Σελ. 199 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 179189194197198199200201204209219 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.971-2.985 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #2971
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ και τους δυό. Θέλει και μπαταρία για το laptop του ο γαμπρός μου.
    Οπότε 50 λίρες θα είναι έτσι κι αλλοιώς. Αλλά τι παίζει με τις 50 λίρες;
    Υπάρχει έκπτωση ή δωρεάν μεταφορικά;
    Έχε υπόψη ότι οι μπαταρίες είναι πλέον περίεργο προϊόν όσον αφορά στις αποστολές. Πολλοί μεταφορείς αρνούνται τη μεταφορά τους λόγω επικινδυνότητας.
    Ανυπόγραφος

  2. #2972
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε υπόψη ότι οι μπαταρίες είναι πλέον περίεργο προϊόν όσον αφορά στις αποστολές. Πολλοί μεταφορείς αρνούνται τη μεταφορά τους λόγω επικινδυνότητας.
    Ναι αυτό το είχα ακούασει κι εγώ. Αλλά από την στιγμή που αναφέρει ότι:
    γίνεται αποστολή Ελλάδα, κανονικά θα σταλεί έττσι;

    Άσε που έτσι κι αλλοιώς ακόμη παραγγελία δεν έγινε. Αναποφάσιστος ο γαμπρός.
    Οπότε τώρα δεν υπάρχει και η έκπτωση.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #2973
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεταφορικά τρίτων στο Αμαζον είναι τεσσάρων ειδών:
    - Ταρίφα ανά παραγγελία
    - Ταρίφα ανά αντικείμενο
    - Ταρίφα ανά κιλό.
    - Ανάλογα το σύνολο της αξίας της παραγγελίας.

    Οι πωλητές αποφασίζουν πως θα χρεώσουν με συνδυασμό από όλα αν θέλουν.
    Ειδικά για βιβλία και CD/DVD όμως, από όσο θυμάμαι είναι πάντα: ταρίφα ανά αντικείμενο.
    Τελείως παράξενο πάντως, θέλεις να αγοράσεις καμιά 10αριά βιβλία που βρίσκεις στα 5 ευρώ και σου βγαίνουν άλλα τόσα περίπου τα μεταφορικά ενώ τα στέλνει ένας πωλητής σε μια συσκευασία να φανταστώ.

  4. #2974
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι θέμα ταχυδρομείων. Η αποστολή ενός βιβλίου διεθνώς κοστίζει ελάχιστα. Αν βάλεις 2 ή 3 βιβλία σε ένα πακέτο αναγκαστικά πάνε ως δέμα και είναι βαριά τα άτιμα, οπότε αν πάρεις 3 βιβλία από τον ίδιο πωλητή η πρακτική είναι να σου στείλει 3 διαφορετικά φάκελα. Είναι και θέμα διαθεσιμότητας, μπορεί να έχει το 1 βιβλίο στην κεντρική αποθήκη και το άλλο σε ένα περιφερειακό βιβλιοπωλείο και τα εμφανίζει σε σένα διαθέσιμα και τα 2, αλλά τον βολεύει καλύτερα να τα στείλει ένα-ένα. Και ευκολίας βέβαια, δεν κρατάνε βάση δεδομένων με το βάρος κάθε βιβλίου, ένα βιβλιαράκι των 50 σελίδων θα κοστίσει το ίδιο με ένα των 1000.

    Επειδή πρόσφατα χρειάστηκε να βρούμε με έναν φίλο κάποια βιβλία μαζεμένα, με εξαίρεση το ίδιο το amazon και το powells, όλα τα άλλα ήρθαν το καθένα μόνο του, κι ας ήταν 2 και 3 και 4 από τον ίδιο πωλητή.

    Θα σου πρότεινα σίγουρα να επεκτείνεις την αναζήτησή σου εκτός του amazon, θα σου κοστίσει πολύ φτηνότερα, ξεκινώντας από bookdepository και justbooks.
    hnesne

  5. #2975
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οσον αφορά τις μπαταρίες, έχει να κάνει και με την χώρα προορισμού. Παράγγειλα, πριν 3-4 χρόνια μπαταρία λαπτοπ απο το Αμαζον Γερμανίας (εκεί την είχε φθηνότερα, μια ιμιτασιόν). Ε λοιπόν, δεν την έστελνε Ελλάδα. Εβαλα αποστολή σε έναν γνωστό μου Βέλγιο, εκεί πήγε κανονικά, και μάλιστα δωρεάν ταχυδρομικά, και μετά ο γνωστός μου το έστειλε Ελλάδα, απλό συστημένα (όπως είχε έρθει στο κουτί απο το Αμαζον), με κόστος λίγο κάτω απο 20 ευρώ!!!!! Μιλάμε ότι τα ταχυδρομικά στην Ευρωπη ξεσκίζουν.
    Και δεν μπορώ να καταλάβω, όταν και σε χώρα προηγμένη και με μεγάλα κόστη (όσον αφορά εργασιακό κόστος, κόστος μεταφορών ή ακινήτων) όπως ΗΠΑ, τα ταχυδρομικά εκεί είναι ψίχουλα. Γιαυτό εκεί δουλεύει πάρα πολύ οι πωλήσεις εξ αποστασεως, και παλαιότερα, προ ιντερνετ εποχής, με τους καταλόγους.

  6. #2976
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και συγνώμη για τυχών διπλοποστάρισμα αλλά ψάχνω πάνω από ώρα και δε βρήκα κάτι..
    Κάποιος ρώτησε αρκετές σελίδες πριν αλλά δεν απαντήθηκε!!

    Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν (απ ότι κατάλαβα είναι του πωλητή να αποφευγει αποστολές στην Ελλάδα και όχι του Αμαζον, σωστα;;!) .. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  7. #2977
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.384
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από melodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και συγνώμη για τυχών διπλοποστάρισμα αλλά ψάχνω πάνω από ώρα και δε βρήκα κάτι..
    Κάποιος ρώτησε αρκετές σελίδες πριν αλλά δεν απαντήθηκε!!

    Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν (απ ότι κατάλαβα είναι του πωλητή να αποφευγει αποστολές στην Ελλάδα και όχι του Αμαζον, σωστα;;!) .. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Μα τι να βρεις και ποια εξέλιξη;
    Σε όλα τα Αμαζον υπήρχαν και υπάρχουν περιορισμοί για το σε ποιες χώρες στέλνουν.

    Τα cc επιτρέπουν πλέον αγορές μέχρι υψηλά ποσα, δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι ποσο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #2978
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι να βρεις και ποια εξέλιξη;
    Σε όλα τα Αμαζον υπήρχαν και υπάρχουν περιορισμοί για το σε ποιες χώρες στέλνουν.

    Τα cc επιτρέπουν πλέον αγορές μέχρι υψηλά ποσα, δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι ποσο.

    Συγνώμη δεν το έθεσα σωστά! Είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοια αγορά και οι γνώσει που έχω είναι ράδιο Αρβύλα, προφανώς.. Άκουγα ότι έχουν κάποιους περιορισμούς γι αυτό ρωτάω..
    Και γω ψάχνοντας πάω τόσες μέρες...

    Τελικά βρήκα στο amazon.de αλλά οι απορίες παραμένουν! Ξεχνάμε το ταξίδι, τα υλικά ταξιδεύουν Ελλάδα αλλά ήθελα να ξέρω αν έχουν κάποιο περιορισμό στο ποσό λόγω cc οπότε και αυτό απαντήθηκε.. Σόρρυ αλλά είναι η πρώτη αγορά και θα πάει γύρω στα 900-1000 γι αυτό ρωτάω! Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου στο πως θα συμπληρώσω τα στοιχεία για το που θα έρθει;; Π.χ καλύτερα greeklish η Ελληνικά η διεύθυνση;; Σόρρυ αλλα είμαι τελείως αρχάριος.. Λογικά τελωνείο δεν έχει.. Ξέρω ότι πρέπει να είναι απλά πράγματα αλλά πρόκειται για το άγχος της πρώτης φοράς συν ότι το ποσό είναι υψηλό.. Αν υπάρχει κάποιο ποστ που περιγράφει, αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το μνμ να το δω και να σβήσω τα μην εδώ για να μην ξεφεύγει το θέμα!

    Ευχαριστώ που απάντησες!

  9. #2979
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Λατινικοί χαρακτήρες κατα την συμπλήρωση των στοιχείων.
    Ακριβώς όπως αναφέρονται στην ταυτότητα σου ή στο διαβατήριο.

    Και η διεύθυνση σε λατινικούς χαρακτήρες.

    Επίσης για το θέμα της πληρωμής διάβασε την παράγραφο 7 τι ισχύει.

    Με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι το όριο που υπάρχει καθημερινά στην πιστωτική σου κάρτα.
    Αν έχεις όριο αγορών 2000€ ,μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι 2000€
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #2980
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!! Επειδή η ταυτότητα είναι απ όταν έμενα στο νησί και όχι Αθήνα που είμαι τώρα, θα χρησιμοποιήσω το Elot και πιστεύω θα είμαι μια χαρά!
    Ευχαριστώ και πάλι!

  11. #2981
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Ναι εννοείται αν έχει αλλάξειμ ο τόπος διαμονής, θα βάλεις
    την διεύθυνση που θέλεις να σταλεί η παραγγελία. Πάντα με λατινικούς χαρακτήρες.

    Να'σαι καλά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #2982
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    παρήγγειλα κάποια πράγματα από amazon.de και μου έσπασαν την παραγγελία στα 2. Στο ένα δέμα όταν το άνοιξα είχε κανονικά μέσα την απόδειξη για τα αντικείμενα που ήταν μέσα. Στο άλλο δέμα δεν υπήρχε η απόδειξη. Εκεί που δεν υπήρχε η απόδειξη ήταν και ένας σκληρός δίσκος wd, οπότε με ενδιαφέρει για την εγγύηση. Τι να κάνω να ζητήσω να μου στείλουν απόδειξη? Μπαίνοντας στο λογαριασμό μου στην παραγγελία εκεί που λέει invoice υπάρχoυν και οι 2 αποδείξεις, αλλά συγκρίνοντας με αυτήν που έχω από το πρώτο δέμα είναι λίγο διαφορετικές. Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?

  13. #2983
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?
    Μια χαρά μου ακούγεται.

  14. #2984
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρήγγειλα κάποια πράγματα από amazon.de και μου έσπασαν την παραγγελία στα 2. Στο ένα δέμα όταν το άνοιξα είχε κανονικά μέσα την απόδειξη για τα αντικείμενα που ήταν μέσα. Στο άλλο δέμα δεν υπήρχε η απόδειξη. Εκεί που δεν υπήρχε η απόδειξη ήταν και ένας σκληρός δίσκος wd, οπότε με ενδιαφέρει για την εγγύηση. Τι να κάνω να ζητήσω να μου στείλουν απόδειξη? Μπαίνοντας στο λογαριασμό μου στην παραγγελία εκεί που λέει invoice υπάρχoυν και οι 2 αποδείξεις, αλλά συγκρίνοντας με αυτήν που έχω από το πρώτο δέμα είναι λίγο διαφορετικές. Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?
    Μήπως το χαρτάκι ήταν Packing list;

  15. #2985
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το χαρτάκι ήταν Packing list;
    τώρα που το πρόσεξα όντως έτσι είναι. Το άλλο που έβγαλα online έχει αναλυτικά τιμές, ΦΠΑ, οπότε φαντάζομαι αρκεί. Αυτό που με μπέρδεψε πιο πολύ είναι ότι ενώ βλέπεις τις αποδείξεις κανονικά online υπάρχει και άλλη μία επιλογή που λέει request invoice , το οποίο σε πάει σε μία φόρμα να γράψεις στον πωλητή(εδώ όλα ήταν από amazon) αν έχεις κάποιο πρόβλημα

Σελ. 199 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 179189194197198199200201204209219 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας