Σελ. 224 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.346-3.360 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3346
    Εγγραφή
    02-09-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον συνήγορο του κατανλωτή που σου πρότειναν έκανες κάποια νύξη?
    Όχι το βράδυ θα κοιτάξω αν κάνω

  2. #3347
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Νομίζω η Αμαζον έχει ξεφύγει και πρέπει να της κόψουν τον κώλο για τα καλά. Και πάρα πολύ.
    Αλλη περίπτωση.
    Εκδίδει απο μόνη της βιβλία αντίγραφα, παρανόμως
    https://arstechnica.com/information-...r-books-again/
    Οταν δεν έχει στοκ, δεν χρειάζεται να περιμένει, έχει μηχανές που τυπώνουν ON DEMAND όποιο βιβλίο ζητησει ο πελάτης. Η εκδότρια εταιρία και ο συγγραφέας; Τον μπούλο μήπως;

    Μην μιλήσω για το γεγονός οτι έχει κέρδη δεκάδων δις αλλα δεν πληρώνει ούτε δεκάρα τσακιστή φόρο. Ναι, ούτε δεκάρα τσακιστή. Για την ακρίβεια, ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ, για να ανοίξει γραφεία πχ σε Νέα Υόρκη, ενώ οι αποστολές με τα δημόσια αμερικανικά ταχυδρομεία βάζουν μέσα τον οργανισμό, ουσιαστικά επιδοτούνται οι μεταφορές απο τον μέσο αμερικανό φορολογούμενο πολίτη.

  3. #3348
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά που λες, και οι εξοντωτικές συμβάσεις με μικρότερους του κολοσσού εκδότες και οι εργασιακές συνθήκες στις αποθήκες της και το γεγονός ότι έχει ανοίξει την κερκόπορτα και πουλά η ίδια μαϊμού προϊόντα και το γεγονός ότι εξαπλώνεται σαν αρπακτικό και σε άλλους κλάδους προσπαθώντας να τους καταστρέψει κι αυτούς. Συμπληρώνετε ελεύθερα.
    hnesne

  4. #3349
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Απλά τώρα φαίνεται πως εφαρμόζει απαράδεκτες πρακτικές και με τους πελάτες.

  5. #3350
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχει αναφερθεί πρόσφατα (και σε αυτό το thread) ότι έχει αρχίσει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση σε συγκεκριμένους 'προβληματικούς' πελάτες που καταχρώνται τα δικαιώματα αλλαγής κ.λπ. Τώρα το παραπάνω περιστατικό δεν κατάλαβα αν ήταν κάτι μεμονωμένο ή αν η μπάλα χάθηκε στη μετάφραση. Ο Βασίλης, τον οποίο δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω, από τη μια αναφέρει ότι έκανε τις συνομιλίες μέσω google translate, από την άλλη αναλύει τι του είπαν να κάνει και τι συμφώνησε. Εγώ νομίζω (μπορεί σαφώς να κάνω λάθος) ότι έγινε κάποιο μπέρδεμα εξαρχής, με τον τρόπο πληρωμής, γιατί ενώ ήθελε να πληρώσει με πιστωτική βρέθηκε δεσμευμένος να πληρώσει με direct debit το οποίο φυσικά και δεν δούλεψε αφού δεν έχει γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό να δώσει εξουσιοδότηση. Αυτό κατάλαβα, μπορεί να απέχει πολύ η πραγματικότητα, δεν διάβασα όλα τα κατεβατά, ούτε βέβαια τις παραπομπές σε τρίτα site που ίσως να έχουν ίσως και να μην έχουν σχέση.
    hnesne

  6. #3351
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οπως και ναχει, πρωτη φορά βλέπω να στελνουν (όχι αντικαταβολή) και μετά να κυνηγάνε τον πελάτη. Η πρακτική αυτή αφήνει τεράστιες κερκόπορτες για να γίνει της μουρλής. Μπορεί να παραγγείλω εγώ σε άγνωστο όνομα, τυχαία διεύθυνση, πχ έτσι για την πλάκα. Η' να φεσώσω κάποιον άσχετο να πληρώνει κερατιάτικα. Δεν ειναι δυνατόν στην εποχή μας, απο την μια να προσπαθούν να κάνουν τις συναλλαγές όσο πιο ασφαλείς γίνεται, και με όσο χαμηλότερο κόστος προμήθειας γίνεται, και απο την άλλη κάποιες πολύ μεγάλες εταιρίες να τα βροντάνε όλα έτσι. Κατα την γνώμη μου η πρακτική αυτή θα πρέπει να χρήζει ποινικής δίωξης. Εαν δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο, θα πρέπει να τοποθετηθεί άμεσα ένα σχετικό θεσμικό πλαίσιο για τις αγορές απο το διαδίκτυο, μιας και ο τομέας έχει συνεχή άνοδο, και δεν γίνεται να γίνει ΦαρΟυέστ. Οπως επίσης πρέπει να βγεί επίσης ένα θεσμικό πλαίσιο για τις αποστολές/διανομές και τις ταχυδρομικές υπηρεσίες ή κούριερ, γιατί και εκεί γίνεται της μουρλής, με πολύ ασυδοσία.

    Οσο για την Αμαζον συγκεκριμένα, η εταιρία αυτή νομίζω έχει καβαλήσει το καλάμι όσο δεν παίρνει. Σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι κάτι τέτοιο, δηλαδή ένα θεσμικό πλαίσιο, σε επίπεδο ΕΕ θα γίνει. Το μόνο πρόβλημα είναι να μην κρατήσει πολύ αυτή η ιστορία μέχρι να γίνει το θεσμικό πλαίσιο.

  7. #3352
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για τους "προβληματικούς" πελάτες έχω ακούσει και εγώ. Όπως επίσης για το πώς "φακελωνουν" δραστηριότητες σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα όπου κάνουν συσχέτιση σε διάφορους λογαριασμούς που έχουν χρησιμοποιηθεί σε αυτό.

    Βέβαια εδώ μιλάμε για καινούργιο πελάτη. Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε φαίνεται πως την μαλακια του συστήματος/υπαλλήλου απλά την φορτώνουν στον πελάτη. Γιατί έτσι μπορούν.

  8. #3353
    Εγγραφή
    01-06-2010
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλημέρα.

    πολύ εποικοδομητικοί οι συμforumίτες που αφιερώνουν απόψεις, κόπο και χρόνο.
    εκτιμώ ότι πολύς κόσμος, ακόμη και ως τυχαίοι αναγνώστες πραγματικά βοηθιέται από τα γραφόμενα.

    ευχαριστώ.

  9. #3354
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πληρώσω για μεταφορικά για το παρακάτω ποιον ;;

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...LYCWNBPH&psc=1

  10. #3355
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πληρώσω για μεταφορικά για το παρακάτω ποιον ;;

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...LYCWNBPH&psc=1
    Βάλε το προϊόν στο καλάθι, προχώρα τα βήματα της παραγγελίας και στο προτελευταίο βήμα (πριν την τελική επιβεβαίωση) θα εμφανιστεί η ανάλυση του τελικού ποσού, όπου θα περιλαμβάνεται εμφανώς το κόστος των μεταφορικών.
    Ανυπόγραφος

  11. #3356
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε το προϊόν στο καλάθι, προχώρα τα βήματα της παραγγελίας και στο προτελευταίο βήμα (πριν την τελική επιβεβαίωση) θα εμφανιστεί η ανάλυση του τελικού ποσού, όπου θα περιλαμβάνεται εμφανώς το κόστος των μεταφορικών.
    Αυτό θα γίνει πριν γίνει η χρέωση ;;;

  12. #3357
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα γίνει πριν γίνει η χρέωση ;;;
    Ναι (αν προφανώς δεν πατήσεις το τελικό κουμπί που στέλνει την παραγγελία)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #3358
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Amazon UK
    Έρχονται ανατιμήσεις προϊόντων λόγω Brexit
    Mε πρόσθετες τελωνειακές διαδικασίες και διατυπώσεις, καθώς και με επιπλέον φορολογικές επιβαρύνσεις λόγω της επιβολής δασμών, θα εισάγονται, σύμφωνα με δημοσιεύματα, από τον Απρίλιο στην Ελλάδα προϊόντα και εμπορεύματα που προέρχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο, εφόσον η χώρα αποχωρήσει από την Ευρωπαϊκή Ένωση στις 30 Μαρτίου χωρίς συμφωνία και μεταβατική περίοδο.
    .....Ακόμη και τα προϊόντα που θα παραγγέλνουν ηλεκτρονικά -μέσω διαδικτύου- Έλληνες καταναλωτές από εταιρίες του Ηνωμένου Βασιλείου θα καθυστερούν να φθάσουν στα χέρια τους (εξαιτίας των πρόσθετων τελωνειακών ελεγκτικών διαδικασιών στις οποίες θα υποβάλλονται), ενώ θα καταστούν ακριβότερα, λόγω της επιβολής των εισαγωγικών δασμών.
    Όλο το άρθρο εδώ από την σελίδα της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ

  14. #3359
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ ποστάρισα αντίστοιχο άρθρο από αλλού πριν λίγο στο thread με τις online αγορές, αλλά νομίζω ότι να το συνδέουμε με amazon είναι κινδυνολογία. Η έδρα της εταιρείας είναι στο Λουξεμβούργο και έχει μπόλικες αποθήκες ανά την Ευρώπη, απλά θα μας στέλνει από Γερμανία, Γαλλία και όπου το βολεύει.
    hnesne

  15. #3360
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    ότι έρχεται από UK θα έχει το θέμα.

Σελ. 224 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας