Σελ. 254 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 234244249252253254255256 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.796-3.810 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3796
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογισμός που κάνουν είναι αφού φτάσει εδώ το δέμα.
    Κοινώς σφάξε με πασά μου να αγιάσω.



    Σε ευχαριστώ πολύ, για την πρόταση.
    Φυσικά.
    Και από Ευρώπη που αγοράζω έτσι πάει. Δεν γίνεται να ξέρουν το ακριβές βάρος πριν.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #3797
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    απο ευρωπη δεν εχει τον φορο . Αν παρεις λαπτοπ απο αμερικη ετσι οπως λες .. πες οτι κανει 600 ευρω ποσο θα πληρωσεις?
    Απο αμερικη παρακαλας να το εχει το amazon διαφορετικα ειναι για λιγα πραγματα η αγορα οπως λες.
    η κανω λαθος?

  3. #3798
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είμαι πολύ απογοητευμένος από το amazon.de. Ίσως γιατί έχω καλομάθει με το amazon.com και prime membership, αλλά στο .de βασανίζομαι απίστευτα να βρω αυτά που θέλω συγκριτικά με αντίστοιχες αναζητήσεις στα .com, .co.uk, .es. Άντε να βγει το .gr να δούμε άσπρη μέρα
    Εσυ οπου είσαι και γνώστης από το Amazon com τι επιλεγουμε για να μας σταλει με UPS? Προσωπικά έχω άσχημες εμπειρίες με DHL και καθυστερήσεις εβδομάδεων σε ορισμένα δέματα λόγω εκτελωνισμού κτλ. To Expedited στελνει με UPS? Tελευταία φορά που παρρήγγειλα με priority μου σταλθηκε με DHL Express.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filippos69 : 26-06-22 στις 07:15.

  4. #3799
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filippos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ οπου είσαι και γνώστης από το Amazon com τι επιλεγουμε για να μας σταλει με UPS? Προσωπικά έχω άσχημες εμπειρίες με DHL και καθυστερήσεις εβδομάδεων σε ορισμένα δέματα λόγω εκτελωνισμού κτλ. To Expedited στελνει με UPS? Tελευταία φορά που παρρήγγειλα με priority μου σταλθηκε με DHL Express.
    Αν δεν έχει επιλογή για Amazon Global (που προπληρώνονται οι ΦΠΑ & τέλη) επιλέγεις την απλή αποστολή ώστε να έρθει με USPS/ΕΛΤΑ. Και οπλίζεσαι με υπομονή γιατί είναι σχεδόν σίγουρο πως θα καθυστερήσει σημαντικά εδώ στο τελωνείο και επισης γνωρίζεις πως θα χρεωθείς ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού. Ποτέ δεν επιλέγεις πουθενά UPS,DHL, FedEx και λοιπούς courriers χωρίς η αποστολή να έχει προπληρωμένο ΦΠΑ+τέλη (DDP) γιατί θα σε γδάρουν στα τέλη εκτελωνισμού εδώ. Mιλάμε για 100-150€ ταρίφα τουλάχιστον, ανεξαρτήτου αξίας αντικειμένου, πλέον του ΦΠΑ24% που δε θα γλύτωνες έτσι κι αλλιώς.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #3800
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει επιλογή για Amazon Global (που προπληρώνονται οι ΦΠΑ & τέλη) επιλέγεις την απλή αποστολή ώστε να έρθει με USPS/ΕΛΤΑ. Και οπλίζεσαι με υπομονή γιατί είναι σχεδόν σίγουρο πως θα καθυστερήσει σημαντικά εδώ στο τελωνείο και επισης γνωρίζεις πως θα χρεωθείς ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού. Ποτέ δεν επιλέγεις πουθενά UPS,DHL, FedEx και λοιπούς courriers χωρίς η αποστολή να έχει προπληρωμένο ΦΠΑ+τέλη (DDP) γιατί θα σε γδάρουν στα τέλη εκτελωνισμού εδώ. Mιλάμε για 100-150€ ταρίφα τουλάχιστον, ανεξαρτήτου αξίας αντικειμένου, πλέον του ΦΠΑ24% που δε θα γλύτωνες έτσι κι αλλιώς.
    Ο φίλος θέλει να του αποσταλεί η παραγγελία με UPS και όχι πως να έρθει με USPS.

    @filippos69

    Δεν μπορείς φίλε μου να επιλέξεις το courier αποστολής

  6. #3801
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει επιλογή για Amazon Global (που προπληρώνονται οι ΦΠΑ & τέλη) επιλέγεις την απλή αποστολή ώστε να έρθει με USPS/ΕΛΤΑ. Και οπλίζεσαι με υπομονή γιατί είναι σχεδόν σίγουρο πως θα καθυστερήσει σημαντικά εδώ στο τελωνείο και επισης γνωρίζεις πως θα χρεωθείς ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού. Ποτέ δεν επιλέγεις πουθενά UPS,DHL, FedEx και λοιπούς courriers χωρίς η αποστολή να έχει προπληρωμένο ΦΠΑ+τέλη (DDP) γιατί θα σε γδάρουν στα τέλη εκτελωνισμού εδώ. Mιλάμε για 100-150€ ταρίφα τουλάχιστον, ανεξαρτήτου αξίας αντικειμένου, πλέον του ΦΠΑ24% που δε θα γλύτωνες έτσι κι αλλιώς.
    Σε αγορές μέσω Amazon προχρεώνεσαι τα τέλη εκτελωνισμού, δεν έχεις εκπλήξεις μετά.

    - - - Updated - - -

    Εδώ το ανέφερα ξανά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει για όλες τις μεταφορές ασχέτως ταχύτητας. Υπολογίζουν το τελωνείο και σε χρεώνουν. Αν πληρώσουν παραπάνω, ας πρόσεχαν, δεν σου ζητάνε επιπλέον. Αν πληρώσουν λιγότερο, σου επιστρέφουν τη διαφορά.

  7. #3802
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    ------
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filippos69 : 27-06-22 στις 15:48. Αιτία: διπλότυπο

  8. #3803
    Εγγραφή
    25-06-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Σε γενικες γραμμές δύο Courrier χρησιμοποιει κυρίως(ίσως και αποκλειστικά, δεν είμαι 100% σίγουρος) το amazon com για Ευρώπη ειδικότερα για Ελλάδα. UPS και DHL. Δεν ρώτησα ούτε ζήτησα να διαλέξω courier, απλά ρωτάω ποια μέθοδος ΔΕΝ στέλνει με DHL ή αλλιώς αν έχει κάποιος εμπειρία να του έχει σταλει με UPS δέμα απο το συγκεκριμένο amazon, και ποια μεθοδο αποστολής χρησιμοποιησε. Αυτό που αναρρωτιόμουνα είναι μιας και έχω κάνει κανά δύο παραγγελίες με priority shipping ήδη και οι δυο ήρθαν με DHL (οι οποίοι έβγαλαν την ψυχή είναι η αλήθεια, μέχρι και επιχείρηση με ισχυρίστηκαν πως είμαι, λόγω του όγκου μίας παραγγελίας), μήπως αν πάω σε expedited shipping(την φθηνότερη, αυτή που δεν έχει estimate για την ημέρα παράδοσης στα τελικά στάδια της παραγγελίας και βγάζει πως θα ειδοποιηθώ με email όταν υπάρξει estimated delivery date) αν θα άλλαζε η τύχη μου και θα μου στελνόταν με UPS. Ρωτάω επειδή ελπίζω ότι ορισμένοι στο νήμα θα έχουν περισσότερη εμπειρία από ότι εγώ με το θέμα..
    σε αυτό το παράδειγμα φαίνονται και οι μεθόδοι αποστολής όπως μου έχουν παρουσιαστεί, σε όλες τις παραγγελίες ως τώρα https://prnt.sc/r2UII17u8jxt
    Από όσο ξέρω το τελωνείο είναι πάντα προ-πληρωμένο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails download.jpeg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filippos69 : 27-06-22 στις 15:47.

  9. #3804
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Λοιπόν έκανα μια παραγγελία από amazon.com έφτασε γρήγορα κιόλας με dhl, ωστόσο το πακέτο που έλαβα είναι ξεκάθαρα ανοιγμένο/χρησιμοποιημένο(το προϊόν στο site έλεγε new και ήταν shipped και sold by Amazon). Πάνω από τις αρχικές ταινίες ασφαλείας που είναι κομμένες έχουν κολλήσει άλλες σε άλλο σχήμα και είναι αρκετά προφανές.Εγώ δεν το άνοιξα καν, αφού το είδα. Επειδή για το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι αρκετά τα λεφτά, δεν θέλω να το κρατήσω έχοντας το πληρώσει για καινούργιο. Για την επιστροφή να τους αναφέρω ότι το παρέλαβα ανοιγμένο ή να πω απλά ότι δεν το θέλω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω (δυστυχώς είναι out of stock πλέον το προϊόν αυτό και δεν νομίζω να μου στείλουν άλλο)

  10. #3805
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έκανα μια παραγγελία από amazon.com έφτασε γρήγορα κιόλας με dhl, ωστόσο το πακέτο που έλαβα είναι ξεκάθαρα ανοιγμένο/χρησιμοποιημένο(το προϊόν στο site έλεγε new και ήταν shipped και sold by Amazon). Πάνω από τις αρχικές ταινίες ασφαλείας που είναι κομμένες έχουν κολλήσει άλλες σε άλλο σχήμα και είναι αρκετά προφανές.Εγώ δεν το άνοιξα καν, αφού το είδα. Επειδή για το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι αρκετά τα λεφτά, δεν θέλω να το κρατήσω έχοντας το πληρώσει για καινούργιο. Για την επιστροφή να τους αναφέρω ότι το παρέλαβα ανοιγμένο ή να πω απλά ότι δεν το θέλω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω (δυστυχώς είναι out of stock πλέον το προϊόν αυτό και δεν νομίζω να μου στείλουν άλλο)
    Πρώτη φορά αγοράζεις από Αμαζον;
    Το εξωτερικό κουτί δε λέει κάτι.
    Μπορεί να έχει μέσα σφραγισμένο άλλο κουτί με το προϊόν σου.Για σίγουρος απλά πάρε video το unboxing.
    Εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι είναι χρησιμοποιημένο χωρίς καν να το ανοίξεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #3806
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έκανα μια παραγγελία από amazon.com έφτασε γρήγορα κιόλας με dhl, ωστόσο το πακέτο που έλαβα είναι ξεκάθαρα ανοιγμένο/χρησιμοποιημένο(το προϊόν στο site έλεγε new και ήταν shipped και sold by Amazon). Πάνω από τις αρχικές ταινίες ασφαλείας που είναι κομμένες έχουν κολλήσει άλλες σε άλλο σχήμα και είναι αρκετά προφανές.Εγώ δεν το άνοιξα καν, αφού το είδα. Επειδή για το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι αρκετά τα λεφτά, δεν θέλω να το κρατήσω έχοντας το πληρώσει για καινούργιο. Για την επιστροφή να τους αναφέρω ότι το παρέλαβα ανοιγμένο ή να πω απλά ότι δεν το θέλω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω (δυστυχώς είναι out of stock πλέον το προϊόν αυτό και δεν νομίζω να μου στείλουν άλλο)
    Βγάλε φωτογραφίες τη συσκευασία που λες ότι είναι ανοιγμένη, και στείλε τις στην Amazon, αν τις ζητήσουν. Αλλιώς απλά επέστρεψέ το.

  12. #3807
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! @RASTAVIPER έχω πάρει πολλές φορές παλαιότερα από όλα τα amazon(com, uk, de) και πάντα ήμουν ευχαριστημένος. Το αρχικό κουτί το καφέ ήταν σφραγισμένο, μόλις το άνοιξα μέσα το προϊόν ήταν που είχε πειραγμένες τις ταινίες. Δεν έβγαλα βίντεο γιατί όπως είπα ποτέ δεν είχα θέμα και επιπλέον είναι λίγο δύσκολο να τραβάω με το κινητό και ταυτόχρονα να ανοίγω.

    edit: μετά από αρκετή ώρα επικοινωνία με το customer support καθώς και αποστολή φωτογραφιών από τη μεριά μου, έγινε αντικατάσταση. Ελπίζω να έρθει καινούργιο αυτή την φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kasadi : 28-06-22 στις 12:08.

  13. #3808
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάποιο "λάθος" ίσως έγινε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #3809
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Είχα αγοράσει σε προσφορά ένα χρομμπουκ από το αμαζον κυρίως για τα μικρά.
    Σήμερα σχεδόν τρεις μήνες μετά δεν ανοίγει καθόλου και φαίνεται σαν να μη φορτίζει, ο φορτιστής δουλεύει.

    Με τα πολλά αποφάσισα να το στείλω στην Asus κάνοντας χρήση της εγγύησης και ζήτησα για αυτό από το αμαζον μια απόδειξη της αγοράς και μου απαντάνε το εξής :


    Dear Athanasios,

    Thank you for the email!

    I am here to inform you that as you purchased the item through Amazon.se platform we are the ones responsible for the warranty.

    I understand your need to send the item to repair ( although we do not have that option ) but as Amazon.se is responsible for the warranty if you send the item to repair your warranty with Amazon will stop.

    That being said, we can of course assist you with the matter and here are the options we have to offer:

    1. The first option is that you return the item for the full refund.

    2. The second option is that you keep the item as it is and get a discount of 192.00kr.

    The replacement is not an option as the item is not in stock currently.

    Whenever you decide which one of the options would suit you the best please inform us on cs-screenshots@amazon.se email address and we will gladly assist you with the matter.

    Thank you for your patience and understanding, I truly appreciate it.

    Hopefully I was useful to you with the information and the services I provided you with.

    Have a nice evening Athanasios and take care.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω επιστροφή των χρημάτων αλλά μια λειτουργική συσκευή και δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ότι εάν στείλω το χρομμπουκ για επισκευή σταματά η εγγύηση από το αμαζον;

    Σας έχει τύχει να αντιμετωπίσετε παρόμοια κατάσταση;

  15. #3810
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Είναι ακριβώς το ίδιο που ισχύει και εδώ. Τον πρώτο χρόνο υπεύθυνος για παροχή υπηρεσιών εγγύησης είναι το κατάστημα που το αγόρασες. Μπορείς να το επιστρέψεις και να αναλάβουν αυτοί αποστολές σε αντιπροσωπίες και πιθανή αντικατάσταση κζι όλα τα μεταφορικά με το service center. Αν τους παρακάμψεις και απευθυνθείς μόνος σου στην αντιπροσωπεία, τότε "τερματίζεις" την υποχρέωση του καταστήματος.

    Το ίδιο σου λέει και το Αμαζον. Σε ξενίζει μάλλον το γεγονός πως σου λένε ορθά-κοφτά πως ξες, θα στο αλλάζαμε με τη μία αν είχαμε στοκ, αλλά δεν έχουμε, οπότε πάρε ένα full refund, ή πάρε μια έκπτωση για το μέλλον και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Κάτι που κανένα ελληνικό κατάστημα μάλλον δε θα έκανε, τουλάχιστον όχι έτσι εύκολα.

    Αν ήθελα οπωσδήποτε να το φτιάξω, εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το "2" και θα ήλπιζα η Asus να μη στο βγάλει εκτός εγγύησης για κάποιο λόγο όπως και να σου γυρίσει μια συσκευή που θα είναι στην ίδια κατάσταση με αυτή που έστειλες, μιας και το service τους δεν είναι Ελλάδα από όσο θυμάμαι. Πιθανόν να επιβαρυνθείς και την αποστολή προς το service center, φαντάζομαι θα καλύπτουν μόνο την επιστροφή σε εσένα.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

Σελ. 254 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 234244249252253254255256 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας