Σελ. 201 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.001-3.015 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3001
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλού-κακού παραθέτω το full source για όσους κατέχουν το *σπορ* - Ενημερώστε αν παρατηρήσετε τίποτα out of the ordinary.
    False alarm αδερφέ... Κανονικό είναι, όλα τα links δείχνουν στο Amazon.com ή .co.uk, υπάρχουν signatures και για το from address και το sending IP (που είναι από το amazonses) που επιβεβαιώνονται από το Gmail, κανένα κρυμένο javascript. Μάλλον κάτι στον client με τον οποίο πήγες να το διαβάσεις παίχτηκε.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  2. #3002
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με την πρόσφατη επίθεση να μη σχετίζεται, είναι σίγουρα ύποπτο ένα email χωρίς body που το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να κατεβάσει κάτι. Το From: που βλέπεις παραχαράσσεται εύκολα. Αν σου δίνεται η δυνατότητα κοίτα το "message source", το μήνυμα δλδ με τους πλήρεις headers σαν ASCII κείμενο χωρίς τον client/browser να προσπαθεί να κάνει render το περιεχόμενο και τα attachments. Εκεί μπορείς να δεις τους "Received" headers (από που πέρασε το email) και τουλάχιστον ο τελευταίος, αυτός που πρόσθεσε ο server που υποστηρίζει το mailbox σου, δεν μπορεί να παραχαραχτεί. Πάω στοίχημα πως το IP που εμφανίζεται εκεί άμα το ρίξεις στο whois δε θα έχει καμία σχέση με την Αμαζον.
    αυτό ακριβώς....

  3. #3003
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχόλιο περί πολυπληθών οπαδών μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί.
    Σε σένα ειδικά δεν χρειαζόταν να προσθέσω smilies, το κατάλαβες. Αν θες υποστήριξη από άλλους χρήστες, βάλε thunderbird ή αν έχεις το office βάλε outlook. Όχι σαν καλύτερα, σαν τα προγράμματα με τους περισσότερους χρήστες και μόνο. Αν θες περισσότερη συζήτηση (τι, γιατί και πώς) να τα πούμε σε άλλο thread, μην ξεσκίσουμε τα offtopic, έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που θίγεις, σε άλλα διαφωνώ.
    hnesne

  4. #3004
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
    Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

    Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
    Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #3005
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
    Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

    Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
    Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.
    Gigabyte ΑΜD ειναι η καρτα, η ΑΤi εχει παψει να υπαρχει χρονια τωρα

    Οταν εκανες παραγγελια ελεγε και λεει ακομα "Available for pre-order¨, οποτε εχεις δρομο...


  6. #3006
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
    Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

    Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
    Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.
    Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι σε pre-order αλλά σε γενικές γραμμές σου λένε (αν ξέρουν) το πότε κάτι θα είναι διαθέσιμο.
    Σε περίπτωση που νομίζεις ότι αργούν πολύ μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία άμεσα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #3007
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον έχει παραγγείλει ATi και ψάχνουν από το amazon στις αντικερί να βρουν μία να του στείλουν.
    hnesne

  8. #3008
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, πρωτη φορα χρειαζεται να επικοινωνησω με amazon.de για προϊον που χαλασε και ειναι εντος εγγυησης.
    Πως στο καλο κανω τη διαδικασια ; Προσπαθω να βρω κατι για ticker/warrranty αλλα ματαια...


  9. #3009
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, πρωτη φορα χρειαζεται να επικοινωνησω με amazon.de για προϊον που χαλασε και ειναι εντος εγγυησης.
    Πως στο καλο κανω τη διαδικασια ; Προσπαθω να βρω κατι για ticker/warrranty αλλα ματαια...
    https://www.amazon.de/gp/switch-lang...language=en_GB

    Select an issue:
    Problem with an order or item
    ή
    Other order issues

  10. #3010
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    ΑΜΑΝzon έχει γίνει πια το Amazon. Ό,τι θέλουν κάνουν.

    Παρήγγειλα δύο αντικείμενα στις 21\8, το ένα είναι ένα άλμπουμ που θα κυκλοφορούσε 1\9. Φυσικά τους είπα να τα στείλουν και τα δύο μαζί για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Και ακόμα πιο φυσικά, αυτοί με γράψανε και έστειλαν το ένα στις 30\8, λες και δεν μπορούσαν να περιμένουν 48 ώρες για να τα στείλουν μαζί.

    Σαν να μην έφτανε αυτό, τα έστειλαν με UPS που είναι πιο αργή και απο τα ΕΛΤΑ. Δυο εβδομάδες θα κάνει, σύμφωνα με την δική τους ημερομηνία άφιξης.

  11. #3011
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΜΑΝzon έχει γίνει πια το Amazon. Ό,τι θέλουν κάνουν.

    Παρήγγειλα δύο αντικείμενα στις 21\8, το ένα είναι ένα άλμπουμ που θα κυκλοφορούσε 1\9. Φυσικά τους είπα να τα στείλουν και τα δύο μαζί για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Και ακόμα πιο φυσικά, αυτοί με γράψανε και έστειλαν το ένα στις 30\8, λες και δεν μπορούσαν να περιμένουν 48 ώρες για να τα στείλουν μαζί.

    Σαν να μην έφτανε αυτό, τα έστειλαν με UPS που είναι πιο αργή και απο τα ΕΛΤΑ. Δυο εβδομάδες θα κάνει, σύμφωνα με την δική τους ημερομηνία άφιξης.
    Αν αναφέρεσαι σε Ευρωπαϊκό Amazon, με UPS (standard - οδικώς που μάλλον στα έστειλαν) θα κάνει (για Αθήνα) 5 εργάσιμες με tracking. Και εκτός Αθηνών να είσαι, πόσο παραπάνω να κάνει; 1-2 μέρες; (Δες το tracking της UPS, όχι τις ημερομηνίες που δίνει το Amazon). Με τα ΕΛΤΑ θα έκανε 5 εργάσιμες ή παραπάνω, χωρίς tracking.
    Οπότε δε νομίζω ότι είναι σκόπιμο να έχεις παράπονο που στα έστειλαν με (αργό) κουριερ αντί με ταχυδρομείο.

    Ως προς τα χωριστά πακέτα, μπορεί τα είδη να βρίσκονταν σε άλλη αποθήκη.

  12. #3012
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράπονο έχω επειδή δεν ακολουθούν τις εντολές του πελάτη και νομίζουν οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα τι θέλω! Για να τους πω να τα στείλουν μαζί, έχω κάποιο λόγο. Τους βγαίνει δηλαδή φθηνότερα να στείλουν δύο πακέτα με UPS παρά ένα με Royal Mail;

    Για αποθήκες δεν ξέρω, και τα δύο έφυγαν απο το Tamworth
    Το πρώτο έφυγε απο τον τελευταίο σταθμό (Μιλάνο) την Παρασκευή και ακόμα δεν φάνηκε αλλού.

  13. #3013
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράπονο έχω επειδή δεν ακολουθούν τις εντολές του πελάτη και νομίζουν οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα τι θέλω! Για να τους πω να τα στείλουν μαζί, έχω κάποιο λόγο. Τους βγαίνει δηλαδή φθηνότερα να στείλουν δύο πακέτα με UPS παρά ένα με Royal Mail;
    Μην προσπαθείς να το εξηγήσεις εσύ λογικά. Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα το αποφασίζει.
    Με την επιλογή "group items into as few as possible deliveries" δηλώνεις μια προτίμηση, κυρίως ως προς το τι είσαι ΕΣΥ διατεθειμένος να πληρώσεις (αλλιώς αν επέλεγες σπαστές παραδόσεις θα σου χρέωναν εσένα τα περισσότερα μεταφορικά).
    Από εκεί και πέρα, σου λέει ότι το Amazon το σπάει "για τη δική σου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", και μη σε απασχολεί τι θα κοστίσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο έφυγε απο τον τελευταίο σταθμό (Μιλάνο) την Παρασκευή και ακόμα δεν φάνηκε αλλού.
    Διότι έρχεται οδικώς. Μπορεί αύριο-μεθαύριο να το δεις Αθήνα.

  14. #3014
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το UPS Ground/Saver, ή όπως λένε τώρα τη φθηνή υπηρεσία, δε μετακινείται ΣΚ. Μόνο εργάσιμες. Σήμερα Δευτέρα θα πρέπει να το δεις να ξαναζωντανεύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 05-09-17 στις 10:03.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  15. #3015
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην προσπαθείς να το εξηγήσεις εσύ λογικά. Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα το αποφασίζει.
    Με την επιλογή "group items into as few as possible deliveries" δηλώνεις μια προτίμηση, κυρίως ως προς το τι είσαι ΕΣΥ διατεθειμένος να πληρώσεις (αλλιώς αν επέλεγες σπαστές παραδόσεις θα σου χρέωναν εσένα τα περισσότερα μεταφορικά).
    Από εκεί και πέρα, σου λέει ότι το Amazon το σπάει "για τη δική σου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", και μη σε απασχολεί τι θα κοστίσει.
    Εγώ ξέρω οτι και το τελευταίο κινεζομάγαζο ακολουθεί τις εντολές του πελάτη αλλα είπαμε, το Αmanzon ξέρει καλύτερα απο μένα τι σκέφτομαι και τι θέλω...
    Δεν ομαδοποίησα την αποστολή τόσο για το κόστος όσο για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Δεν τα βιαζόμουν, έτσι κι αλλιώς. Το ακατανόητο είναι οτι ενώ η παραγγελία ήταν σε αναμονή για 10 μέρες, αποφάσισαν να στείλουν τη μισή 48 ώρες πριν γίνει διαθέσιμη η άλλη μισή! Αν τους ένοιαζε τόσο "η δική μου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", ας έστελναν το πρώτο πακέτο αμέσως. Στοκ είχαν.


    15 χρόνια πελάτης, έχω δει μεγάλη πτώση στην ποιότητα των υπηρεσιών.

Σελ. 201 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας