Σελ. 233 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 213223228231232233234235238243253 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.481-3.495 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3481
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα είναι χρήσιμο να έχουμε μια σφαιρική άποψη, να ξέρουμε όμως από πού προέρχονται, δεν ξέρουν όλα τα μέλη ότι ο ένας είναι Γερμανία, ο άλλος Αμερική κι ο τρίτος Κύπρο. Ίσως ένα σημαιάκι δίπλα στο avatar.
    Αυτό υπάρχει, αν το έχει επιλέξει ο χρήστης να φαίνεται.

    <------

  2. #3482
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Την "Περιοχή:" βλέπω μόνο, εννοούσα κάτι πιο εμφανές. Προσωπικά δεν έχω θέμα αφού λίγο-πολύ γνωστοί είμαστε εδώ, φιλτράρω και τα όσα γράφει ο καθένας και πολλές φορές διαβάζω και between the lines. Το θέμα είναι πως αν κάποιος 'νέος' διαβάσει π.χ. δικό σου post ίσως σχηματίσει λάθος εντυπώσεις.
    hnesne

  3. #3483
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε δεν θα έπρεπε να παραγγέλνεις και απο το Amazon με standard shipping καθώς είναι πραγματικά τζόγος με τι θα τα στείλουν
    Ισχύει.
    Πέρυσι το Δεκέμβρη 2 παραγγελίες (από ένα σύνολο ίσως 4-5 παραγγελιών το ίδιο διάστημα) έφτασαν 1+ εβδομάδα μετά το αναμενόμενο.
    Γενικά δεν παραγγέλνω από Amazon, τότε έτυχε να χρειάζομαι κάποια πράγματα για δώρα και ένα δεν πρόλαβε να έρθει στην ώρα του.
    Προτιμώ eBay (αλλά μόνο από Ευρώπη) και δεν έχει φτάσει ποτέ τίποτα αργά, ενώ όταν δε με νοιάζει το πότε θα έρθει κάτι παραγγέλνω από το check24.de που μου δίνει πολλά vouchers γιατί από εκεί βρίσκω πάροχο ενέργειας κάθε χρόνο, πάροχο Internet κάθε 2χρόνια (), ασφάλειες , τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ.
    Hardware παίρνω από το Saturn γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος από την τεχνική υποστήριξη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν είναι τόσο τζόγος για τον lewton, έχει διεύθυνση Γερμανίας.
    Είναι, είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Amazon prime
    Και εγώ έχω Amazon Prime (όχι εγώ συγκεκριμένα, από το αμόρε), που το έχει κυρίως για τη μουσική και τις ταινίες αλλά παραγγέλνει και πράγματα.
    Τότε την ίδια περίοδο που άλλα πράγματα ήρθαν με πολλές μέρες καθυστέρηση, είχα παραγγείλει και ένα αντικείμενο με Prime Delivery και έφτασε μια μέρα μετά από την υποτιθέμενη εγγυημένη παράδοση. Αλλά δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ να κάνω παράπονα.

  4. #3484
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλά αυτό με το prime και τις εγγυημένες παραδόσεις είναι μεγάλο παραμύθι. Στην Αμερική έχουν αναθέσει τέτοιες παραδόσεις στο απλό ταχυδρομείο (USPS) και γίνεται ο κακός χαμός. Το πιο φρέσκο φρούτο είναι να κάθεται ο ταχυδρόμος λίγο πριν σχολάσει τυπικά και να σκανάρει μαζικά όσα prime έχει ακόμα στο φορτηγάκι του ότι και καλά παραδόθηκαν, και να τα παραδίδει ή αργότερα ή την επόμενη μέρα. Παράδοση στην Αμερική σημαίνει σε πολλές περιπτώσεις ότι το παρατάει στο κατώφλι - επίσης με το σκανάρισμα έρχεται και ειδοποίηση από amazon για τη δήθεν παράδοση. Κι όλα αυτά με άνωθεν εντολές, για να μη χάσουν τα USPS τις συμβάσεις με την Amazon, αν και επίσημα δεν το παραδέχονται. Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα μέρη του κόσμου αλλά σίγουρα είναι προβληματικό να υπόσχεσαι κάτι που δεν γίνεται (λόγω χαμηλού κόστους και χαμηλών αμοιβών των συνεργατών) να τηρήσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι, είναι.
    Τότε να μην παραπονιόμαστε για διακρίσεις

    Είχαν γράψει κάτι κατεβατά σεντόνια σε διπλανό forum όταν είχε καταργήσει τα δωρεάν μεταφορικά, με κάτι μπουρδο-επιχειρήματα του στυλ ότι είμαστε κι εμείς περήφανος λαός και δεν γίνεται το amazon να μας έχει στο φτύσιμο.
    hnesne

  5. #3485
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τότε να μην παραπονιόμαστε για διακρίσεις

    Είχαν γράψει κάτι κατεβατά σεντόνια σε διπλανό forum όταν είχε καταργήσει τα δωρεάν μεταφορικά, με κάτι μπουρδο-επιχειρήματα του στυλ ότι είμαστε κι εμείς περήφανος λαός και δεν γίνεται το amazon να μας έχει στο φτύσιμο.
    Και εδώ τα γράψανε

  6. #3486
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτό με το prime και τις εγγυημένες παραδόσεις είναι μεγάλο παραμύθι. Στην Αμερική έχουν αναθέσει τέτοιες παραδόσεις στο απλό ταχυδρομείο (USPS) και γίνεται ο κακός χαμός. Το πιο φρέσκο φρούτο είναι να κάθεται ο ταχυδρόμος λίγο πριν σχολάσει τυπικά και να σκανάρει μαζικά όσα prime έχει ακόμα στο φορτηγάκι του ότι και καλά παραδόθηκαν, και να τα παραδίδει ή αργότερα ή την επόμενη μέρα. Παράδοση στην Αμερική σημαίνει σε πολλές περιπτώσεις ότι το παρατάει στο κατώφλι - επίσης με το σκανάρισμα έρχεται και ειδοποίηση από amazon για τη δήθεν παράδοση. Κι όλα αυτά με άνωθεν εντολές, για να μη χάσουν τα USPS τις συμβάσεις με την Amazon, αν και επίσημα δεν το παραδέχονται. Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα μέρη του κόσμου αλλά σίγουρα είναι προβληματικό να υπόσχεσαι κάτι που δεν γίνεται (λόγω χαμηλού κόστους και χαμηλών αμοιβών των συνεργατών) να τηρήσεις.
    To USPS είναι γτπκ, αλλά αυτό που λες δεν το έχω παρατηρήσει, και ας έχω πραγματοποιήσει μπορεί και 100 αγορές με prime. Εγγυημένο delivery έρχεται πάντα* στην ώρα του, είτε είναι με USPS είτε με κούριερ, και συνήθως σε 2 εργάσιμες (σπανιότερα σε μία).

    * Μία φορά με καθυστέρησε το USPS, αλλά ήταν Sunday delivery, το οποίο δεν έκατσα να το κυνηγήσω, παρόλο που μου είπαν στο ταχυδρομείο ότι δεν παραδίδουν Κυριακή, άσχετα με το τι λέει το Amazon. Με κούριερ ακόμα και Κυριακή παραδίδουν.

  7. #3487
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ το διάβασα εδώ, παλιό άρθρο ανακυκλωμένο και ενημερωμένο, έχει και links. Το είχα διαβάσει και παλιότερα. Γενικά υπάρχουν δεκάδες άρθρα αν ψάξεις που λένε πως το amazon αναθέτοντας στο USPS τις παραδόσεις του το γονάτισαν γιατί δεν έχουν την υποδομή και το προσωπικό κι άλλα τόσα πως είναι άλλοι οι λόγοι και πως θα πήγαιναν το ίδιο χάλια και χωρίς το amazon - δουλεύουν εδώ και χρόνια με χασούρα και κρατικές επιδοτήσεις και ο όγκος της παραδοσιακής αλληλογραφίας έχει μειωθεί σημαντικά.
    Ίδια άποψη δεν έχω, όταν ήμουν εγώ Αμερική είχαμε μόνο το mail order από καταλόγους.
    hnesne

  8. #3488
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το διάβασα εδώ, παλιό άρθρο ανακυκλωμένο και ενημερωμένο, έχει και links. Το είχα διαβάσει και παλιότερα. Γενικά υπάρχουν δεκάδες άρθρα αν ψάξεις που λένε πως το amazon αναθέτοντας στο USPS τις παραδόσεις του το γονάτισαν γιατί δεν έχουν την υποδομή και το προσωπικό κι άλλα τόσα πως είναι άλλοι οι λόγοι και πως θα πήγαιναν το ίδιο χάλια και χωρίς το amazon - δουλεύουν εδώ και χρόνια με χασούρα και κρατικές επιδοτήσεις και ο όγκος της παραδοσιακής αλληλογραφίας έχει μειωθεί σημαντικά.
    Ίδια άποψη δεν έχω, όταν ήμουν εγώ Αμερική είχαμε μόνο το mail order από καταλόγους.
    Άλλο το να λες ότι το γονάτισαν (μπορεί να ισχύει) και άλλο να λες ότι δεν παραδίδουν τις μέρες του guaranteed delivery.

  9. #3489
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μπαινω και παραγγελνω δυο στικακια Sandisk στο ebay, αλλα τα ακυρωσα γιατι ειδα οτι ηταν refurbished!

    Την αλλη μερα μου σκαει email απο το amazon για στικακια Sandisk!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #3490
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ανεβάζω εδώ διότι απ' ότι θυμάμαι το bookdepository από το οποίο παρήγγειλα έχει αγοραστεί από το Amazon.

    Έφτασε την Δευτέρα ένα βιβλίο που είχα παραγγείλει και σήμερα διαλύθηκε το εξώφυλλο του. Για την ακρίβεια ξεκόλλησε τελείως. Να αρχίσω τα παράπονα ή δεν έχει νόημα?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  79,3 KB 
ID: 205719
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #3491
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχει νόημα, εξαρτάται και τι εσωτερικό rating έχεις ως αγοραστής εκεί, αλλά μήπως έχει γενικό θέμα η παρτίδα;

  12. #3492
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει νόημα, εξαρτάται και τι εσωτερικό rating έχεις ως αγοραστής εκεί, αλλά μήπως έχει γενικό θέμα η παρτίδα;
    Έχω αγοράσει πολλά βιβλία τα τελευταία χρόνια και είναι το πρώτο που είναι τόσο χαμηλής ποιότητας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #3493
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αγοράσει πολλά βιβλία τα τελευταία χρόνια και είναι το πρώτο που είναι τόσο χαμηλής ποιότητας.
    Θα σου το αλλάξουν τότε σίγουρα.

  14. #3494
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ειδική έκδοση μοιάζει που τις τυπώνουν πιο φτηνά και πληρώνουν και λιγότερα δικαιώματα. Το ISBN είναι ίδιο με αυτό που πουλούν κι αλλού;

    Ασχέτως, μου είχε τύχει από βιβλίο που συνοδευόταν από CD, στo bookdepository, να μην παίζει το CD. Μου το ξανάστειλαν άμεσα και μου είπαν να κρατήσω και το πρώτο. Αφού παραλάβεις, κόλλα με λίγη κόλλα τη ράχη και δες πού θα το χαρίσεις.
    hnesne

  15. #3495
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδική έκδοση μοιάζει που τις τυπώνουν πιο φτηνά και πληρώνουν και λιγότερα δικαιώματα. Το ISBN είναι ίδιο με αυτό που πουλούν κι αλλού;

    Ασχέτως, μου είχε τύχει από βιβλίο που συνοδευόταν από CD, στo bookdepository, να μην παίζει το CD. Μου το ξανάστειλαν άμεσα και μου είπαν να κρατήσω και το πρώτο. Αφού παραλάβεις, κόλλα με λίγη κόλλα τη ράχη και δες πού θα το χαρίσεις.
    Το ISBN είναι το ίδιο στο amazon.com καθώς και στο goodreads.com

    Έβγαλα μία κοντινή φωτογραφία. Η κόλλα που έχουν είναι ελάχιστη και περιορίζεται μόνο σε δύο λεπτές γραμμές. Η μία μπροστά και η άλλη πίσω. Τέτοιο fail ούτε σε βιβλία που χάριζαν οι κυριακάτικες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  56,5 KB 
ID: 205725
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 233 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 213223228231232233234235238243253 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας