Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Δυστυχώς βλέπω αρκετά site να υποστηρίζουν τυφλά υπηρεσίες και προγράμματα του google χωρίς να πολυψάχνονται... το lifehacker για παράδειγμα, εκτός του ότι αναφέρει πως το μερίδιο του chrome έχει ξεπεράσει τον firefox στους power users, το οποίο είναι φυσικά ψέμα, έχει βγάλει και καλύτερο email client το gmail... καλά ακούσατε.. έβγαλε καλύτερο email client το web based mail, έχοντας σαν άλλουν client το thunderbird, WLM και άλλα. Και φυσικά σε κάθε ευκαιρία υπερασπίζουν την google σαν παλαβοί. Τι διαφημιστικό παιχνίδι παίζει και σοβαρά site δέχονται να κάνουν τέτοια κόλπα, δεν το ξέρω.

    όταν ο chrome αρχίσει να έχει addons αντίστοιχα του firefox, τότε θα είναι συγκρίσιμα... αλλά για τώρα, ο chrome είναι πολύ πίσω σε αυτό το θέμα... greasemonkey + downloadhelper και πολλά άλλα, που μπορεί να υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά σε καμμία περίπτωση εξίσου καλό. Τον chrome τον χρησιμοποιώ πλέον σε ένα σάπιο λαπτοπ που δεν σηκώνει ούτε ΙΕ, αλλά η ταχύτητα δεν είναι το παν για τους περισσότερους... Αλλά και πάλι, αν δοκιμάσει κανείς να ανοίξει 20 tabs με τον chrome και με τον firefox, η αλεπού θα παει πιο γρήγορα. Φυσικά, στα λίγα tabs κερδίζει ο chrome...

    καλά, για τα addons του ΙΕ δεν θα μιλήσω, γιατί είναι γνωστά. Οπότε, ακόμα ο firefox είναι μονόδρομος...

    Υ.Γ.: αν κάποιος είναι τρελός και παλαβός με το θέμα ταχύτητας, τότε δεν έπρεπε να έχει τον firefox πάνω από τον IE8... και παρεπιπτώντος, ο ΙΕ9, αν και beta με προβλήματα, πάει πιο γρήγορα από chrome, τουλάχιστον σε ι7 960, και μέχρι τώρα ο firefox 4 πάει όσο γρήγορα πάει και ο chrome. χωρίς addons γιατί μέχρι τώρα δεν είναι συμβατά τα περισσότερα, beta γαρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kogos : 07-10-10 στις 10:26.
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  2. #47
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Δεν είναι καμιά θεωρία συνομωσίας. Αυτό που βλέπεις είναι ενθουσιασμός γύρω από τις δυνατότητες που προσφέρονται από το web based approach. Λίγο πιο κάτω έχει ένα θέμα με το latitude που χρησιμοποιεί Geolocation API. Με το οποίο API έχουν ήδη αναπτυχθεί πρακτικές εφαρμογές όπως εφαρμογές που σε βοηθούν να βρεις parking. Δν μου κάνει καμία εντύπωση που κάποιος θεωρεί το webmail πρακτικότερο ενός client. Προσωπικά χρησιμοποιώ gmail με application shortcut στο chrome.

    Τέλος, ο IE, πόσο μάλλον ο 8 που αναφέρεις, δεν υποστηρίζει σε καμία περίπτωση το πλήθος των standards που υποστηρίζει ο Firefox ή ο chrome. Αυτό σημαίνει ότι με IE 8 πιθανότατα θα πέσεις σε fallback των σελίδων (flash/js shims/etc...). Δεν πέφτει το marketshare του τυχαία...

  3. #48
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Πραγματικά είναι δύσκολο να πιστέψω πως δεν παίζει κάτι "κάτω απ'το τραπέζι" όταν βλέπω σε άρθρο για τον καλύτερο email client να βγαίνει πρώτο το gmail, ή όταν έχει 42.27% στο chrome... Δέχομαι τον ενθουσιασμό, και δέχομαι πως ο chrome είναι γρήγορος... πάντα θέλω να υπάρχει ανταγωνισμός και χρησιμοποιώ κι εγώ τον chrome, για να μην θεωρηθώ ff funboy, όπως και δέχομαι την ευχρηστία και "ανωτερότητα" για ένα σωρό άλλες υπηρεσίες που η google έχει αναπτύξει. Άλλοστε δεν νομίζω πως αν δεν υπήρχε ο chrome θα είχε βελτιώσει ο ΙΕ και ο firefox τόσο πολύ την ταχύτητα (τουλάχιστον έτσι φαίνετε από τις beta), ούτε αν δεν έδεινε τόσα GB το gmail να είχαν ανεβάσει την χωριτηκότητά τους οι άλλοι... Οπότε, ελπίζω σε ένα καλύτερο chrome, αλλά τα addons του firefox είναι μεγάλο πλεονέκτημα για να περάσει απαρατήρητο στο βωμό της ταχύτητας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kogos : 07-10-10 στις 12:01.
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  4. #49
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Εγώ χρησιμοποιώ FF, Chrome και Opera μαζί. Δεν χρειάζονται οι συνομωσίες για κάτι που εξηγείται λογικά. Εξάλλου χωρίς τον FF θα είχαμε μείνει στο web που περιοριζόταν για πολλά χρόνια από τον IE ... =)

  5. #50
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε και το γεγονός ότι οσοι είναι οι χρήστες του Opera και ακόμη παραπάνω...είναι αυτοί που χρησιμοποιούν FireFox και έχουν αυτή τη StatCounter παντελώς αποκλεισμένη... Εμένα δλδ δε δομίζω να με μετράει καν στους χρήστες FireFox καθώς το Ad Block Plus ( Privacy List ) και το «Ghostery», θαρρώ πως την κόβουν... Άλλοι έχουν και το No Script...

    Υποθέτω τώρα... Ξέρω΄γω...

    Πάντως όσοι μιλάτε για ταχύτητα και θεωρείτε τον FireFox ως δεδομένο ότι είναι υποδεέστερος, αράξτε λίγο μέχρι να βγει η 4. Ξανά στη κορυφή θα κάτσουμε και θα απολαμβάνουμε και όλα τ΄άλλα που δεν έχουν οι υπόλοιποι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φευ...Γάτος : 07-10-10 στις 12:44.

  6. #51
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21811/969
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά είναι δύσκολο να πιστέψω πως δεν παίζει κάτι "κάτω απ'το τραπέζι" όταν βλέπω σε άρθρο για τον καλύτερο email client να βγαίνει πρώτο το gmail, ή όταν έχει 42.27% στο chrome...
    Μα το Lifehacker (το οποιο γενικα ειναι απαραδεκτο) εκανε poll με 40,000 ατομα και βγηκε ο Chrome πρωτος. Σιγουρα υπαρχουν fanboys ειδικα σε τετοιου ειδους sites αλλα το πιο πιθανο ειναι απλα οι περισσοτεροι επισκεπτες του site να χρησιμοποιουν Google software, οπως οι περισσοτεροι επισκεπτες του (επισης απαραδεκτου) Gizmodo να χρησιμοποιουν Apple software και παει λεγοντας.

  7. #52
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Γιατί να γίνει flame το τόπικ βρε παιδιά ?

    Εγώ που έχω Mozilla-Chrome-Explorer στο ΠιΣι, που κατατάσσομαι ?

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υποστηρίζουν με πάθος την επιλογή τους κάποιοι.

    Τον Chrome τον έχω γιατί όντως είναι ο πλέον γρήγορος (για μένα τουλάχιστον), τον Explorer για κάποια sites που δεν χαμπαριάζουν από άλλους browsers, και η αγαπημένη μου Αλεπού (Mozilla Firefox) είναι ο κύριος περιηγητής.

  8. #53
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να γίνει flame το τόπικ βρε παιδιά ?

    Εγώ που έχω Mozilla-Chrome-Explorer στο ΠιΣι, που κατατάσσομαι ?

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υποστηρίζουν με πάθος την επιλογή τους κάποιοι.

    Τον Chrome τον έχω γιατί όντως είναι ο πλέον γρήγορος (για μένα τουλάχιστον), τον Explorer για κάποια sites που δεν χαμπαριάζουν από άλλους browsers, και η αγαπημένη μου Αλεπού (Mozilla Firefox) είναι ο κύριος περιηγητής.
    +1 προσαρμοστικότητα κυριοι, λες και τους πληρωσαμε και θελουμε να υπερασπισουμε την αγορά μας

  9. #54
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμπα.... δύσκολα..... έχει έναν υπολογίσιμο αντίπαλο, τον chrome.... που ανεβαίνει συνεχώς....

    αν δεν φτιάξει την μηχανή του γιατί συνεχίζει να είναι "αργότερος" από άλλους, σιγά μην πάει...για.....αυτοδυναμία.... θέλει δουλειά.... αλλά μέχρι στιγμής, εγώ προσωπικά και με τις nightly της φωφής, δεν βλέπω σημαντική δουλειά, τουλάχιστον, τουλάχιστον στην javascript.... έχει κάνει βελτιώσεις, αλλά όχι αρκετές....

    ψηφίζω chrome για ταχύτητα, και φωφη, για όλα τα υπόλοιπα....
    Τι να κάνω την ταχύτητα όταν κάθε φορά που φορτώνει,παγωνει το πρόγραμμα...
    Δεν αλλάζω τον firefox 3.6με τίποτα

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-10, 15:51
  2. Ο Firefox χάνει μερίδιο αγοράς - ή μήπως όχι?
    Από Tem στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-06, 21:00
  3. Το μερίδιο αγοράς της AMD ξεπέρασε το 20%
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-06, 00:13
  4. Μεριδιο αγορας των ISP
    Από teddyboy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-05, 07:45
  5. Η απόλυτη ελευθερία στο Internet από την COSMOLINE
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-05, 15:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας