Σελ. 1373 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 135313631368137113721373
Εμφάνιση 20.581-20.585 από 20585
  1. #20581
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακριβως. Το εχω ξαναπει οτι εχω δει συσκευη εφηβης με 8+gb application data ΜΟΝΟ στο tiktok?! Και δευτερο χειροτερο πραγμα που εχω δει ειναι ΑΠΟ 2-3gb application data στο word και στο excel, την εποχη που κανανε παντου τηλεεκπαιδευση!
    ديميتريس

  2. #20582
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.318
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Clear cache, clear storage, force stop, uninstall κάθε φορά που πετάω app, είναι λίγο ψυχαναγκαστικό.

  3. #20583
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To kodi αφήνει απίστευτα σκουπίδια πχ ακόμα και να το επανεγκαταστήσεις... ένα απλό παράδειγμα.
    Για παράδειγμα; Το ίδιο το kodi ειναι τραγικό στην διαχείριση του και δυστυχώς θέλει που και που ένα clean data.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι εφαρμογες μαζευουν και αφηνουν πισω τους σαβουρα που κακως δεν πιανεται σαν cache απο το λειτουργικο ωστε να την σβησει το ιδιο μετα την απεγκατασταση τους. Στην φωτο ειναι το χαλι απο το xiaomi μιας φιλης μου, που τα 2/3 του χωρου ειναι σαβουρα των εφαρμογων, αλλα η καημενη εσβηνε φωτο για να ελευθερωσει χωρο και κατελληξε να εχει μονο ~100 φωτο αποθηκευμενες. Την ιδια στιγμη, το σκουπιδοviber ειχε 4+gb data μονο του!

    Και το κακο ειναι πως για να φυγει ολη αυτη η σαβουρα χρειαζεται clear data στις "χοντρες" εφαρμογες, μια προς μια, μιας και το clean cache δεν βοηθαει. Και μετα ξαναστησιμο της καθεμιας απο την αρχη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To χειρότερο πλέον είναι οι χώροι που πιάνουν τα Viber/WhatsUP/messenger με τις εκατομμύρια εικόνες που κουβαλάνε μέσα τους από τα chat.. μιλάmε ξέρω ανθρώπους που άλλαξαν κινητό γιατί "δεν περπάταγε πια" και απλά τα είχαν σκασμένα με εικονίτσες/βιντεάκια κλπ...
    Μα το clear cache δεν ειναι ακριβώς τα data της εφαρμοφής. Αν ήθελα να καθαρίσω χώρο, θα έκανα clear data. Αυτό όμως ειναι χώρος που για μένα λίγες επιπτώσεις έχει στην ταχύτητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Clear cache, clear storage, force stop, uninstall κάθε φορά που πετάω app, είναι λίγο ψυχαναγκαστικό.
    Αν κάνεις uninstall δεν γινεται πρώτα από όλα, force stop, clear storage ;
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #20584
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα διαφωνήσω.

    Μόνο δύο παραδείγματα (από τα πολλά):

    Μια "φρεσκοστημένη" συσκευή, ακόμα και οι επαφές επαναφέρονται σε μια νέα, χωρίς "σκουπίδια" από τις διαγραφές
    ανασυγκροτημένη βάση mySQL, γιατί επαναφέρονται σε μορφή contect restore και όχι file restore.
    Συγκεκριμένα, οι επαφές στο /data/data/com.android.providers.contacts/databases/contacts.db έχουν μέγεθος ΧΧ.
    Αν επαναφέρεις από την αρχή τη συσκευή, θα δεις ότι για τις ίδιες επαφές το μέγεθος μικραίνει πολύ (αν έχεις rooted
    συσκευή μπορείς να το επιβεβαιώσεις).

    Αυτό ισχύει για ένα σωρό εφαρμογές που σώζουν τοπικά στη βάση.

    Ακόμα χειρότερα, σχεδόν όλες οι εφαρμογές ποια κάνουν register να λαμβάνουν μηνύματα από το σύστημα
    (αυτό γίνεται σε subscribe-receive μοντέλο). Εφαρμογές λαμβάνουν ΤΟΝΟΥΣ μηνυμάτων πχ ACTION_AIRPLANE_MODE_CHANGED
    και μάλιστα, πριν το android 14, ακόμα και σε cached state τις λαμβάνουν όλες (και όχι μόνο τις σημαντικές).
    Αν έχεις 30 εφαρμογές που έχουν δηλώσει το <uses-permission android:name="android.permission.BLUETOOTH_CONNECT"/>
    λαμβάνουν 4 μηνύματα (ανα εφαρμογή!!!) πχ STATE_CHANGED, CONNECTED κλπ.

    Ακόμα και αν δε τις χρησιμοποιείς, και είναι σε "cached" state επειδή "ξέχασες" να κάνεις επανεκκίνηση κανένα μήνα,
    λαμβάνουν μηνύματα σε ident receivers που δε κάνουν τίποτε.

    Αν το στήσεις εξ αρχής, συνήθως βάζεις μόνο τις εφαρμογές που χρειάζεσαι και γλυτώνεις κίνηση από όλους αυτούς τους
    listeners που πήγαιναν τσάμπα.
    Μα τι του γράφεις τώρα του ανθρώπου για mySQL.
    Εδώ αυτός ξέρει αφού δούλεψε Win95 και βάλε και δεν χρειάζεται τίποτα καθαρισμό, γιατί η εμπειρία του από τα Windows ξεπερνάει τη γνώμη ανθρώπων που γράφουν καμία δεκαριά χρόνια σε ξένα φόρουμ και έχουν δοκιμάσει καμία δεκαριά συσκευές.
    Είμαστε κολλημένοι 20 χρόνια πριν λέμε και τα μηχανάκια μας είναι χαλασμένα, για αυτό και θέλουν factory reset.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #20585
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δε ξερω παιδια δεν εχω νιώσει αυτη την ανάγκη ισως γιατι δεν το πολυσκακιζω το κινητο.

    Μου φαινεται βασανιστήριο να μπω καν στη σκεψη για format. Θα ημουν απογοητευμένος απο τη συσκευή αν ηθελε φορματ τακτικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι του γράφεις τώρα του ανθρώπου για mySQL.
    Εδώ αυτός ξέρει αφού δούλεψε Win95 και βάλε και δεν χρειάζεται τίποτα καθαρισμό, γιατί η εμπειρία του από τα Windows ξεπερνάει τη γνώμη ανθρώπων που γράφουν καμία δεκαριά χρόνια σε ξένα φόρουμ και έχουν δοκιμάσει καμία δεκαριά συσκευές.
    Είμαστε κολλημένοι 20 χρόνια πριν λέμε και τα μηχανάκια μας είναι χαλασμένα, για αυτό και θέλουν factory reset.
    Δεν εχω κανενα κόμπλεξ απο ξένα φόρουμ και ξένους χρήστες. Δεν αισθάνομαι καποιο δέος η καποια υποταγή στις απόψεις τους, ουτε των εγχώριων προφανως.

    Εγω το κινητο μου δε χρειαζεται να το κανω φορματ με calendar. Το πιστευεις η δεν το πιστευεις ποσώς με απασχολεί.

Σελ. 1373 από 1373 ΠρώτηΠρώτη ... 135313631368137113721373

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας