Σελ. 232 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.466-3.480 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3466
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνετε ασφάλεια συναλλαγών και εξυπηρέτηση μεταξύ ebay και amazon; Καλοί είστε. Ο κάθε κινέζος κάνει ότι θέλει και μετά περιμένεις τα λεφτά σου για βδομάδες στο ebay, ενώ στο amazon όταν γίνει στραβή και επιστρέψεις κάτι τα λεφτά σου επιστρέφονται μόλις ΣΤΕΙΛΕΙΣ, όχι μόλις παραλάβουν το είδος. Απλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
    Tα λεφτά σου στο ebay τα παίρνεις κατευθείαν απο το paypal (εφόσον έχεις πληρώσει εννοείται με paypal). Η αναμονή σου λένε περίμενε γιατί οι αποστολές απο Κίνα δεν είναι και τόσο σταθερές σε χρόνους.
    Οσο για το Αμαζον, ναι, παίρνεις τα λεφτά σου αμέσως, εαν πρόκειται για πώληση απο το ίδιο το Αμαζον. Εαν πρόκειται για πωλητή, δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα. Είχα δική μου περίπωση όπου παραγγειλα ένα μπουφάν Columbia απο Αμαζον γερμανίας, απο γερμανό πωλητή, χρεώθηκα ΑΜΕΣΩΣ στην κάρτα μου, το μπουφάν απο την Ουλμ στο Λουξεμβούργο δεν έλεγε να έρθει (300 χλμ απόσταση μιλάμε), πέρασε πάνω απο μήνας, δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με την Αμαζον κάπου τέλος πάντων να πω το πρόβλημά μπυ, τίποτα, και στο τέλος στο δίμηνο ο πωλητής μου γύρισε τα λεφτά. Η αμαζον; Στα @@ της για την όλη ιστορία. Κυριολεκτικά. Και δεν υπήρξε τρόπος να βρώ λύση στο πρόβλημά μου. Εαν ήταν απο αυτή, όλα μέλι γάλα. Κανένα πρόβλημα. Με την Αμαζον το πρόβλημα ξεκινάει εαν έχεις να κάνεις με πωλητή και όχι με την ίδια. Η πλατφόρμα της δεν βοηθάει.
    Και το ξαναλέω, ότι είναι να πάρεις απο την ίδια, αβλεπί, κανένα πρόβλημα, και επιστροφές και όλα. Εαν είναι να πάρεις απο πωλητή, κάνεις τον σταυρό σου, γιατί αν σου κάτσει στραβή, είναι χειρότερα απο το Paypal.

    H ασφάλεια συναλλαγων στο Ebay εαν χρησιμοποιήσεις Paypal, είναι απόλυτη. Μπορεί να αργήσει η επιστροφή χρημάτων, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα χρήματά σου. Υπάρχουν απατεώνες, είχα παραγγείλει μπαταρία λαπτοπ απο Κίνα, και δεν έλεγε να έρθει, ο πωλητής μου έλεγε, τώρα έρχετε, τώρα έρχετε, είναι λάθος το trackig και άλλες τέτοιες παπαριές, κάποια στιγμή στο δίμηνο τα έστειλα όλα στην Paypal και τους λέω ότι με δουλεύει ο πωλητής, δεν υπάρχει tracking, δεν έρχεται τίποτα και αυτός λέει εδώ και δύο μήνες ότι το έστειλε. Και με πίστωσαν αμέσως.
    Δεν φοβάμαι την περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σου, υπάρχει όμως η περίπτωση να αγοράσεις και ναναι όχι αυτό που νόμιζες, να το πληρώσεις ίσως και "χρυσό" και ο πωλητής ναναι καλυμένος. Οπως ο άλλος που είχε βγάλει στην πώήση κουτί PS4 (όταν πρωτοβγήκε) και στον πλειστηριασμό έπιασε τα σχεδόν την τιμή κανονικού PS4, αλλά ο πωλητής πουλούσε μόνο το κουτι (την συσκευασία), όχι το περιεχόμενο!!!! Παραπλάνηση; Ναι, αλλά εαν προσέχεις ολα τα συνοδευτικά κείμενα, θα δει περιπτώσεις τέτοιες (ασε που το rating του πωλητή θαναι υπο του μηδενός). Ομως θεωρώ το ebay εξίσου καλό με το Αμαζον, εαν δεν έχεις θέμα με εγγύηση, ίσως και καλύτερο θαλεγα. Το μόνο μελανό σημείο είναι οι εγγυήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-08-19 στις 15:42.

  2. #3467
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τόσο κάνει και στο ebay απο Κίνα, βλέπεις μπορούν πλέον να βάλουν διάστημα ημερομηνίας που μπορεί να παραλάβεις, σου λέει πχ θα παραλάβει απο 20 Αυγούστου εως 24 Οκτώβρη, εσύ θα μπορέσεις να κάνεις case οτι δεν παρέλαβε μετά τις 25 Οκτώβρη βάλε και μια Βδομάδα ακόμα μετά μέχρι να γίνει escalate
    Και φυσικά αν καταφέρεις να μιλήσεις με υποστήριξη σου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μέχρι να περάσει αυτή η ημερομηνία ας μην το αγοράζατε απο αυτόν.
    Καλό εεεε!

  3. #3468
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνετε ασφάλεια συναλλαγών και εξυπηρέτηση μεταξύ ebay και amazon; Καλοί είστε. Ο κάθε κινέζος κάνει ότι θέλει και μετά περιμένεις τα λεφτά σου για βδομάδες στο ebay, ενώ στο amazon όταν γίνει στραβή και επιστρέψεις κάτι τα λεφτά σου επιστρέφονται μόλις ΣΤΕΙΛΕΙΣ, όχι μόλις παραλάβουν το είδος. Απλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
    Προσωπικά προτιμώ eBay αλλά μόνο από πωλητές στην Ευρώπη και κατά προτίμηση στη Γερμανία.
    Δε θα παράγγελνα ποτέ από Κίνα στο eBay.

  4. #3469
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προτιμώ eBay αλλά μόνο από πωλητές στην Ευρώπη και κατά προτίμηση στη Γερμανία.
    Δε θα παράγγελνα ποτέ από Κίνα στο eBay.
    Στις λιγες φορες που ειχα προβλημα με κινεζους sellers, το ebay με ξελασπωσε χωρις πολλα πολλα.

  5. #3470
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προτιμώ eBay αλλά μόνο από πωλητές στην Ευρώπη και κατά προτίμηση στη Γερμανία.
    Δε θα παράγγελνα ποτέ από Κίνα στο eBay.
    Δηλαδή παραγγέλνεις από Κίνα από Gearbest/Banggoοd κλπ και όχι από ΕΒΑΥ;
    Με τι λογική;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #3471
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή παραγγέλνεις από Κίνα από Gearbest/Banggoοd κλπ και όχι από ΕΒΑΥ;
    Με τι λογική;
    Δεν παραγγέλνω από Κίνα.

  7. #3472
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παραγγέλνω από Κίνα.
    Ας πεταχτώ σαν τσου-τσου: ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ!

  8. #3473
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παραγγέλνω από Κίνα.
    Αυτό ακριβώς. Αν είναι να περιμένω ένα μήνα και τελικά να τζογάρω αν η παραγγελία μου θα φτάσει η όχι, αγοράζω από αλλου και ας είναι και πιο ακριβά.

  9. #3474
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς. Αν είναι να περιμένω ένα μήνα και τελικά να τζογάρω αν η παραγγελία μου θα φτάσει η όχι, αγοράζω από αλλου και ας είναι και πιο ακριβά.
    Να προσθέσω ότι δεν είμαι impulsive buyer ούτε αγοράζω κάτι επειδή είναι τέλεια η τιμή και δε θέλω να τη χάσω.
    Αγοράζω μόνο πράγματα που χρειάζομαι.
    Για αυτό και δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω εβδομάδες.

    Δεν κρίνω αυτούς που το κάνουν σε καμία περίπτωση.

  10. #3475
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς. Αν είναι να περιμένω ένα μήνα και τελικά να τζογάρω αν η παραγγελία μου θα φτάσει η όχι, αγοράζω από αλλου και ας είναι και πιο ακριβά.
    Τότε δεν θα έπρεπε να παραγγέλνεις και απο το Amazon με standard shipping καθώς είναι πραγματικά τζόγος με τι θα τα στείλουν

  11. #3476
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως δεν είναι τόσο τζόγος για τον lewton, έχει διεύθυνση Γερμανίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή παραγγέλνεις από Κίνα από Gearbest/Banggoοd κλπ και όχι από ΕΒΑΥ;
    Με τι λογική;
    Το κάνω εγώ, έχεις πρόβλημα;

    Αν θέλω κάτι να το πάρω οπωσδήποτε και σχετικά γρήγορα, gearbest/banggood. Μοναδικό πρόβλημα η περίπτωση που είχαμε συζητήσει με pm, που με πούλησε το GB, αλλά με μια επικοινωνία το refund ήρθε αμέσως. Αν κάτι δεν με νοιάζει πότε θα έρθει και με ενδιαφέρει μόνο η χαμηλή τιμή προτιμάω πλέον το aliexpress, δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω (σε μένα) οι ψηλότερες χρεώσεις του ebay. Το μόνο μειονέκτημα aliexpress έναντι ebay στην πράξη είναι ότι αφήνει και πωλούνται ελεύθερα μαϊμούδες. Α, για μισό, για τo Amazon δεν μιλούσαμε, και το amazon το κάνει αυτό.
    hnesne

  12. #3477
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν είναι τόσο τζόγος για τον lewton, έχει διεύθυνση Γερμανίας.

    - - - Updated - - -



    Το κάνω εγώ, έχεις πρόβλημα;

    Αν θέλω κάτι να το πάρω οπωσδήποτε και σχετικά γρήγορα, gearbest/banggood. Μοναδικό πρόβλημα η περίπτωση που είχαμε συζητήσει με pm, που με πούλησε το GB, αλλά με μια επικοινωνία το refund ήρθε αμέσως. Αν κάτι δεν με νοιάζει πότε θα έρθει και με ενδιαφέρει μόνο η χαμηλή τιμή προτιμάω πλέον το aliexpress, δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω (σε μένα) οι ψηλότερες χρεώσεις του ebay. Το μόνο μειονέκτημα aliexpress έναντι ebay στην πράξη είναι ότι αφήνει και πωλούνται ελεύθερα μαϊμούδες. Α, για μισό, για τo Amazon δεν μιλούσαμε, και το amazon το κάνει αυτό.
    Ναι και ο tsigarid αν δεν κάνω λάθος είναι Αμερική, εμείς όμως συνήθως μιλάμε για τις αγορές απο Αμαζον στην Ελλάδα

    Banggood με priority line max 10 ημέρες και χωρίς τελωνείο που δεν είναι άσχημο

  13. #3478
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν είναι τόσο τζόγος για τον lewton, έχει διεύθυνση Γερμανίας.

    - - - Updated - - -



    Το κάνω εγώ, έχεις πρόβλημα;

    Αν θέλω κάτι να το πάρω οπωσδήποτε και σχετικά γρήγορα, gearbest/banggood. Μοναδικό πρόβλημα η περίπτωση που είχαμε συζητήσει με pm, που με πούλησε το GB, αλλά με μια επικοινωνία το refund ήρθε αμέσως. Αν κάτι δεν με νοιάζει πότε θα έρθει και με ενδιαφέρει μόνο η χαμηλή τιμή προτιμάω πλέον το aliexpress, δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω (σε μένα) οι ψηλότερες χρεώσεις του ebay. Το μόνο μειονέκτημα aliexpress έναντι ebay στην πράξη είναι ότι αφήνει και πωλούνται ελεύθερα μαϊμούδες. Α, για μισό, για τo Amazon δεν μιλούσαμε, και το amazon το κάνει αυτό.
    Δικό σου το πρόβλημα.
    Και δεν έχεις αναφέρει κάτι καραβασικο.

    Στο Ebay/Aliexpress βρίσκεις ότι έχει το GB+BG επί 2 φορές.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #3479
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε δεν θα έπρεπε να παραγγέλνεις και απο το Amazon με standard shipping καθώς είναι πραγματικά τζόγος με τι θα τα στείλουν
    Έχω Amazon prime

  15. #3480
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ebay/Aliexpress βρίσκεις ότι έχει το GB+BG επί 2 φορές.
    Δίκιο έχεις, ψάχνω κάτι εδώ και καιρό, εδώ κάνει 80 ευρώ, είχα χαρεί που είχα βρει στο BG στα 30, έψαχνα προχτές στο aliexpress και είχε όχι μόνο στο 20ρικο αλλά και 5πλάσιους τύπους να διαλέξω. Και γενικά σε ό,τι καταλήγω να πάρω από ali έχει τόσες επιλογές που ζαλίζεσαι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και ο tsigarid αν δεν κάνω λάθος είναι Αμερική, εμείς όμως συνήθως μιλάμε για τις αγορές απο Αμαζον στην Ελλάδα

    Banggood με priority line max 10 ημέρες και χωρίς τελωνείο που δεν είναι άσχημο
    Να τους μπανάρουμε τότε από τα thread για online αγορές, ή ό,τι ποστάρουν να βγαίνει ξέρω γω με ροζ χρώμα να μην το λαμβάνουμε υπόψη

    Για μένα είναι χρήσιμο να έχουμε μια σφαιρική άποψη, να ξέρουμε όμως από πού προέρχονται, δεν ξέρουν όλα τα μέλη ότι ο ένας είναι Γερμανία, ο άλλος Αμερική κι ο τρίτος Κύπρο. Ίσως ένα σημαιάκι δίπλα στο avatar.
    hnesne

Σελ. 232 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας