Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2010
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Καλησπέρα!

    Ψάχνω να κάνω νέα σύνδεση adsl και έχω σχεδόν καταλήξει στη Cyta, αρχικά λόγω τιμής και επειδή ακούω αρκετά θετικά σχόλια. Αρχικά να αναφέρω ότι η σύνδεση θα γίνει σε καινούρια γραμμή. Θέλω καταρχάς να μου εξηγήσει κάποιος αν ξέρει τη διαφορά μεταξύ του 1 play και του 2 play που προσφέρει η εταιρία. Μπορώ να διαλέξω όποιο πακέτο θέλω η αναγκαστικά πάω στο 2 play για νέα γραμμή;

    Εννοώ, βλέπω ότι λέει τα εξής: 2 play: ίντερνετ και τηλεφωνία, 1 play: μόνο ίντερνετ.

    Αν βάλω 1 play όμως μόνο για ίντερνετ δε θα έχω έτσι κι αλλιώς τηλεφωνική γραμμή; Στη σελίδα της εταιρίας μάλιστα λέει και χρεώσεις τηλεφωνίας στο 1 play που σημαίνει ότι αν θες παίρνεις τηλέφωνο! Γιατί λένε μόνο ίντερνετ τότε;

    Διάβασα επίσης σε άλλο θέμα ότι η τηλεφωνία της Cyta είναι VoIP. Ισχύει αυτό και στο 1 και στο 2 play; Δημιουργεί κανένα πρόβλημα ή μόνο το ότι συνδέεις το τηλέφωνο στο ρούτερ;

    Ρωτάω γιατί τα 8 mbps στο 2 play κοστίζουν 19 ευρώ και τα 24 mbps στο 1 play κοστίζουν 18 ευρώ.

    Σε κατάστημα που ρώτησα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη διότι ο υπάλληλος δε μου ανέφερε καν το 1 play γιατί όπως είπε "δε συμφέρει καμία εταιρία να δίνει μόνο ίντερνετ". Τότε το 1 play τι είναι;

    Η σύνδεση θα γίνει στη Θεσσαλονίκη, κοντά στο Ιπποκράτειο. Έχει κανένας σύνδεση Cyta εκεί κοντά; Γενικά είναι καλή η ποιότητα της σύνδεσης δεδομένου ότι είναι σε κεντρικό σημείο;

    Τέλος, πόσες μέρες παίρνει η ενεργοποίηση νέας γραμμής;

    Αυτά τα λίγα προς το παρόν

    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    771
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Gregory έτσι όπως τα γράφουν οι περισσότεροι παροχοι που να καταλάβεις τι γίνετε (πρέπει να γίνεις εξπέρ και να μάθεις ένα σορό τεχνικά θέματα) κ εγώ κάνα χρόνο πριν στα χαμένα ήμουν όπως φαντάζομαι κ εσύ τώρα.

    Λοιπόν έχουμε κ λέμε, δώσε βάση παρακάτω:
    • 1play: σε ενεργή γραμμή-βρόχο-χαλκό είναι να εχεις από δυο παροχους υπηρεσίες. Εχεις δηλαδη έναν κύριο που είναι ο ΟΤΕ που πληρώνεις τον χαλκό-βρόχο και έναν δευτερεύων πχ cyta που πληρώνεις την υπηρεσία adsl που την περνάει πάνω στο υπάρχον χαλκό-βρόχο σου. Δηλαδή τηλέφωνο από ΟΤΕ και ADSL από cyta. Πληρώνεις έτσι δυο ξεχωριστά πάγια
    • 2play: σε ενεργή γραμμή-βρόχο-χαλκό είναι να εχεις υπηρεσίες μόνο από έναν κύριο παροχο πχ cyta και ζητώντας του έτσι να "πάρει" την υπάρχουσα γραμμή-βρόχο-χαλκό που εχεις ώστε να περάσει τις υπηρεσίες που θες κ θα πληρώνεις. Εδώ ένα πάγιο για όλα.
    • 2play: σε ανενεργή (μη υπάρχον) γραμμή-βρόχο-χαλκό είναι μην εχεις καθόλου γραμμή κ υπηρεσίες ή να μην θες να χρησιμοποιήσεις την υπάρχουσα, όποτε ζητάς από τον παροχο να σου "φτιάξει" μια νέα γραμμή-βρόχο-χαλκό ώστε να το χρησιμοποιήσει για τις υπηρεσίες που θες μέσου αυτού. Ένα πάγιο για όλα κ εδώ.

    Όποτε αν θες ένα πάγιο κ έναν παροχο πας για 2play δαγκωτό

    Η απόσταση σου από το κέντρο χαλκού (ΟΤΕ) της περιοχής σου έχει μεγάλη σημασία. Όλοι παροχοι (και ο ΟΤΕ) βασίζονται στην ίδια τεχνολογία για να περάσουν την ευρυζωνικότητα, την λεγόμενη ADSL.

    Όποτε εσύ λογικά θα πιάσεις άνετα τα 8ΜΒΙΤ, αν η απόσταση σου σε ευθεία από κέντρο είναι στα +-2,5ΚΜ. Δες αυτό...

    Τέλος ναι στη Cyta η τηλεφωνία είναι VoIP, με ο,τι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται από αυτό.
    . Μόντεμ σε κεντρικό σημείο (πρίζα) παροχής γραμμής και μάλιστα χωρίς διακλαδώσεις.
    . Τηλέφωνο συνδεδεμένο πάνω στο μόντεμ , εκτός κ αν εχεις σωστή καλωδίωση (εξτρά ζεύγος χαλκού), όποτε έξοδο από το Phone1 και είσοδο σε αυτό το ζεύγος και άρα τηλέφωνό σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
    . Πάντα στο ρεύμα και συγχρονισμός ADSL
    . Χωρίς φίλτρα ή σπλιτερ

    Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω λίγο ώστε να βγάλεις μια άκρη...

    Παράταιρου δες κ αυτό: http://www.broadband.gr/glossari.html
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2010
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    villager σε ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου! Ήσουν πολύ κατατοπιστικός!

    Αυτό που δεν αναφέρουν ξεκάθαρα οι πάροχοι το οποίο και δεν είχα καταλάβει είναι ποιο πακέτο αναφέρεται σε ιδιόκτητο δίκτυο και ποιο σε ήδη υπάρχουσα ενεργή γραμμή. Δε λέει κάπου το 1 play πχ. ότι έχει και πάγιο ΟΤΕ. (Το παρατήρησα και στη HOL αυτό).

    Εφόσον δεν έχω γραμμή λοιπόν προφανώς με συμφέρει το 2 play. Όντως γιατί ήταν περίεργο το ότι ήταν φθηνότερο το άλλο .

    Είμαι κοντά σε κέντρο άρα μάλλον θα πιάνω μια ταχύτητα κοντά στην ονομαστική των 8. Σε άλλη περοχή που ήμουν έπιανα 8 ενώ είχα ως 24 οπότε από θέμα ταχύτητας όλα οκ. Τέλος δεν υπάρχουν πολλές πρίζες σπίτι αρα αυτό θα απλουστεύσει κάπως τα πράγματα..

    Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

    Γρηγόρης

Παρόμοια Θέματα

  1. cyta νεα σύνδεση
    Από itgeorgakopoulos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-10, 10:43
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 22:28
  3. Νέα σύνδεση γραμμής στη Net One - Απορίες
    Από hellenicsun στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 13:47
  4. Απορίες για νέα σύνδεση στη Ν.Σμύρνη
    Από alt10alt10 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-08, 16:43
  5. Νέα Σύνδεση στη Βούλα - Απορίες
    Από Roseman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 12:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας