Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mobile
    Δελτίο Τύπου: Ελληνική διεθνή καινοτομία και παγκόσμια πρωτιά με την ανάπτυξη του MLS Destinator Talk&Drive για τα κινητά τηλέφωνα iPhone της Apple ανακοινώνει η MLS. Η πρώτη παγκοσμίως εφαρμογή πλοήγησης με αναγνώριση φωνής για iPhone είναι Ελληνική, έλαβε την έγκριση της Apple και διατίθεται πλέον στο διαδικτυακό κατάστημα εφαρμογών Αpp Store.

    Το καινοτόμο MLS Destinator Talk&Drive είναι διαθέσιμο για τους Έλληνες χρήστες του iPhone, οι οποίοι μπορούν πλέον να μιλούν στο κινητό τους και αυτό να τους ακούει και να τους οδηγεί στον προορισμό τους εύκολα και με ασφάλεια. Πρόκειται για μια επαναστατική εφαρμογή, αποτέλεσμα της υψηλής τεχνογνωσίας της MLS στον τομέα της πλοήγησης και της αναγνώρισης φωνής, που προσαρμόζεται απόλυτα αρμονικά στο περιβάλλον του iPhone και δουλεύει εντυπωσιακά μετατρέποντας το iPhone στον πιο έξυπνο και εύχρηστο πλοηγό.

    Η MLS ανέπτυξε καταρχήν το ελληνικό Talk&Drive για το iPhone συνεχίζοντας τις επενδύσεις πάνω στην πλατφόρμα της Apple με στόχο να αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες που προσφέρει το App Store. Η πρώτη εφαρμογή που ανέπτυξε η εταιρία για το iPhone ήταν το σύστημα πλοήγησης MLS Destinator, το οποίο βρίσκεται στις πρώτες δυο θέσεις από πλευράς τζίρου (Top Grossing) μεταξύ όλων των εφαρμογών του ελληνικού App Store. Σε παγκόσμιο επίπεδο τo App Store αποτελεί το μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα εφαρμογών, ενώ οι χρήστες iPhone έχουν κατεβάσει περισσότερες από 3 δισ. εφαρμογές μέσα σε λιγότερους από 18 μήνες. Η MLS σκοπεύει να αξιοποιήσει τη διεθνή καινοτομία της και εκτός συνόρων αρχής γενομένης από τη Γερμανία.

    Το MLS Destinator Talk&Drive για το iPhone διακρίνεται για τη φιλικότητά του προς το χρήστη, ώστε το κινητό να τον καθοδηγεί εύκολα, αξιόπιστα και με φωνητικές οδηγίες στροφή προς στροφή στον προορισμό του. Ακόμη, με το MLS Destinator Talk&Drive ο χρήστης απολαμβάνει τρισδιάστατη απεικόνιση χαρτών, άμεση και εύκολη πλοήγηση στις καταχωρημένες επαφές του, απεικόνιση των δημοφιλέστερων σημείων ενδιαφέροντος στο χάρτη με ένα απλό πάτημα, live απεικόνιση του καιρού στο 3D χάρτη πλοήγησης και πρόγνωση τριημέρου και βέβαια τα πιο ενημερωμένα και αξιόπιστα γεωγραφικά δεδομένα Ελλάδας (κάλυψη 99%) και Κύπρου (κάλυψη 80%). Για τους ήδη χρήστες του MLS Destinator στο iPhone θα υπάρξει δυνατότητα αναβάθμισης μέσω in App Purchase.


    Πηγή: ΜLS

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολοκληρώθηκε σε 2 μήνες ύστερα από την προηγούμενη ανακοίνωση; Καλή φάση. Για Android έχουμε τίποτα, που ανακοινώθηκε πριν 7 μήνες ή έχει βγει ήδη και δε το γνωρίζω;

    Σχετικά θέματα:
    Στην ανάπτυξη Destinator για iPhone προχώρησε η MLS Πληροφορική
    MLS Destinator για κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό σύστημα Android της Google

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Αν έπαιρνες το Galaxy S από την κοσμοτέ, θα είχες και το destinator
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Take a left after Mars!
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16,660/509 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Belkin F5D7633
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 14.0(dB)
    Ενημερωμένους χάρτες να βγάλουν και ας αφήσουν τα talk & drive.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι τέτοιο θα ήθελα και για κινητά symbian..
    Κρίμα γιατί εφαρμογές και χάρτες υπάρχουν πολύ καλά εδώ και καιρό.
    Αλλά μια τέτοια λειτουργία θα έλυνε τα χέρια σε οδήγηση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    LINKSYS Wireless-G ADSL H
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Android έχουμε τίποτα, που ανακοινώθηκε πριν 7 μήνες ή έχει βγει ήδη και δε το γνωρίζω;
    Αφού ακόμα το commercial market του android είναι κλειστό για την Ελλάδα...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyberius7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωμένους χάρτες να βγάλουν και ας αφήσουν τα talk & drive.
    Μα ενημερωμενος χαρτης εχει βγει πριν το καλοκαιρι (το Destinator εννοω, δεν πιστευω οτι το talk & drive εχει αλλους χαρτες)

    Εγω που τον εγκατεστησα και πηγα Λευκαδα, ενω περσι με τον παλιο δεν μου εδειχνε ουτε τον περιφερειακο Κερατσινιου ουτε αυτον στο Αγρινιο, με τον καινουριο χαρτη του 2010, τα δειχνει και τα δυο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 07-10-10 στις 15:15.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το mls talk n' drive german καλύπτει 4 χωρες ειναι 469 mb και κοστίζει 50 €
    Ενω το αντίστοιχο ελληνικό καλύπτει Ελλάδα και Κύπρο, ειναι 145 mb και κοστίζει 60 €.
    Το βρίσκετε φυσιολογικό αυτό? Δηλαδή τι βαθμό δυσκολίας εχει η δευτερη εφαρμογη για να κοστιζει περισσότερο?
    Οτι αρπάξουμε και εδω? Βεβαίως!! Αυτό δειχνει ο τροπος της τιμολογιακής πολιτικής της εταιρειας.
    Φτιαχνουμε μια εφαρμογή και τιμολογούμε σε απαράδεκτα υψη.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Κοιτα παιζει και το μεριδιο αγορας ρολο. Ο Ελληνας σκεφτεται οτι εχουν Χ ατομα gps και μπορουν να βαλουν το νεο μου προιον αρα Χ*60 ευρω ειναι το εσοδο μου.

    Στην Γερμανια το Χ ειναι πολλαπλασιο αρα και τα 50 ευρω ειναι υπερβολικα μεγαλη τιμη για τα δεδομενα της Γερμανιας (θεωρητικα).

    Κανονικα βεβαια ο Ελληνας θα επρεπε να σκεφτει και την διεισδυση και να αυξησει το μεριδιο αγορας του ωστε το Χ να γινει Ψ και το Ψ*50 ευρω να ειναι πολλαπλως μεγαλυτερο απο το Χ*60 αλλα φευ.

    Ειναι η κλασσικη κουτοπονηρια του Ελληνα εμπορου/ταβερνιαρη/ξενοδοχου/πωλητη. Κοπαναω την τιμη γιατι εχω λιγους πελατες και πρεπει να βγαλω το εσοδο που εχω στο μυαλο μου (πχ οτι ειχα βγαλει περσι που ειχα περισσοτερο κοσμο). Αντι να σκεφτει οτι μειωνοντας σημαντικα την τιμη, μπορει να αυξησει σημαντικα την πελατεια του αρα τα εσοδα του να ειναι πολλαπλασια και επιπλεον να λειτουργησει και ως διαφημιση για την επομενη σεζον.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι η κλασσικη κουτοπονηρια του Ελληνα εμπορου/ταβερνιαρη/ξενοδοχου/πωλητη. Κοπαναω την τιμη γιατι εχω λιγους πελατες και πρεπει να βγαλω το εσοδο που εχω στο μυαλο μου (πχ οτι ειχα βγαλει περσι που ειχα περισσοτερο κοσμο). Αντι να σκεφτει οτι μειωνοντας σημαντικα την τιμη, μπορει να αυξησει σημαντικα την πελατεια του αρα τα εσοδα του να ειναι πολλαπλασια και επιπλεον να λειτουργησει και ως διαφημιση για την επομενη σεζον.
    Ετσι ακριβώς, δυστυχώς.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τη γνώμη μου γιά την χρεοκοπημένη αρχαιολογία που ονομάζεται Destinator την έχω εκφράσει πολλές φορές.Οπότε η έκδοση γιά iPhone με αφήνει παγερά αδιάφορο όπως και η ίδια η συσκευή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mondeo : 07-10-10 στις 22:35.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Take a left after Mars!
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16,660/509 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Belkin F5D7633
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 14.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ενημερωμενος χαρτης εχει βγει πριν το καλοκαιρι (το Destinator εννοω, δεν πιστευω οτι το talk & drive εχει αλλους χαρτες)

    Εγω που τον εγκατεστησα και πηγα Λευκαδα, ενω περσι με τον παλιο δεν μου εδειχνε ουτε τον περιφερειακο Κερατσινιου ουτε αυτον στο Αγρινιο, με τον καινουριο χαρτη του 2010, τα δειχνει και τα δυο.

    Ήσουν τυχερός διότι βγήκε ο νέος χάρτης τότε που χρησιμοποίησες την συσκευή. Ξέρεις πότε είχε βγει ο προηγούμενος χάρτης;

    .... το 2009-01-07 !

    Δεν ξέρω με πια εταιρία συνεργάζεται η MLS αλλά δεν γίνεται να έχουμε νέο χάρτη μια φορά το χρόνο, ιδιαίτερα με τους δρόμους μας που αλλάζουν κάθε μήνα. Τουλάχιστον άλλες εταιρίες βγάζουν χάρτη κάθε τρείς με τέσσερις μήνες.

  13. #13
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη γνώμη μου γιά την χρεοκοπημένη αρχαιολογία που ονομάζεται Destinator την έχω εκφράσει πολλές φορές.Οπότε η έκδοση γιά iPhone με αφήνει παγερά διάφορο όπως και η ίδια η συσκευή.
    Η (α)διαφορία σου κάνει μπάμ....

  14. #14
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη γνώμη μου γιά την χρεοκοπημένη αρχαιολογία που ονομάζεται Destinator την έχω εκφράσει πολλές φορές.Οπότε η έκδοση γιά iPhone με αφήνει παγερά διάφορο όπως και η ίδια η συσκευή.
    Υπάρχει πρόγραμμα πλοήγησης που έχει ποιο καλούς χάρτες απο το destinator;

    ........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοκληρώθηκε σε 2 μήνες ύστερα από την προηγούμενη ανακοίνωση; Καλή φάση. Για Android έχουμε τίποτα, που ανακοινώθηκε πριν 7 μήνες ή έχει βγει ήδη και δε το γνωρίζω;

    Σχετικά θέματα:
    Στην ανάπτυξη Destinator για iPhone προχώρησε η MLS Πληροφορική
    MLS Destinator για κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό σύστημα Android της Google
    Να αυτά βλέπω και σκέφτομαι το iphone... Αν δε κάνω λάθος το destinator μπορεί να μην είναι το καλύτερο όσον αφορά το interface κλπ σαν πρόγραμμα αλλα είναι το καλύτερο οσον αφορά τους χάρτες.

    Αυτές τις μέρες έχω φάει μια απίστευτη ξενέρα με τα iphone γιατί jailbrake στο ps3 γίνεται με n900 και ένα σωρό android συσκευές με τα iphone τζίφος... και αυτό γιατί δεν γίνετε να μπουτάρουν σε android lol
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 07-10-10 στις 20:50. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Υπέροχα, αντε να το δουμε και σε Android!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 15:01
  2. Αυτόματες εξερχόμενες κλήσεις από σταθερό. Αναγνώριση φωνής. ΗΕLP
    Από GiannisTEON στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-10, 18:34
  3. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 08:36
  4. H Google πρώτη φίρμα παγκοσμίως
    Από chrand στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-07, 06:45
  5. Vista - πρόβλημα στην αναγνώριση φωνής
    Από aggelos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-06, 20:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας