεύεσαι τους υπόλοιπους που ξέρουν πως όλες είναι τα ίδια σκατά.
    Έτσι μπράβο, κλείσε με false equivalency πάλι μπας και δεν το καταλάβαμε τις προηγούμενες φορές.

    Τί είναι ψευδές? Ότι δεν υπάρχει ίχνος διαφάνειας από τις Κινέζικες εταιρείες? Ότι δεν δημοσιεύουν/επιβεβαιώνουν τα data breaches? Ότι δεν μπορείς να ζητήσεις τα προσωπικά δεδομένα που έχουν συλλέξει από σένα, όπως μπορείς να κάνεις τουλάχιστον πχ με την Google/Facebook/κλπ?

    Δεν έγραψα πουθενά ότι η Google συνεχίζει να ακολουθεί το "don't be evil" motto, ούτε ότι είναι αγία. Και εγώ προσπαθώ να προστατεύω την ιδιωτικότητά μου και άλλων από την Google, αλλά δεν πέφτω στην παγίδα να τα τσουβαλιάζω όλα.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  2. #16307
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι υπέπεσα σε fallacy fallacy?
    Γιατί αν δεν εννοείς αυτό, έχεις παντελή έλλειψη αυτεπίγνωσης. Η χρήση whataboutism στην επιχειρηματολογία δεν διδάσκεται στα σχολεία όπως ισχυριζόσουν, είναι τακτική καφενείου.



    Όταν η αναλογία που κάνεις είναι εντελώς άκυρη, αυτό είναι cherry-picking?

    Δεν μας ενδιαφέρει τί ισχύει στην Αμερική. Σου έδωσα σαν παράδειγμα την Ελλάδα (το ίδιο ισχύει και σε πολλές άλλες Ευρωπαϊκές χώρες) για να σου δείξω ότι η σύγκριση που έκανες μεταξύ ελεύθερων δικτύων και προσώπων είναι άκυρη.



    Μιλάς για πριν 11 χρόνια και δεν ήταν "επί σειρά ετών", ούτε ένα χρόνο δεν έκλεισε από το 2009 μέχρι να το μπλοκάρει η κυβέρνηση προσωρινά και την επόμενη χρονιά ήρθαν σε συμφωνία. Καινούριες λήψεις πήραν από το 2013 και μετά.






    Επειδή δεν υπήρχαν στοιχεία να ενοχοποιήσουν την Google?
    Αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, τί να κάνουμε?



    Έτσι μπράβο, κλείσε με false equivalency πάλι μπας και δεν το καταλάβαμε τις προηγούμενες φορές.

    Τί είναι ψευδές? Ότι δεν υπάρχει ίχνος διαφάνειας από τις Κινέζικες εταιρείες? Ότι δεν δημοσιεύουν/επιβεβαιώνουν τα data breaches? Ότι δεν μπορείς να ζητήσεις τα προσωπικά δεδομένα που έχουν συλλέξει από σένα, όπως μπορείς να κάνεις τουλάχιστον πχ με την Google/Facebook/κλπ?

    Δεν έγραψα πουθενά ότι η Google συνεχίζει να ακολουθεί το "don't be evil" motto, ούτε ότι είναι αγία. Και εγώ προσπαθώ να προστατεύω την ιδιωτικότητά μου και άλλων από την Google, αλλά δεν πέφτω στην παγίδα να τα τσουβαλιάζω όλα.
    Το whataboutism είναι μια παπαριά και μισή που το χρησιμοποιούν όσοι δεν έχουν πλέον επιχειρήματα. Είσαι τόσο πορωμενος που δεν μπορείς να το κατανοήσεις; Το αποδεικνύεις και εσύ ο ίδιος άσχετα αν δικαιολογεισαι πως όταν το κάνεις εσύ είναι "απόδειξη fallacy του αντεπιχειρηματος" ενώ όταν το κάνουν οι άλλοι είναι "whataboutism". Τεράστια υποκρισία εκ μέρους σου.

    Και πιο κάτω μάλιστα επιδεικνύεις για άλλη μια φορά υποκρισία όταν λες πως δεν ισχύει αυτό για την google γιατί δεν μπορούν να το αποδείξουν, ενώ κάτι που δεν έχει αποδειχτεί για την xiaomi το έχεις ως δεδομένο και βασίζεις εκεί όλη σου την επιχειρηματολογία.

    Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσο jargon θέλεις και να πιστεύεις πως η google είναι το λιγότερο κακό για σένα αλλά δεν συμφωνούν όλοι σε αυτό. Σεβάσου την αντίθετη άποψη και κόψε τις ειρωνίες.

    Τέλος ακόμα και να ισχύουν οι χρονολογίες, που δεν ειμαι τόσο σίγουρος, δεν παύει το γεγονός πως έγραψε την νομοθεσία εκεί που δεν πιάνει μελάνι μέχρι που αναγκάστηκε να το αλλάξει. Σε αντίστοιχες περιπέτειες είναι για το GDPR.

  3. #16308
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Έκανα ξανά εγκατάσταση εχθές το viber για desktop και δούλεψε.
    Βλέπω διαφορές στο Interface οπότε θεωρώ ότι υπήρξε κάποιο θέμα με τα upds και μου κόλλησε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #16309
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το whataboutism είναι μια παπαριά και μισή που το χρησιμοποιούν όσοι δεν έχουν πλέον επιχειρήματα. Είσαι τόσο πορωμενος που δεν μπορείς να το κατανοήσεις; Το αποδεικνύεις και εσύ ο ίδιος άσχετα αν δικαιολογεισαι πως όταν το κάνεις εσύ είναι "απόδειξη fallacy του αντεπιχειρηματος" ενώ όταν το κάνουν οι άλλοι είναι "whataboutism". Τεράστια υποκρισία εκ μέρους σου.
    Πότε άλλαξα το θέμα, εφόσον η συζήτηση ξεκίνησε από τον file manager της Xiaomi? Αυτό γιατί δεν μου το απαντάς?

    Χρησιμοποιείς δημαγωγική τακτική καφενείου πετώντας το μπαλάκι συνέχεια στην Google γιατί δεν υπάρχει τίποτα να πεις για την υπεράσπιση της Xiaomi.

    Πάνε διάβασε να μάθεις ποιοι ιστορικά χρησιμοποιούν whataboutism όταν δεν μπορούν να υπερασπιστούν αυτά που λένε/κάνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πιο κάτω μάλιστα επιδεικνύεις για άλλη μια φορά υποκρισία όταν λες πως δεν ισχύει αυτό για την google γιατί δεν μπορούν να το αποδείξουν, ενώ κάτι που δεν έχει αποδειχτεί για την xiaomi το έχεις ως δεδομένο και βασίζεις εκεί όλη σου την επιχειρηματολογία.
    Η υπόθεση του Street View δικάστηκε επί 10 χρόνια με έρευνες από ανεξάρτητες αρχές και φορείς. Δεν μπόρεσαν να καταδικάσουν την Google για υποκλοπή και ήρθαν σε διακανονισμό. Υπάρχει accountability.

    Οι υποθέσεις των Κινέζικων εταιρειών δεν μπορούν να ερευνηθούν, πόσο μάλλον να πάνε σε διεθνή δικαστήρια που δεν έχουν καν δικαιοδοσία. Δεν υπάρχει accountability.

    Αυτό σου φαίνεται το ίδιο? False equivalency και πάλι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσο jargon θέλεις και να πιστεύεις πως η google είναι το λιγότερο κακό για σένα αλλά δεν συμφωνούν όλοι σε αυτό. Σεβάσου την αντίθετη άποψη και κόψε τις ειρωνίες.
    Δεν έχεις πει τίποτα μέχρι τώρα για την Xiaomi, γιατί δεν υπάρχει τίποτα για να πεις. Το μόνο που κάνεις είναι να πετάς κατηγορίες, αναλήθειες και λόγια του αέρα κατά της Google.

    Σεβάστηκα την αντίθετη άποψη, γι'αυτό αντέκρουσα όλα τα επιχειρήματά σου αντί να τα αγνοήσω απλά, όπως έκανες εσύ.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  5. #16310
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε άλλαξα το θέμα, εφόσον η συζήτηση ξεκίνησε από τον file manager της Xiaomi? Αυτό γιατί δεν μου το απαντάς?

    Χρησιμοποιείς δημαγωγική τακτική καφενείου πετώντας το μπαλάκι συνέχεια στην Google γιατί δεν υπάρχει τίποτα να πεις για την υπεράσπιση της Xiaomi.

    Πάνε διάβασε να μάθεις ποιοι ιστορικά χρησιμοποιούν whataboutism όταν δεν μπορούν να υπερασπιστούν αυτά που λένε/κάνουν.



    Η υπόθεση του Street View δικάστηκε επί 10 χρόνια με έρευνες από ανεξάρτητες αρχές και φορείς. Δεν μπόρεσαν να καταδικάσουν την Google για υποκλοπή και ήρθαν σε διακανονισμό. Υπάρχει accountability.

    Οι υποθέσεις των Κινέζικων εταιρειών δεν μπορούν να ερευνηθούν, πόσο μάλλον να πάνε σε διεθνή δικαστήρια που δεν έχουν καν δικαιοδοσία. Δεν υπάρχει accountability.

    Αυτό σου φαίνεται το ίδιο?



    Δεν έχεις πει τίποτα μέχρι τώρα για την Xiaomi, γιατί δεν υπάρχει τίποτα για να πεις. Το μόνο που κάνεις είναι να πετάς κατηγορίες, αναλήθειες και λόγια του αέρα κατά της Google.

    Σεβάστηκα την αντίθετη άποψη, γι'αυτό αντέκρουσα όλα τα επιχειρήματά σου αντί να τα αγνοήσω απλά, όπως έκανες εσύ.
    Γιατί αυτό είναι σαθρό επιχείρημα και μου αρέσει που επιμένεις. Κρίνεις ένας επιχείρημα με βάση ποιος είπε πρώτος τι και όχι με το περιεχόμενο. Σαν να σε έχω ταράξει στις σφαλιάρες, να μου ρίξεις και εσύ και εγώ να σου πω τι κάνεις γιατί με χτυπάς, όταν μου πεις εσύ μετά μα εσύ με χτυπάς συνέχεια, σου πετάω εγώ ένα αυτό που κάνεις είναι whataboutism και "κέρδισα".

    Και γνωρίζω πολύ καλά την ιστορική του χρήση. Δημιουργήθηκε γιατι όταν κατηγορούσαν οι μεν τους δε για κάτι οι άλλοι τους καταδείκνυαν πως είναι υποκριτές και επειδή αυτοί δεν μπορούσαν να απαντήσουν δημιουργήθηκε αυτή η ηλιθιότητα που λέγεται whataboutism.

    Για εξήγησε τι είναι αυτά τα διεθνή δικαστήρια και σε ποιες εταιρίες έχουν δικαιοδοσία και σε ποιες όχι. Γιατί μάλλον απλά δεν ξέρεις τι γράφεις. Αν μια κινεζική εταιρία παραβιάζει νομοθεσία σε χώρα που έχει δραστηριότητα δεν μπορεί η χώρα αυτή να την πάει στον εγχώριο δικαστήριο; Αλήθεια τώρα;

    Α και κάτι άλλο.

    Δεν έχεις πει τίποτα μέχρι τώρα για την Xiaomi, γιατί δεν υπάρχει τίποτα για να πεις. Το μόνο που κάνεις είναι να πετάς κατηγορίες, αναλήθειες και λόγια του αέρα κατά της Google.
    Αυτό είναι καραμπινατο whataboutism. Είσαι σίγουρος πως είναι καλή ιδέα να το επικαλείται συνεχώς;

  6. #16311
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτό είναι σαθρό επιχείρημα και μου αρέσει που επιμένεις. Κρίνεις ένας επιχείρημα με βάση ποιος είπε πρώτος τι και όχι με το περιεχόμενο. Σαν να σε έχω ταράξει στις σφαλιάρες, να μου ρίξεις και εσύ και εγώ να σου πω τι κάνεις γιατί με χτυπάς, όταν μου πεις εσύ μετά μα εσύ με χτυπάς συνέχεια, σου πετάω εγώ ένα αυτό που κάνεις είναι whataboutism και "κέρδισα".
    Διαβάζεις αυτά που γράφεις?

    Πού ακριβώς αγνόησα το περιεχόμενο των επιχειρημάτων σου?

    Σε κάθε περίπτωση που είπα ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα στο ανάλυσα γιατί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γνωρίζω πολύ καλά την ιστορική του χρήση. Δημιουργήθηκε γιατι όταν κατηγορούσαν οι μεν τους δε για κάτι οι άλλοι τους καταδείκνυαν πως είναι υποκριτές και επειδή αυτοί δεν μπορούσαν να απαντήσουν δημιουργήθηκε αυτή η ηλιθιότητα που λέγεται whataboutism.
    ΟΚ, τώρα εξηγούνται πολλά. Είσαι τραγικά παραπληροφορημένος, σε βαθμό πλύσης εγκεφάλου.

    Αν δεν μπορείς να δεις ότι είναι δημαγωγική τακτική υπεκφυγής, είσαι τυφλός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εξήγησε τι είναι αυτά τα διεθνή δικαστήρια και σε ποιες εταιρίες έχουν δικαιοδοσία και σε ποιες όχι. Γιατί μάλλον απλά δεν ξέρεις τι γράφεις. Αν μια κινεζική εταιρία παραβιάζει νομοθεσία σε χώρα που έχει δραστηριότητα δεν μπορεί η χώρα αυτή να την πάει στον εγχώριο δικαστήριο; Αλήθεια τώρα;
    Οι ίδιες κομισιόν και δικαστήρια που κυνηγούν την Google, Intel, Facebook κλπ. Κάνεις τον χαζό τώρα?

    Για να κληθούν οι Κινέζικες εταιρείες πρέπει να γίνει συλλογή στοιχείων πρώτα. Πώς θα γίνει αυτό όταν η Κίνα μπλοκάρει οποιαδήποτε έρευνα για δεδομένα που βρίσκονται εντός Κίνας?

    Δεν μου απάντησες ξανά, γιατί δεν μπορώ να ζητήσω τα προσωπικά δεδομένα που έχουν συλλέξει από μένα, όπως μπορώ να κάνω τουλάχιστον πχ με την Google/Facebook/κλπ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι καραμπινατο whataboutism. Είσαι σίγουρος πως είναι καλή ιδέα να το επικαλείται συνεχώς;
    Πραγματικά ξέχασες τί συζητάμε ή απλά το πετάς τώρα όποτε γουστάρεις αγνοώντας ό,τι λέω?
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  7. #16312
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό


    Με κίνδυνο να παρερμηνευτω, εγώ τουλάχιστον έχω ξεχάσει που ακριβώς διαφωνείτε ενώ μονοπωλείται το νήμα.
    Φιλικά.

  8. #16313
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Νομίζω πως δεν έχει νόημα η διαμάχη σας, έχετε ξεφύγει κατά πολύ offtopic για κάτι που δεν χρειάζεται ιδιαίτερα επιχειρήματα.

    @Erebos

    Η google είναι μια εταιρεία. Εκ των πραγμάτων, θα εκμεταλλευτεί ότι μπορεί - με νόμιμο τρόπο - για να έχει κερδοφορία.
    Το ότι το κάνει με διαφάνεια - μερικές φορές - και το ότι συμορφώνεται με τους εκάστοτε νόμους της ΕΕ - όταν φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο - δεν σημαίνει πως είναι οκ να επιτρέπει ένας χρήστης αυτή την "νόμιμη" αφαίμαξη των δεδομένων του.

    Επίσης, το ότι η xiaomi και η κάθε xiaomi, huawei, κλπ κινεζοεταιρεία πράττει ανάλογα πράγματα με "αδιαφάνεια" επειδή οι ενέργειές τους δεν επαφίονται σε κάποιον ευρωπαϊκό νομικό περιορισμό, δεν καθιστούν την google σωστή εταιρεία ελέω σύγκρισης.

    Είναι επιλογή σου, δικαίωμά σου - call it what you want - να εμπιστεύεσαι την google και την οποιαδήποτε εταιρεία και να θες να την υποστηρίξεις με σθένος, όμως είναι δικαίωμα και του οποιουδήποτε να αμφισβητεί τις πρακτικές της, όσο νόμιμες και αν δείχνουν να είναι.

    Και να σου φέρω κι ένα παράδειγμα:
    Και η τράπεζα μπορεί να σου δώσει δάνειο, με τη συγκατάθεσή σου, αλλά μετά να σε "τρέχει" με 1002 τρόπους αν έχεις εκκρεμείς οφειλές. Ότι είναι νόμιμο, δεν είναι και ηθικό εν ολίγοις.

    Αλλά έχει ενδιαφέρον η κουβέντα σας, θα ήθελα να γίνει ένα split σε νέο θέμα γύρω από τις τακτικές των εταιρειών.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #16314
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζεις αυτά που γράφεις?

    Πού ακριβώς αγνόησα το περιεχόμενο των επιχειρημάτων σου?

    Σε κάθε περίπτωση που είπα ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα στο ανάλυσα γιατί.



    ΟΚ, τώρα εξηγούνται πολλά. Είσαι τραγικά παραπληροφορημένος, σε βαθμό πλύσης εγκεφάλου.

    Αν δεν μπορείς να δεις ότι είναι δημαγωγική τακτική υπεκφυγής, είσαι τυφλός.



    Οι ίδιες κομισιόν και δικαστήρια που κυνηγούν την Google, Intel, Facebook κλπ. Κάνεις τον χαζό τώρα?

    Για να κληθούν οι Κινέζικες εταιρείες πρέπει να γίνει συλλογή στοιχείων πρώτα. Πώς θα γίνει αυτό όταν η Κίνα μπλοκάρει οποιαδήποτε έρευνα για δεδομένα που βρίσκονται εντός Κίνας?

    Δεν μου απάντησες ξανά, γιατί δεν μπορώ να ζητήσω τα προσωπικά δεδομένα που έχουν συλλέξει από μένα, όπως μπορώ να κάνω τουλάχιστον πχ με την Google/Facebook/κλπ?



    Πραγματικά ξέχασες τί συζητάμε ή απλά το πετάς τώρα όποτε γουστάρεις αγνοώντας ό,τι λέω?
    Αν εννοείς πως η επίκληση whataboutism είναι δημαγωγική τακτική υπεκφυγής συμφωνώ. Επίσης προσπερνάω τα ad homini, άλλη δημαγωγική τακτική υπεκφυγής, και εστιάζω στην ουσία. Οπότε:

    Η Κομισιόν μπορεί να ζητήσει συλλογή στοιχείων σε οποιαδήποτε εταιρία δραστηριοποιείται σε Ευρωπαϊκό έδαφος. Αν η εταιρία αρνηθεί μπορεί να της κόψει ακόμα και την πρόσβαση στην κοινή αγορά. Αν τραβήξει πολύ το θέμα σε διακρατικό επίπεδο με αντεκδικήσεις υπάρχει και ο ΠΟΕ και ο μηχανισμός επίλυσης διαφορών. Μπορείς λοιπόν να ζητήσεις από την xiaomi τα προσωπικά σου δεδομένα και αν δεν στα δώσουν να τους κάνεις καταγγελία. Το ότι δεν έχουν δικαιοδοσία οι αρχές της Κομισιόν ή κάθε χώρας ξεχωριστά είναι απλά κάτι που δεν ισχύει. Και καλοπροαίρετα το λέω, γιατί η εναλλακτική θα είναι να ψεύδεσαι συνειδητά, αλλά φαίνεται απλά πως δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

  10. #16315
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα ξανά εγκατάσταση εχθές το viber για desktop και δούλεψε.
    Βλέπω διαφορές στο Interface οπότε θεωρώ ότι υπήρξε κάποιο θέμα με τα upds και μου κόλλησε.
    Να γράφεις αλλού τα offtopic σου εσύ...

  11. #16316
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Lightsnap is bringing photos back to the photo album, you purchase a film roll in the app and receive 24 pictures to take as if it was a disposable camera.

    When you have finished taking your photos, we send you printed photos to your home address.
    https://old.reddit.com/r/androidapps...app_lightsnap/
    https://play.google.com/store/apps/d....dispo.android

    Ψαγμενο?!
    ديميتريس

  12. #16317
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ψάχνω μια για λίστα για ψώνια με την εξής όμως λειτουργικότητα.

    * Στην λίστα προσθέτεις καταχωρήσεις κατά προτίμηση από καταχωρήσεις από προηγούμενες φορές.
    " Ενώ είσαι στα ψώνια, το checking δεν αφαιρεί την καταχώρηση.
    * Μετά τα ψώνια πατάς κάτι σαν done και όλα όσα έχουν τσεκαριστει αφαιρούνται. Καινούργιες καταχωρήσεις πάνε στην λίστα προς επαναχρησιμοποίηση.

    Τώρα αν έχει και ποσότητα καλως αλλά προαιρετικό. Το ίδιο και για γκρουπς.

    Έχει βρει κάποιος κάτι έτσι συγκεκριμένο να μην ψάχνω κάτι βάζω βγάζω εφαρμογές;

  13. #16318
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω μια για λίστα για ψώνια με την εξής όμως λειτουργικότητα.

    * Στην λίστα προσθέτεις καταχωρήσεις κατά προτίμηση από καταχωρήσεις από προηγούμενες φορές.
    " Ενώ είσαι στα ψώνια, το checking δεν αφαιρεί την καταχώρηση.
    * Μετά τα ψώνια πατάς κάτι σαν done και όλα όσα έχουν τσεκαριστει αφαιρούνται. Καινούργιες καταχωρήσεις πάνε στην λίστα προς επαναχρησιμοποίηση.

    Τώρα αν έχει και ποσότητα καλως αλλά προαιρετικό. Το ίδιο και για γκρουπς.

    Έχει βρει κάποιος κάτι έτσι συγκεκριμένο να μην ψάχνω κάτι βάζω βγάζω εφαρμογές;
    Δοκίμασε το lister. Είναι πολύ ολοκληρωμένο, αν και αρκετά bloated. Κι αν έχεις και samsung watch, μπορείς να ελέγχεις τη λίστα από εκεί. Πολύ πρακτικό.

    "Στην λίστα προσθέτεις καταχωρήσεις κατά προτίμηση από καταχωρήσεις από προηγούμενες φορές."

    Γίνεται.

    "Ενώ είσαι στα ψώνια, το checking δεν αφαιρεί την καταχώρηση."

    Σου κάνει strike out την καταχώρηση, αλλά τη διατηρεί αν θέλεις να την επαναφέρεις στην υπάρχουσα λίστα ή σε νέα.

    "Μετά τα ψώνια πατάς κάτι σαν done και όλα όσα έχουν τσεκαριστει αφαιρούνται. Καινούργιες καταχωρήσεις πάνε στην λίστα προς επαναχρησιμοποίηση."

    Μπορείς να κάνεις wipe όλη τη λίστα στο τέλος (για να σου σβήσει και ψώνια που δεν βρήκες/δεν έκανες strike out).

    "Τώρα αν έχει και ποσότητα καλως αλλά προαιρετικό. Το ίδιο και για γκρουπς."

    Εχει ποσότητα, τιμή, να ορίσεις groups, τα πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 09-04-20 στις 21:53.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #16319
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ευχαριστώ. Είναι λίγο περισσότερο τσουρέκια από αυτό που είχα υπόψη αλλά οκ φαίνεται και θα δοκιμάσω αν βολεύει τελικά.

    Νομιζω τα ήθελα να μην υπηρχαν categories και groups τελικά.

  15. #16320
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω μια για λίστα για ψώνια με την εξής όμως λειτουργικότητα.

    * Στην λίστα προσθέτεις καταχωρήσεις κατά προτίμηση από καταχωρήσεις από προηγούμενες φορές.
    " Ενώ είσαι στα ψώνια, το checking δεν αφαιρεί την καταχώρηση.
    * Μετά τα ψώνια πατάς κάτι σαν done και όλα όσα έχουν τσεκαριστει αφαιρούνται. Καινούργιες καταχωρήσεις πάνε στην λίστα προς επαναχρησιμοποίηση.

    Τώρα αν έχει και ποσότητα καλως αλλά προαιρετικό. Το ίδιο και για γκρουπς.

    Έχει βρει κάποιος κάτι έτσι συγκεκριμένο να μην ψάχνω κάτι βάζω βγάζω εφαρμογές;
    Και το Google Keep κάνει κάτι παραπλήσιο.

    Φτιάχνεις τη λίστα.
    Κάθε καταχώρηση που γίνεται checked γίνεται αμέσως και strikethrough και πηγαίνει στο κάτω μέρος της λίστας.
    Προηγούμενες (checked) καταχωρήσεις προτείνονται ως auto-complete μόλις αρχίζεις να πληκτρολογείς το προϊόν. Εναλλακτικά τις κάνεις uncheck (δε βολεύει όταν η λίστα έχει μεγαλώσει πολύ).

    Ποσότητες και τιμές δεν έχει.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 1088 από 1370 ΠρώτηΠρώτη ... 10681078108310861087108810891090109310981108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας