Σελ. 231 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 211221226229230231232233236241251 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.451-3.465 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3451
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, μία ερώτηση:βάζω τη διεύθυνση bookdepository.co.uk σε διάφορους browsers, και σε κανέναν δεν με πάει σε .co.uk. Όλοι μου το γυρνάνε σε .com. Γιατί; Ακόμη και μέσω google που το πήγα, πάλι σε .com κάνει ανακατεύθυνση. Τί γίνεται;
    Έτσι κάνει, μην ανησυχείς.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  2. #3452
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    amazon.com , παραγγελία 23 Ιουνίου , 2019 , βιβλίο pre-owned , πληρωμή επί τόπου , δεν έχω παραλάβει ακόμη (αποστολή από Αγγλία [τουλάχιστον έτσι λένε] )

    eBay.co.uk , παραγγελία 12 Ιουλίου , 2019 , βιβλίο pre-owned , πληρωμή επί τόπου , παραλαβή χθες , 30 Ιουλίου , 2019 (αποστολή από Αγγλία)

    Εάν είναι το amazon, προκειμένου να πάρει την παραγγελία, να κάνει τέτοιες ...... , τί να το κάνω?

    Εντάξει, τα λεφτά είναι εξασφαλισμένα με refund. Αλλά, μετά από τόσο αναμονή, το refund δε νομίζω ότι είναι η λύση.

    Είναι τυχεροί που δεν βρήκα το βιβλίο στο eBay να στείλω εκεί τα λεφτά.

    υγ Τα βιβλία δεν είναι τα ίδια. Είναι παρόμοια για servers.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  3. #3453
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Καποιο hop στην πορεια της παραγγελιας, βαρεσε time out!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #3454
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Συμβαίνουν αυτά.

  5. #3455
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το amazon πού μπλέκεται δεν καταλαβαίνω. Ή ο εγγλέζος πωλητής άργησε να το στείλει ή δεν το έστειλε ή το δέμα κάπου χάθηκε ή καθυστέρησε. Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για πωλητή marketplace, δεν έχεις διευκρινίσει αν πρόκειται για fulfilled by amazon (πολύ αμφιβάλλω για βιβλίο), το amazon μόνο παίρνει την παραγγελία και τη μεταβιβάζει στον πωλητή.
    hnesne

  6. #3456
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    amazon.com , παραγγελία 23 Ιουνίου , 2019 , βιβλίο pre-owned , πληρωμή επί τόπου , δεν έχω παραλάβει ακόμη (αποστολή από Αγγλία [τουλάχιστον έτσι λένε] )

    eBay.co.uk , παραγγελία 12 Ιουλίου , 2019 , βιβλίο pre-owned , πληρωμή επί τόπου , παραλαβή χθες , 30 Ιουλίου , 2019 (αποστολή από Αγγλία)

    Εάν είναι το amazon, προκειμένου να πάρει την παραγγελία, να κάνει τέτοιες ...... , τί να το κάνω?

    Εντάξει, τα λεφτά είναι εξασφαλισμένα με refund. Αλλά, μετά από τόσο αναμονή, το refund δε νομίζω ότι είναι η λύση.

    Είναι τυχεροί που δεν βρήκα το βιβλίο στο eBay να στείλω εκεί τα λεφτά.

    υγ Τα βιβλία δεν είναι τα ίδια. Είναι παρόμοια για servers.
    Εντάξει μιλάμε.
    Από την στατιστική σου ανάλυση όντως φαίνεται όλο το Αμαζον να έχει πρόβλημα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #3457
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Kατα την γνώμη μου το ΑΜΑΖΟΝ έχει σοβαρό θέμα με τους άλλους πωλητές επάνω στην πλατφόρμα του. Καμμιά σχέση με το ebay στο θέμα αυτό. Συγκεκριμένα:
    1. Δεν έχει feedback για το πόσο καλός πωλητής ειναι όπως στο ebay
    2. Δεν ανακαμβάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, παρα μόνον να κάνει refund εαν υπάρξει αιτιολογημένη περίπτωση. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν έχεις καν την δυνατότητα να απευθυνθείς κάπου, σου λέει μίλα με τον πωλητή, εγώ δεν ξέρω τίποτα, εγώ μόνο μια προμήθεια και χέστηκα και για τους δυο σας (πωλητής - αγοραστής)
    3. Δεν έχει κάποιο συστημα ποινών και αποβολής κακ´ων πωλητών. Η' μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν φαίνεται ναναι και τόσο αυστηρό. Στο ebay πετάνε σχετικά εύκολα κάποιον πωλητή έξω απο το σύστημα εαν υπάρχουν προβλήματα με πελάτες.
    4. Το refund πρέπει να αιτιολογηθεί σοβαρά. Βέβαια παίζει και το στάτους του πελάτη στην Αμαζον. Εαν είσαι πελάτης καλός και πρώτη φορά έχεις θέμα, θα σε βοηθήσουν. Εαν έχεις βγάλει αρκετά θεματάκια, θα σε γράψουν (ή πιο σωστά, θα είσαι χαμηλότερης προτεραιότητας περίπτωση για αντιμετώπιση)

  8. #3458
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To εχω ψιλοπαρατησει το amazon.
    Ebay+paypal, και ξερο ψωμι.

    Γιατι; Γιατι το amazon, εχει θεματα.
    Πχ, στις ελαχιστες αγορες που εχω κανει (λιγοτερες απο 20), μου ετυχε 2-3 φορες, ηλιθια δεσμευση ποσου στην καρτα, διπλη χρεωση κλπ.
    Αναγκαζεσαι να χρησιμοποιεις καρτα.
    Δεν εχεις την ασφαλεια ουτε του ebay (αμεση ομαδα κρουσης, λυνουν προβληματα οι ανθρωποι!), ουτε του paypal.
    Εν τελει μου ελυσαν τα προβληματα στο amazon (refund, επαναποστολη προιοντος), αλλα με πολυ μπλα-μπλα, χρονο, ταλαιπωρια, γενικως παιδεμα, και με αβεβαιοτητα για την τελικη εκβαση...

    Στο amazon θα ψωνισω, ΜΟΝΟ αν δεν βρω κατι στο ebay, και υποθετικα τουλαχιστον, θα ηθελα την 'ασφαλεια'(ο Θεος να την κανει...) ενος μεγαλου καταστηματος...

  9. #3459
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To εχω ψιλοπαρατησει το amazon.
    Ebay+paypal, και ξερο ψωμι.

    Γιατι; Γιατι το amazon, εχει θεματα.
    Πχ, στις ελαχιστες αγορες που εχω κανει (λιγοτερες απο 20), μου ετυχε 2-3 φορες, ηλιθια δεσμευση ποσου στην καρτα, διπλη χρεωση κλπ.
    Αναγκαζεσαι να χρησιμοποιεις καρτα.
    Δεν εχεις την ασφαλεια ουτε του ebay (αμεση ομαδα κρουσης, λυνουν προβληματα οι ανθρωποι!), ουτε του paypal.
    Εν τελει μου ελυσαν τα προβληματα στο amazon (refund, επαναποστολη προιοντος), αλλα με πολυ μπλα-μπλα, χρονο, ταλαιπωρια, γενικως παιδεμα, και με αβεβαιοτητα για την τελικη εκβαση...

    Στο amazon θα ψωνισω, ΜΟΝΟ αν δεν βρω κατι στο ebay, και υποθετικα τουλαχιστον, θα ηθελα την 'ασφαλεια'(ο Θεος να την κανει...) ενος μεγαλου καταστηματος...
    Sorry αλλά το amazon σε ότι αφορά εγγύηση για προϊόν που πούλησε είναι 1000 φορες καλύτερο από οτι αγοράσεις απο ebay και την κάλυψη των 45 ημερών ή των 180 ημερών του paypal (που εκεί θα πρέπει να αποδείξεις οτι υπάρχει πρόβλημα), δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας με το amazon και ότι πουλάει αυτό. έχω πάρει αρκετά πράγματα δυο φόρες είχα θέμα, δεν υπήρξε καμία αβεβαιότητα ότι θα μου λύσουν το πρόβλημα.

  10. #3460
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατα την γνώμη μου το ΑΜΑΖΟΝ έχει σοβαρό θέμα με τους άλλους πωλητές επάνω στην πλατφόρμα του. Καμμιά σχέση με το ebay στο θέμα αυτό.
    Σωστά όσα γράφεις, αλλά εδώ μιλάμε για βιβλία και πωλητή marketplace. Οι βιβλιοπώλες, είτε μιλάμε για καινούργια είτε για μεταχειρισμένα, είναι οργανωμένοι ως εξής: Δίνουν τις λίστες τους σε amazon, books.com, alibris, thriftbooks και όπου αλλού, κάποιοι και απευθείας ως μεμονωμένες καταχωρήσεις σε ebay, κι όταν έρθει παραγγελία τυπώνουν ετικέτα, βάζουν σε ένα φακελάκι το βιβλίο και την ετικέτα και ταχυδρομούν. Είναι τόσο απλό. Στραβές πάντα συμβαίνουν, αλλά αν δει κάποιος σε όλες τις πλατφόρμες για βιβλία ή στο amazon marketplace σε πωλητές βιβλίων έχουν λίγο-πολύ παρόμοιες βαθμολογίες γιατί ακολουθούν όλοι το ίδιο σύστημα. Άντε να διαφέρουν λίγο οι διαδικασίες για τα τεράστια βιβλιοπωλεία με πολλά locations που άλλοι στέλνουν πρώτα το βιβλίο στο κεντρικό για να φύγει για τον πελάτη ενώ άλλα στέλνουν απευθείας από το location που έχει διαθέσιμο. Και στους χαρακτηρισμούς των μεταχειρισμένων ακολουθούν κοινό σύστημα και στα μεταφορικά έρχεται μία η άλλη το ένα βιβλιοπωλείο με το άλλο - μοναδική εξαίρεση αν θες 5-6 βιβλία μαζεμένα και τα βρεις κάπου όλα μαζί, οπότε θα γλυτώσεις ένα μικρό ποσό.

    Για όσους αισθάνονται καλύτερα με το paypal, υπάρχει το αμερικάνικο alibris που δέχεται paypal, μόνο που έχει πιο τσιμπημένα μεταφορικά από το αγγλικό για Ευρώπη, ακόμα και για βιβλία που έρχονται από Αγγλία. Προσωπικά είχα πριν χρόνια παραγγείλει μερικές δεκάδες βιβλία από διάφορες πηγές χωρίς κανένα πρόβλημα, ακόμα και κάποια που καθυστέρησαν και πήρα refund ήρθαν μετά από κάποιο διάστημα.
    hnesne

  11. #3461
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά το amazon σε ότι αφορά εγγύηση για προϊόν που πούλησε είναι 1000 φορες καλύτερο από οτι αγοράσεις απο ebay και την κάλυψη των 45 ημερών ή των 180 ημερών του paypal (που εκεί θα πρέπει να αποδείξεις οτι υπάρχει πρόβλημα), δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας με το amazon και ότι πουλάει αυτό. έχω πάρει αρκετά πράγματα δυο φόρες είχα θέμα, δεν υπήρξε καμία αβεβαιότητα ότι θα μου λύσουν το πρόβλημα.
    Μονο σε μενα δηλαδη ετυχαν αναλογικα πολλες στραβες...
    Εχω κανει 400 παραγγελιες απο ebay, κι ακομη κι οταν καποιες φορες τα πραγματα πηγαν λαθος, το ebay ΚΑΘΑΡΙΣΕ για μενα. Δεν εφτασαν ΚΑΝ να ζητησω το δικιο μου στο paypal.
    Για να μην πω για το συστημα feedback, που ειναι απο τα δυνατοτερα ΑΤΟΥ του ebay, αλλα και του πελατη.

  12. #3462
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο σε μενα δηλαδη ετυχαν αναλογικα πολλες στραβες...
    Εχω κανει 400 παραγγελιες απο ebay, κι ακομη κι οταν καποιες φορες τα πραγματα πηγαν λαθος, το ebay ΚΑΘΑΡΙΣΕ για μενα. Δεν εφτασαν ΚΑΝ να ζητησω το δικιο μου στο paypal.
    Για να μην πω για το συστημα feedback, που ειναι απο τα δυνατοτερα ΑΤΟΥ του ebay, αλλα και του πελατη.
    Στο ebay αν δεν σου στείλει κάτι κάποιος πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 45 ημέρες για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, έτσι δεν είναι;
    Πόσο κάνανε στο Amazon;
    Στο ebay αν κάτι δεν πάει καλά μετά απο 6 μήνες και θέλεις εγγύηση τι κάνεις;

    Το ebay βασικά δεν σου πουλάει τίποτα, είναι απλα μια πλατφόρμα που έχει πολλούς πωλητές, σε αυτό το πράγμα είναι καλύτερο απο το Amazon αλλά και πάλι θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 45 ημέρες αν δεν σου στείλει κάποιος αυτό που έβαλες παραγγελία.
    To Amazon είναι πρώτα κατάστημα που σου πουλάει το ίδιο και μετα είναι και αυτό μια πλατφόρμα που έχει άλλους πωλητές.
    Δεν έχω δοκιμάσει να αγοράσω απο άλλους πωλητές, έχω αγοράσει μόνο απο amazon/fulfilled by και δεν είχα κανένα θέμα.

    Το Feedback απο μόνο του δεν σημαίνει κάτι, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχεις λογαριασμούς που πουλήσανε πολλά πράγματα που κάνανε 1 δολάριο, μάζεψαν καλό feedback και μετά σου βάζουν προς πώληση πράγματα μεγάλης αξίας και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα, ναι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω, αλλά θα τα πάρεις αρκετά μετά.

  13. #3463
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Στο ebay υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις γιατί η συντριπτική πλειονότητα των πωλητών (και των προιόντων τους) είναι Κίνα. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με πωλητή απο ευρώπη (υπάρχει ευρωπαική νομοθεσία που σε καλύπτει)
    Και περισσότερο έχει να κάνει με το γεγονός ότι σε περίπτωση βλάβης, πρέπει να στείλεις με δικά σου έξοδα στον πωλητή. ενώ στο Αμαζον, τουλάχιστον για τα δικά του (απο προσωπική εμπειρία), απλά επικοινωνείς, τυπώνεις την ετικέτα επιστροφής και το στέλνεις χωρίς να πληρώσεις μία.

    Υπάρχουν υπέρ και κατά. Αναλόγως με την περίπτωση. Απλά ούτε το Αμαζον είναι πανάκεια, ούτε το Ebay.

  14. #3464
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ebay υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις γιατί η συντριπτική πλειονότητα των πωλητών (και των προιόντων τους) είναι Κίνα. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με πωλητή απο ευρώπη (υπάρχει ευρωπαική νομοθεσία που σε καλύπτει)
    Και περισσότερο έχει να κάνει με το γεγονός ότι σε περίπτωση βλάβης, πρέπει να στείλεις με δικά σου έξοδα στον πωλητή. ενώ στο Αμαζον, τουλάχιστον για τα δικά του (απο προσωπική εμπειρία), απλά επικοινωνείς, τυπώνεις την ετικέτα επιστροφής και το στέλνεις χωρίς να πληρώσεις μία.

    Υπάρχουν υπέρ και κατά. Αναλόγως με την περίπτωση. Απλά ούτε το Αμαζον είναι πανάκεια, ούτε το Ebay.
    Και πως ακριβώς θα τον κυνηγήσεις τον Ευρωπαίο;

  15. #3465
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Συγκρίνετε ασφάλεια συναλλαγών και εξυπηρέτηση μεταξύ ebay και amazon; Καλοί είστε. Ο κάθε κινέζος κάνει ότι θέλει και μετά περιμένεις τα λεφτά σου για βδομάδες στο ebay, ενώ στο amazon όταν γίνει στραβή και επιστρέψεις κάτι τα λεφτά σου επιστρέφονται μόλις ΣΤΕΙΛΕΙΣ, όχι μόλις παραλάβουν το είδος. Απλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

Σελ. 231 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 211221226229230231232233236241251 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας