Σελ. 204 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 184194199202203204205206209214224 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.046-3.060 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3046
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο αποστολέας πληρώσει next day delivery, παραδίδεται next day.
    Αν ο αποστολές πληρώσει οδική μεταφορά (5-6 εργάσιμες), παραδίδεται σε 5-6 εργάσιμες.

    Επιλογή για αντίστοιχη "αργή" (οδική) υπηρεσία έχει και η DHL.

    Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο με την εταιρία, αλλά και με το τι τύπο αποστολής επιλέγει ο αποστολέας.
    Τι να σου πω, εμενα 2 επιλογες μου βγαζει, standard και Expedited, δεν εχει next day απο εξωτερικο για Πατρα
    Η γρηγορη μπορει να ερθει με πολλες εταιριες, συνηθως θα κανουν 48-72 ωρες, η DHL ερχεται παντα την επομενη μερα το πρωι
    Η UPS ειναι η χειροτερη ολων, 2 φορες δεμα απο Iταλια αντι να μπει στο καραβι εκανε το γυρο των βαλκανιων να ερθει εδω... (κυριολεκτικα)


  2. #3047
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, εμενα 2 επιλογες μου βγαζει, standard και Expedited, δεν εχει next day απο εξωτερικο για Πατρα
    Η γρηγορη μπορει να ερθει με πολλες εταιριες, συνηθως θα κανουν 48-72 ωρες, η DHL ερχεται παντα την επομενη μερα το πρωι
    Η UPS ειναι η χειροτερη ολων, 2 φορες δεμα απο Iταλια αντι να μπει στο καραβι εκανε το γυρο των βαλκανιων να ερθει εδω... (κυριολεκτικα)
    Αν πληρώνεις Expedited, και το Amazon αντί να το στείλει αεροπορικώς (next day για Αθήνα), το στέλνει οδικώς για να του βγεί φθηνότερα (1 βδομάδα για Αθήνα), εκεί δεν φταίει η courier, αλλά το Amazon. Αυτό λέω. Διότι μου το έκαναν ακριβώς έτσι (πλήρωσα Expedited, έστειλαν οδικώς).
    Ενώ παλιά expedited ήταν πάντα αεροπορικώς next day, και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και τη standard επιλογή την στέλνανε αεροπορικώς next day (με δική τους πρωτοβουλία).

  3. #3048
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Α τωρα καταλαβα τι εννοεις.
    Δε ξερω εαν φταει το amazon, αλλα παντα πληρωνω expedited και αυτο συμβαινει μονο με τη UPS, οποιαδηποτε αλλη εταιρια ερχεται κανονικα στην ωρα τους.
    Οσες φορες εχει αργησει παντως εχω ζητησει και εχω παρει refund τα εξτρα μεταφορικα, αλλα τονιζω παντα ηταν η UPS.
    Η DHL ειναι παντα να η πιο γρηγορη απο ολους. Και επειδη ολοι κανουν πρωτα παραλαβες στην Αθηνα και μετα τις μοιραζουν στη χωρα, η DHL ερχετε απευυθειας στη Πάτρα χωρις να περασει απο Αθηνα γιαυτο και πιθανολογω οτι ερχετε με καραβι και επειδη ειναι πρωτος σταθμος τα εχω την επομενη ημερα.


  4. #3049
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α τωρα καταλαβα τι εννοεις.
    Δε ξερω εαν φταει το amazon, αλλα παντα πληρωνω expedited και αυτο συμβαινει μονο με τη UPS, οποιαδηποτε αλλη εταιρια ερχεται κανονικα στην ωρα τους.
    Οσες φορες εχει αργησει παντως εχω ζητησει και εχω παρει refund τα εξτρα μεταφορικα, αλλα τονιζω παντα ηταν η UPS.
    Η DHL ειναι παντα να η πιο γρηγορη απο ολους. Και επειδη ολοι κανουν πρωτα παραλαβες στην Αθηνα και μετα τις μοιραζουν στη χωρα, η DHL ερχετε απευυθειας στη Πάτρα χωρις να περασει απο Αθηνα γιαυτο και πιθανολογω οτι ερχετε με καραβι και επειδη ειναι πρωτος σταθμος τα εχω την επομενη ημερα.
    Πως διαλεγεις αν θα ειναι dhl ή καποια αλλη;
    Οσες φορες εχω παραγγειλει, απο amazon uk ομως, δεν θυμαμαι να ηξερα την ταχυδρομικη εταιρια.
    Μπορω να διαλεξω αν θα ειναι 'αργη'/κανονικη αποστολη ή express(& extra cost), αλλα δεν θυμαμαι πουθενα να ελεγε προκαταβολικα με ποια εταιρια θα το στειλουν.

  5. #3050
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δε μπορεις να διαλεξεις...
    Στατιστικα επειδη εχω κανει απειρες αγορες κυριως σε φωτογραφικο εξοπλισμο και μετα σε hardware εχω προσεξει τα εξης.
    Amazon ιταλιας-γερμανιας ερχονται με DHL οταν ειναι σχετικα ακριβα και ευπαθη, πχ φακοι φωτογραφικων μηχαναν, σωματα φωτογραφικων κλπ. Εαν ειναι πχ φωτογρασφικα χαρτια, μελανια κλπ με σχετικα μικρη αξια ερχονται με UPS. Ηardware 50-50. Εαν ειναι sold by Amazon (οχι απλως fulfilled by amazon) τοτε οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες για DHL.
    Amazon UK με DHL ερχονται ακομα πιο σπανια.
    Προφανως και το amazon κοιταει το κοστος οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω..
    Κατι τελευταιο, απο UPS τα δεματα ερχονται Πατρα με γενικη ταχυδρομικη... την οποια ουτως η αλλως θεωρω πως εχει κακιστες υπηρεσιες τουλαχιστο τη Πατρα. Ε λοιπον εχεις 50-50 η γενικη να σου φερει το δεμα λες και εχει περασει απο το mad max ενω με DHL (κανει η ιδια παραδοση στη Πατρα) ερχονται λες και συσκεαστικαν επι τοπου στο υποκαστημα τους εδω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 18-10-17 στις 11:47.


  6. #3051
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με τα ακριβά κλπ παίζει ρόλο.
    Προηγούμενα πακέτα γύρω στα 30-60€ από Αμαζον Αγγλίας μπορεί να κάνουν και 2 βδομάδες να φτάσουν εδώ Μάλτα. Και έρχονταν με απλό ταχυδρομείο.

    Τώρα την κάρτα στα 177€, την στελνουν με UPS.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #3052
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Νωρίτερα και από το αναμενόμενο!

    Σε 2 μέρες μέσα!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20171019_115955.jpg  

    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #3053
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νωρίτερα και από το αναμενόμενο!

    Σε 2 μέρες μέσα!
    Άξιζε η υπομονή!!!
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  9. #3054
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μια φορά ΑΜΑΝzon...

    Πριν ένα μήνα ακριβώς αγόρασα κάψουλες Nespresso και τις παρέλαβα κανονικά. Τώρα θέλω να επαναλάβω την ίδια ακριβώς παραγγελία αλλα το ΑΜΑΝzon κάκιωσε και δεν στέλνει πια στην Ελλάδα...
    Μιλάμε για το ίδιο είδος, απο το ίδιο μαγαζί και την παραγγελία την διεκπεραιώνει το ΑΜΑΝzon.
    Άλλαξε ο μήνας, άλλαξαν και τα χούγια.

    Τώρα στέλνει το συγκεκριμένο είδος στην Ελλάδα...

  10. #3055
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Περιμένω ένα βιβλίο σταλμένο από αγγλικό amazon στις 5/10. Μου έστειλαν ένα tracking number στην υπηρεσία i-parcel, εμφανίστηκαν κάτι ολίγα μηνύματα που εμφανίζεται να φεύγει στις 10 (από Αγγλία;;; ) και να έχει έρθει στις 17 Ελλάδα όπου λέει θα παραδοθεί από τοπικό delivery stream. Στις 18 έρχεται ένα email από iss.gr (;;; ) με κωδικό tracking ΕΛΤΑ, μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Αρχικά είχε αναμενόμενη παράδοση 18/10, τώρα έχει πάει 3/11.

    Η παραγγελία είχε και άλλο είδος (παπούτσια) που στάλθηκε πιο νωρίς χωρίς tracking και το οποίο έχω ήδη παραλάβει από το ταχυδρομείο, είχε απλά μια εκτίμηση για την παράδοση 10 ημερών που έγιναν 13.

    Πολλά ακροβατικά κάνει το amazon με τους τρόπους αποστολής και θα το σκεφτώ πολύ να παραγγείλω ξανά, θα πρέπει να είναι σούπερ εξαιρετική προσφορά.
    hnesne

  11. #3056
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το θέμα με την iParcel είναι τα τζιμάνια της εδώ ISS που έχει αναλάβει τη διανομή, που δε κάνει τίποτε άλλο από το να παραλαμβάνει μαζικά και μετά να τα ξαναστέλνει με ΕΛΤΑ. Η iParcel κουτσά-στραβά έρχεται στην ώρα της στην Ελλάδα, αλλά η καθυστέρηση που προκαλεί η επεξεργασία από την ISS είναι συγκριτικά πολύ μεγαλύτερη. Αν σου έδωσαν tracking αλλά δεν εμφανίζεται, επικοινώνησε με την ίδια την ISS και ρώτα τους αν και πότε παραδόθηκε το δέμα στα ΕΛΤΑ, ο κωδικός που πήρες είναι ένας από μια σειρά που τους έχει αποδοθεί επειδή έχουν μαζικές αποστολές. Άμα σου πούνε από την ISS πως το έδωσα, μιλάς με τα ΕΛΤΑ. Γενικά, τα ΕΛΤΑ από τη στιγμή που θα έχουν δέμα θέλουν 3 με 5 εργάσιμες για οπουδήποτε στην Ελλάδα.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  12. #3057
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ, θα ενημερώσω εδώ.

    - - - Updated - - -

    Είχα περάσει στο trackchecker λάθος το tracking των ΕΛΤΑ μου είπαν το σωστό τηλεφωνικά είναι στο ταχυδρομείο, ίσως παραλάβω σήμερα. Όντως η ISS το παρέδωσε 18, ήρθε και ταχύτατα αφού διακινείται ως δέμα (!).
    hnesne

  13. #3058
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Plus
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πρόσφατη εμπειρία που είχα με την amazon Αγγλίας. Είχα παραγγείλει μια θήκη για κινητό αξίας περίπου 15 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Επειδή δεν μου είχαν δώσει κάποιο tracking number τους έστειλα email να τους ρωτήσω αν υπάρχει tracking number εντός του χρονικού ορίου του estimated delivery. Μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει tracking number επειδή είναι απλή αποστολή παραγγελίας και μου πρότειναν να μου επιστρέψουν τα χρήματα των εξόδων αποστολής (περίπου 5 ευρώ) ως ένδειξη καλής θέλησης αφού η παραγγελία μου δεν είχε φτάσει εντός του estimated delivery time. Μέτα από 2 μέρες από αυτή την επικοινωνία η παραγγελία μου ήρθε κανονικά και μου επέστρεψαν στην κάρτα μου το ποσό των εξόδων αποστολής, ενώ μετά από περίπου μια εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο!!! από amazon και με ρώτησαν αν τελικά παρέλαβα το πακέτο. Έπαθα πλάκα από την εξυπηρέτηση πελατών για μια παραγγελία τόσο μικρής αξίας. Πολλά συγχαρητήρια.

  14. #3059
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά αυτό με τις αποστολές του Αμαζον φαίνεται να είναι λίγο λαχείο η φάση και δεν επηρεάζεται ούτε από φόρτο εργασίας, ούτε από κόστος προϊόντος.

    Άλλα πιο ακριβά πράγματα σε νορμάλ περιόδους κάνουν 4-5 μέρες να φύγουν και επίσης μπορεί να χρειαστεί και 7-10 μέρες να φτάσουν και τώρα πήρα μια samsonite βαλίτσα λόγω Black friday και την επόμενη μέρα στάλθηκε και μάλιστα με DHL.
    Λογικά Σάββατο ή Δευτέρα θα την έχω.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #3060
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Η μονη περιπτωση που εχω καθυστερηση αποστολης απο amazon ειναι να ειναι απο 3ο πωλητη, εαν ειναι απο amazon ή fulfilled απο amazon παντα την επομενη φευγουν, εκτος απο το ιταλικο και γερμανικο, που εχει τυχει πολλες φορες να φυγουν την ιδια μερα της παραγγελιας.


Σελ. 204 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 184194199202203204205206209214224 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας