Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    OTEnet
    Καλησπέρα,
    Θα ήθελα να δημιουργήσω ένα τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι μου (οροφομεζονέτα 4ος-5ος)

    Δεδομένα
    - 5 σημεία όπου υπάρχει και cat5 + τηλεφωνικό ζεύγος ΟΤΕ
    - 1 σημείο που υπάρχει μόνο τηλεφωνικό ζεύγος ΟΤΕ
    - όλα τα του LAN καταληγουνε σε 1 σημείο όπου βρισκεται και η κεντρική γραμμή του OTE.
    - έχω κάποιες υπάρχουσες κλασσικές τηλεφωνικές συσκευές PSTN, ωστόσο θα αγοραστούνε νέες (3 ή4)

    Σκοπός μου είναι πρωταρχικά να δημιουργήσω τηλεφωνικό κέντρο.
    Πιο συγκεκριμένα θέλω
    i) να έχω τα εσωτερικά καλώντας διψήφιους #11 #12...κοκ... (αυτό το θέλω 100%)
    ii) να μπορώ να χρησιμοποιώ έναν voip provider (δεν το θέλω άμεσα, αλλά καλό είναι σαν εναλλακτική) και το θέλω πάντα ταυτόχρονα με υπάρχουσα τηλεφωνικό provider.
    iii) εάν μπορώ να έχω την δυνατότητα να πάρει ο καλούντας το τηλέφωνο_σπιτιού και μετά εσωτερικό κωδικό για να χτυπήσει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο (αυτό το θέλω λίγο, απλά να ξέρω εάν γίνεται).

    Έχω κάνει αρκετό διαδικτυακό διάβασμα και πολλές ιδέες μου πέρασαν από το μυαλό, ωστόσο πολλές μπερδεύτηκα στο τι είναι τι. Τα περισσότερα που βρίσκω αφορούνε κυρίως την χρήση voip εναλλακτικών και όχι τηλεφωνικού κέντρου.

    Α) Σενάριο
    Αρχικά την ιδέα την πήρα από τον binay_dreamer
    http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3514204&postcount=12
    - Linuxoκουτακι +asterisk (150ευρώ)
    -spa3000 (? ευρώ)
    -linksys pap (50ευρώ)
    Θα είχα την εντύπωση οτι το spa3000 επικαλύπτει το ATA functionality του Linksys PAP?? Κάνω λάθος? Βασικά επειδή είναι παλιότερo το postνομίζω ότι δεν υπάρχει πλέον το spa 3000 και έχει αντικατασταθεί (?) από το Linksys SPA-3102 (65ευρώ), το οποίο βλέπω έχει και FXO και FXS.

    Μια πολύ ωραία περιγράφεται μια λύση εδώ. (ακόμα παλιότερο post)

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=231257

    Γενικά αυτή η λύση είναι ΑΤΑ+ Linuxκουτο. Απλά ΔΕΝ θέλω να είναι ένα παλιό μηχάνημα που δεν έχω τι να το κάνω, αλλά κάτι fanless/εξτρα silent μιας και θα είναι σε χώρο που δεν θέλω να ακούγεται τίποτα.

    B) Σενάριο
    - Ένα voip gateway συσκευή με FXS+ FXO ώστε να συνδέσω τόσο με το υπάρχον τηλεφωνικό δίκτυο OTE (παλιές συσκευές) όσο και μέσω του router για τις υπόλοιπες voip συσκευές
    LevelOne VOI-8003 4FXS/4FXO Port H.323/SIP VoIP Gateway (650ευρώ)
    http://gr.level1.com/levelone.php?page=prod&cat=7023&model=VOI-8003

    Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν τέτοιου είδους Gateway μπορούνε να χρησιμοποιηθούν ως τηλεφωνικό κέντρο για τον σκοπό (i). Επίσης ΔΕΝ χρειάζομαι τόσες πολλές εισόδους εξόδους, χρειάζομαι πρακτικά 1+1 άντε 2+2 για μελλοντική επέκταση.
    ------------

    Καταλαβαίνω ότι ένα σενάριο σαν το (Β) είναι αρκετά πιο ακριβό, ωστόσο δεν θα ήταν κριτήριο τιμής που θα με έκανε να επιλέξω την λύση μιας και πρέπει να αφιερώσω αρκετό χρόνο για να υλοποιήσω μόνος μου το σενάριο (Α)

    Για τηλέφωνο/α σκεφτόμουνα καθώς και κάποιες κλασσικές υπάρχουσες τηλεφωνικές συσκευές.
    LevelOne Phone VOI-7100 VoIP, SIP with PoE Capability 120ευρώ
    CRYPTO VPE 200 VOIP PHONE 70ευρώ
    Δεν ξέρω εαν θα είχατε να προτείνετε κάτι άλλο.
    Γενικά θέλω να είναι PoE (υπάρχει ήδη PoE Router).
    Επίσης έχουνε Rj11 για χρήση σαν κλασσικό τηλέφωνο.
    (σημείωση, πιθανότατα να μην παίξουνε από την αρχή σαν δικτυακά τηλέφωνα), γιαυτό επέλεξα dual είσοδο γραμμής.
    Τώρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι παραπάνω θα κάνουνε οι Voip συσκευές όταν θα υπάρχει ένα voip gateway.

    Θα εκτιμούσα την γνώμη των εμπειροτέρων για τις παραπάνω σκέψεις μου
    Ευχαριστώ
    Βασίλης

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα Βασίλη,

    Από τη στιγμή που δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς και σύμφωνα με το 2ο σενάριο διατίθεσαι να δώσεις κάποια χρήματα, μπορείς απλά να παραγγείλεις ένα έτοιμο τηλεφωνικό κέντρο, σύμφωνα με τις ανάγκες που έχεις, που θα κάνει ακριβώς αυτά που θες [και ακόμα περισσότερα από αυτά που έχεις στη λίστα] και θα σου έρθει και φτηνότερα από τη δεύτερη λύση [χωρίς πάντα τις extra συσκευές που θα σου χρειαστούν].

    Δύο παρατηρήσεις, τα έξι σημεία που αναφέρεις ότι υπάρχει τηλεφωνική σύνδεση καταλήγουν σε κάποιο panel ή στην ουσία είναι το ίδιο καλώδιο που απλά περνάει απ' όλα τα δωμάτια. Αν συμβαίνει το πρώτο τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλές αναλογικές συσκευές με κάποια κάρτα της OpenVox έτσι ώστε να μην αγοράσεις νέες VoIP συσκευές. Επίσης αν θες να το φτιάξεις μόνος σου τότε καλύτερα να βάλεις μια αναλογική κάρτα αντί του spa 3102. Αυτά.
    allVoIP.gr Support Team

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    OTEnet
    _alx_ ,
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

    Για το θέμα του "τηλεφωνικού κέντρου" που αναφέρεις είναι κάποιο που μπορείς να συστήσεις?
    Βασικά το τηλεφωνικό κέντρο αναλαμβάνει και χρέει "VOIP gateway"? δεν χρειάζεται άλλη συσκευή?

    Επίσης είχα την εντύπωση ότι πρέπει να καταλήγουνε όλα τα πριζάκια από την αρχή μέχρι το τέλος στο τηλεφωνικό κέντρο,
    κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει στην περίπτωση μου.
    Απαντώ δηλάδη και στην ερώτηση σου. Είναι το ΙΔΙΟ καλώδιο που περνάει απόλα τα δωμάτια.
    Γιαυτό ήθελα να εκμεταλλευώ εν μέρει την LAN δικτύωση που είναι "τύπου αστερι".

    Αυτό που αναφέρεις για την OpenVox φαντάζομαι πηγαίνει στην λύση με PC σωστά? δηλαδή είναι όλα PCI καρτούλες,
    δεν υπάρχει κάτι standalone.

    Ευχαριστώ πολυ!
    Βασίλης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nastis : 04-10-10 στις 20:27.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι το τηλεφωνικό κέντρο έχει ας πούμε και το ρόλο του gateway, δηλαδή μπορεί να σου δώσει τα ανάλογα interfaces για να συνδεθείς με το δίκτυο του ΟΤΕ και να συνδέσεις παλιές αναλογικές συσκευές, πέρα των IP.

    Οι κάρτες της OpenVox αλλά και γενικά όλες οι ανάλογες κάρτες, κάνουν αυτή ακριβώς τη δουλειά. Είναι απλές pci που μπαίνουν σ'ένα απλό pc και κάνοντας μια εγκατάσταση asterisk [elastix ή trixbox] μετατρέπουν τον υπολογιστή σε τηλεφωνικό κέντρο. Αν θες, για να έχεις μια ιδέα μπορείς να κατεβάσεις το virtual machine που υπάρχει στο site του elastix να δείς πως είναι το web interface και άμα έχεις κάποιο παλιό υπολογιστή να δοκιμάσεις να κάνεις μια εγκατάσταση, είναι υπόθεση 20 λεπτών. Μετά μπορείς να κάνεις κλήσεις με κάποιο softphone όπως το X-Lite. Τώρα αν θές κάτι έτοιμο, μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς, τα περισσότερα που θα βρείς βασίζονται σε asterisk.
    allVoIP.gr Support Team

  5. #5
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    _alx_ ,
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

    Για το θέμα του "τηλεφωνικού κέντρου" που αναφέρεις είναι κάποιο που μπορείς να συστήσεις?
    Βασικά το τηλεφωνικό κέντρο αναλαμβάνει και χρέει "VOIP gateway"? δεν χρειάζεται άλλη συσκευή?

    Επίσης είχα την εντύπωση ότι πρέπει να καταλήγουνε όλα τα πριζάκια από την αρχή μέχρι το τέλος στο τηλεφωνικό κέντρο,
    κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει στην περίπτωση μου.
    Απαντώ δηλάδη και στην ερώτηση σου. Είναι το ΙΔΙΟ καλώδιο που περνάει απόλα τα δωμάτια.
    Γιαυτό ήθελα να εκμεταλλευώ εν μέρει την LAN δικτύωση που είναι "τύπου αστερι".

    Αυτό που αναφέρεις για την OpenVox φαντάζομαι πηγαίνει στην λύση με PC σωστά? δηλαδή είναι όλα PCI καρτούλες,
    δεν υπάρχει κάτι standalone.

    Ευχαριστώ πολυ!
    Βασίλης.
    Γεια σου Βασίλη,
    Δυστυχώς η εγκατεστημένη καλωδίωση σου δεν κάνει.
    Εάν κατάλαβα καλά και έχεις ένα μόνο καλώδιο τύπου UTP το οποίο πηγαίνει το ίδιο (ένα) από σημείο σε σημείο.
    Επίσης να σου επισημάνω ότι το star topology υλοποιείτε από σημεία (με ένα καλώδιο ανά σημείο) τα οποία και καταλήγουν σε ένα κεντρικό σημείο.

    Είναι δυνατόν να δημιουργήσεις δίκτυο με ένα μόνο καλώδιο το οποίο πηγαίνει από σημείο σε σημείο αυτή η τοπολογία ονομάζετε Bus topology, αλλά δεν υλοποιείτε με καλώδιο τύπου UTP και είναι τεχνολογικά ξεπερασμένη.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @satmagic, προφανώς γράφει ότι το τηλεφωνικό καλώδιο πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο (έπειτα και από το ερώτημα του @_alx_).

    Spoiler:
    ... τα έξι σημεία που αναφέρεις ότι υπάρχει τηλεφωνική σύνδεση καταλήγουν σε κάποιο panel ή στην ουσία είναι το ίδιο καλώδιο που απλά περνάει απ' όλα τα δωμάτια. ...

    Δεδομένα
    - 5 σημεία όπου υπάρχει και cat5 + τηλεφωνικό ζεύγος ΟΤΕ
    - 1 σημείο που υπάρχει μόνο τηλεφωνικό ζεύγος ΟΤΕ
    - όλα τα του LAN καταληγουνε σε 1 σημείο όπου βρισκεται και η κεντρική γραμμή του OTE.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    OTEnet
    Σωστός ο jkoukos.
    Ήταν η απάντηση μου στο ερώτημα του _alx_
    Το τηλέφωνο είναι αυτό που είναι το κοινό ζεύγος που περνάει από δωμάτιο σε δωμάτιο και το LAN είναι "star topology" όπως είπες.

    Θα υπέθετα ότι τα "τηλεφωνικά κέντρα" (είτε είναι voip είτε όχι), θα πρέπει να είναι τέτοιου τύπου για να μπορείς να καλείς από τον έναν στον άλλο.

    @_alx_ : Να υποθέτω ότι όταν λές για κάποιο υβριδικό (αναλογικό + voip) εννοείς κάτι τέτοιο?
    Yeastar MyPBX SOHO
    ασπούμε?

    Επίσης εαν πήγαινα σε linuxokouto θα προτιμούσα να είναι τόσο μικρό να μην παίρnει καν PCI καρτούλα , ούτε καν HD, μόνο μια CF/SD+μια RJ45.

    Βασικά φοβάμαι ότι ισως να μην έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου την διαφορά μεταξύ ενός ATA και ενός VOIP gateway. Βασικά το καταλαβαίνω ότι το ΑΤΑ κάνει το PSTN να μιλάει σε ένα VOIP δίκτυο. To gateway είναι κάτι σαν ένα εξελιγμένο ΑΤΑ με περαιτέρω δυνατότητες routing? Κάτι σαν τον ρόλο του router σε ένα LAN δίκτυο? Είχα καταλάβει ότι αυτό που ήθελα (εαν δεν είναι linuxokouto) θα πρέπει να είναι gateway. Τα έχω σωστά ως εδω?

    Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας
    Β.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Voip Adapters είναι οι συσκευές που κάνουν δικτυακές όποιες αναλογικές συσκευές έχεις.
    Voip Gateways είναι οι συσκευές που σου κάνουν τις αναλογικές γραμμές σου δικτυακές με αποτέλεσμα να μπορείς να τις τροφοδοτείς μέσω δικτύου σε κάποιο PBX και να διαχειρίζεσαι τις κλήσεις μέσα από εκεί.

    Αν το αναλύσουμε λίγο παραπάνω, το τηλεφωνικό κέντρο στην ουσία είναι τρία μέρη, είσοδος δηλαδή η τηλεφωνική σου γραμμή που συνδέεται πάνω στο κέντρο με κάποιο VoIP gateway, κάποιας ip κάρτας ή μέσω της Ethernet θύρας στη περίπτωση που είναι VoIP γραμμή, το κεντρικό σύστημα που είναι το λογισμικό του asterisk που κάνει όλη τη δουλειά και τέλος, η έξοδος, που είναι τα τηλέφωνα σου, τα οποία αν είναι VoIP συνδέονται με το κέντρο μέσω του τοπικού σου δίκτυου ή αν είναι αναλογικές συσκευές μέσω κάποιου VoIP αντάπτορα (PAP2T) ή μέσω κάποιας αντίστοιχης IP κάρτας.

    Αν θές μπορείς να στήσεις κάτι σε atom board που θα είναι fanless και θα παράγει τον minimum δυνατό θόρυβο σε συνεργασία με κάποιο 3102 για να μην έχεις κάρτες.
    allVoIP.gr Support Team

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνικό κέντρο VoIP και PSTN
    Από kstampo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 21:04
  2. Μεταφορα Voip κλησης σε PSTN τηλεφωνικο κέντρο?
    Από songtwo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-07, 19:55
  3. ποιο τηλεφωνικο κεντρο για VoIP?
    Από beez στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 21:26
  4. Σύνδεση Voip σε τηλεφωνικό κέντρο
    Από xtreme29 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 21:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας