Σελ. 1114 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 10941104110911121113111411151116111911241134 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.696-16.710 από 20586
  1. #16696
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μπω στον πειρασμό γιατί οι συνέπειες στην ψυχολογία του παιδιού μου (μπορεί να) είναι τρομακτικές, εάν καταλάβει ότι ξέρω ανα πάσα στιγμή που πάει και τι συζητάει. Εάν καταλάβαινα ότι κάθε φορά που πήγαινα να παίξω μπάλα στις αυλές των σχολείων ή όταν πήγαινα να δοκιμάσω τσιγάρο(αηδία) με τα "αλάνια" είχα από πίσω μου μάνα/πατέρα θα είχα τρελαθεί. Θα ένιωθα σαν φυλακισμένος.

    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο υπερπροστατευτισμός οδηγεί άμεσα ή μελλοντικά σε άσχημες καταστάσεις. Ίσως πιο άσχημες από το όλα χύμα. Τα παιδιά και ιδίως οι κοπέλες που ήταν μαζεμένες στο γυμνάσιο λύκειο με γονείς γκεστάπο, όταν έφτασαν στα 18 και απέκτησαν ελευθερία σάρωσαν τα πάντα στο διάβα τους από αντίδραση. Anyway.

    Εδώ πάντως ίσως να μιλάμε και για παρανομία. Διότι ο γονιός που θα ανοίξει το μικρόφωνο για παράδειγμα, δεν θα ακούσει μόνο το παιδί τους αλλά και τα παιδιά των υπολοίπων, τον καθηγητή τον σερβιτόρο κλπ. Επικίνδυνα μονοπάτια.
    Συμφωνώ. Νομίζω το επεισόδιο arkangel στο black mirror έκανε καλή δουλειά στο να αναλύσει την σκοτεινή πλευρά και τα προβλήματα μιας τέτοιας πρακτικής.

    Στην τελική κάτι τέτοιο θα δούλευε αν ο παρακολουθούμενος δεν είχα ιδέα, και αυτός που παρακολουθούσε ήξερε τι έχει σημασία και τι όχι, και επενέβαινε μόνο όταν πραγματικά έπρεπε και διακριτικά. Και αυτό απαιτεί τεράστια ωριμότητα που μάλλον θα οδηγούσε κάποιον να καταλάβει τα αρνητικά μιας τέτοιας προσέγγισης και να προτιμήσει κάτι άλλο. Τώρα αυτός που επιλέγει μια τέτοια λύση το πιθανότερο είναι να είχε γονείς το ίδιο υπερπροστατευτικούς.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εφαρμογές και βλακείες... Ο τρόπος να ξέρεις πού είναι το παιδί σου είναι να γίνεις φίλος του στο facebook. Και φίλος των φίλων του, ειδικά αυτών που βγαίνουν μαζί.

    Spoiler:
    Και μετά αλλάζει όλη η παρέα των πιτσιρικιών πλατφόρμα, γιατί το facebook είναι για γέρους. Μεγάλη κουβέντα, στις ηλικίες που φτάσαμε (16, 16 και 18) ευτυχώς διατηρούμε ακόμα σαν γονείς κάποια επαφή και ξέρουμε ακόμα με ποιους βγαίνουν, πού πάνε, κ.λπ. και συζητάμε μαζί τους σημαντικά και ασήμαντα θέματα. Πλήρες δρομολόγιο και χρονολόγιο το παιδί δεν θα δώσει ποτέ στον γονιό. Και ένα είναι βέβαιο, αν αντιληφθεί προσπάθεια να το παρακολουθήσεις δεν θα το δεχτεί καλά, μην ξεχνάμε ότι η εμπιστοσύνη κερδίζεται και πρέπει να είναι αμοιβαία.
    Το να μην το δεχτεί και να κάνει κάτι για αυτό είναι η καλή περίπτωση. Το να το δεχτεί αναγκαστικά οδηγεί σε μεγαλύτερα προβλήματα στο μέλλον.

    Δυστυχώς εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν.

  2. #16697
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Creepy καταστάσεις. Θα είχα φρικαρει αν οι γονείς μου με παρακολουθούσαν έτσι μικρό.
    Όταν ήμασταν μικροί δεν χρειάζονταν app για αυτό, είχαμε την κυρα Μαρίκα, την Θεία Μαρία, τον Μπαρμπα Κώστα κλπ
    Είχα πάει μια διαδρομή 30 λεπτών για να κάνω ενα τσιγάρο, όταν γύρισα σπίτι ξέρανε όλοι που πήγα και έκανα το τσιγάρο

  3. #16698
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ήμασταν μικροί δεν χρειάζονταν app για αυτό, είχαμε την κυρα Μαρίκα, την Θεία Μαρία, τον Μπαρμπα Κώστα κλπ
    Είχα πάει μια διαδρομή 30 λεπτών για να κάνω ενα τσιγάρο, όταν γύρισα σπίτι ξέρανε όλοι που πήγα και έκανα το τσιγάρο
    Με την διαφορά πως μπορούσες να το αρνηθείς ή και να φροντίσεις να μην σε δούνε. Με την εφαρμογή που έχει live σύνδεση και θα σου δείξει και την φωτογραφία ή το βίντεο και το ηχητικό;

  4. #16699
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την διαφορά πως μπορούσες να το αρνηθείς ή και να φροντίσεις να μην σε δούνε. Με την εφαρμογή που έχει live σύνδεση και θα σου δείξει και την φωτογραφία ή το βίντεο και το ηχητικό;
    Να το αρνηθείς; πλάκα κάνεις τώρα έτσι;
    Το ίδιο και το να μην σε δούνε.

    Με το ίδιο σκεπτικό βάζεις ταινία στην κάμερα, απενεργοποιείς την συσκευή ή τα data

  5. #16700
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ήμασταν μικροί δεν χρειάζονταν app για αυτό, είχαμε την κυρα Μαρίκα, την Θεία Μαρία, τον Μπαρμπα Κώστα κλπ
    Είχα πάει μια διαδρομή 30 λεπτών για να κάνω ενα τσιγάρο, όταν γύρισα σπίτι ξέρανε όλοι που πήγα και έκανα το τσιγάρο
    Κάθε γειτονιά είχε μια τουλάχιστον ρεπορτερ.

    Πάντως, η Αθήνα τουλάχιστον στα κεντρικά δεν είχε τέτοια χαρακτηριστικά.

  6. #16701
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το αρνηθείς; πλάκα κάνεις τώρα έτσι;
    Το ίδιο και το να μην σε δούνε.

    Με το ίδιο σκεπτικό βάζεις ταινία στην κάμερα, απενεργοποιείς την συσκευή ή τα data
    Σε ακολουθούσε και στην τουαλέτα η κυρά Μαρίκα; Το θέμα είναι πως αν ήθελες το απέφευγες.

  7. #16702
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ακολουθούσε και στην τουαλέτα η κυρά Μαρίκα; Το θέμα είναι πως αν ήθελες το απέφευγες.
    Οχι, αλλά ουτε το κινητό το παίρνω στην τουαλέτα, αλλά αν το έπαιρνα ναι θα μπορούσα να το αποφύγω με disable data, Θα μου πεις ναι αλλά μετά τι θα το έκανες το κινητό στην τουαλέτα.

    Άκρη δεν θα βγει, όπως δεν βγαίνει ποτέ μαζί σου

    Απο την άλλη εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί σου, εσυ το ξεκίνησες

  8. #16703
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, αλλά ουτε το κινητό το παίρνω στην τουαλέτα, αλλά αν το έπαιρνα ναι θα μπορούσα να το αποφύγω με disable data, Θα μου πεις ναι αλλά μετά τι θα το έκανες το κινητό στην τουαλέτα.
    Τρόπος του λέγειν. Το νόημα είναι πως δεν νομίζω η κυρά Μαρίκα να σε έπαιρνε από πίσω όπου και αν πήγαινες και σε ηχογραφούσε και να έβγαζε φωτογραφίες για να δείξει στους γονείς σου με ποιον ήσουνα, τι έκανες και τι είπες. Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε πλέον για κουτσομπολιό αλλά για παρενόχληση.

  9. #16704
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Πού να μην έβαζα και στο ΥΓ.

    Παιδιά αν πιάσουμε το θέμα του από πόσο μικρή ηλικία έχουν τα παιδιά σήμερα κινητά (σε σχέση πχ με εμάς τους λίγο πιο μεγάλους πρωτοπιάσαμε στο μυαλό μας κινητό -και μάλιστα dumb phone- κοντά στα 20) τους ψηφιακούς (και μη) κινδύνους του σήμερα σε σχέση με παλαιότερα (εγώ θυμάμαι ότι 7-8 χρονών παίζαμε μέχρι τα μεσάνυχτα με άλλα 20 παιδιά της γειτονιάς κρυφτό, πόσο εύκολο είναι άραγε να το κάνουν αυτό τα σημερινά 8χρονα) ή θέματα εμπιστοσύνης/ελέγχου ανάμεσα σε γονείς και παιδιά δεν τελειώνουμε ούτε του χρόνου. Και βγαίνουμε εντελώς off-topic, που είναι εφαρμογές Android. Καλώς ή κακώς τέτοιου είδους εφαρμογές υπάρχουν, είναι θέμα του κάθε γονιού αν θέλει να τις χρησιμοποιήσει ή όχι.

  10. #16705
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    δικό του θέμα είναι και δεν θα τον κρίνω για αυτό.
    Φυσικά και θα τον κρίνεις γιατί παραβιάζονται προσωπικές ελευθερίες του κοριτσιού.
    Αν σου έλεγε ότι θέλει να τη δείρει ή να την βιάσει δλδ "ντάξει μωρέ, παιδί του είναι, τί λόγος μου πέφτει εμένα"?

    Και έχεις το θράσος να έρθεις εδώ να ζητήσεις και βοήθεια...
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  11. #16706
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ήρεμα, δεν με ξέρεις και από χτες για να μου μιλάς για θράσος.

    Ναι, δεν θα τον κρίνω (άσχετα αν συμφωνώ ή όχι μαζί του), γιατί είναι λεπτό θέμα, και όχι, δεν το εξισώνω με το να μου έλεγε ότι θέλει να την δείρει ή να την βιάσει. Είναι αφελές (η πιο ήπια έκφραση που μου έρχεται στο μυαλό) να το κάνεις εσύ.

  12. #16707
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Πάντως χωρίς ρητή και ελεύθερη συγκατάθεση του παιδιού νομίζω ότι είναι παράνομο να εγκαταστήσει κάποιος τέτοιου είδους εφαρμογή.
    Ανήθικο και αναποτελεσματικό είναι έτσι και αλλιώς
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #16708
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ήμασταν μικροί δεν χρειάζονταν app για αυτό, είχαμε την κυρα Μαρίκα, την Θεία Μαρία, τον Μπαρμπα Κώστα κλπ
    Είχα πάει μια διαδρομή 30 λεπτών για να κάνω ενα τσιγάρο, όταν γύρισα σπίτι ξέρανε όλοι που πήγα και έκανα το τσιγάρο
    Όπως πάντα άσχετο παράδειγμα. Καμία σύγκριση το ξόφαλτσο που έβελεπε η κάθε κουτσομπόλα της γειτονιάς με την παράνοια του big brother Που συζητάμε. Εδώ μιλάμε για 24/7 οπτικοακουστική παρακολούθηση. Ακραίες καταστάσεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #16709
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρεμα, δεν με ξέρεις και από χτες για να μου μιλάς για θράσος.

    Ναι, δεν θα τον κρίνω (άσχετα αν συμφωνώ ή όχι μαζί του), γιατί είναι λεπτό θέμα, και όχι, δεν το εξισώνω με το να μου έλεγε ότι θέλει να την δείρει ή να την βιάσει. Είναι αφελές (η πιο ήπια έκφραση που μου έρχεται στο μυαλό) να το κάνεις εσύ.
    Δεν χρειάζεται να σε ξέρω και από χθες. Αυτά που λες και κάνεις μιλάνε από μόνα τους.
    Επειδή είμαστε ακόμα Ελλαδιστάν και οι ναρκισσιστικές συμπεριφορές από γονείς είναι σχεδόν αντικείμενο εθνικής περιφάνειας, κάνε μια βόλτα να δεις τί προβλήματα αναπτύσσονται στα παιδιά αυτά:
    https://old.reddit.com/r/raisedbynarcissists/

    Και πριν πεις ότι ο φίλος σου δεν θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο, όλοι από κάπου ξεκινάνε και η επιθυμία του να βάλει surveillance app στο κινητό του παιδιού του είναι πολύ μεγάλο red flag.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  15. #16710
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, ο γονιός δεν το κάνει από βίτσιο, το κάνει από δική του άγνοια της ψυχολογίας ή/και αποτυχία άλλων πιο δόκιμων μεθόδων επικοινωνίας. Και μπορεί να έχει ήδη υποψίες ότι κάτι τρέχει, τόσα συμβαίνουν και δεν μπορείς να είσαι πάντα εκεί. Από πράγματα IRL μέχρι αρρωστημένα challenges. Δική μου άποψη, είναι ο χειρότερος τρόπος, θέλει επικοινωνία και σύνεση και κυρίως εμπλοκή και των δυο γονιών (και σύμπνοια), αλλά από την άλλη η πραγματικότητα λέει πως τίποτα δεν είναι απίθανο να συμβεί. Με το κινητό ειδικά, όσα τα παιδιά που γνωρίζω, άλλες τόσες και οι συμπεριφορές των γονιών, με την πλειοψηφία βέβαια να τους δίνουν κινητά από τα 12 και να τα αφήνουν εντελώς ανεξέλεγκτα και να αποβλακώνονται και οι ίδιοι στα social media και να μην τους νοιάζει που το ίδιο κάνουν και τα παιδιά τους.
    hnesne

Σελ. 1114 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 10941104110911121113111411151116111911241134 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας